Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou.

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako novou kapitolu.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Podstatu problému nezapomeňte shrnout v okénku „shrnutí editace“.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.

Oprava názvu[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, Mohli by jste mi prosím poradit jak upravit (opravení chyby) název konkrétního článku ? Jedná se o stránku Sk senco doubravka– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Honza sc (diskusepříspěvky)

Dobrý den. V horních záložkách vedle Zobrazit historii zvolte Další>Přesunout. Matěj Orlický (diskuse) 1. 7. 2014, 17:06 (UTC)
Přesunul jsem. --Jvs 1. 7. 2014, 17:47 (UTC)

Potřebuji poradit ohledně článku věnujícímu se kultu Falun Gong[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, na wikipedii je článek o "cvičení" Falun Gong. Domnívám se že se jedná o kult, což mohu podpořit nezávislými zdroji. Protože ono cvičení trochu znám, doplnil jsem na konec wikičlánku info z jinačího soudku. Celkově se mi však přesto skladba článku nelíbí, v podstatě čtenář získá pozitivní dojem, ačkoliv se jedná dle moho názoru o sektu. V článku jeho hlavní autor ústavičně dává reference na zaujaté zdroje, čili na jejich Falunňácké webovky nebo např. na jejich internetové noviny velkaepocha.cz. Chtěl bych, aby dostal článek jinou podobu a aby se zvláště u něj dbalo na všechny pravidla, která wikipedie pro psaní článků ukládá. Jak mohu postupovat? Děkuji --90.179.206.199 2. 7. 2014, 05:28 (UTC)

Každá rada je drahá. Obecně platí, že nováčkům se doporučuje editovat spíše jednoduché články, na druhou stranu jste-li znalcem onoho tématu, byla by škoda, kdybyste nepřiložil ruce k dílu. Nejlépe je dodávat do článku co nejširší spektrum pohledů na věc, patřičně potvrzených kvalitními a nezávislými zdroji. Je-li část dle vašeho názoru zcela zcestná a ocitovaná triviálním závislým zdrojem, dá se uvažovat i o jejím úplném odstranění. Stanovisko a pomoc kolegů můžete dostat třeba i na Wikipedie:WikiProjekt Náboženství --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:35 (UTC)

Jetbeat[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, nevím jakým způsobem doložit významnost. Jde o heslo Jetbeat - cs.wikipedia.org/wiki/Jetbeat.

Přiložila jsem nějaké odkazy, nevím zda a zda touto formou to stačí. Pokud ne (byť si myslím, že jde o celkem významou kapelu (hraje ve Vagónu, na festivalech a hrála ve Výhodočeském divadle)), tak to prosím smažte.

S pozdravem Vlaďka – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 88.101.50.239 (diskusepříspěvky)

Dobrý den Vlaďko, všechno to jsou triviální nebo závislé zdroje a proto zřejmě nevyhovují našemu doporučení o dvou nezávislých netriviálních zdrojích. Taková stránka se smaže klasicky po týdnu, pokud nikdo patřičné zdroje nedohledá. Třeba se o to ještě někdo pokusí, a pokud ne, dojde na vaše slova. Díky za zájem o Wiki, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:37 (UTC)
Po hledání jsem našel 1 pěkný článek ve 2 zdrojích (v obou stejný), ale jedno [1] je propagační server a z druhého [2] lze vypátrat, že autorem je kytarista kapely Jiří Kupr - zdroj j tedy dle mě závislý. Proto jsem článek smazal pro nedoložení EV. --Mates (diskuse) 22. 7. 2014, 22:43 (UTC)

Nová šablona[editovat | editovat zdroj]

Zdar, potřeboval bych poradit. Před chvílí jsem dodělal článek Tortharry, ale jak jsem zjistil u podobného článku, který popisuje Sepulturu tak je možné dodat do článku ještě šablonu, kde je celkový přehled o vydaných cd. Nevím, jak tuto šablonu pro Tortharry mám vytvořit. Můžete mi poradit? Díky --Jan Jankovič (diskuse) 4. 7. 2014, 15:28 (UTC)

Ahoj Jane, článek je to velmi pěkný, ale chtěl bych říct, že o něm mám jisté pochyby. Například použity jsou jen dva prameny informací - rozhovor na stránkách města a pak už jen oficiální stránky. Obávám se, že takový článek by bylo nutné smazat - nepokusíš se nejprve dohledat více tzv. nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:42 (UTC)
Nazdar, jako odpověď na tvou otázku tě odkážu na stránku, která popisuje tvorbu takové šablony: Nápověda:Vytvoření šablony.--Chalim Kenabru (diskuse) 4. 7. 2014, 17:42 (UTC)
Prosím, mrkněte se mi někdo na článek, bylo mi zde řečeno, že dva zdroje nestačí,tak jsem dodal další. Nerad bych o článek přišel. Dost jsem na něm pracoval. Díky za šablonu. --Jan Jankovič (diskuse) 4. 7. 2014, 18:00 (UTC)
Ano, vypadá to lépe. Možná jen jiná poznámka: nejpozději až vzniknou články o jednotlivých albech, bude vhodné přesunout tam ty odkazy na recenze. V článku o samotné kapele nebudou potřeba. --8. 7. 2014, 07:11 (UTC), Utar (diskuse)
Díky za podněty. Pokud čas a zdroje dovolí, tak se budu snažit o tato alba. Nejprve však chci rozšířit ještě jiný článek, který souvisí s mým bydlištěm. Zdar editování --Jan Jankovič (diskuse) 11. 7. 2014, 08:13 (UTC)
Nevím, čeho se bude ten článek související s bydlištěm týkat, nicméně pokud to bude o městě či obci, pak bych doporučil čerpat tipy ze zdejšího WikiProjektu České obce. --Jan Polák (diskuse) 11. 7. 2014, 09:01 (UTC)
Chci rozšířit Červený Kostelec (tipů na články mám daleko více), už jsem tam přidával tu první zmínku, ale mám doma dvě publikace a doufám, že něco ještě najdu na netu. Ale díky --Jan Jankovič (diskuse) 11. 7. 2014, 17:12 (UTC)

Žentour[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto ze sesterské lípy

V hesle Žentour jsem opravil odkaz vedoucí na Commons na Category:Horse mills na správnější Category:Animal-powered mills, ovšem dostal jsem se zřejmě do konfliktu s položkou, kterou má přiřazenou na Wikidatech. Nevím, jak to opravit po technické stránce (nedaří se mi na Wikidatech nalézt žádnou položku Animal-powered mills) ani po stránce faktické. Položka Horse-mill má totiž na Wikidatech přiřazený český výraz Žentour v zásadě správně, lépe to přeložit nejde, jedině nějaké krkolomné "žentour poháněný koňskou silou". Obráceně to však neplatí, nejpřesnější překlad výrazu "žentour" (který může být poháněn jakýmkoliv tažným zvířetem) do angličtiny je "animal-powered mill". I když někdy se to zaměňuje, tak právě na Commons výrazy horse-mill (donkey-mill, ox-mill) a obecné animal-powered mill rozlišují. Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 7. 2014, 21:16 (UTC)

@Jan.Kamenicek: Pojďme to vyřešit na Wikidatech. Podívám se na to. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 06:53 (UTC)
Jelikož Wikidata fungují hlavně na vztazích je, je podtřídou, je možností odpojit Žentour od d:Q252189, vytvořit mu vlastní položku a v Q252189 napsat, že je to druh (podtřída) Žentouru. Každá položka pak může mít vlastní odkaz na Commons. Jinou možností je místo {{Commonscat}} použít {{Commonscat-řádek|lokální=ano}}. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 07:11 (UTC)
Ta první možnost zní dobře. Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 7. 2014, 13:29 (UTC)
Kolega JAn Dudík však provedl asi to nejjednodušší, tedy vyměnil vlastnost v položce, ovšem nevím, zda je to správné vůči jiným projektům. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 8. 7. 2014, 13:59 (UTC)
První možnost mi přišla čistší, ale na Wikidatech se moc neorientuji, tak neumím posoudit, nakolik by to bylo komplikované. Každopádně děkuji, že jste se tomu věnoval. Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 7. 2014, 09:37 (UTC)

