Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (District of Columbia), kde sídlí vláda a Kongres, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

Aileen Carol Wuornosová

Aileen Carol Wuornosová (29. února 1956 Rochester, Michigan9. října 2002) byla americká sériová vražedkyně, která v letech 1989–1990 na území Floridy zastřelila sedm mužů. Jako důvod těchto činů uvedla, že ji dotyční znásilnili nebo se ji pokusili znásilnit, a to v době kdy pracovala jako prostitutka. K jejímu zadržení došlo v roce 1991 a v následném procesu byla shledána vinnou a za šest vražd odsouzena k trestu smrti. Poprava smrtící injekcí proběhla 9. října 2002 ve floridské státní věznici okresu Bradford County.

Narodila se v únoru 1956 jako Aileen Carol Pittmanová v michiganském Rochesteru.

Dne 20. května 1981 došlo ve floridském Edgewateru k dalšímu uvěznění za ozbrojenou loupež v obchodě, v němž odcizila 35 dolarů a dvě krabičky cigaret. 1. května 1984 byla zadržena za pokus zpeněžit padělané šeky v bance na Key Westu. Dne 30. listopadu 1985 se její jméno citovalo v souvislosti s podezřením z krádeže revolveru a střeliva v Pasco County.

Celý článek…

OBRÁZEK

Brooklyn Bridge
Noční snímek Brooklynského mostu. Vlevo na pozadí se tyčí One World Trade Center, jehož výška 1776 stop odkazuje na „Deklaraci nezávislosti“. Druhou „vertikálou“ čnící k nebi je 8 Spruce Street.

ČLÁNEK

Jeden americký dolar, aversní strana s vyobrazením George Washingtona

Americký dolar je oficiální měna Spojených států amerických i dalších zemí. Některé státy pak mají svou měnu pevně vázánu na kurs amerického dolaru.

Představuje nejpoužívanější měnu v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používán jako bankovní rezerva. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů.

Ve Spojených státech byl zaveden 6. července 1785 a 2. dubna 1792 došlo k jeho redefinici v rámci výnosu Mint Act. Ten jej definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, ražený státní mincovnou. Spolu s dolarem definoval i zlaté mince, tzv. eagly.

Celý článek…

POLITIKA

Franklin Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt (18821945) byl americký politik a 32. prezident Spojených států v letech 1933–1945. Zastával svůj úřad nejdéle ze všech amerických prezidentů a byl jediným, který byl zvolen do svého úřadu více než dvakrát a to čtyřikrát. Patří mezi nejdůležitější osobnosti historie 20. století. Jeho vzdálený bratranec byl prezident Theodore Roosevelt.

Roku 1904 absolvoval Harvard, poté vystudoval právo na Kolumbijské univerzitě (1908). Roku 1910 se stal senátorem ve státě New York. Roku 1912 se stal náměstkem na ministerstvu námořnictva, kde působil do roku 1920, kdy neúspěšně kandidoval na funkci viceprezidenta. Ve svých třiadvaceti letech se oženil se svou sestřenicí Eleonorou.

V roce 1921 onemocněl obrnou, částečně ochrnul a od té doby někdy používal kolečkové křeslo. V roce 1928 se stal guvernérem státu New York, zde zahájil své úspěšné tažení proti korupci.

Celý článek…

KOSMONAUTIKA

Crew of STS-107, official photo.jpg

STS-107 byla mise raketoplánu Columbia, která odstartovala 16. ledna 2003. Mise trvala 15 dní 22 hodin a 21 minut. Jednalo se o vědecký let s laboratoří Spacehab-RDM na palubě. Let skončil 1. února havárií a ztrátou stroje i s celou posádkou během přistávacího manévru.

Tato mise byla po mnoha startech první, která neletěla k Mezinárodní vesmírné stanici. Cílem bylo provést řadu mezinárodních vědeckých experimentů v mikrogravitaci. Důraz byl kladen na lékařské experimenty, ale realizované byly také pokusy z oblasti technologického a materiálního výzkumu. V nákladním prostoru raketoplánu se nacházela laboratoř Spacehab (model RDM – Double Research Module – dvojitý výzkumný modul) sloužící k experimentům v mikrogravitaci a externí přístrojová plošina FREESTAR.

Posádka
Celý článek…

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Pečeť státu

Louisiana je 18. stát Spojených států amerických, k nimž se připojil 30. dubna 1812. Má necelých pět miliónů obyvatel a rozlohu asi 134 000 km². Z jihu ji ohraničuje Mexický záliv, ze západu Texas, ze severu Arkansas a z východu stát Mississippi. Největším městem je New Orleans, hlavním městem Baton Rouge.

Stát je specifický původem svých obyvatel. Největšího hromadného osídlení se totiž oblasti dostalo, když legalističtí Kanaďané odsunovali francouzsky mluvící obyvatele z oblasti Akádie, dnešních malých kanadských provincií Nový Brunšvik, Ostrovy Prince Edwarda nebo Nového Skotska na východu země.

Celý článek…

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky