Portál:Spojené státy americké

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (District of Columbia), kde sídlí vláda a Kongres, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...

OSOBNOST

Barbara Kruger (* 26. ledna 1945, Newark, New Jersey) je americká vizuální a konceptuální umělkyně používající fotografie jako prostředek pro sociální kritiku. Většinu její práce tvoří černobílé fotografie s bílými nebo červenými titulky bezpatkového písma. Fráze v jejích dílech velmi často obsahují osobní zájmena.

Narodila se americkým Židům do rodiny patřící k nižší střední třídě. V Newarku vychodila konkurenceschopnou čtyřletou veřejnou střední školu (Weequahic High School) v převážně židovské čtvrti Weequahic, ta byla v kriminální oblasti, v černošské části, v níž vyrůstala až do roku 1964.

V roce 1964 začala studovat na Syrakuské univerzitě užitá výtvarná umění. Nedostudovala, vrátila se ze Syrakusy (stát New York) domů, když její otec zemřel. Ze středostavovské čtvrti Newark nemohla navázat kontakt se svými více privilegovanými spolužáky. „Byla jsem jediná žena na patře mé koleje, která neměla operaci obličeje, a která znala jiná slova než Pappagallo a Evan Picone.“

První samostatnou výstavu měla v roce 1980. Od roku 1985 je jí domovem newyorská galerie Mary Boone. Vystavovala už například také v Muzeu současného umění v Los Angeles, v Tate Gallery v Londýně nebo v galerii Yvon Lambert v Paříži. Netvoří pouze krátké, heslovité útvary. Je také autorkou esejů, video nebo audio prezentací. V roce 2001 obdržela Cenu MOCA pro význačné ženy ve výtvarných uměních a v roce 2005 Zlatého lva za celoživotní dílo na Benátském bienále. V současné době žije a pracuje v New Yorku a Los Angeles, kde také zároveň vyučuje na univerzitě.

OBRÁZEK

Brooklyn Bridge
Fotografie „The Tetons – Snake River“ (Hadí řeka, 1942) Ansela Adamse je jedním ze 115 snímků na zlaté desce, uložené v sondách Voyager 1 a Voyager 2, mířících do hlubin vesmíru.

ČLÁNEK

The Velvet Underground byla americká rocková skupina, založená v New Yorku v roce 1965; existovala jen do roku 1973. Původními členy byli Lou Reed (zpěv, kytara, harmonika) a John Cale (klávesy, viola, baskytara, zpěv), Sterling Morrison (kytara, baskytara) a Angus MacLise (bicí). Posledního jmenovaného ještě ve stejný rok vystřídala bubenice Maureen Tucker.
The Moe Tucker Band and Sterling Morrison.jpg
Přestože skupina neměla prakticky žádný komerční úspěch, je označována za jednu nejdůležitějších a nejvlivnějších skupin šedesátých let. Toto potvrdil i hudební teoretik Brian Eno, když řekl, že si v době vydání jejich první album koupilo jen několik tisíc lidí, ale skoro každý z nich pak založil vlastní skupinu. V počátcích skupiny byl jejich manažerem Andy Warhol, a skupina tak často vystupovala v jeho The Factory a jako součást jeho Exploding Plastic Inevitable.
Jejich první album The Velvet Underground & Nico vyšlo počátkem roku 1967 a spolupracovali na něm s německou zpěvačkou, herečkou a modelkou Nico. V žebříčku sta největších umělců všech dob časopisu Rolling Stone se skupina umístila na 19. místě. V žebříčku pěti set nejlepších alb všech dob se umístila jejich první čtyři alba. Skupina v původní sestavě vydala ještě jedno album, poté byl John Cale vyhozen. Na jeho místo nastoupil Doug Yule, který se skupinou hrál až do jejího rozpadu v roce 1973.

POLITIKA

Pingpongová diplomacie je termín označující aktivity americké a čínské diplomacie v 70. letech 20. století. Jejím prostřednictvím došlo k normalizaci vztahů mezi USA a Čínou.
Prezident Nixon na návštěvě u čínského vůdce Mao Ce-tunga, 29. února 1972
Americký prezident Richard Nixon na návštěvě u čínského vůdce Maa Ce-tunga, 29. února 1972.


Impulsem k navázání vzájemných konzultací mezi diplomatickými sbory obou zemí, bylo spontánní pozvání amerického reprezentačního týmu ve stolním tenise (pingpongu) do čínského Pekingu v dubnu 1971. Americký prezident Richard Nixon se společně s poradcem pro otázky národní bezpečnosti Henry Kissingerem domnívali, že oteplení vztahů s Čínou uspíší řešení krize v Indočíně a zlepší vyjednávací pozici Spojených států ve vztahu k Sovětskému svazu.

KOSMONAUTIKA

Pioneer10-11-wb.jpg

Pioneer 11 (alternativní názvy Pioneer GPioneer–Saturn) je americká planetární sonda, určená k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy. V evidenci COSPAR dostala označení 1973-019A. Stala se první sondou ze Země, která dosáhla oblast Saturnu.

Rotací stabilizovaná sonda nese přístroje pro měření magnetických polí, slunečního větru, kosmického záření a mikrometeoroidů. Brzy po startu z kosmodromu na Floridě dosáhla sonda díky přídavnému motoru na pevné palivo rychlosti 14,3 km/sec. Následovala tak konstrukčně identickou sondu Pioneer 10 po roce.

První korekce dráhy byla provedena 11. dubna, druhá o dva měsíce později 5. června 1973 ve vzdálenosti 48 mil. km od Země. Dne 29. června 1973 překonala dráhu Marsu.

KATEGORIE

STÁTY UNIE

Seal of Colorado.svg

Colorado je západní stát USA. Název pochází ze španělštiny a znamená rudý. V Coloradu se nacházejí proslulé Skalnaté hory.

První větší vlna osadníků přišla v roce 1859, kdy vypukla zlatá horečka. Osadníci se usadili v okolí dnešního Denveru. Již v roce 1860 mělo město 60 000 obyvatel. Po celém území vzniklo mnoho zlatokopeckých měst, která se velice rychle rozrůstala. To ale netrvalo dlouho. Po vytěžení zásob v určitých oblastech se města rychle vylidnila a populace se přesunula jinam. Z některých měst vznikla časem turistická centra, lyžařská střediska, centra hazardu nebo historická města.

Ale mnoho měst se již nikdy nezotavilo a zůstalo navždy opuštěno. Dnes jich je na území Colorada mnoho a říká se jim města duchů. Colorado také proslulo zločinem. V 19. století zde řádilo mnoho loupeživých band a země byla známá svojí anarchií.

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky