Portál:Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Česká znak
Český státní znak
Česká vlajka
Česká vlajka
Česká hymna

Česko (oficiálně Česká republika), je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Hlavním městem země je Praha. Rozkládá se na ploše 78 867 km, na území tří historických zemí (Čech, Moravy a části Slezska). V roce 2009 v Česku žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů.

Prvním doloženým státním útvarem na českém území byla v druhé polovině 9. století Velká Morava. České království, vzniklé roku 1212 se v průběhu staletí stalo součástí Habsburské monarchie. Roku 1918 vzniklo nezávislé Československo, které bylo po podepsaní Mnichovské dohody obsazeno nacistickým Německem. Po druhé světové válce se v důsledku osvobození většiny země Rudou armádou dostalo pod vliv Sovětského svazu. Komunistická strana Československa vládla zemi od roku 1948 do Sametové revoluce v roce 1989. Po pádu komunistického režimu zesílily separatistické snahy Slováků, které vyvrcholily rozpadem Československa v roce 1993.

Současná Česká republika je parlamentní republiku. Od roku 1999 je členským státem NATO a od roku 2004 také Evropské unie.

Nuvola apps kworldclock.png Dějiny  Gnome-globe.svg Geografie  Nuvola filesystems folder home.png Společnost  Economic template.gif Ekonomika  Nuvola apps kcoloredit.png Kultura  Crystal Clear app wp.png Politika  Nuvola apps kalzium.svg Vzdělání  25 railtransportation.svg Doprava


Nuvola Czech flag.svg
Článek:
Nuvola Czech flag.svg
Obrázek:
Budova Nejvyššího soudu ČR.jpg

Nejvyšší soud České republiky se sídlem v Brně je spolu s Nejvyšším správním soudem nejvyšším článkem v soustavě soudů České republiky. Jeho hlavním úkolem je zajišťování jednoty a zákonnosti rozhodovací praxe českých soudů v trestním řízení a v občanském soudním řízení, a to především rozhodováním o mimořádných opravných prostředcích proti rozhodnutím soudů nižších stupňů a zaujímáním sjednocujících stanovisek.

Soud vznikl v souvislosti se vznikem samostatné České republiky začátkem roku 1993 transformací Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky, přičemž z dosavadního Nejvyššího soudu České republiky, existujícího od uskutečnění federalizace Československa roku 1969, se stal Vrchní soud v Praze.

Soud sídlí v památkově chráněné budově postavené roku 1932, původně sídlu Všeobecného penzijního ústavu.

Praha, Vítkov, památník.JPG
Národní památník na Vítkově
Nuvola Czech flag.svg
Sídlo:
Nuvola Czech flag.svg
Biografie:
Letecký snímek náměstí ve Varnsdorfu.jpg

Varnsdorf (německy Warnsdorf, hornolužickosrbsky Warnoćicy) je město v nejsevernější části České republiky, ve východní části Ústeckého kraje, v okrese Děčín, na jihovýchodě Šluknovského výběžku. Protéká jím říčka Mandava a je ze tří stran obklopen územím Německa. Leží 32 km východně od Děčína a 34 kilometrů severozápadně od Liberce.

Obec s rozšířenou působností Varnsdorf je počtem obyvatel druhým největším městem okresu Děčín, žije zde necelých 16 tisíc obyvatel, výměra katastru města je 26,21 km2. Skládá se z místních částí Varnsdorf, StudánkaSvětliny 1. díl. Ve Varnsdorfu jsou hraniční přechody do Německa: silniční Varnsdorf-Seifhennersdorf a Varnsdorf-Großschönau, dále přes město vede peážní železnice z Žitavy do Eibau.

Dějiny města začínají ve 2. polovině 14. století založením zemědělských dvorů. V roce 1830 se zde konalo první úplné liturgické provedení Beethovenovy slavnostní mše Missa Solemnis. Varnsdorf byl povýšen na město v roce 1868, do té doby byl největší vesnicí Rakouska-Uherska. V tomtéž roce přijel do Varnsdorfu první vlak z Děčína a díky železnici nastal rozvoj průmyslu, především strojírenství a výroby textilu.

