Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou.

Potřebuji pomoc
 • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
 • Každou otázku vkládejte jako novou kapitolu.
 • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
 • Podstatu problému nezapomeňte shrnout v okénku „shrnutí editace“.
 • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.

Oprava názvu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, Mohli by jste mi prosím poradit jak upravit (opravení chyby) název konkrétního článku ? Jedná se o stránku Sk senco doubravka– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Honza sc (diskusepříspěvky)

Dobrý den. V horních záložkách vedle Zobrazit historii zvolte Další>Přesunout. Matěj Orlický (diskuse) 1. 7. 2014, 17:06 (UTC)
Přesunul jsem. --Jvs 1. 7. 2014, 17:47 (UTC)

Potřebuji poradit ohledně článku věnujícímu se kultu Falun Gong[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na wikipedii je článek o "cvičení" Falun Gong. Domnívám se že se jedná o kult, což mohu podpořit nezávislými zdroji. Protože ono cvičení trochu znám, doplnil jsem na konec wikičlánku info z jinačího soudku. Celkově se mi však přesto skladba článku nelíbí, v podstatě čtenář získá pozitivní dojem, ačkoliv se jedná dle moho názoru o sektu. V článku jeho hlavní autor ústavičně dává reference na zaujaté zdroje, čili na jejich Falunňácké webovky nebo např. na jejich internetové noviny velkaepocha.cz. Chtěl bych, aby dostal článek jinou podobu a aby se zvláště u něj dbalo na všechny pravidla, která wikipedie pro psaní článků ukládá. Jak mohu postupovat? Děkuji --90.179.206.199 2. 7. 2014, 05:28 (UTC)

Každá rada je drahá. Obecně platí, že nováčkům se doporučuje editovat spíše jednoduché články, na druhou stranu jste-li znalcem onoho tématu, byla by škoda, kdybyste nepřiložil ruce k dílu. Nejlépe je dodávat do článku co nejširší spektrum pohledů na věc, patřičně potvrzených kvalitními a nezávislými zdroji. Je-li část dle vašeho názoru zcela zcestná a ocitovaná triviálním závislým zdrojem, dá se uvažovat i o jejím úplném odstranění. Stanovisko a pomoc kolegů můžete dostat třeba i na Wikipedie:WikiProjekt Náboženství --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:35 (UTC)

Jetbeat[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, nevím jakým způsobem doložit významnost. Jde o heslo Jetbeat - cs.wikipedia.org/wiki/Jetbeat.

Přiložila jsem nějaké odkazy, nevím zda a zda touto formou to stačí. Pokud ne (byť si myslím, že jde o celkem významou kapelu (hraje ve Vagónu, na festivalech a hrála ve Výhodočeském divadle)), tak to prosím smažte.

S pozdravem Vlaďka – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 88.101.50.239 (diskusepříspěvky)

Dobrý den Vlaďko, všechno to jsou triviální nebo závislé zdroje a proto zřejmě nevyhovují našemu doporučení o dvou nezávislých netriviálních zdrojích. Taková stránka se smaže klasicky po týdnu, pokud nikdo patřičné zdroje nedohledá. Třeba se o to ještě někdo pokusí, a pokud ne, dojde na vaše slova. Díky za zájem o Wiki, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:37 (UTC)
Po hledání jsem našel 1 pěkný článek ve 2 zdrojích (v obou stejný), ale jedno [1] je propagační server a z druhého [2] lze vypátrat, že autorem je kytarista kapely Jiří Kupr - zdroj j tedy dle mě závislý. Proto jsem článek smazal pro nedoložení EV. --Mates (diskuse) 22. 7. 2014, 22:43 (UTC)

Nová šablona[editovat | editovat zdroj]

Zdar, potřeboval bych poradit. Před chvílí jsem dodělal článek Tortharry, ale jak jsem zjistil u podobného článku, který popisuje Sepulturu tak je možné dodat do článku ještě šablonu, kde je celkový přehled o vydaných cd. Nevím, jak tuto šablonu pro Tortharry mám vytvořit. Můžete mi poradit? Díky --Jan Jankovič (diskuse) 4. 7. 2014, 15:28 (UTC)

Ahoj Jane, článek je to velmi pěkný, ale chtěl bych říct, že o něm mám jisté pochyby. Například použity jsou jen dva prameny informací - rozhovor na stránkách města a pak už jen oficiální stránky. Obávám se, že takový článek by bylo nutné smazat - nepokusíš se nejprve dohledat více tzv. nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:42 (UTC)
Nazdar, jako odpověď na tvou otázku tě odkážu na stránku, která popisuje tvorbu takové šablony: Nápověda:Vytvoření šablony.--Chalim Kenabru (diskuse) 4. 7. 2014, 17:42 (UTC)
Prosím, mrkněte se mi někdo na článek, bylo mi zde řečeno, že dva zdroje nestačí,tak jsem dodal další. Nerad bych o článek přišel. Dost jsem na něm pracoval. Díky za šablonu. --Jan Jankovič (diskuse) 4. 7. 2014, 18:00 (UTC)
Ano, vypadá to lépe. Možná jen jiná poznámka: nejpozději až vzniknou články o jednotlivých albech, bude vhodné přesunout tam ty odkazy na recenze. V článku o samotné kapele nebudou potřeba. --8. 7. 2014, 07:11 (UTC), Utar (diskuse)
Díky za podněty. Pokud čas a zdroje dovolí, tak se budu snažit o tato alba. Nejprve však chci rozšířit ještě jiný článek, který souvisí s mým bydlištěm. Zdar editování --Jan Jankovič (diskuse) 11. 7. 2014, 08:13 (UTC)
Nevím, čeho se bude ten článek související s bydlištěm týkat, nicméně pokud to bude o městě či obci, pak bych doporučil čerpat tipy ze zdejšího WikiProjektu České obce. --Jan Polák (diskuse) 11. 7. 2014, 09:01 (UTC)
Chci rozšířit Červený Kostelec (tipů na články mám daleko více), už jsem tam přidával tu první zmínku, ale mám doma dvě publikace a doufám, že něco ještě najdu na netu. Ale díky --Jan Jankovič (diskuse) 11. 7. 2014, 17:12 (UTC)

Žentour[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto ze sesterské lípy

V hesle Žentour jsem opravil odkaz vedoucí na Commons na Category:Horse mills na správnější Category:Animal-powered mills, ovšem dostal jsem se zřejmě do konfliktu s položkou, kterou má přiřazenou na Wikidatech. Nevím, jak to opravit po technické stránce (nedaří se mi na Wikidatech nalézt žádnou položku Animal-powered mills) ani po stránce faktické. Položka Horse-mill má totiž na Wikidatech přiřazený český výraz Žentour v zásadě správně, lépe to přeložit nejde, jedině nějaké krkolomné "žentour poháněný koňskou silou". Obráceně to však neplatí, nejpřesnější překlad výrazu "žentour" (který může být poháněn jakýmkoliv tažným zvířetem) do angličtiny je "animal-powered mill". I když někdy se to zaměňuje, tak právě na Commons výrazy horse-mill (donkey-mill, ox-mill) a obecné animal-powered mill rozlišují. Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 7. 2014, 21:16 (UTC)

@Jan.Kamenicek: Pojďme to vyřešit na Wikidatech. Podívám se na to. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 06:53 (UTC)
Jelikož Wikidata fungují hlavně na vztazích je, je podtřídou, je možností odpojit Žentour od d:Q252189, vytvořit mu vlastní položku a v Q252189 napsat, že je to druh (podtřída) Žentouru. Každá položka pak může mít vlastní odkaz na Commons. Jinou možností je místo {{Commonscat}} použít {{Commonscat-řádek|lokální=ano}}. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 07:11 (UTC)
Ta první možnost zní dobře. Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 7. 2014, 13:29 (UTC)
Kolega JAn Dudík však provedl asi to nejjednodušší, tedy vyměnil vlastnost v položce, ovšem nevím, zda je to správné vůči jiným projektům. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 13:59 (UTC)
První možnost mi přišla čistší, ale na Wikidatech se moc neorientuji, tak neumím posoudit, nakolik by to bylo komplikované. Každopádně děkuji, že jste se tomu věnoval. Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 7. 2014, 09:37 (UTC)

Nezdvořilé jednání[editovat | editovat zdroj]

Mohl by prosím někdo z kolegů nebo kolegyň domluvit trollovi Miracetimu, k čemu slouží doporučení Wikipedie:Zdvořilost ([3]) a proč je nežádoucí rozbíjet věcnou diskusi nezdvořilým trollováním? Dlouhodobě přeci není možné takové chování strpět. --Bazi (diskuse) 8. 7. 2014, 13:37 (UTC)

Nezdvořilé trolování? Doporučuju přečíst celou tu diskusi, abyste mohli vidět, jak vypadá skutečné trolování v podání Baziho. Bez argumentů, bez podpory dalších, ale zato s obstrukcemi, demagogií a neskutečnou arogancí vnucovat druhým vlastní názor.
Dál se tomu nemá smysl věnovat. Miraceti 8. 7. 2014, 21:17 (UTC)
„Neskutečnou arogancí“? V jednání s osobou, která má potíže ve svém projevu udržet základní pravidla slušnosti a respektu k oponentovi, ale zato od počátku prosazovala vlastní představu silou? Asi paralelní světy… Snaha o domluvu začala z mojí strany, a to velmi zdvořilou formou. Po revertační válce se ovšem o zdvořilosti z druhé strany v žádném případě nedá mluvit. --Bazi (diskuse) 8. 7. 2014, 22:05 (UTC)
Indef blok pro oba a je po problému. --Silesianus (diskuse) 9. 7. 2014, 08:20 (UTC)

Předpokládám, že toto vlákno sledují oba zúčastnění, takže:

Milý Miraceti, prosím Tě, abys respektoval Baziho žádost o vykání a nadále mu při diskusích s ním vykal. Chápu, že Ti to možná přijde nepřirozené, nicméně kolegovi Bazimu je tykání evidentně nepříjemné, přijde mu nedůstojné a ponižující, na což Tě několikrát upozornil a požádal Tě o změnu. Ostatně to má napsáno i na své userpage. Rovněž souhlasím s Matějem Orlickým, který v příslušné diskusi napsal, že to vůči Bazimu příliš hrotíš.

Milý Bazi, Vaše diskusní kultura je příkladná, přesto nazývat někoho trollem v takovéhle diskusi, kde evidentně pracují nervy na obou stranách, mi přijde nevhodné. Zvažte prosím taky, jestli je dotyčný problém něco, na čem stojí základ Wikipedie, a zda stojí za to se kvůli tomu dohadovat. Osobně bych byl raději, kdyby se humorná stránka WP:Na EN wiki to tak mají nepoužívala v argumentacích. Myslím jako protiargument. Působí trochu alibisticky, používá se tam, kde se to zrovna hodí; může to vyznít i výsměšně.

K problému: Je mi celkem jedno, kam se informace o jazyku bude dávat, některé argumenty od Mormegila mě sice přesvědčí, že při vlastním psaní bych preferoval verzi vzadu, nicméně pro hromadné přepisování v článcích mě to zas tak nenadchlo. Vzhledem k tomu, že doprostřed se ten jazyk asi nestrčí, tak je kompromis těžko hledatelný. Proto bych žádnou jednotnost nezaváděl a nechal bych to na autorovi článku. Pokud by to někdo jó chtěl mít všude stejně, může aplikovat ten Miracetiho skript (předpokládám, Miraceti, že by to fungovalo i opačně, na přesunutí všeho dozadu). Čtenáře samotné dle mého jednotnost v tomto smyslu nevytrhne, myslím, že by ji ani nezaznamenali.

Silesianův návrh doufám nebude nutný ani v omezené míře. --Mates (diskuse) 9. 7. 2014, 10:04 (UTC)

Zkusím to krátce:
 • Dost se mi příčí vykat někomu, kdo si to vynucuje podobným způsobem. Zůstanu u tykání, tentokrát už zcela záměrně. Ostatně tykání u spolupracovníků není nijak nezdvořilé, téměř všem na Wikipedii tykám a nikomu to nevadí.
 • Praktickému řešení problému jsem věnoval několik hodin. Bazi pro řešení nehnul ani prstem (porušení 3RR a stížnosti na všechny strany za hýbání prstem asi považovat nebudeme, že?)
 • Hromadně přepisovat nikdo nic nechce - ostatně není to běžné ani v jiných podobných případech. Celý problém vznikl kvůli tomu, že jistá šablona to vkládala na začátek, což Mormegil změnil,[4] přičemž k tomu měl rozumné argumenty.
 • Ano, skript by šel napsat i opačně, dokonce to už umí. Ale proč by všichni ostatní měli použivat nějaký skript, když v opačném případě se to týká jen jednoho člověka? Proč se má přizpůsobovat většina? (Ano, už vím, že pod lípou se objevil ještě jeden člověk, který to chce jako Bazi. Četl ale předložené argumenty? Kdyby ano, napsal by asi svůj názor do diskuse samotné, nikoli pod upozornění.)
Miraceti 9. 7. 2014, 10:42 (UTC)
Tak mu zkus navrhnout, zda by nepřijal nabídku na vzájemné tykání, protože je Ti vykání silně nepříjemné. To je tak těžké? A pokud ne, tak se zkus přizpůsobit, ostatně to chceš snad po Bazim v té bouřlivé diskusi sám taky ne? Aby se přizpůsobil psaní jazyka dozadu. To je zvláštní ne, chtít po někom, aby přijal přes svůj odpor Tvé argumetny a sám nebýt ani ochotný přizpůsobit se jeho stylu diskuse. A ad všichni, v diskusi se vyjádřilo celkem 6 lidí, takže ti všichni ostatní se o to nezajímají, je jim to jedno, nebo o diskusi nevědí. Nicméně já se s Tebou už dál přít nechci, já jsem si ty argumenty přečetl a přesvědčily mě, abych dával závorku s jazykem na konec. Srdečně --Mates (diskuse) 9. 7. 2014, 11:25 (UTC)
@Mates: Za to označení za trolla se komunitě omlouvám. Chápu, že ten výraz působí jako rudý hadr. Ačkoli myslím, že takové jednání skutečně naplňuje charakteristiku trollingu a bylo právě s tím vědomím činěno, aby diskusi odvádělo od věcné podstaty a jeho původce budoval silovou převahu (předpoklad dobré vůle v tomto případě není opodstatněný, jak ukazují další reakce), uznávám, že takto otevřené označení bude vždy kontroverzní.
Nemůžu vyloučit, že by se celá ta záležitost kolem šablony EO neodvinula od tomu předcházející diskuse o stylování nadpisu z přelomu dubna a května. Zpětně přemýšlím, jestli se třeba můj tamní výrok o veteránech nemohl Miracetiho osobně dotknout. A protože Mormegil vzápětí tu diskusi archivoval, mohlo se třeba zase jeho dotknout moje označení takové archivace za necitlivou. Pokud ano, za to se jim omlouvám. Ale třeba to s tím nesouvisí a rozvinulo se nám to až v tom přetahování o šablonu. Jeden z posledních výroků nabízí indicii ještě k jinému zdůvodnění, ale sám bych se tomu raději vyhnul. Tedy ještě jednou: Omlouvám se komunitě za to trollí označení. A rád bych se vrátil k věcné diskusi o vhodné úpravě externích odkazů. --Bazi (diskuse) 9. 7. 2014, 15:39 (UTC)

