Wikipedie:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou.

Potřebuji pomoc
 • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
 • Každou otázku vkládejte jako novou kapitolu.
 • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
 • Podstatu problému nezapomeňte shrnout v okénku „shrnutí editace“.
 • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu tužky.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Pomoc můžete hledat také na českém IRC kanálu #wikipedia-cs na serveru irc.freenode.net.

Jetbeat[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, nevím jakým způsobem doložit významnost. Jde o heslo Jetbeat - cs.wikipedia.org/wiki/Jetbeat.

Přiložila jsem nějaké odkazy, nevím zda a zda touto formou to stačí. Pokud ne (byť si myslím, že jde o celkem významou kapelu (hraje ve Vagónu, na festivalech a hrála ve Výhodočeském divadle)), tak to prosím smažte.

S pozdravem Vlaďka – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 88.101.50.239 (diskusepříspěvky)

Dobrý den Vlaďko, všechno to jsou triviální nebo závislé zdroje a proto zřejmě nevyhovují našemu doporučení o dvou nezávislých netriviálních zdrojích. Taková stránka se smaže klasicky po týdnu, pokud nikdo patřičné zdroje nedohledá. Třeba se o to ještě někdo pokusí, a pokud ne, dojde na vaše slova. Díky za zájem o Wiki, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 7. 2014, 16:37 (UTC)
Po hledání jsem našel 1 pěkný článek ve 2 zdrojích (v obou stejný), ale jedno [1] je propagační server a z druhého [2] lze vypátrat, že autorem je kytarista kapely Jiří Kupr - zdroj j tedy dle mě závislý. Proto jsem článek smazal pro nedoložení EV. --Mates (diskuse) 22. 7. 2014, 22:43 (UTC)

Zveřejnění textu Wikipedie na jiném webu[editovat | editovat zdroj]

Zdar editaci!!

Občas když napíšu nový článek, tak ho uveřejňuji i na jiném webu (čistě a pouze z mého pera), než tady. Pak vždy pod text píši, že jsem to zveřejnil i na české verzi Wiki. Ale nyní bych rád na tento web dal článek, který je z Wikipedie, ale i s úpravami, které nejsou z mého pera a rozhodně přispěly k vylepšení článku. Dá se to uveřejnit? A jakým způsobem? Stačí uvést "zdroj Wikipedie"? Nebo nějak jinak.

Díky, očekávejte ode mě v blízké době nové články!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 17. 7. 2014, 10:11 (UTC)

Stačí toto?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 10:12 (UTC)
Ok, stačí!! Díky --Jan Jankovič (diskuse) 18. 7. 2014, 12:18 (UTC)

Já bych se ještě rád k tomuto dotazu zeptal, jak to je tedy s tím paralelním publikováním na dvou portálech? Pokud třeba vytvořím obecnější ozdrojované heslo na wikiskripta.eu a pak článek drobně upravím do encyklopedičtější a laické veřejnosti srozumitelnější podoby a uveřejním na wikipedii, tak z mého pohledu je to v pořádku, protože autorem jsem obou. Ale jak mám předejít tomu, aby někdo text označil za copyvio jedním nebo druhým směrem? Asi bych to dle logů nakonec mohl doložit, ale jak mám předejít vůbec takové situaci? --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:52 (UTC)

Technicky nejjednodušší (protože tento web praktikuje stejnou autorskoprávní politiku) je uvést u druhého webu jako autora první web. Druhou možností je věrohodně prokázat autorství na jiném webu (tato možnost platí i pokud jiný web nepraktikuje stejnou autorskoprávní politiku). Povolení přes OTRS se dá poslat i předem, ale vkladatel šablony může být stejně rychlejší než vkladatel povolení. Jinak, šablona neoznačuje copyvio, nýbrž pouze podezření na copyvio (které se následně buď potvrdí nebo vyvrátí).--Zdenekk2 (diskuse) 27. 8. 2014, 11:06 (UTC)
A uvést jako autora druhý web udělám tak, že jej uvedu v sekci zdroje? Jinak díky za odpověď, už je mi to skoro jasné. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:05 (UTC)
Použijte šablonu {{WikiSkripta}}.--Zdenekk2 (diskuse) 27. 8. 2014, 13:39 (UTC)

Super, v to jsem doufal, protože to už praktikuji. Děkuji za rady. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:41 (UTC)

Šablona Otto[editovat | editovat zdroj]

Před tím, než byla šablona {{Otto}} převedena do řádkové podoby, tak umožňovala odkázat na nějaké heslo Ottova slovníku naučného na Wikizdrojích a současně zobrazit jiný text (přidáním volitelného parametru). To bylo výhodné zejména tehdy, když byla stránka s dotyčným heslem na Wikizdrojích pojmenována jinak (například s rozlišovačem), než jaký byl původní název hesla. Bylo by možné tuto funkci znovu obnovit? Dotaz jsem položil již krátce po převedení hesla do řádkové podoby také na diskusní stránce šablony. Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 12:07 (UTC)

