Turistická známka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Turistické známky jsou sběratelské turistické suvenýry v podobě malé dřevěné plakety. Označují vždy nějaké významné místo (tzv. turistické známkové místo), a to například v kategorii historická města, rozhledny, vodácké řeky, pohoří, hrady, zámky, jeskyně atd. Na konci prosince 2020 existovalo v České republice celkem 2670 známkových míst, tedy druhů známek.[1][2]

Kategorie Turistických známek[editovat | editovat zdroj]

Za shromáždění Turistických známek s libovolnými deseti po sobě jdoucími pořadovými čísly (prokazuje se číslovanými samolepicími kupóny) má sběratel nárok na tzv. Prémiovou turistickou známku, za každou další podobně získanou desítku obdrží Prémiovou známku s jinými motivy.[3]

Kromě toho se vydávají také tzv. Výroční turistické známky (VTZ) u příležitosti nějaké události, která se koná příslušný rok. Tyto známky lze obvykle koupit pouze v daném roce. V některých případech dochází i ke tvorbě tzv. Speciálních edic, tedy několika VTZ vydaných ke stejné příležitosti. Většinou vycházejí pro akce pořádané KČT a organizací Junák. V roce 2014 je doplnila edice Neobjevené památky, v roce 2013 edice Významná liberecká výročí, Otevřte 13. komnatu a Rychlé šípy slaví 75 let a v roce 2012 pak edice Putování za významnými osobnostmi z Čech, Moravy a Slezska. V letech 2014 a 2015 vyšla také edice Neobjevené památky. V roce 2016 vznikly edice 100 let od úmrtí císaře Františka Josefa I., Brno a 700. výročí od narození Karla IV. Do konce roku 2018 vznikly další speciální edice – např. Labská stezka, Brány Jeseníků, 100. výročí vzniku ČSR, Poutní Cesta Loreta Praha – Křemešník, Graselovy stezky či Husitská kulturní stezka. V posledních letech pak přibyla edice Putování za Santinim či Poutní cesta Brno – Svatá Hora u Příbrami.

Na jednom určitém místě se dá v průběhu roku zakoupit kromě klasické Turistické známky také tzv. Putovní turistická známka.[4] Ta se každý rok nachází na jiném místě a také její podoba je jiná.[4] V roce 2014 se jednalo o známku v Uherčicích na téma 100 let od vypuknutí 1. světové války. V roce 2015 byla umístěna v Husinci a jejím motivem je 600 let od upálení Mistra Jana Husa. V roce 2016 bylo motivem známky 100 let od úmrtí Jacka Londona – "návrat do divočiny" podle jeho nejslavnějšího románu Volání divočiny a nacházela se u Nýznerovských vodopádů. Pro rok 2017 nesla motiv připomínající 130 let od počátků lyžování v českých zemí a nacházela se ve Františkově. V roce 2018 umístěná putovní turistická známka na vrchu Boreč připomínala 500 let od vydání Klaudiánovy mapy. Putovní známka z roku 2019 byla umístěna při Naučné stezce Bludovská stráň a jejím motiv byla první namalovaná turistická značka. V roce 2020 ji najdete v obci Lipová, která se stala vítěznou obcí v soutěži Vesnice roku.

Speciálním typem jsou tzv. turistické známky PF, které vycházejí na začátku roku a nejsou běžně dostupné na známkových místech. Většinou se dají zakoupit pouze v e-shopu.[5]

V roce 2015 pak přibyly také Sportovní turistické známky (STZ), představující upomínku na významné sportovní akce. První STZ byla věnována Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

Návštěvnické centrum Turistických známek[editovat | editovat zdroj]

V roce 2020 se firma Turistické známky přestěhovala z Janovic přímo do centra města Rýmařov. Zde opravuje starou historickou budovu bývalého gymnázia z roku 1872. V květnu 2020 zde bylo otevřeno Návštěvnické centrum Turistických známek, kde jsou k vidění všechny Turistické známky z naší republiky, ale i ty ze zahraničí, které se v Rýmařově rovněž vyrábí. Dozvíte se zde o historii vzniku Turistických známek, k vidění jsou originální 3D velkoplošné pohlednice známkových míst či 3D mapa Jeseníků. Sběratelé si v Návštěvnickém centru mohou doplnit svou sbírku chybějících Turistických známek, je však třeba pamatovat na doložení důkazů o návštěvě místa – v zájmu zachování pravidel sběratelské hry. Každá Turistická známka má svou sběratelskou hodnotu – na jiném místě než na místě známkovém je nelze koupit. Návštěvnické centrum je v hlavní turistické sezóně otevřeno sedm dní v týdnu. V červenci 2021 byla otevřena Kavárna Turistických známek, v dubnu 2022 se její provoz rozšířil na restauraci. Hotová jídla se vaří sedm dní v týdnu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Největší turistická známka na světě v roce 2008 vážila 40 kilogramů a znázorňovala motiv skupinky turistů mířících ke staré (dnes již neexistující) rozhledně na vrcholu Pradědu.[6]

Tým Turistických známek vydává od roku 1998 mapové atlasy spojené s touto sběratelskou turistickou hrou. V Atlasu turistických známkových míst 2012 je na mapách v měřítku 1 : 200 000 uvedeno umístění 1900 známkových míst existujících k 1. květnu 2012. Atlas v rozsahu 168 stran má i textovou část.[7] Další vydání Atlasu turistických známkových míst bylo v roce 2016 a na rok 2021 se plánuje opět nové vydání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.turisticke-znamky.cz/aktualni-informace.html
  2. http://www.turisticke-znamky.cz/znamky.html
  3. http://www.turisticke-znamky.cz/
  4. a b http://www.turisticke-znamky.cz/putovni-znamka.html
  5. http://www.turisticke-znamky.cz/tz-pf.html
  6. KUCHYŇOVÁ, Zdeňka. Největší turistická známka váží 40 kilogramů. Český rozhlas [online]. 2008-01-26 [cit. 2011-03-08]. Dostupné online. 
  7. Atlas turistických známkových míst 2012. Turista. 2012, roč. LI 124, čís. 6, s. 54. ISSN 0139-5467. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]