Vážený kolego Miraceti, uporňuji Tě, že tykání i přesto, že si jej jiný přispěvatel výslovně nepřeje, je výslovně uvedeno jako příklad činnosti přispívající prostředí nezdvořilosti v doporučení WP:Zdvořilost. Toho by sis jako dlouholetý přispěvatel měl být vědom. Nezajímá mě podstata vašeho sporu s Bazim, ale Tvůj přístup je špatný. I když se cítíš ve sporu oprávněn a věříš, že je pravda na Tvé straně, měl bys přinejmenším respektovat oponenta. To neznamená jen vyvarovat se otevřených osobních útoků, ale i zachovávat zakladní pravidla zdvořilosti. Pokud si někdo nepřeje, abys mu tykal, pak to prosím respektuj. Pro někoho to skutečně může být nepříjemné a spor se pak zbytečně vyostřuje. Děkuji za pochopení. --Vachovec1 (diskuse) 9. 7. 2014, 11:01 (UTC)

Bazi: Protože Miraceti evidentně nemíní dodržovat pravidla slušného chování, skutečně bych doporučil Žádost o opatření, kde by mu tykání vůči Vám mohlo být zakázáno. Někdy prostě obyčejná domluva nepomáhá. --Vlout (diskuse) 9. 7. 2014, 10:57 (UTC)

U takovýchto sporů lze zúčastněné odkázat ještě na WP:Nebuďte vůl jak anděl. JAn (diskuse) 9. 7. 2014, 12:25 (UTC)
Je třeba si uvědomit, že obsahem této žádosti Baziho bylo poměrně neomalené tykání ze strany Miracetiho, jejich spor o nějakou šablonu či o co šlo, zde nehraje vůbec žádnou roli. Vám třeba nevyžádané tykání, které pokračuje i po upozornění, nevadí, jsou lidé, kterým ano. Sám se mezi ně počítám. Základem diskuze a mezilidské komunikace vůbec přitom je respektování názorového oponenta. Bazi dal jasně najevo, že mu to silně vadí, a Miraceti dal zároveň stejně tak jasně najevo, že je mu to úplně jedno a bude v tom pokračovat. To je poměrně zásadní problém, bránící komunikaci vůbec, který je třeba vyřešit a ne ho hloupě zlehčovat. Mimochodem, jestliže by v tom Miraceti chtěl pokračovat, bylo by asi na místě, aby si opravil závěr své uživatelské stránky, protože zde prezentovanou preventivní omluvou klame ostatní. --Vlout (diskuse) 9. 7. 2014, 13:03 (UTC)

Bazi rozhodně na wikipedii není jediný, kdo trvá na vykání. Také nevím, proč by si měl nevychovanost Miracetiho nechat líbit. Miracetiho přístup považuji za neobhajitelný. Mimo virtuální realitu by s ním také pravděpodobně dost narážel. Nebo Miraceti tykáte každému na potkání i v osobním životě a nerespektujete přání druhých lidí? Proč by to na wikipedii mělo být jiné, když se tu navíc většina uživatelů ani osobně nezná? Vojtěch Zavadil (diskuse) 9. 7. 2014, 13:45 (UTC)

Opravdu si myslím, že psát důsledně "Ty", tedy s velkým T, je pro kolegy zhruba stejného věku zcela normální a nikterak dehonestující a že vytrvalé vyžadování formální zdvořilosti, která neodpovídá společenskému vztahu, je naopak nezdvořilé. Velmi rád přistoupím na vyšší formální zdvořilost, pokud druhá strana bude dodržovat zdvořilost neformální alespoň na běžné úrovni - to znamená: přestane s tím kolovrátkem bez argumentů, přestane vyžadovat další byrokracii, přestane vyžadovat, aby svět byl podle něho navzdory ostatním, a přestane si ukřivděně stěžovat na všechny strany, když mu někdo něco z toho vytkne. Pokud by to z nějakého důvodu nešlo, navrhuji tedy tykání na standardní společenské úrovni (uznávám, bylo by to pro mě jednodušší, nemusel bych si pamatovat jednu výjimku). To je férová nabídka, ne? Miraceti 10. 7. 2014, 08:24 (UTC)

Pár oprav a reakcí: @Mates: úplně sám s tím požadavkem nejsem, ale asi jsem sám, kdo vytrval odpovídat kolovrátku. Jsem rád, že Tě argumenty přesvědčily. A jsem rád, že jsi tady navrhl pěkné řešení. @Bazi: Nejsem dotčený a popravdě vlastně ani nevím, co by se mě mělo dotknout. Na nějaké urážení se je můj život příliš krátký. @Vachovec1: Máš pravdu, je to tam. Budu se snažit se tím řídit. (Když už se tak dbá na tu formální stránku, chce se mi poznamenat, že hned předcházejícím bodem je "neuvážené obviňování z různých druhů neslušnosti", ale nebudu do toho radši moc šťourat.) @Vojtěch Zavadil: Vzhledem k tomu, že žiju v kultuře, kde se vyká jen hlavě státu, tak ano - tykám pořád. Ale to není důležité. Důležité je, že i českým kolegům na stejné úrovni, stejného pohlaví a zhruba stejného věku stejně jako oni tykám, přičemž dost si dávám záležet na tom, aby to nebylo vnímáno špatně - takže dodržuju i méně formální pravidla slušnosti a v psaném projevu píšu "Ty". Dosud jsem se tváří v tvář nesetkal s nikým s popsanými atributy, který by na vykání trval (na Internetu ano, tam se na své ješitnosti dává záležet kdekdo a vždy to právě kvůli kontrastu s okolním světem vypovídá především o něm). Ty se s takovými lidmi stýkáš? Mimochodem, co v dnešní digitální době znamená "znát se osobně"? Samozřejmě umím i vykat a dělám to tam, kde to cítím jako vhodné. @Vlout: Respektování názorového oponenta si představuju trochu jinak než jen jako důsledné lpění na vykání. Má uživatelská stránka je ok, měnit se nebude. Miraceti 10. 7. 2014, 08:29 (UTC)

Prostudujte si pro začátek nějakou knihu bontonu. Co se týká údajně přiměřeného věku atd., to lze právě posoudit jen osobní známostí. Anonymita či pseudonymita na Wikipedii běžná není dostatečným podkladem osobní známosti. Základní zdvořilost je nutným předpokladem k věcné diskusi, ne jen jejím doplňkem nebo nadstavbou, a nedá se s ní kšeftovat. Dále už bez komentáře. --Bazi (diskuse) 10. 7. 2014, 10:29 (UTC)
Je zřejmé, že Vám chybí schopnost dostatečné sebereflexe, protože Vás můžu ubezpečit, že rozhodně nežijete v kultuře, kde se vyká jen hlavě státu. Možná je to tím, že jste ve svém životě ještě mnoho společenských styků (mimo své vrstevníky) neměl, těžko říci. Věřím však, že pokud Vás na to někdo upozorní, nebudete mu už tykat nebo dokonce odpovídat ve stylu „Promiň“. Mějte se. --Vlout (diskuse) 10. 7. 2014, 12:14 (UTC)
Možná byste neměl přesvědčovat ostatní uživatele, v jaké kultuře žijí, než si zjistíte… v jaké kultuře žijí. --Mormegil 10. 7. 2014, 13:50 (UTC)
Pravda, jestliže Miraceti pod pojmem „kultura“ myslel nějakou velmi specifickou skupinu lidí, ne celou společnost, pak ano. V tom případě omyl na mé straně a vše je jasnější. --Vlout (diskuse) 10. 7. 2014, 13:58 (UTC)

Významnost článku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych věděl, jakým způsobem mám dokázat významnost článku. Mám k dispozici články z nezávislých médií o daném tématu, ale nevím, kam je mám poslat, aby můj článek nebyl smazán.

Děkuji za odpověď.

CZECH SALES ACADEMY (diskuse) 14. 7. 2014, 10:02 (UTC)

Dobrý den, doplňte je do článku do sekce "Externí odkazy" (web) či "Literatura" (písemné). Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 14. 7. 2014, 10:33 (UTC)

Doložení významnosti článku o Polovině nebe, o.p.s.[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, vytvořili jsme stránku o naší organizaci Polovina nebe, která se již od roku 2009 jako jediná u nás soustavně zabývá výukou ovládání počítače hlasem pro osoby se zdravotním postižením https://cs.wikipedia.org/wiki/Polovina_nebe.

