Bohumír Čermák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akad. arch. Ing. Bohumír Čermák
Akad. arch. Bohumír Čermák
Akad. arch. Bohumír Čermák
Narození 8. listopadu 1882
Moravský Krumlov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 23. září 1961 (ve věku 78 let)
Bílovice nad Svitavou
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání architekt
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumír František Antonín Čermák (8. listopadu 1882 Moravský Krumlov[1]23. září 1961 Bílovice nad Svitavou) byl český architekt a uměleckoprůmyslový návrhář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Moravském Krumlově, rodiče se ale později přestěhovali do Brna, kde absolvoval německou reálku a architekturu na Německé vyšší státní průmyslové škole. Následně odešel do Vídně, kde pracoval v ateliéru Adalberta W. Pasdirecka-Coreno (údajně také u Otto Wagnera), a zároveň studoval na Vysoké škole technické a Akademii výtvarných umění. Poté se vrátil do Brna, v roce 1909 se oženil[2] a několik let působil u Josefa Nebehostenyho, aby se po složení stavitelských zkoušek roku 1910 osamostatnil. Měl zde vlastní projekční kancelář a založil také Uměleckořemeslné dílny (Bürgerliche Handwerkkunst), obdobu Wiener Werkstätte, které však za hospodářské krize na počátku 30. let musel uzavřít. Byl členem Společenstva stavitelů v Brně, kromě projektování staveb se ale věnoval také interiérům, zahradám a uměleckoprůmyslovým předmětům.[3]

Zajímavostí je, že až do roku 1918 se hlásil k německé národnost a používal proto i německou variantu svého jména (Gottfried Franz Anton Czermak). Oženil se s Markétou, roz. Fornerovou, se kterou měl dcery Traute (* 1909) a Liselotte (* 1911).[4]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Základním rysem Čermákovy architektury byla účelnost a krásná forma. Zpočátku tvořil v duchu monumentální architektury, nejvýznamnějšími stavbami tohoto období jsou Úrazová dělnická pojišťovna v Brně (1910) a správní budova brněnské Zbrojovky (1925–1929). Později byl značně ovlivněn konstruktivismem, používal kov, beton a sklo. V tomto stylu vyprojektoval např. Pavilon výstavních trhů na brněnském výstavišti včetně vyhlídkové věže.[5]

Zejména ve třicátých letech se věnoval obchodním domům, jako ředitel Technické a instalační ústředny společnosti ASO[3] pro ni postavil ve funkcionalistickém stylu většinu jejích staveb. Konkrétně realizoval její administrativní budovu v Olomouci a obchodní domy ASO např. v Ostravě, Košicích, Praze, Šumperku, Hradci Králové, Bratislavě, Plzni, Prostějově či ve Znojmě. Rekonstruoval také vilu Anderovy rodiny a vypracoval projekt Androva stadionu. V Bílovicích nad Svitavou si postavil vlastní rodinný dům, kde žil až do smrti.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu, farnost Moravský Krumlov [online]. Moravský zemský archiv Brno [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  2. Matriční záznam o sňatku Bohumila Čermáka s Markétou Tornerovou, farnost při kostele sv. Tomáše v Brně [online]. Moravský zemský archiv Brno [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  3. a b LV. Bohumír František Antonín Čermák [online]. Brněnský architektonický manuál [cit. 2015-05-22]. Dostupné online. 
  4. Lk. akad. arch. Ing. Bohumír František Antonín Čermák [online]. Encyklopedie dějin města Brna, rev. 2015-01-06 [cit. 2015-05-22]. Dostupné online. 
  5. a b VRÁBELOVÁ, Michaela. Čermák, Bohumír (1882-1961) [online]. Městská knihovna Znojmo [cit. 2015-05-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]