Turistická známka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.findglocal.com/CZ/Rymarov/123123401182915/Turistick%C3%A9-Zn%C3%A1mky-%C4%8Cesk%C3%A1-republika---ofici%C3%A1ln%C3%AD-str%C3%A1nky
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
případně použijte pro nové přispěvatele:
a vložte sem:

Turistické známky - vzpomínky s vůní dřeva[editovat | editovat zdroj]

Z původní nenápadné turistické hry se stal během čtvrt století společenský fenomén. Tato dřevěná kolečka s vypálenou grafikou hradu, zámku, historické horské chaty či přírodní památky visí v mnoha dětských pokojích, skautských klubovnách, v panelákových bytech i chalupách. Jsou to suvenýry s výtvarnou hodnotou, přírodní, voňavé. Nevnucují se. V devadesátých letech byly vůbec prvními, zcela původními suvenýry, které se daly z výletu přivézt - kromě otisku razítka nebo pohlednice... Turistické známky pocházejí z Jeseníků, z Rýmařova. První vyrobená Turistické známka s číslem 1 pro nejvyšší horu Moravy - Praděd - ovšem vznikla a byla vyrobena v Malé Morávce. Kde jinde, než tam, kde vzniklo mnoho jiných firem - v garáži.

Kategorie Turistických známek[editovat | editovat zdroj]

Klasické Turistické známky označují vždy nějaké významné místo (tzv.Turistické známkové místo), a to například v kategorii historická města, rozhledny, vodácké řeky, pohoří, hrady, zámky, jeskyně atd. Na konci prosince 2020 existovalo v České republice celkem 2670 známkových míst, tedy druhů známek.[1][2]

Za shromáždění Turistických známek s libovolnými deseti po sobě jdoucími pořadovými čísly (prokazuje se číslovanými samolepícími kupóny) má sběratel nárok na tzv. Prémiovou turistickou známku, za každou další podobně získanou desítku obdrží Prémiovou známku s jinými motivy.[3]

Kromě toho se vydávají také tzv. Výroční turistické známky (VTZ) u příležitosti nějaké události, která se koná příslušný rok. Tyto známky lze obvykle koupit pouze v daném roce. V některých případech dochází i ke tvorbě tzv. Speciálních edic, tedy několika VTZ vydaných ke stejné příležitosti. Většinou vycházejí pro akce pořádané KČT a organizací Junák. V roce 2014 je doplnila edice Neobjevené památky, v roce 2013 edice Významná liberecká výročí, Otevřte 13. komnatu a Rychlé šípy slaví 75 let a v roce 2012 pak edice Putování za významnými osobnostmi z Čech, Moravy a Slezska. V letech 2014 a 2015 vyšla také edice Neobjevené památky. V roce 2016 vznikly edice 100 let od úmrtí císaře Františka Josefa I., Brno a 700. výročí od narození Karla IV. Do konce roku 2018 vznikly další speciální edice – např. Labská stezka, Brány Jeseníků, 100. výročí vzniku ČSR, Poutní Cesta Loreta Praha – Křemešník, Graselovy stezky či Husitská kulturní stezka. V posledních letech pak přibyla edice Putování za Santinim či Poutní cesta Brno - Svatá Hora u Příbrami.

Na jednom určitém místě se dá v průběhu roku zakoupit kromě klasické Turistické známky také tzv. Putovní turistická známka.[4] Ta se každý rok nachází na jiném místě a také její podoba je jiná.[5] V roce 2014 se jednalo o známku v Uherčicích na téma 100 let od vypuknutí 1. světové války. V roce 2015 byla umístěna v Husinci a jejím motivem je 600 let od upálení Mistra Jana Husa. V roce 2016 bylo motivem známky 100 let od úmrtí Jacka Londona - "návrat do divočiny" podle jeho nejslavnějšího románu Volání divočiny a nacházela se u Nýznerovských vodopádů. Pro rok 2017 nesla motiv připomínající 130 let od počátků lyžování v českých zemí a nacházela se ve Františkově. V roce 2018 umístěná putovní turistická známka na vrchu Boreč připomínala 500 let od vydání Klaudiánovy mapy. Putovní známka z roku 2019 byla umístěna při Naučné stezce Bludovská stráň a jejím motiv byla první namalovaná turistická značka. V roce 2020 ji najdete v obci Lipová, která se stala vítěznou obcí v soutěži Vesnice roku.

Speciálním typem jsou tzv. turistické známky PF, které vycházejí na začátku roku a nejsou běžně dostupné na známkových místech. Většinou se dají zakoupit pouze v e-shopu.[6]

V roce 2015 pak přibyly také Sportovní turistické známky (STZ), představující upomínku na významné sportovní akce. První STZ byla věnována Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

Návštěvnické centrum Turistických známek[editovat | editovat zdroj]

V roce 2020 se firma Turistické známky přestěhovala z Janovic přímo do centra města Rýmařov. Zde opravuje starou historickou budovu bývalého gymnázia z roku 1872. V květnu 2020 zde bylo otevřeno Návštěvnické centrum Turistických známek, kde jsou k vidění všechny Turistické známky z naší republiky, ale i ty ze zahraničí, které se v Rýmařově rovněž vyrábí. Dozvíte se zde o historii vzniku Turistických známek, k vidění jsou originální 3D velkoplošné pohlednice známkových míst či 3D mapa Jeseníků. Sběratelé si v Návštěvnickém centru mohou doplnit svou sbírku chybějících Turistických známek, je však třeba pamatovat na doložení důkazů o návštěvě místa - v zájmu zachování pravidel sběratelské hry. Každá Turistická známka má svou sběratelskou hodnotu - na jiném místě než na místě známkovém je nelze koupit. Návštěvnické centrum je v hlavní turistické sezóně otevřeno sedm dní v týdnu. Budova se v současné době rekonstruuje a do budoucna se zde počítá i s malou kavárnou pro případné občerstvení sběratelů Turistických známek.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Největší turistická známka na světě v roce 2008 vážila 40 kilogramů a znázorňovala motiv skupinky turistů mířících ke staré (dnes již neexistující) rozhledně na vrcholu Pradědu.[7]

Tým Turistických známek vydává od roku 1998 mapové atlasy spojené s touto sběratelskou turistickou hrou. V Atlasu turistických známkových míst 2012 je na mapách v měřítku 1 : 200 000 uvedeno umístění 1900 známkových míst existujících k 1. květnu 2012. Atlas v rozsahu 168 stran má i textovou část.[8] Další vydání Atlasu turistických známkových míst bylo v roce 2016 a na rok 2021 se plánuje opět nové vydání.

Další turistické suvenýry[editovat | editovat zdroj]

Ke každé Turistické známce se vydává i Turistická nálepka, se kterou se rovněž hraje sběratelská hra. Dále firma Turistické známky vyrábí různé turistické dřevěné suvenýry, svatební známky, osobní turistické známky, dřevěné medaile v bronzové, stříbrné a zlaté barvě, 3D lentikulární pohlednice "Výletky" a mnoho dalších. Samozřejmostí jsou speciální Turistické známkové deníky, do kterých si sběratelé nalepují samolepící štítky z Turistických známek či Turistické nálepky. Speciální edici Turistických známkových deníků ilustroval Marko Čermák - kreslíř Rychlých Šípů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]