Háj (Hanušovická vrchovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Háj (kopec)
Zimní foto z jihovýchodního směru
Zimní foto z jihovýchodního směru

Vrchol 631 m n. m.
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Hanušovické vrchoviny
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Hanušovická vrchovina
Háj
Háj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Háj (631 m n. m.) je kopec v Hanušovické vrchovině, která představuje jihozápadní předhůří Hrubého Jeseníku. Tyčí se v katastrálním území Hrabenov obce Ruda nad Moravou asi 3 km západně od okresního města Šumperk.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Původní rozhlednu na Háji nechal vystavět Klub českých turistů. Dřevěnou trámovou konstrukci navrhl a stavební práce vedl Karel Čunderle, slavnostní otevření proběhlo 17. června 1934. V té době nesla věž jméno Štefánikova rozhledna a brzy se stala oblíbeným cílem výletníků z okolí. Za druhé světové války byla využívána jako pozorovatelna a rychle chátrala. Oprav se nedočkala ani po válce a v roce 1953 vyhořela poté, co do ní uhodil blesk.

Háj
Háj (rozhledna)
Základní informace
Konstrukce rozhledny dřevěná, opláštěná
Kóta paty rozhledny 631 m n. m.
Rok vzniku 1996
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký
Okres Šumperk
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 29 m
Počet schodů 133
Stav přístupná
Poznámka
turistická známka č. 343
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V 70. letech se začaly objevovat úvahy o postavení nové rozhledny (viz expozice v přízemí věže). Roku 1984 navrhl Josef Janků model 24 m vysoké věže, avšak k realizaci stavby nakonec nedošlo. Teprve po roce 1989 se začalo o rozhledně na Háji znovu mluvit. Po dohodě s Klubem českých turistů, který nebyl s to stavbu zaplatit, si náklady na výstavbu mezi sebe rozdělilo město Šumperk, okolní obce a telefonní společnosti, které do věže umístily své antény. Samotné práce pak začaly v roce 1994. Současná rozhledna, podobající se té původní, byla navržena Ing. Vladimírem Malaskou a Ing. Ivo Barvířem. Veřejnosti byla zpřístupněna 28. září 1996.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna je o prázdninách přístupná denně za mírné vstupné. Po zbytek roku je otevřeno o víkendech. K rozhledně vede cesta ze Šumperka po žluté a dále zelené turistické značce nebo z obce Bludov po modré a zelené TZ. Na posledním úseku cesty náročné stoupání (převýšení asi 130 m na 0,5 km).

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Ze zasklené vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí nádherný pohled na hřbety Hrubého Jeseníku a město Šumperk. Na severovýchodě lze vidět Praděd, severozápadně se tyčí Králický Sněžník. V jižním směru se za dobré viditelnosti dá zahlédnout i baziliku na Svatém Kopečku u Olomouce nebo hrad Bouzov. Ochoz vyhlídkové plošiny věže je opatřen cedulkami, které pomocí kreseb věrně popisují krajinu kolem rozhledny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MIŠKOVSKÝ, Pavel. Naše rozhledny. Praha: Dokořán, 2005. 287 s. ISBN 80-7363-027-3.
  • NOUZA, Jan. Rozhledny Čech, Moravy a Slezska. Liberec: Nakladatelství 555, 1999. 160 s. ISBN 80-902590-4-9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]