Nevím, jak doložit Významnost (uvedením alespoň dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů) - články o nás z médií? články spolupracujících organizací? Stačí zatím doložení významnosti v referencích, jak je to nyní uvedeno?

Děkuji, přeji příjemný den, O. Sedláček – Tento nepodepsaný komentář přidal/a 193.85.28.74 (diskusebloky) 16. 7. 2014, 10:38‎ SE(L)Č

Dobrý den, ano, k doložení významnosti jsou opravdu vhodné články z médií, ideálně celostátních nebo obecně vnímaných jako poměrně seriózní. Články spolupracujících organizací naopak budou asi méně vhodné, protože to nejsou úplně nezávislé zdroje. Každopádně by ty články měly pojednávat obsáhleji o Vaší organizaci a činnostech, ne jen třeba o dílčích tématech a určitě by to neměly být jen okrajové zmínky. Po letmém pohledu se mi zdá, že by některé z vložených zdrojů snad i mohly dostačovat. Článek ale bude potřeba ještě dopracovat. Nelze jen nahodile vložit zdroje do článku, měly by z nich být o ně opřeny informace v článku obsažené. Lze je doplnit také informacemi ze zdrojů primárních, vlastních, ale informace v článku by neměly být závislé jen na těch vlastních zdrojích. --Bazi (diskuse) 16. 7. 2014, 08:53 (UTC)

Děkuji, v průběhu příštího týdne bychom článek dopracovali dle standardů wikipedie. příjemné odpoledne, O.S.

Zveřejnění textu Wikipedie na jiném webu[editovat | editovat zdroj]

Zdar editaci!!

Občas když napíšu nový článek, tak ho uveřejňuji i na jiném webu (čistě a pouze z mého pera), než tady. Pak vždy pod text píši, že jsem to zveřejnil i na české verzi Wiki. Ale nyní bych rád na tento web dal článek, který je z Wikipedie, ale i s úpravami, které nejsou z mého pera a rozhodně přispěly k vylepšení článku. Dá se to uveřejnit? A jakým způsobem? Stačí uvést "zdroj Wikipedie"? Nebo nějak jinak.

Díky, očekávejte ode mě v blízké době nové články!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 17. 7. 2014, 10:11 (UTC)

Stačí toto?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 10:12 (UTC)
Ok, stačí!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 18. 7. 2014, 12:18 (UTC)

Já bych se ještě rád k tomuto dotazu zeptal, jak to je tedy s tím paralelním publikováním na dvou portálech? Pokud třeba vytvořím obecnější ozdrojované heslo na wikiskripta.eu a pak článek drobně upravím do encyklopedičtější a laické veřejnosti srozumitelnější podoby a uveřejním na wikipedii, tak z mého pohledu je to v pořádku, protože autorem jsem obou. Ale jak mám předejít tomu, aby někdo text označil za copyvio jedním nebo druhým směrem? Asi bych to dle logů nakonec mohl doložit, ale jak mám předejít vůbec takové situaci? --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:52 (UTC)

Technicky nejjednodušší (protože tento web praktikuje stejnou autorskoprávní politiku) je uvést u druhého webu jako autora první web. Druhou možností je věrohodně prokázat autorství na jiném webu (tato možnost platí i pokud jiný web nepraktikuje stejnou autorskoprávní politiku). Povolení přes OTRS se dá poslat i předem, ale vkladatel šablony může být stejně rychlejší než vkladatel povolení. Jinak, šablona neoznačuje copyvio, nýbrž pouze podezření na copyvio (které se následně buď potvrdí nebo vyvrátí).--Zdenekk2 (diskuse) 27. 8. 2014, 11:06 (UTC)
A uvést jako autora druhý web udělám tak, že jej uvedu v sekci zdroje? Jinak díky za odpověď, už je mi to skoro jasné. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:05 (UTC)
Použijte šablonu {{WikiSkripta}}.--Zdenekk2 (diskuse) 27. 8. 2014, 13:39 (UTC)

Super, v to jsem doufal, protože to už praktikuji. Děkuji za rady. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:41 (UTC)

Šablona Otto[editovat | editovat zdroj]

Před tím, než byla šablona {{Otto}} převedena do řádkové podoby, tak umožňovala odkázat na nějaké heslo Ottova slovníku naučného na Wikizdrojích a současně zobrazit jiný text (přidáním volitelného parametru). To bylo výhodné zejména tehdy, když byla stránka s dotyčným heslem na Wikizdrojích pojmenována jinak (například s rozlišovačem), než jaký byl původní název hesla. Bylo by možné tuto funkci znovu obnovit? Dotaz jsem položil již krátce po převedení hesla do řádkové podoby také na diskusní stránce šablony. Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 12:07 (UTC)

Mohl byste uvést nějaký příklad, aby bylo na čem testovat (jinak příště takové požadavky spíše pod technickou lípu)?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 12:57 (UTC)
Přidal jsem do šablony nepovinný parametr popisek, který to umí. Miraceti 18. 7. 2014, 12:58 (UTC)
Příklad: Encyklopedické heslo Oťák v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích vs. Encyklopedické heslo Otto v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích. Miraceti 18. 7. 2014, 13:02 (UTC)
Perfektní, to je přesně ono. Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 13:30 (UTC)

Tento parametr je nefunkční i u {{commonscat-řádek}} a řádkových variant {{commons}} a {{commonscat}} (tedy tuším jen tam, kde se přebírá z Wikidat). Navíc je u nich změna, že místo názvu článku se používá (anglický) název kategorie na Commons. A to je myslím špatně. Matěj Orlický (diskuse) 18. 7. 2014, 12:41 (UTC)

Ludmila[editovat | editovat zdroj]

Prosím někoho abys te napsali článek Ludmila Spěsivcevová místo mě když mě to moc nejde.Předem děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jlop456 (diskusepříspěvky)

Proč hned tak utíkáte „z boje“? Sežeňte si k článku podklady a zkuste jej napsat sám/sama… --Jan Polák (diskuse) 22. 7. 2014, 11:43 (UTC)
Jene, článek už tu existoval, autor/ka byl/a opakovaně vyzýván/a k jeho vylepšení, ale neučinil/a tak (ani nikdo jiný) a ani nereagoval/a na předchozí vstřícné kroky ke spolupráci. Proto byl smazán. Základní zmínka o Ludmile je součástí článku Alexandr Spěsivcev a ani ten není dostatečně zpracován. Bylo by tedy lépe pro začátek vylepšit jeho článek, než zakládat další samostatný pahýl o osobě, jejíž významnost - zdá se - spočívá jen v tom, že pomáhala k vraždám svému synovi. --Bazi (diskuse) 22. 7. 2014, 12:00 (UTC)

Alexandra Spěsivceva jsem rozšířil, Ludmila Spěsivcevová na samostatný článek není.--Chalim Kenabru (diskuse) 22. 7. 2014, 14:06 (UTC)

SDH Dalkovice[editovat | editovat zdroj]

Potřeboval bych pomoc s úpravou ve stylu Wikipedie díky Kučera – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jakujohny (diskusepříspěvky)

Můžeš se inspirovat jinými obdobnými články. Co třeba Sbor dobrovolných hasičů Mořkov, Sbor dobrovolných hasičů Lázně Libverda nebo Sbor dobrovolných hasičů Hejnice? --Jan Polák (diskuse) 28. 7. 2014, 19:13 (UTC)

Převzetí obrázku Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z anglické verze Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pomoc - nepodařilo se mi (přes mnohé pokusy a opakované studium nápovědy) převzít obrázek Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z článku en:Proto-Sinaitic script do českého Protosinajské písmo. Text příslušného odstavce jsem tam nechal, myslím, že má hodnotu i sám o sobě, ale s obrázkem by to bylo samozřejmě vhodnější. Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 11:43 (UTC)