Nezdvořilé jednání[editovat | editovat zdroj]

Mohl by prosím někdo z kolegů nebo kolegyň domluvit trollovi Miracetimu, k čemu slouží doporučení Wikipedie:Zdvořilost ([3]) a proč je nežádoucí rozbíjet věcnou diskusi nezdvořilým trollováním? Dlouhodobě přeci není možné takové chování strpět. --Bazi (diskuse) 8. 7. 2014, 13:37 (UTC)

Nezdvořilé trolování? Doporučuju přečíst celou tu diskusi, abyste mohli vidět, jak vypadá skutečné trolování v podání Baziho. Bez argumentů, bez podpory dalších, ale zato s obstrukcemi, demagogií a neskutečnou arogancí vnucovat druhým vlastní názor.
Dál se tomu nemá smysl věnovat. Miraceti 8. 7. 2014, 21:17 (UTC)
„Neskutečnou arogancí“? V jednání s osobou, která má potíže ve svém projevu udržet základní pravidla slušnosti a respektu k oponentovi, ale zato od počátku prosazovala vlastní představu silou? Asi paralelní světy… Snaha o domluvu začala z mojí strany, a to velmi zdvořilou formou. Po revertační válce se ovšem o zdvořilosti z druhé strany v žádném případě nedá mluvit. --Bazi (diskuse) 8. 7. 2014, 22:05 (UTC)
Indef blok pro oba a je po problému. --Silesianus (diskuse) 9. 7. 2014, 08:20 (UTC)

Předpokládám, že toto vlákno sledují oba zúčastnění, takže:

Milý Miraceti, prosím Tě, abys respektoval Baziho žádost o vykání a nadále mu při diskusích s ním vykal. Chápu, že Ti to možná přijde nepřirozené, nicméně kolegovi Bazimu je tykání evidentně nepříjemné, přijde mu nedůstojné a ponižující, na což Tě několikrát upozornil a požádal Tě o změnu. Ostatně to má napsáno i na své userpage. Rovněž souhlasím s Matějem Orlickým, který v příslušné diskusi napsal, že to vůči Bazimu příliš hrotíš.

Milý Bazi, Vaše diskusní kultura je příkladná, přesto nazývat někoho trollem v takovéhle diskusi, kde evidentně pracují nervy na obou stranách, mi přijde nevhodné. Zvažte prosím taky, jestli je dotyčný problém něco, na čem stojí základ Wikipedie, a zda stojí za to se kvůli tomu dohadovat. Osobně bych byl raději, kdyby se humorná stránka WP:Na EN wiki to tak mají nepoužívala v argumentacích. Myslím jako protiargument. Působí trochu alibisticky, používá se tam, kde se to zrovna hodí; může to vyznít i výsměšně.

K problému: Je mi celkem jedno, kam se informace o jazyku bude dávat, některé argumenty od Mormegila mě sice přesvědčí, že při vlastním psaní bych preferoval verzi vzadu, nicméně pro hromadné přepisování v článcích mě to zas tak nenadchlo. Vzhledem k tomu, že doprostřed se ten jazyk asi nestrčí, tak je kompromis těžko hledatelný. Proto bych žádnou jednotnost nezaváděl a nechal bych to na autorovi článku. Pokud by to někdo jó chtěl mít všude stejně, může aplikovat ten Miracetiho skript (předpokládám, Miraceti, že by to fungovalo i opačně, na přesunutí všeho dozadu). Čtenáře samotné dle mého jednotnost v tomto smyslu nevytrhne, myslím, že by ji ani nezaznamenali.