Mohl byste uvést nějaký příklad, aby bylo na čem testovat (jinak příště takové požadavky spíše pod technickou lípu)?--Zdenekk2 (diskuse) 18. 7. 2014, 12:57 (UTC)
Přidal jsem do šablony nepovinný parametr popisek, který to umí. Miraceti 18. 7. 2014, 12:58 (UTC)
Příklad: Encyklopedické heslo Oťák v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích vs. Encyklopedické heslo Otto v Ottově slovníku naučném na Wikizdrojích. Miraceti 18. 7. 2014, 13:02 (UTC)
Perfektní, to je přesně ono. Díky. --Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 7. 2014, 13:30 (UTC)

Tento parametr je nefunkční i u {{commonscat-řádek}} a řádkových variant {{commons}} a {{commonscat}} (tedy tuším jen tam, kde se přebírá z Wikidat). Navíc je u nich změna, že místo názvu článku se používá (anglický) název kategorie na Commons. A to je myslím špatně. Matěj Orlický (diskuse) 18. 7. 2014, 12:41 (UTC)

Ludmila[editovat | editovat zdroj]

Prosím někoho abys te napsali článek Ludmila Spěsivcevová místo mě když mě to moc nejde.Předem děkuji! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jlop456 (diskusepříspěvky)

Proč hned tak utíkáte „z boje“? Sežeňte si k článku podklady a zkuste jej napsat sám/sama… --Jan Polák (diskuse) 22. 7. 2014, 11:43 (UTC)
Jene, článek už tu existoval, autor/ka byl/a opakovaně vyzýván/a k jeho vylepšení, ale neučinil/a tak (ani nikdo jiný) a ani nereagoval/a na předchozí vstřícné kroky ke spolupráci. Proto byl smazán. Základní zmínka o Ludmile je součástí článku Alexandr Spěsivcev a ani ten není dostatečně zpracován. Bylo by tedy lépe pro začátek vylepšit jeho článek, než zakládat další samostatný pahýl o osobě, jejíž významnost - zdá se - spočívá jen v tom, že pomáhala k vraždám svému synovi. --Bazi (diskuse) 22. 7. 2014, 12:00 (UTC)

Alexandra Spěsivceva jsem rozšířil, Ludmila Spěsivcevová na samostatný článek není.--Chalim Kenabru (diskuse) 22. 7. 2014, 14:06 (UTC)

SDH Dalkovice[editovat | editovat zdroj]

Potřeboval bych pomoc s úpravou ve stylu Wikipedie díky Kučera – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Jakujohny (diskusepříspěvky)

Můžeš se inspirovat jinými obdobnými články. Co třeba Sbor dobrovolných hasičů Mořkov, Sbor dobrovolných hasičů Lázně Libverda nebo Sbor dobrovolných hasičů Hejnice? --Jan Polák (diskuse) 28. 7. 2014, 19:13 (UTC)

Převzetí obrázku Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z anglické verze Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Prosím o pomoc - nepodařilo se mi (přes mnohé pokusy a opakované studium nápovědy) převzít obrázek Wadi_el-Hol_inscriptions_drawing.jpg z článku en:Proto-Sinaitic script do českého Protosinajské písmo. Text příslušného odstavce jsem tam nechal, myslím, že má hodnotu i sám o sobě, ale s obrázkem by to bylo samozřejmě vhodnější. Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 11:43 (UTC)

Obrázek je pouze na enwiki, není na Commons. Ovšem licence nebrání jeho načtení. JAn (diskuse) 30. 7. 2014, 12:10 (UTC)
Dík za úpravu. Jen nevidím v zápisu žádný rozdíl proti mým marným pokusům. Nevíš, co v tom může být? Neboli: dělal jsi nějaké kouzelné gesto, vyslovil zaklínadlo, usmíval ses nebo naopak zakřičel?Tosek (diskuse) 30. 7. 2014, 13:47 (UTC)
@Tosek: Soubor byl nahrán na anglické Wikipedii, proto nemohl být použit zde, a JAn jej převedl na Commons, čímž zde může být využit. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 7. 2014, 13:49 (UTC)
Áha, to se mi rovněž nedařilo :-\ Díky oběma. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tosek (diskusepříspěvky)

Východoevropský ovčák[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den ! Ten článek jsem napsal a žádám někoho aby mi upravil nebo opravil článek jestli to nemám správně. Předem děkuji za pomoc a spolupráci ! – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Jilggij20 (diskusebloky) 30. 7. 2014, 20:07‎ SE(L)Č

Hotovo, můžete příště zkusit případně využít i tuto nápovědu, dozvíte se tam v kostce vše, co je třeba.--Chalim Kenabru (diskuse) 30. 7. 2014, 21:00 (UTC)

Autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Mohu vyfotit obraz (ve wiki uvedeného malíře), jehož jsem vlastníkem a uveřejnit ho na wikipedii na stránce tohoto malíře? B.mertlik (diskuse) 30. 7. 2014, 22:11 (UTC)