Obrázek je pouze na enwiki, není na Commons. Ovšem licence nebrání jeho načtení. JAn (diskuse) 30. 7. 2014, 12:10 (UTC)
Dík za úpravu. Jen nevidím v zápisu žádný rozdíl proti mým marným pokusům. Nevíš, co v tom může být? Neboli: dělal jsi nějaké kouzelné gesto, vyslovil zaklínadlo, usmíval ses nebo naopak zakřičel?Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 13:47 (UTC)
@Tosek: Soubor byl nahrán na anglické Wikipedii, proto nemohl být použit zde, a JAn jej převedl na Commons, čímž zde může být využit. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 7. 2014, 13:49 (UTC)
Áha, to se mi rovněž nedařilo :-\ Díky oběma. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tosek (diskusepříspěvky)

Východoevropský ovčák[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den ! Ten článek jsem napsal a žádám někoho aby mi upravil nebo opravil článek jestli to nemám správně. Předem děkuji za pomoc a spolupráci ! – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Jilggij20 (diskusebloky) 30. 7. 2014, 20:07‎ SE(L)Č

Hotovo, můžete příště zkusit případně využít i tuto nápovědu, dozvíte se tam v kostce vše, co je třeba.--Chalim Kenabru (diskuse) 30. 7. 2014, 21:00 (UTC)

Autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Mohu vyfotit obraz (ve wiki uvedeného malíře), jehož jsem vlastníkem a uveřejnit ho na wikipedii na stránce tohoto malíře? B.mertlik (diskuse) 30. 7. 2014, 22:11 (UTC)

Jestli od smrti autora uběhlo 70 let, pak ano. Jinak ne, neboť autorská práva k dílu na Vás nepřechází jeho nabytím. Jedudědek (diskuse) 30. 7. 2014, 22:24 (UTC)
Děkuji, to bohužel nesplňuje. A mohu vyfotit nekolik obálek knih (Karavana (edice) pro ilustraci článku - několik sešitů z větší dálky. (70 let to také není) B.mertlik (diskuse) 30. 7. 2014, 22:39 (UTC)
Ani to nemůžete. Wikipedie:Nefoťte obálky. --Mormegil 31. 7. 2014, 08:12 (UTC)
Ani v případě, že by to byl jen pohled na jakousi koláž obálek časopisů? Něco na tenhle nebo tenhle způsob? --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 08:49 (UTC)
Obávám se, že tím bys výjimky v AZ nedosáhl. Takže ne. Miraceti 31. 7. 2014, 14:38 (UTC)
Vyfotit je můžeš, dát bez svolení autora na Wikipedii nikoli. Miraceti 31. 7. 2014, 08:14 (UTC)
Znáš toho autora? Jestli je ještě naživu, nebo znáš vlastníka práv na ten obraz (nejspíš malířova dědice), tak ho můžeš požádat o svolení. To se pak vyřídí podle OTRS. S detaily mohu pomoci. Miraceti 31. 7. 2014, 08:14 (UTC)

Když už se to téma naťuklo: Není ani možné vyfotografovat například místnost (třeba kostel), ve které bude viset nějaký obraz či stát nějaká socha? A já budu článek o malíři ilustrovat tím snímkem z kostela? Čili nebude to jen fotografie přímo toho obrazu, nýbrž interiéru místnosti, v níž visí obraz? --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 08:49 (UTC)

S místností je problém. Nejspíš nejde o veřejné prostranství (i když AZ to nijak explicitně neříká), takže šířit fotky cizího interiéru, pokud je jako dílo chráněno autorským zákonem, by též nemělo být možné (§ 33). Pokud k tomu dostaneš souhlas, neměl by být s fotkou interiéru s nějakým dílem problém, pokud to dílo tam opravdu bude achyceno jen náhodně jako nepodstatná část (§ 38c). Miraceti 31. 7. 2014, 09:15 (UTC)

Bulín, Weyr[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Potřeboval bych poradit se dvěma problémy stejného typu – jde o přesměrování Hynek Bulín a rozcestník František Weyr. V obou případech mám za to, že jde o tak specifická jména, že zde jsou jen dva encyklopedicky významní nositelé. Tedy rozcestník je zřejmě zbytečný a měl by asi být použit jen rozlišovač pro druhého, méně významného, zatímco významnější byl měl být na názvu bez rozlišovače. Což dle mého názoru znamená, že Hynek Bulín starší by měl být jen „Hynek Bulín“ a František Weyr (právník) jen „František Weyr“. Co myslíte? --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 06:57 (UTC)

Klidně to udělej, nikdo jiný to nejspíš neudělá. A kdyby to byl omyl, vždycky se to dá změnit. Miraceti 31. 7. 2014, 08:10 (UTC)
OK, díky za odpověď. PS: Uvítal bych, jestliže byste se už opravdu naučil cizím lidem vykat. Není to zase tak těžké. Jinak si tady moc nepokecáme. --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 14:04 (UTC)
O pokec ani nestojím. Mně stačí, když si sdělíme, co je podstatné pro naši spolupráci. Díky za pochopení. Miraceti 31. 7. 2014, 14:31 (UTC)
Myslím, že tímto naše spolupráce skončila. --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 14:35 (UTC)

obrázky volně použitelné i pro komerční použití?[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jsou některé fotografie či obrázky z těchto stránek volně použitelné i pro komerční použití? děkuji za informaci Jana Machaliková – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 62.141.0.146 (diskusepříspěvky)

Obrázky jsou uloženy na Commons. Tam si můžete vybrat Vám vyhovující a u něj se přímo dozvíte podmínky, za jakých jej můžete využít. --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 11:04 (UTC)
Dobrý den, obecně platí, že pokud si vyberete obrázek z Wikimedia Commons, můžete je volně použít, včetně komečního publikování. Vždy se ale prosím podívejte na licenci, která je konkrétně uvedena u každého obrázku (pod ním, nejprve pole s popiskou obrázku, pak s licencí). Licence Vám přímo pak řekne, co musíte splnit, abyste mohla obrázek použít. Například ve většině případů budete muset uvést někde v díle, kam chcete obrázek použít, původního autora snímku a licenci, pod kterou byl publikován (tím se zajistí, že i ve Vaší publikaci zůstane obrázek i nadále svobodný a kdokoliv další ho bude moci z Vaší publikace převzít). Kbybyste s tím potřebovala pomoci, napište mi do diskuse a já Vám případně názorně ukáži, jak se to dělá. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 31. 7. 2014, 11:32 (UTC)

Infobox stát[editovat | editovat zdroj]

Na pískovišti jsem zkoušel použít šablonu Infobox stát, ale nějak se mi to „rozlezlo“ do šířky a bylo tam napsáno Chyba ve výrazu:Neočekávaný operátor. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč tomu tak bylo?--90.179.110.110 1. 8. 2014, 12:22 (UTC)

{{Infobox stát}} vyžaduje uvedení zeměpisných souřadnic, respektive jejich přebírání z Wikidat. Žádné uvedeny nejsou, tudíž hlásí chybu. JAn (diskuse) 1. 8. 2014, 12:56 (UTC)
A do jaké části infoboxu je mám vložit?--90.179.110.110 5. 8. 2014, 11:18 (UTC)
Souřadnice jsou přebírány z Wikidat. Pro jaký stát chcete infobox použít?--Zdenekk2 (diskuse) 6. 8. 2014, 01:41 (UTC)

Šablona[editovat | editovat zdroj]

Existuje na cswiki nějaká obdobná šablona, jako je Szablon:Galeria na polské, která umožňuje překlikávat fotky? Rád bych ji využil.--Chalim Kenabru (diskuse) 3. 8. 2014, 16:00 (UTC)

Myslím, že to bylo navrženo v roce 2012. Byl bych opět proti. --Tchoř (diskuse) 3. 8. 2014, 17:00 (UTC)
Koukám, že mezitím na německé wikipedii tu šablonu dokonce už smazali.--Tchoř (diskuse) 3. 8. 2014, 17:11 (UTC)
Ta šablona je pro použití v článcích málo vhodná, ale pokud je jiný dobrý důvod ji tu mít, nebránil bych se tomu. Například pro wikiprojekty nebo osobní stránku.--Rosičák (diskuse) 6. 8. 2014, 03:38 (UTC)