Silesianův návrh doufám nebude nutný ani v omezené míře. --Mates (diskuse) 9. 7. 2014, 10:04 (UTC)

Zkusím to krátce:
  • Dost se mi příčí vykat někomu, kdo si to vynucuje podobným způsobem. Zůstanu u tykání, tentokrát už zcela záměrně. Ostatně tykání u spolupracovníků není nijak nezdvořilé, téměř všem na Wikipedii tykám a nikomu to nevadí.
  • Praktickému řešení problému jsem věnoval několik hodin. Bazi pro řešení nehnul ani prstem (porušení 3RR a stížnosti na všechny strany za hýbání prstem asi považovat nebudeme, že?)
  • Hromadně přepisovat nikdo nic nechce - ostatně není to běžné ani v jiných podobných případech. Celý problém vznikl kvůli tomu, že jistá šablona to vkládala na začátek, což Mormegil změnil,[4] přičemž k tomu měl rozumné argumenty.
  • Ano, skript by šel napsat i opačně, dokonce to už umí. Ale proč by všichni ostatní měli použivat nějaký skript, když v opačném případě se to týká jen jednoho člověka? Proč se má přizpůsobovat většina? (Ano, už vím, že pod lípou se objevil ještě jeden člověk, který to chce jako Bazi. Četl ale předložené argumenty? Kdyby ano, napsal by asi svůj názor do diskuse samotné, nikoli pod upozornění.)
Miraceti 9. 7. 2014, 10:42 (UTC)
Tak mu zkus navrhnout, zda by nepřijal nabídku na vzájemné tykání, protože je Ti vykání silně nepříjemné. To je tak těžké? A pokud ne, tak se zkus přizpůsobit, ostatně to chceš snad po Bazim v té bouřlivé diskusi sám taky ne? Aby se přizpůsobil psaní jazyka dozadu. To je zvláštní ne, chtít po někom, aby přijal přes svůj odpor Tvé argumetny a sám nebýt ani ochotný přizpůsobit se jeho stylu diskuse. A ad všichni, v diskusi se vyjádřilo celkem 6 lidí, takže ti všichni ostatní se o to nezajímají, je jim to jedno, nebo o diskusi nevědí. Nicméně já se s Tebou už dál přít nechci, já jsem si ty argumenty přečetl a přesvědčily mě, abych dával závorku s jazykem na konec. Srdečně --Mates (diskuse) 9. 7. 2014, 11:25 (UTC)
@Mates: Za to označení za trolla se komunitě omlouvám. Chápu, že ten výraz působí jako rudý hadr. Ačkoli myslím, že takové jednání skutečně naplňuje charakteristiku trollingu a bylo právě s tím vědomím činěno, aby diskusi odvádělo od věcné podstaty a jeho původce budoval silovou převahu (předpoklad dobré vůle v tomto případě není opodstatněný, jak ukazují další reakce), uznávám, že takto otevřené označení bude vždy kontroverzní.
Nemůžu vyloučit, že by se celá ta záležitost kolem šablony EO neodvinula od tomu předcházející diskuse o stylování nadpisu z přelomu dubna a května. Zpětně přemýšlím, jestli se třeba můj tamní výrok o veteránech nemohl Miracetiho osobně dotknout. A protože Mormegil vzápětí tu diskusi archivoval, mohlo se třeba zase jeho dotknout moje označení takové archivace za necitlivou. Pokud ano, za to se jim omlouvám. Ale třeba to s tím nesouvisí a rozvinulo se nám to až v tom přetahování o šablonu. Jeden z posledních výroků nabízí indicii ještě k jinému zdůvodnění, ale sám bych se tomu raději vyhnul. Tedy ještě jednou: Omlouvám se komunitě za to trollí označení. A rád bych se vrátil k věcné diskusi o vhodné úpravě externích odkazů. --Bazi (diskuse) 9. 7. 2014, 15:39 (UTC)