Zdenek Sverak.jpg

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936, Praha, Československo) je český dramatik, scénárista, herec a autor písňových textů. Po studiu na gymnáziu a Vysoké škole pedagogické, kterou dokončil roku 1958, odešel společně se svou budoucí manželkou učit do západních Čech, nejprve do Měcholup a poté do Žatce. Po čtyřech letech ale pedagogickou dráhu opustil a začal pracovat v Československém rozhlase. Zde se stal jedním z autorů rozhlasového pořadu vinárna U pavouka, v němž vznikla postava zneuznaného českého velikána Járy Cimrmana. V rozhlase také poznal hudebníka Jaroslava Uhlíře, s nímž od té doby spolupracuje.

Roku 1967 vzniklo Divadlo Járy Cimrmana zkoumající odkaz Járy Cimrmana. Pro toto divadlo připravil Svěrák první hru pojmenovanou Akt a na dalších třinácti se pak spoluautorsky podílel spolu s Ladislavem Smoljakem. Ve všech hrách divadla také Svěrák hraje. Se Smoljakem začali posléze psát i filmové scénáře a v natočených filmech se pak obvykle jako herci také objevovali. Některé scénáře, například pro filmy Vrchní, prchni! nebo Tři veteráni, pak psal Svěrák i sám.

Během osmdesátých let 20. století spolupracoval Svěrák také s režisérem Vítem Olmerem, v jehož několika filmech rovněž hrál. Na začátku devadesátých let téhož století začal Zdeněk Svěrák psát scénáře, podle nichž filmy natáčel jeho syn Jan. Vznikly tak snímky Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět či Vratné lahve. Film Kolja získal krom jiného také Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film roku 1996.

Od roku 1994 spolupracuje s Centrem Paraple, které pečuje o pacienty s poraněním míchy odkázané na invalidní vozík. Vedle dramat a filmových scénářů píše též písňové texty, které také zpívá, dále je pisatelem pohádek a povídek. Je tak autorem tří povídkových knih nazvaných Povídky, Nové povídky a Po strništi bos. Připravil též televizní večerníček Radovanovy radovánky. Za své dílo získal několik ocenění a to nejen v České republice, ale také v zahraničí.


Nuvola Czech flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Czech flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Dějiny Česka
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Česka, Ekonomika Česka a Česká politika
Věda:
Kultura:
Sport:
Viz také kategorie Věda a technika v Česku a Česká kultura
Nuvola Czech flag.svg
Geografie:
Nuvola Czech flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Geomorfologické členění Česka
Chráněná území:
Ochrana přírody v Česku
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Česko
Územní členění:
Města:
Seznam českých měst, seřazený podle počtu obyvatel:
Viz také kategorii Města v Česku


Nejlepší články:
Příbuzné portály:
Informace:
Staroměstský orlojPřehrada DesnáŠkoda FeliciaTramvajová doprava v PrazeŽelezniční trať Frýdlant v Čechách – HeřmaniceHejniceJedlová (Lužické hory)Jiřetín pod JedlovouMořkovTolštejnTřebíčVarnsdorfKostel Nejsvětější Trojice (Fulnek)Zbraslavský klášterMěstské divadlo BrnoMěstské divadlo Mladá BoleslavBedřich SmetanaVáclav II.Přemysl Otakar I.Zdeněk SvěrákVilém z RožmberkaSeznam kostelů v BrněSeznam prezidentských vet Václava HavlaSeznam prezidentských vet Václava Klause Historické země:

Small coat of arms of the Czech Republic.svg ČechyMoravia.svg MoravaWappen Schlesiens.png Slezsko
Města:
Prague CoA CZ.svg PrahaBrno (znak).svg BrnoOstrava CoA CZ.svg OstravaPlzen small CoA.png PlzeňZnak Liberec.svg LiberecHradec Kralove CoA CZ.svg Hradec KrálovéKarlovy Vary (znak).gif Karlovy VaryMost CoA.gif MostProstejov CoA CZ.png ProstějovCZE Kroměříž COA.svg KroměřížZnak města Vyškova.svg VyškovCoA of Trebic.svg Třebíč
Regiony:
FrýdlantskoŠluknovskoTřebíčskoPražský hrad
Historie:
Logo Czechoslovak Army (pre1961).svg Československé opevněníHusitská korouhev.png HusitstvíEmblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg Komunistický režim v Československu

Portál byl založen 13. prosince 2006.

Pokud víte o něčem, o co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Česko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Galerie Česko ve Wikimedia Commons