Speciální:Příspěvky/Leopardo_di_Cardio[editovat | editovat zdroj]

Nezdají se mi EO uživatele Leopardo_di_Cardio, vkládané jako reference. Myslím že jde o blog. Poraďte zda upravit formát a vložit do sekce EO nebo úplně odstranit.--RomanM82 (diskuse) 3. 8. 2014, 17:28 (UTC)

Všechny články na tom webu píše Jiří Lem, bez známky nějaké širší redakce. Držitelem domény je Jiří Lemer. Osoba téhož jména sama sebe v lednu 2009 prezentuje jako „studenta apologetiky“, zde je pak uvedena jako „správce pohledávek“. Pokud někdo nenajde zdroje, které by dokládaly jeho odbornost, jeví se mi ty odkazy vhodné ke smazání. --Bazi (diskuse) 3. 8. 2014, 18:04 (UTC)

Schvalování návrhů[editovat | editovat zdroj]

Většina (až na jednu) kategorií v Kategorii Údržba:Kategorie ke sloučení má v šabloně "Na schválení návrhu se teď čeká." Je to platné tvrzení a časem bude sloučení schváleno (kdy?) nebo jen nebyli u těchto kategorií jejich šablony aktualizovány? --Wesalius d|p 5. 8. 2014, 22:11 (UTC) ːVyřešeno pod hlavní lípou. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:44 (UTC)

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jak mam přidat obrázky do článku?--Petr1234567 (diskuse) 6. 8. 2014, 07:22 (UTC)

Dobrý den, chcete-li do článku přidat obrázek, musí být nejprve nahrán na Wikimedia Commons. Pokud tam již je, stačí do článku přidat například toto: [[Soubor:název souboru na Commons|thumb|popisek fotografie]]. Pro více informací si přečtěte stránku Nápověda:Obrázky. --Marek Koudelka (diskuse) 6. 8. 2014, 08:14 (UTC)
Děkuju, článek o Zbečníku jsem náhodou našel na internetu a mam několik fotek ze Zbečníka, které bych chtěl přidat.--Petr1234567 (diskuse) 6. 8. 2014, 08:55 (UTC)
Fotky na Commons se nahrávají zde, pokud byste potřeboval podrobnější radu, napište mi třeba na moji diskusní stránku. Jan.Kamenicek (diskuse) 6. 8. 2014, 23:08 (UTC)

Mažete občas docela rychle...[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Kdysi jsem přispíval mimo jiné do poněkud, řekněme, pochybného článku, tuším "čipová totalita" se to jmenovalo. I když jsem s řadou věcí v tom článku nesouhlasil, přidal jsem tam několik soudím dobře ozdrojovaných informací o technických možnostech sledování lidí. Dalo mi docela dost práce ty informace najít.

Netvrdil jsem, že informace jinde v článku jsou pravdivé ani že jsou spekulace ale položil jsem vedle sebe ověřitelná fakta (včetně reálně fungujících komerčních služeb) které se na to dají zneužít. Myslím že to je také podstata encyklopedie, dát ke vhodnému heslu fakta. Celý článek jste smazali, poté co existoval alespoň rok.

Nepřipadá Vám trochu nefér (nebo demotivační) vůči třeba mě, nebo komukoliv jinému, že takto vymažete v krátké době vše, na čem někdo strávil třeba hodiny, nebo dny? Jsou i lidé právě jako já, kteří nesedí u Wikipedie celé dny, ale jen občas, protože máme práci a rodiny a není nám dvacet. Nedávno jste mi podobně nejdříve během hodiny vložili šablonu možné porušení autorských práv do článku - a to jsem ho ani nestihl dopsat -, který je dnes [zde] aby jste ho za dalších pár hodin nekompromisně smazali zcela, aniž bych měl šanci vyhovět tomu doporučení. Sice jsem nakonec i sehnal souhlas zdroje (šéfredaktora Haló novin, které překlad té dohody uveřejnily) ale bylo nakonec jednodušší to přeložit sám než absolvovat obtížné (a ne zcela srozumitelně popsané) získávání souhlasu, na které je navíc krátká doba.

Je sice pravda, že jsem autorem jen malé trošky na wikipedii a můžete mě vlastně ignorovat (část bez přihlášení, jelikož chronicky zapomínám heslo) ale takových bude víc. Váš systém s námi tak trochu nepočítá a místy s námi zachází necitlivě. Ale my jsme také autoři a ne žádní vandalové. Snažím se dokonce učit i svoje dítě editovat wikipedii a to není vůbec snadné (má Aspergerův syndrom).

To je asi tak všechno. Za odpověď budu rád, ale hlavně bych ocenil, kdyby jste se zamysleli, jak nám nebrat zbytky optimismu. Díky. Magelan (diskuse) 7. 8. 2014, 22:05 (UTC)

Dobrý den, uvedený článek byl smazán na základě diskuse o smazání. Porušení autorských práv není možné tolerovat. Ignorováni nejsou žádní přínosní editoři.--Zdenekk2 (diskuse) 7. 8. 2014, 23:30 (UTC)
Smazáním jakéhokoliv článku dojde pouze k jeho zneviditelnění. Pokud napříkald získáte povolení k uveřejnění cizího textu později, není problém článek obnovit. V principu je možné obnovit text například na podstránce některého wikipedisty (například Wikipedista:Magelan/Čipová totalita) Pokud vám připadá návod ke získání souhlasu příliš složitý, zkuste popsat, jak byste si jej představoval zjednodušit či lépe vysvětlit. JAn (diskuse) 8. 8. 2014, 05:59 (UTC)

Wikipedie:Velvyslanectví[editovat | editovat zdroj]

Do you guys delete vanity user pages on Czech Wikipedia? (Sorry, I don't speak Czech). Magog the Ogre (diskuse) 10. 8. 2014, 03:11 (UTC)

Vanity pages are usually deleted in a standard AfD or so called "postponed deletion" processes since they don't meet notability criteria. Miraceti 11. 8. 2014, 06:49 (UTC)
No mám pocit, že u uživatelských stránek to mažem rovnou a ne po AfD... --Silesianus (diskuse) 11. 8. 2014, 08:23 (UTC)
There is a possibility to delete a vanity user page if it does not follow rules but this does not happen very often. Our users are mostly nice. Miraceti 11. 8. 2014, 08:30 (UTC)

Foto obřadní síně[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

rád bych změnil fotografii nově opravené obřadní síňě brněnského židovského hřbitova Židovský hřbitov v Brně

Tím že je ale fotografie, kterou chci změnit, v infoboxu, je to pro mne složitější a nevím si s tím rady. Buďte prosím tak laskavi a foto změňte. http://imgur.com/m36XaN2


Děkuji za pomoc, s pozdravem

Jaromír Hejl tic@jewishbrno.eu – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 78.80.65.190 (diskusepříspěvky)

Pokud jste autorem odkázané fotografie, nahrajte ji, prosím, nejprve na zdejší centrální multimediální úložiště, jinak fotografii nepůjde ve Wikipedii použít. K nahrání můžete například využít průvodce, který Vás nahráváním provede. Až budete mít fotografii nahranou, dejte vědět a poradíme Vám, jak ji do infoboxu umístit. Děkuji za spolupráci a těším se na další. --Jan Polák (diskuse) 10. 8. 2014, 14:33 (UTC)

Implicitní hodnota v kategoriích[editovat | editovat zdroj]

Mohl by někdo opravit šablonu Hlavní článek, aby zohledňovala Téma kategorie na wikidatech (Diskuse k šabloně:Hlavní článek#Implicitní hodnota v kategoriích). Mircea (diskuse) 11. 8. 2014, 12:05 (UTC)

Fotografie - licence[editovat | editovat zdroj]