Vážený kolego Miraceti, uporňuji Tě, že tykání i přesto, že si jej jiný přispěvatel výslovně nepřeje, je výslovně uvedeno jako příklad činnosti přispívající prostředí nezdvořilosti v doporučení WP:Zdvořilost. Toho by sis jako dlouholetý přispěvatel měl být vědom. Nezajímá mě podstata vašeho sporu s Bazim, ale Tvůj přístup je špatný. I když se cítíš ve sporu oprávněn a věříš, že je pravda na Tvé straně, měl bys přinejmenším respektovat oponenta. To neznamená jen vyvarovat se otevřených osobních útoků, ale i zachovávat zakladní pravidla zdvořilosti. Pokud si někdo nepřeje, abys mu tykal, pak to prosím respektuj. Pro někoho to skutečně může být nepříjemné a spor se pak zbytečně vyostřuje. Děkuji za pochopení. --Vachovec1 (diskuse) 9. 7. 2014, 11:01 (UTC)

Bazi: Protože Miraceti evidentně nemíní dodržovat pravidla slušného chování, skutečně bych doporučil Žádost o opatření, kde by mu tykání vůči Vám mohlo být zakázáno. Někdy prostě obyčejná domluva nepomáhá. --Vlout (diskuse) 9. 7. 2014, 10:57 (UTC)

U takovýchto sporů lze zúčastněné odkázat ještě na WP:Nebuďte vůl jak anděl. JAn (diskuse) 9. 7. 2014, 12:25 (UTC)
Je třeba si uvědomit, že obsahem této žádosti Baziho bylo poměrně neomalené tykání ze strany Miracetiho, jejich spor o nějakou šablonu či o co šlo, zde nehraje vůbec žádnou roli. Vám třeba nevyžádané tykání, které pokračuje i po upozornění, nevadí, jsou lidé, kterým ano. Sám se mezi ně počítám. Základem diskuze a mezilidské komunikace vůbec přitom je respektování názorového oponenta. Bazi dal jasně najevo, že mu to silně vadí, a Miraceti dal zároveň stejně tak jasně najevo, že je mu to úplně jedno a bude v tom pokračovat. To je poměrně zásadní problém, bránící komunikaci vůbec, který je třeba vyřešit a ne ho hloupě zlehčovat. Mimochodem, jestliže by v tom Miraceti chtěl pokračovat, bylo by asi na místě, aby si opravil závěr své uživatelské stránky, protože zde prezentovanou preventivní omluvou klame ostatní. --Vlout (diskuse) 9. 7. 2014, 13:03 (UTC)

Bazi rozhodně na wikipedii není jediný, kdo trvá na vykání. Také nevím, proč by si měl nevychovanost Miracetiho nechat líbit. Miracetiho přístup považuji za neobhajitelný. Mimo virtuální realitu by s ním také pravděpodobně dost narážel. Nebo Miraceti tykáte každému na potkání i v osobním životě a nerespektujete přání druhých lidí? Proč by to na wikipedii mělo být jiné, když se tu navíc většina uživatelů ani osobně nezná? Vojtěch Zavadil (diskuse) 9. 7. 2014, 13:45 (UTC)

Opravdu si myslím, že psát důsledně "Ty", tedy s velkým T, je pro kolegy zhruba stejného věku zcela normální a nikterak dehonestující a že vytrvalé vyžadování formální zdvořilosti, která neodpovídá společenskému vztahu, je naopak nezdvořilé. Velmi rád přistoupím na vyšší formální zdvořilost, pokud druhá strana bude dodržovat zdvořilost neformální alespoň na běžné úrovni - to znamená: přestane s tím kolovrátkem bez argumentů, přestane vyžadovat další byrokracii, přestane vyžadovat, aby svět byl podle něho navzdory ostatním, a přestane si ukřivděně stěžovat na všechny strany, když mu někdo něco z toho vytkne. Pokud by to z nějakého důvodu nešlo, navrhuji tedy tykání na standardní společenské úrovni (uznávám, bylo by to pro mě jednodušší, nemusel bych si pamatovat jednu výjimku). To je férová nabídka, ne? Miraceti 10. 7. 2014, 08:24 (UTC)

