Portál:Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Česká znak
Státní znak České republiky
Česká vlajka
Vlajka České republiky
Česká hymna

Česko (oficiálně Česká republika), je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Hlavním městem země je Praha. Rozkládá se na ploše 78 867 km, na území tří historických zemí (Čech, Moravyčásti Slezska). V roce 2009 v Česku žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů.

Prvním doloženým státním útvarem na českém území byla v druhé polovině 9. století Velká Morava. České království, vzniklé roku 1212 se v průběhu staletí stalo součástí Habsburské monarchie. Roku 1918 vzniklo nezávislé Československo, které bylo po podepsaní Mnichovské dohody obsazeno nacistickým Německem. Po druhé světové válce se v důsledku osvobození většiny země Rudou armádou dostalo pod vliv Sovětského svazu. Komunistická strana Československa vládla zemi od roku 1948 do sametové revoluce v roce 1989. Po pádu komunistického režimu zesílily separatistické snahy Slováků, které vyvrcholily rozpadem Československa v roce 1993.

Současná Česká republika je parlamentní republiku. Od roku 1999 je členským státem NATO a od roku 2004 také Evropské unie.

Nuvola apps kworldclock.png Dějiny  Gnome-globe.svg Geografie  Nuvola filesystems folder home.png Společnost  Economic template.png Ekonomika  Nuvola apps kcoloredit.png Kultura  Crystal Clear app wp.png Politika  Nuvola apps kalzium.svg Vzdělání  25 railtransportation.svg Doprava


Nuvola Czech flag.svg
Článek:
Nuvola Czech flag.svg
Obrázek:
Prazsky orloj celkovy pohled.jpg

Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny, umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnicePraze. Orloj je poprvé doložen v listině z 9. října 1410.

Orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Na astronomickém ciferníku, odvozeném od astrolábu, lze odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a kterým souhvězdím zvířetníku právě prochází, polohu Měsíce nad nebo pod horizontem, jeho fázi a postavení vzhledem ke Slunci. Z kalendářní desky lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.

Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami a zlepšeními.

Pomník sv. Václava (Nové Město).jpg
Pomník svatého Václava, patrona českých zemí na Václavské náměstí v Praze.
Nuvola Czech flag.svg
Sídlo:
Nuvola Czech flag.svg
Biografie:
Volary.jpg

Volary (zvuk Volary, německy Wallern) jsou město nacházející se na jihu Čech, v jihozápadní části Jihočeského kraje 16 km jihozápadně od nejbližšího města s rozšířenou působností Prachatic. Volary též leží na území CHKO Šumava a na hranici NP Šumava. Městská zástavba je situována do kotliny Teplé Vltavy severně od řeky, okolo Volarského potoka. Jméno města je německého původu a je patrně odvozeno od lesů, které město obklopují.

Volary mají k roku 2010 4 094 obyvatel. Založení města souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století. Rozvoj města byl také po staletí ovlivňován a podporován přítomností prachatické větve Zlaté stezky. První písemná zmínka o Volarech pak pochází z roku 1359. Tehdy byl mezi členy městské rady v Prachaticích uveden jistý Ondřej z Volar. Postupně se Volary právě díky rozvoji Zlaté stezky rozrůstaly. V roce 1871 byly povýšeny na město. Volary byly značně ovlivněny událostmi druhé světové války. V květnu 1945 městem prošel Pochod smrtikoncentračního tábora Helmbrechts. Na základě Benešových dekretů poté došlo v roce 1946 k vysídlení Němců. Po válce nastal opět rozvoj a dnes jsou Volary významným komunikačním uzlem Šumavy a střediskem turistického ruchu, k čemuž přispívá i to, že jsou největším horským městem Šumavy.

Rozloha Volar činí celkem 107,63 km2 a město je členěno na 3 místní části, z nichž jedna tvoří městskou zástavbu a zbylé 2 jsou v blízkém okolí. Část historického centra byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Chráněny jsou především roubené domy vystavěné v alpském stylu.

Ella Junková.jpg

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová, (16. listopadu 1900, Olomouc5. ledna 1994, Praha) byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. Ve dvacátých letech byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. Jejím největším úspěchem bylo páté místo z její samostatné éry v závodě Targa Florio, kterého dosáhla v roce 1928. Vedle toho vyhrála i několik dalších závodů (LochotínTřemošná či závod do vrchu Klausenpassu). Mezinárodní závod ZbraslavJíloviště vyhrála v roce 1926 v absolutní klasifikaci a stala se tak první ženou na světě, které se to povedlo. Svou závodnickou kariéru ukončila roku 1928 v reakci na smrt manžela a dále se věnovala organizační práci v motoristickém sportu (podílela se například na přípravách výstavby brněnského Masarykova okruhu). V šedesátých letech 20. století psala motoristické sloupky do časopisu Za volantem a v roce 1972 vydala v nakladatelství Olympia knihu Má vzpomínka je Bugatti. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu.


Nuvola Czech flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Czech flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Dějiny Česka
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Česka, Ekonomika Česka a Česká politika
Věda:
Kultura:
Sport:
Viz také kategorie Věda a technika v Česku a Česká kultura
Nuvola Czech flag.svg
Geografie:
Nuvola Czech flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Geomorfologické členění Česka
Chráněná území:
Ochrana přírody v Česku
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Česko
Územní členění:
Města:
Seznam českých měst, seřazený podle počtu obyvatel:
Viz také kategorii Města v Česku


Nejlepší články:
Příbuzné portály:
Informace:
Staroměstský orlojPřehrada DesnáŠkoda FeliciaTramvajová doprava v PrazeŽelezniční trať Frýdlant v Čechách – HeřmaniceHejniceJedlová (Lužické hory)Jiřetín pod JedlovouMořkovTolštejnTřebíčVarnsdorfKostel Nejsvětější Trojice (Fulnek)Zbraslavský klášterMěstské divadlo BrnoMěstské divadlo Mladá BoleslavBedřich SmetanaVáclav II.Přemysl Otakar I.Zdeněk SvěrákVilém z RožmberkaSeznam kostelů v BrněSeznam prezidentských vet Václava HavlaSeznam prezidentských vet Václava Klause Historické země:

Moravia.svg MoravaWappen Schlesiens.png Slezsko
Města:
Prague CoA CZ.svg PrahaBrno (znak).svg BrnoOstrava CoA CZ.svg OstravaPlzen small CoA.png PlzeňZnak Liberec.svg LiberecHradec Kralove CoA CZ.svg Hradec KrálovéKarlovy Vary (znak).gif Karlovy VaryMost CoA.gif MostProstejov CoA CZ.png ProstějovCZE Kroměříž COA.svg KroměřížZnak města Vyškova.svg VyškovCoA of Trebic.svg Třebíč
Regiony:
FrýdlantskoŠluknovskoTřebíčskoPražský hrad
Mezinárodní organizace:
Flag of the United Nations.svg Organizace spojených národůFlag of Europe.svg Evropská unieFlag of NATO.svg Severoatlantická aliance

Historie:
Logo Czechoslovak Army (pre1961).svg Československé opevněníHusitská korouhev.png HusitstvíEmblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg Komunistický režim v Československu

Portál byl založen 13. prosince 2006.

Pokud víte o něčem, co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Česko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Ostatní projekty:
Logo Wikimedia Commons Galerie Česko ve Wikimedia Commons
Kniha České dějiny ve Wikiknihách
Téma Česko ve Wikicitátech