Ahoj. Našel jsem fotografie k jednomu ze svých článků na wikipedii a po kontaktování autora mi bylo umožněno je použít s tím, že uvedu jméno autora. Chci se zeptat, jakou licenci mám v tomhle případě k fotkám napsat. Creative commons asi ne, a z těch ostatních, které jsou uvedené na Commons si neumím vybrat. Richard Zoban (diskuse) 19. 8. 2014, 17:24 (UTC)

Proč by nepřipadala v úvahu Creative Commons? --Bazi (diskuse) 19. 8. 2014, 19:08 (UTC)
Problém je, podle mě, v tom, že mám povoleno použít ty fotky jen na wikipedii. A CC obecně povoluje další šíření. Ovšem jestli souhlas s uveřejněním na wiki znamená automaticky souhlas s CC, protože jiná možnost tady prostě není, tak tu ty fotky nahodím pod CC-BY-SA a je to vyřešeno. Richard Zoban (diskuse) 19. 8. 2014, 19:31 (UTC)
Tohle bohužel vypadá na nedostatečné povolení. Nemohl by poslat mail do OTRS se standardním povolením? Miraceti 20. 8. 2014, 08:20 (UTC)
ríšo a nemohl by ten fotograf nahodit ty fotky sam? zalozeni uctu trva minutu a fotek tak max. 5. pripadne co vim, tak na anglicke a spanelske wiki se to nekdy dela i tak, ze bys zalozil ucet jmenem fotografa, samozrejme s jeho souhlasem a vedomim, nahodil fotky s licenci "moje dilo" a vyreseno. --MirosZz (diskuse) 20. 8. 2014, 08:59 (UTC)
Zkuste na chvíli zapomenout na termíny jako „licence“, „Creative Commons“ atd. a sdělte nám vlastními slovy, k čemu máte přesně od autora souhlas. (Přesně to je totiž „licence“.)
Ale jak píše Miraceti, pokud máte od autora „souhlas umístit obrázek na Wikipedii [a nic víc]“, tak to nestačí a obrázek tady být nemůže.)
--Mormegil 20. 8. 2014, 10:18 (UTC)
Prostě jsem tomu člověku napsal mail, že chci jeho fotky nahrát do článku tady na wiki a on s tím souhlasil. Líp než „souhlas umístit obrázek na Wikipedii [a nic víc]“ bych to asi nevyjádřil. Mezitím jsem narazil na tohle a dost mě sejří, že jsem hned ten první mail nenapsal tímhle stylem. Každopádně zkusím tomu člověkovi ještě napsat, jestli je ochotný to uvolnit pro další šíření a uvidím. Díky za rady. Richard Zoban (diskuse) 20. 8. 2014, 16:11 (UTC)

Žádost o recenzi stávajícího článku[editovat | editovat zdroj]

Zdar editování!

Rád bych vylepšil článek Zjevení Panny Marie ve Fátimě, který byl přeložen z anglické wiki. Prosím Vás o tipy na diskusní stranu tohoto hesla, co vše by se mělo změnit. Díky --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 08:50 (UTC)

@Jan Jankovič: Každopádně by to chtělo článek ozdrojovat. Příště by bylo lepší napsat na specializovanou stránku Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k recenzi (i když patrně není cílem DČ nebo NČ). --Marek Koudelka (diskuse) 20. 8. 2014, 08:53 (UTC)
Právě není to cílem DČ nebo NČ. Chci to dát do slušnější podoby. --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 08:55 (UTC)
Když tam zažádáte o recenzi, nemusí být cílem DČ, klidně jen zlepšení kvality. --Marek Koudelka (diskuse) 20. 8. 2014, 11:12 (UTC)
Ok, dal jsem to tam - i jsem napsal, že není cílem DČ nebo NČ. --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 11:40 (UTC)

Pomoc s biografickým článkem[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jsem tady úplný nováček a upřímně neplánuji se nijak angažovat. Ale potřebovala bych vytvořit biografický článek o doc. PhDr. Ladislavu Cabadovi, Ph.D.. Nebyl by zde někdo tak hodný a nevložit sem ten článek, pokud bych mu poskytla jeho znění ve wordu? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Ludmila Toušková (diskusepříspěvky)

Klepněte na tento červený odkaz – Ladislav Cabada – svůj text z Wordu tam vložte. Jen dbejte autorských práv. My se na to podíváme a případně se domluvíme, co by bylo potřeba ještě upravit. A mimochodem, nebojte se Wikipedii editovat. Uděláte-li chybu, dají se úpravy vždy vrátit do předchozího stavu. --Jan Polák (diskuse) 20. 8. 2014, 09:46 (UTC)

Šablony[editovat | editovat zdroj]

Pokusil jsem se vytvořit šablonu Historická populace USA zkopírováním z německé Wikipedie, ale zjistil jsem, že ta také obsahuje mnoho vnořených šablon, které neumím odstranit, v důsledku čehož je šablona nefunkční.--Kohelet (diskuse) 24. 8. 2014, 10:10 (UTC)

@Kohelet: Když je odstraníte, tak nebude pravděpodobně funkční už vůbec. Pokud chcete šablonu dát do provozu, bylo by dobré založit všechny ty další šablony z německé Wikipedie a pak by neměl být problém. --Marek Koudelka (diskuse) 24. 8. 2014, 10:14 (UTC)
Ještě bych doporučil před zakládáním nových šablon prozkoumat, jestli už jejich funkci neplní některá z existujících šablon, ať nevytváříme zbytečné duplicity. --Bazi (diskuse) 24. 8. 2014, 10:19 (UTC)
Další šablony by mohly vyžadovat zase další šablony a bylo by to nepřehledné. Je to jen jednoduchá tabulka, přijde mi lepší ji vytvořit bez šablon.--Kohelet (diskuse) 24. 8. 2014, 10:31 (UTC)
Všiml jsem si hlavně dvou šablon, které se opakují: FormatNum a Siground. Problém nebude ani tak v tom, že by vyžadovaly zase další šablony, ale v tom, že využívají jazyk Lua nebo se na něj předělávají. Takže to je nad mé znalosti a síly. Spíš by to tedy chtělo zjistit, co přesně ty šablony mají dělat a jestli se tedy vůbec dají oželet nebo čím nahradit. --Bazi (diskuse) 24. 8. 2014, 10:41 (UTC)
První šablona slouží k formátování čísel, druhá k jejich zaokrouhlování. V rámci starých dobrých funkcí parseru jim tedy přibližně (ne úplně přesně) odpovídají funkce {{formatnum:1258545.545}} (výstup 1 258 545,545) a {{#expr: 12.36 round 1}} (výstup 12.4). Jakkoli je programování pomocí jazyka Lua čistší a výkonnostně šetrnější řešení než používání parserfunkcí, dělat takovéhle šablony mi přijde tak trochu jak jít s kanónem na vrabce. --Reaperman (diskuse) 24. 8. 2014, 12:04 (UTC)

Numerologie[editovat | editovat zdroj]

Na stránce Bronislav se objevil odstavec o numerologii. Opravdu se bude na Wiki podporovat tato pavěda? Nedovolím si smazat sám, ale jsem pro smazání této editace. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 25. 8. 2014, 17:04 (UTC)

Pokud bude doloženo, že se opravdu všeobecně v numerologii přiřazuje Bronislavovi nějaké číslo, pak nevidím důvod, proč takovou kulturní zajímavost v článku nezmínit. Na druhou stranu opravdu vážně pochybuji, že je všeobecná shoda na tom, co by to číslo mělo znamenat – to bude případně lepší odkázat do článku numerologie. Tedy větičku typu
V [[numerologie|numerologii]] je Bronislavovi přiřazováno číslo [[numerologie#8|8]].<ref>Egon Veselý: Numerologie jako kulturní fenomén, Karolinum, 2008</ref><ref>Marek Polabský: Specifika české postkomunistické numerologie, Středisko pro výzkum sekt, 2011</ref>
bych pokládal za zcela přijatelnou. Současnou podobu je ovšem nejlepší smazat.--Tchoř (diskuse) 25. 8. 2014, 18:45 (UTC)
nejen tam--NoJin (diskuse) 27. 8. 2014, 18:39 (UTC)

operační systém L4 (jádro)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

potřebuji pomoci s článkem L4 (jádro), minimálně přečíst a zkontrolovat. Hlavně překlepy a zbytky aj.