Pár oprav a reakcí: @Mates: úplně sám s tím požadavkem nejsem, ale asi jsem sám, kdo vytrval odpovídat kolovrátku. Jsem rád, že Tě argumenty přesvědčily. A jsem rád, že jsi tady navrhl pěkné řešení. @Bazi: Nejsem dotčený a popravdě vlastně ani nevím, co by se mě mělo dotknout. Na nějaké urážení se je můj život příliš krátký. @Vachovec1: Máš pravdu, je to tam. Budu se snažit se tím řídit. (Když už se tak dbá na tu formální stránku, chce se mi poznamenat, že hned předcházejícím bodem je "neuvážené obviňování z různých druhů neslušnosti", ale nebudu do toho radši moc šťourat.) @Vojtěch Zavadil: Vzhledem k tomu, že žiju v kultuře, kde se vyká jen hlavě státu, tak ano - tykám pořád. Ale to není důležité. Důležité je, že i českým kolegům na stejné úrovni, stejného pohlaví a zhruba stejného věku stejně jako oni tykám, přičemž dost si dávám záležet na tom, aby to nebylo vnímáno špatně - takže dodržuju i méně formální pravidla slušnosti a v psaném projevu píšu "Ty". Dosud jsem se tváří v tvář nesetkal s nikým s popsanými atributy, který by na vykání trval (na Internetu ano, tam se na své ješitnosti dává záležet kdekdo a vždy to právě kvůli kontrastu s okolním světem vypovídá především o něm). Ty se s takovými lidmi stýkáš? Mimochodem, co v dnešní digitální době znamená "znát se osobně"? Samozřejmě umím i vykat a dělám to tam, kde to cítím jako vhodné. @Vlout: Respektování názorového oponenta si představuju trochu jinak než jen jako důsledné lpění na vykání. Má uživatelská stránka je ok, měnit se nebude. Miraceti 10. 7. 2014, 08:29 (UTC)

Prostudujte si pro začátek nějakou knihu bontonu. Co se týká údajně přiměřeného věku atd., to lze právě posoudit jen osobní známostí. Anonymita či pseudonymita na Wikipedii běžná není dostatečným podkladem osobní známosti. Základní zdvořilost je nutným předpokladem k věcné diskusi, ne jen jejím doplňkem nebo nadstavbou, a nedá se s ní kšeftovat. Dále už bez komentáře. --Bazi (diskuse) 10. 7. 2014, 10:29 (UTC)
Je zřejmé, že Vám chybí schopnost dostatečné sebereflexe, protože Vás můžu ubezpečit, že rozhodně nežijete v kultuře, kde se vyká jen hlavě státu. Možná je to tím, že jste ve svém životě ještě mnoho společenských styků (mimo své vrstevníky) neměl, těžko říci. Věřím však, že pokud Vás na to někdo upozorní, nebudete mu už tykat nebo dokonce odpovídat ve stylu „Promiň“. Mějte se. --Vlout (diskuse) 10. 7. 2014, 12:14 (UTC)
Možná byste neměl přesvědčovat ostatní uživatele, v jaké kultuře žijí, než si zjistíte… v jaké kultuře žijí. --Mormegil 10. 7. 2014, 13:50 (UTC)
Pravda, jestliže Miraceti pod pojmem „kultura“ myslel nějakou velmi specifickou skupinu lidí, ne celou společnost, pak ano. V tom případě omyl na mé straně a vše je jasnější. --Vlout (diskuse) 10. 7. 2014, 13:58 (UTC)

Významnost článku[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, rád bych věděl, jakým způsobem mám dokázat významnost článku. Mám k dispozici články z nezávislých médií o daném tématu, ale nevím, kam je mám poslat, aby můj článek nebyl smazán.

