Portál:Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Portál:Česko

Česko (oficiálně Česká republika), je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Hlavním městem země je Praha. Rozkládá se na ploše 78 867 km, na území tří historických zemí (Čech, Moravy a části Slezska). V roce 2009 v Česku žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů.

Prvním doloženým státním útvarem na českém území byla v druhé polovině 9. století Velká Morava. Roku 1918 vzniklo nezávislé Československo, které bylo po podepsaní Mnichovské dohody obsazeno nacistickým Německem. Po druhé světové válce se v důsledku osvobození většiny země Rudou armádou dostalo pod vliv Sovětského svazu. Komunistická strana Československa vládla zemi od roku 1948 do Sametové revoluce v roce 1989 Po pádu komunistického režimu zesílily separatistické snahy Slováků, které vyvrcholily rozpadem Československa v roce 1993.

Současná Česká republika je parlamentní republiku. Česká republika je od roku 1999 členem NATO a od roku 2004 také Evropské unie.
Více v článku Česko.

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že:

... v České republice se vypije nejvíc piva na hlavu a rok na světě?

... kontaktní čočka, polarograf a kostkový cukr jsou české vynálezy?

... mezi světově nejvýznamnější a nejznámější historické události odehrávající se na našem území patří Druhá pražská defenestrace a Pražské jaro 1968?

... z českého jazyka pochází světově proslulá slova robot a pistole?

... český jazyk jako jediný oficiální jazyk, který používá souhlásku ř ?

AKTUALITA


Wikizprávy

OBRÁZEK

Czech crown jewels.jpg

České korunovační klenoty

ČLÁNEK

Boubín.jpg

Boubínský prales je národní přírodní rezervace (ev. č. 24) nedaleko Včelné pod Boubínem a Horní Vltaviceokrese Prachatice, která byla vyhlášena již v roce 1858. Jedná se tedy o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci, a to o rozloze 666,41 ha. Oblast leží v CHKO Šumava a spravuje ji Správa NP a CHKO Šumava. Důvodem ochrany je bukosmrkový porost s vtroušeným klenem, nacházející se v okolí 1362 metrů vysokého vrchu Boubín a tvořící jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě. Rezervace byla zřízena na popud lesníka Josefa Johna a během let se postupně rozrůstala z 47 ha na současných 685 ha. V průběhu let byla část pralesa poničena povětrnostními vlivy, narůstajícím turismem, kůrovcovou kalamitou i přemnoženou zvěří. Z toho důvodu byla jádrová část pralesa ohraničena plotem, který zamezuje vstupu turistů a zvěře a tím chrání mladou generaci stromků. Na území rezervace se nachází stromy staré 400 až 500 let, mezi nejznámější zástupce patřil Král smrků, jenž byl povalen sněhovou vichřicí v roce 1970. V průběhu času se mění zastoupení výskytu jednotlivých druhů stromu v rezervaci, k roku 2011 je na ústupu četnost smrku.

Celý článekArchív

MĚSTO

Kutná Hora, St. Barbara church and Jesuit college from Italian court.jpg
Kutná Hora (něm. Kuttenberg) je okresní město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Počátky města sahají do 13. století a jsou spojené s těžbou stříbra. Právě bohatství plynoucí ze zdejších dolů dalo vzniknout zdejším pamětihodnostem jako je Chrám svaté Barbory, Jezuitská kolej, Hrádek, Vlašský dvůr a mnohé další. V roce 2011 zde žilo téměř 21 tisíc obyvatel.
Celý článekArchív

OSOBNOST

Jagr Czech1.png

Jaromír Jágr (* 15. února 1972, Kladno) je český lední hokejista hrající za klub Dallas Stars v NHL. V době výluky NHL v sezoně 2012/13 působil v extraligovém klubu Rytíři Kladno. Dříve v NHL působil v klubech Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers a hrál také Kontinentální hokejovou ligu za Avangard Omsk. V NHL vyhrál dvakrát Stanley Cup, pětkrát byl vítězem kanadského bodování a stal se historicky nejlepším Evropanem hrajícím v NHL. Jágr je v současné době (květen 2012) v historické tabulce produktivity na 8. místě a mezi všemi aktivními hokejisty působícími v NHL je co do počtu gólů, asistencí i kanadských bodů nejlepší. V roce 2005 se Jágr spolu s Jiřím Šlégrem stal členem prestižního Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa.
Celý článekArchív

KATEGORIE

INFORMACE

  • Portál byl založen 13. prosince 2006 wikipedistou SPCV, který se o něj také stále stará.
  • Pokud víte o něčem, o co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Česko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

  • Galerie Česko ve Wikimedia Commons