Děkuji. Omikrofan (diskuse) 26. 8. 2014, 20:00 (UTC)

Sidebar[editovat | editovat zdroj]

Existuje na cs.wiki ekvivalent k šabloně sidebar (vertikální navbox)? Díky. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:34 (UTC)

Co tohle {{Politika na Slovensku}}, i když to asi není úplně ono, co? Tam je to formátování vypsané ručně a nikoliv přes navbox. --Jan Polák (diskuse) 27. 8. 2014, 07:49 (UTC)
Ano, něco na ten způsob mám na mysli, ale sidebar je obecná šablona. Pokud jsem to správně pochopil, tak je to navbox, ale umisťován na stranu podobně jako infobox, ale neslouží k sumarizaci základních faktů, ale k navigaci po dalších částí série článků - příklad zde.--Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:56 (UTC)
Existuje {{Dějiny objektu}}. --Jann (diskuse) 27. 8. 2014, 11:14 (UTC)
Díky, to bych jako sidebar použít mohl, i když to tak očividně nebylo původně zamýšleno. Neprobíhala o tom zde někdy nějaká diskuze? Ta šablona je na desítkách tisíc článků na en.wiki, tak bych čekal, že se o jejím zavedení třeba už někdy bavilo. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:10 (UTC)

Fonetické abecedy do Šablona:Seznam písemných systémů[editovat | editovat zdroj]

V šabloně Šablona:Seznam písemných systémů chybí fonetické abecedy (a že jich je), aspoň vhodná zmínka. Nepodařilo se mi se v té šabloně zorientovat. Prosím tedy o doplnění.--Tosek (diskuse) 28. 8. 2014, 14:42 (UTC)

Commons a skenování fotografie a autorská práva???[editovat | editovat zdroj]

V knize Jaroslava Vozky "Hrdinové domácího odboje" (vyšla v roce 1946 v nakladatelství Práce) je kvalitní fotografie Zdeny Mašínové starší. Autor tvrdí, že je z archivu Zdeny Mašínové mladší. Tak.

 • Mohu fotku (portrét z doby, kdy jí bylo 38 let) paní Mašínové starší oskenovat a umístit na Commons?
 • Nebo je třeba čekat do roku 2016 až uplyne 70 let od vydání knihy?
 • Nebo bych musel žádat dosud ještě žijící paní Zdenu Mašínovou mladší (bytem v Olomouci) o požehnání "OTRS"?

Fotka byla pořízena cca v roce 1945, fotograf neznámý.

 • Musím čekat tedy alespoň do roku 2015, kdy uplyne 70 let od pořízení fotky?

A jak je to vlastně obecně s fotografiemi z různých archivů, které někteří historikové uveřejňují ve svých knihách?

 • Jsou pak autorská práva na oskenovanou fotku z jejich knihy ale pocházející z veřejného archivu (např. archiv bezpečnostních složek, vojenský historický archiv apod.) "přenesena" na autora knihy nebo
 • veřejná fotka z historického veřejného archivu je licenčně "volná" za předpokladu, že uvedu zdroj (tedy jméno archvu)?
 • Nebo musím do archivu, tam si fotku oskenovat a požádat o svolení ji publikovat?
 • Je z heldiska autorského rozdíl mezi skenem fotky z knihy a skenem fotky ze stolu ve veřejném archivu?

Na odpovědi se těší Mojmir Churavy (diskuse) 29. 8. 2014, 14:40 (UTC)

Autorská práva a 70letá lhůta se váže k autorovi fotografie (a jeho úmrtí), tedy nikoli k datu pořízení snímku ani k datu vydání knihy, v němž je snímek použit. Nelze oprávněně očekávat, že autor zemřel v okamžiku pořízení fotky, takže myslím, že 70 let od pořízení není dostačující. A vydání knihy je pro posuzování lhůty irelevantní.
Obecně se dá říct, že skenovat fotky z knih můžete. Jejich použitím v knize nijak nedochází ke změně původního autorského díla, jen k jeho reprodukci, takže se neliší sken z knihy od skenu originálu (jen má sken originálu lepší předpoklady pro dosažení vyšší kvality). Pokud někdo použil fotku v knize, nepřenáší se tím na něj autorská práva. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2014, 15:19 (UTC)
Především díky za odpověď. Teď jsem konečně pochopil, proč se v některých případech (a zemích) zavádí lhůta 120 let. Pokud by autor dílo nebo fotku vytvořil teoreticky ve věku dvou let, tak by za 120 let byl jistojistě "v pánu". Ale jinak mě potěšila možnost dobré fotky z knížky oskenovat a patřičně okomentované (včetně zdroje, z něhož pocházejí) dodat na Commons a použít k již existujícím heslům zde na CZ wikipedii. Ještě bych si nechal poradit, jakou licenci mám použít. Nejspíše nějakou PD (Public Domain). Můžete mi vhodnou licenci doporučit? S pozdravem Mojmir Churavy (diskuse) 29. 8. 2014, 21:20 (UTC)
To s tím skenováním fotek z knih se mi nezdá. 1) Pokud autor ve své knize použil svou fotku, pořád platí jeho autorská práva. 2) Pokud autor použil cizí fotku, pořád platí práva autora fotky, a je jedno, zda autor fotky dal práva autorovi knihy k publikaci, nebo ne. --Ramon de L (diskuse) 1. 9. 2014, 10:55 (UTC)
Přesně tak. Sken z knihy pouze ulehčuje praktickou/technickou stránku věci (není nutné shánět originál), ale neřeší autorská práva. Ta je nutno mít ošetřená stejně, jako bychom skenovali originál. Nevím, jestli si to kolega Mojmir Churavy mylně vyložil z mé reakce, nebo jestli to jen takto zkresleně vyznívá z jeho textu, ale moje první reakce neměla vyznít tak, že lze z knih skenovat cokoli. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2014, 11:12 (UTC)
Hmmm, shrňme si to: První případ:
 • Fotka (jakákoliv, papírová vzniklá skenem originálu nebo už elektronická), pokud ji udělám já sám vlastním foťákem (nebo mobilem) je jediná licenčně BEZPEČNÁ forma pro umístění na Commons. Pokud fotka zobrazuje žijící osobu, tak bych měl správně požádat o dovolení ji na Commons publikovat (nejspíš formou OTRS). Pokud fotka obsahuje veřejně nepřístupné umělecké dílo, potřebuji OTRS autora díla (ne fotografa, tím jsem já sám). Tohle je o.k. (za 250 dní svého působení na CZ Wiki jsem pochopil)
 • Fotka již nežijící osoby (pořízená v roce 1945) neznámým fotografem (a publikovaná veřejně v knize v roce 1946) pocházející zjevně z rodinného archivu. Počkáme 120 let a pak (v roce 2065) možno volně šířit a publikovat, autor sice neznámý, ale 100 procentně již nežije. Pokud je autor neznámý, nevíme kdy zemřel, tak co s tím? Datum úmrtí + 70 let je expirační doba autorského práva v CZ? Takže jak to vlastně je ?
 • Respektive, pochopil jsem, že zatím (do vyjasnění) nic skenovat nebudu, protože ani nevím, pod jakou licencí to na Commons uveřejnit ({{PD-old}} nebo {{self|cc-by-sa-3.0}} nebo ??? ) Mojmir Churavy (diskuse) 2. 9. 2014, 17:46 (UTC)
 • Určitě skeny starých fotek pod licencí Pd, protože vy tomu žádnou hodnotu nepřidáváte.--Juandev (diskuse) 2. 9. 2014, 17:55 (UTC)