Děkuji za odpověď.

CZECH SALES ACADEMY (diskuse) 14. 7. 2014, 10:02 (UTC)

Dobrý den, doplňte je do článku do sekce "Externí odkazy" (web) či "Literatura" (písemné). Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 14. 7. 2014, 10:33 (UTC)

Doložení významnosti článku o Polovině nebe, o.p.s.[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, vytvořili jsme stránku o naší organizaci Polovina nebe, která se již od roku 2009 jako jediná u nás soustavně zabývá výukou ovládání počítače hlasem pro osoby se zdravotním postižením https://cs.wikipedia.org/wiki/Polovina_nebe.

Nevím, jak doložit Významnost (uvedením alespoň dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů) - články o nás z médií? články spolupracujících organizací? Stačí zatím doložení významnosti v referencích, jak je to nyní uvedeno?

Děkuji, přeji příjemný den, O. Sedláček – Tento nepodepsaný komentář přidal/a 193.85.28.74 (diskusebloky) 16. 7. 2014, 10:38‎ SE(L)Č

Dobrý den, ano, k doložení významnosti jsou opravdu vhodné články z médií, ideálně celostátních nebo obecně vnímaných jako poměrně seriózní. Články spolupracujících organizací naopak budou asi méně vhodné, protože to nejsou úplně nezávislé zdroje. Každopádně by ty články měly pojednávat obsáhleji o Vaší organizaci a činnostech, ne jen třeba o dílčích tématech a určitě by to neměly být jen okrajové zmínky. Po letmém pohledu se mi zdá, že by některé z vložených zdrojů snad i mohly dostačovat. Článek ale bude potřeba ještě dopracovat. Nelze jen nahodile vložit zdroje do článku, měly by z nich být o ně opřeny informace v článku obsažené. Lze je doplnit také informacemi ze zdrojů primárních, vlastních, ale informace v článku by neměly být závislé jen na těch vlastních zdrojích. --Bazi (diskuse) 16. 7. 2014, 08:53 (UTC)

Děkuji, v průběhu příštího týdne bychom článek dopracovali dle standardů wikipedie. příjemné odpoledne, O.S.

Zveřejnění textu Wikipedie na jiném webu[editovat | editovat zdroj]

Zdar editaci!!

Občas když napíšu nový článek, tak ho uveřejňuji i na jiném webu (čistě a pouze z mého pera), než tady. Pak vždy pod text píši, že jsem to zveřejnil i na české verzi Wiki. Ale nyní bych rád na tento web dal článek, který je z Wikipedie, ale i s úpravami, které nejsou z mého pera a rozhodně přispěly k vylepšení článku. Dá se to uveřejnit? A jakým způsobem? Stačí uvést "zdroj Wikipedie"? Nebo nějak jinak.

Díky, očekávejte ode mě v blízké době nové články!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 17. 7. 2014, 10:11 (UTC)

Stačí toto?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 10:12 (UTC)
Ok, stačí!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 18. 7. 2014, 12:18 (UTC)

Šablona Otto[editovat | editovat zdroj]

Před tím, než byla šablona {{Otto}} převedena do řádkové podoby, tak umožňovala odkázat na nějaké heslo Ottova slovníku naučného na Wikizdrojích a současně zobrazit jiný text (přidáním volitelného parametru). To bylo výhodné zejména tehdy, když byla stránka s dotyčným heslem na Wikizdrojích pojmenována jinak (například s rozlišovačem), než jaký byl původní název hesla. Bylo by možné tuto funkci znovu obnovit? Dotaz jsem položil již krátce po převedení hesla do řádkové podoby také na diskusní stránce šablony. Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 12:07 (UTC)

Mohl byste uvést nějaký příklad, aby bylo na čem testovat (jinak příště takové požadavky spíše pod technickou lípu)?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 12:57 (UTC)
Přidal jsem do šablony nepovinný parametr popisek, který to umí. Miraceti 18. 7. 2014, 12:58 (UTC)
Příklad: Encyklopedické heslo Oťák v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích vs. Encyklopedické heslo Otto v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích. Miraceti 18. 7. 2014, 13:02 (UTC)
Perfektní, to je přesně ono. Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 13:30 (UTC)

Tento parametr je nefunkční i u {{commonscat-řádek}} a řádkových variant {{commons}} a {{commonscat}} (tedy tuším jen tam, kde se přebírá z Wikidat). Navíc je u nich změna, že místo názvu článku se používá (anglický) název kategorie na Commons. A to je myslím špatně. Matěj Orlický (diskuse) 18. 7. 2014, 12:41 (UTC)

Ludmila[editovat | editovat zdroj]

Prosím někoho abys te napsali článek Ludmila Spěsivcevová místo mě když mě to moc nejde.Předem děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jlop456 (diskusepříspěvky)

Proč hned tak utíkáte „z boje“? Sežeňte si k článku podklady a zkuste jej napsat sám/sama… --Jan Polák (diskuse) 22. 7. 2014, 11:43 (UTC)
Jene, článek už tu existoval, autor/ka byl/a opakovaně vyzýván/a k jeho vylepšení, ale neučinil/a tak (ani nikdo jiný) a ani nereagoval/a na předchozí vstřícné kroky ke spolupráci. Proto byl smazán. Základní zmínka o Ludmile je součástí článku Alexandr Spěsivcev a ani ten není dostatečně zpracován. Bylo by tedy lépe pro začátek vylepšit jeho článek, než zakládat další samostatný pahýl o osobě, jejíž významnost - zdá se - spočívá jen v tom, že pomáhala k vraždám svému synovi. --Bazi (diskuse) 22. 7. 2014, 12:00 (UTC)

Alexandra Spěsivceva jsem rozšířil, Ludmila Spěsivcevová na samostatný článek není.--Chalim Kenabru (diskuse) 22. 7. 2014, 14:06 (UTC)

SDH Dalkovice[editovat | editovat zdroj]

Potřeboval bych pomoc s úpravou ve stylu Wikipedie díky Kučera – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jakujohny (diskusepříspěvky)

Můžeš se inspirovat jinými obdobnými články. Co třeba Sbor dobrovolných hasičů Mořkov, Sbor dobrovolných hasičů Lázně Libverda nebo Sbor dobrovolných hasičů Hejnice? --Jan Polák (diskuse) 28. 7. 2014, 19:13 (UTC)

Převzetí obrázku Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z anglické verze Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pomoc - nepodařilo se mi (přes mnohé pokusy a opakované studium nápovědy) převzít obrázek Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z článku en:Proto-Sinaitic script do českého Protosinajské písmo. Text příslušného odstavce jsem tam nechal, myslím, že má hodnotu i sám o sobě, ale s obrázkem by to bylo samozřejmě vhodnější. Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 11:43 (UTC)

Obrázek je pouze na enwiki, není na Commons. Ovšem licence nebrání jeho načtení. JAn (diskuse) 30. 7. 2014, 12:10 (UTC)
Dík za úpravu. Jen nevidím v zápisu žádný rozdíl proti mým marným pokusům. Nevíš, co v tom může být? Neboli: dělal jsi nějaké kouzelné gesto, vyslovil zaklínadlo, usmíval ses nebo naopak zakřičel?Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 13:47 (UTC)
@Tosek: Soubor byl nahrán na anglické Wikipedii, proto nemohl být použit zde, a JAn jej převedl na Commons, čímž zde může být využit. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 7. 2014, 13:49 (UTC)