Jestli od smrti autora uběhlo 70 let, pak ano. Jinak ne, neboť autorská práva k dílu na Vás nepřechází jeho nabytím. Jedudědek (diskuse) 30. 7. 2014, 22:24 (UTC)
Děkuji, to bohužel nesplňuje. A mohu vyfotit nekolik obálek knih (Karavana (edice) pro ilustraci článku - několik sešitů z větší dálky. (70 let to také není) B.mertlik (diskuse) 30. 7. 2014, 22:39 (UTC)
Ani to nemůžete. Wikipedie:Nefoťte obálky. --Mormegil 31. 7. 2014, 08:12 (UTC)
Ani v případě, že by to byl jen pohled na jakousi koláž obálek časopisů? Něco na tenhle nebo tenhle způsob? --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 08:49 (UTC)
Obávám se, že tím bys výjimky v AZ nedosáhl. Takže ne. Miraceti 31. 7. 2014, 14:38 (UTC)
Vyfotit je můžeš, dát bez svolení autora na Wikipedii nikoli. Miraceti 31. 7. 2014, 08:14 (UTC)
Znáš toho autora? Jestli je ještě naživu, nebo znáš vlastníka práv na ten obraz (nejspíš malířova dědice), tak ho můžeš požádat o svolení. To se pak vyřídí podle OTRS. S detaily mohu pomoci. Miraceti 31. 7. 2014, 08:14 (UTC)

Když už se to téma naťuklo: Není ani možné vyfotografovat například místnost (třeba kostel), ve které bude viset nějaký obraz či stát nějaká socha? A já budu článek o malíři ilustrovat tím snímkem z kostela? Čili nebude to jen fotografie přímo toho obrazu, nýbrž interiéru místnosti, v níž visí obraz? --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 08:49 (UTC)

S místností je problém. Nejspíš nejde o veřejné prostranství (i když AZ to nijak explicitně neříká), takže šířit fotky cizího interiéru, pokud je jako dílo chráněno autorským zákonem, by též nemělo být možné (§ 33). Pokud k tomu dostaneš souhlas, neměl by být s fotkou interiéru s nějakým dílem problém, pokud to dílo tam opravdu bude achyceno jen náhodně jako nepodstatná část (§ 38c). Miraceti 31. 7. 2014, 09:15 (UTC)

Bulín, Weyr[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Potřeboval bych poradit se dvěma problémy stejného typu – jde o přesměrování Hynek Bulín a rozcestník František Weyr. V obou případech mám za to, že jde o tak specifická jména, že zde jsou jen dva encyklopedicky významní nositelé. Tedy rozcestník je zřejmě zbytečný a měl by asi být použit jen rozlišovač pro druhého, méně významného, zatímco významnější byl měl být na názvu bez rozlišovače. Což dle mého názoru znamená, že Hynek Bulín starší by měl být jen „Hynek Bulín“ a František Weyr (právník) jen „František Weyr“. Co myslíte? --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 06:57 (UTC)

Klidně to udělej, nikdo jiný to nejspíš neudělá. A kdyby to byl omyl, vždycky se to dá změnit. Miraceti 31. 7. 2014, 08:10 (UTC)
OK, díky za odpověď. PS: Uvítal bych, jestliže byste se už opravdu naučil cizím lidem vykat. Není to zase tak těžké. Jinak si tady moc nepokecáme. --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 14:04 (UTC)
O pokec ani nestojím. Mně stačí, když si sdělíme, co je podstatné pro naši spolupráci. Díky za pochopení. Miraceti 31. 7. 2014, 14:31 (UTC)
Myslím, že tímto naše spolupráce skončila. --Vlout (diskuse) 31. 7. 2014, 14:35 (UTC)

obrázky volně použitelné i pro komerční použití?[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jsou některé fotografie či obrázky z těchto stránek volně použitelné i pro komerční použití? děkuji za informaci Jana Machaliková – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 62.141.0.146 (diskusepříspěvky)

Obrázky jsou uloženy na Commons. Tam si můžete vybrat Vám vyhovující a u něj se přímo dozvíte podmínky, za jakých jej můžete využít. --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2014, 11:04 (UTC)
Dobrý den, obecně platí, že pokud si vyberete obrázek z Wikimedia Commons, můžete je volně použít, včetně komečního publikování. Vždy se ale prosím podívejte na licenci, která je konkrétně uvedena u každého obrázku (pod ním, nejprve pole s popiskou obrázku, pak s licencí). Licence Vám přímo pak řekne, co musíte splnit, abyste mohla obrázek použít. Například ve většině případů budete muset uvést někde v díle, kam chcete obrázek použít, původního autora snímku a licenci, pod kterou byl publikován (tím se zajistí, že i ve Vaší publikaci zůstane obrázek i nadále svobodný a kdokoliv další ho bude moci z Vaší publikace převzít). Kbybyste s tím potřebovala pomoci, napište mi do diskuse a já Vám případně názorně ukáži, jak se to dělá. S pozdravem --Chmee2 (diskuse) 31. 7. 2014, 11:32 (UTC)

Infobox stát[editovat | editovat zdroj]

Na pískovišti jsem zkoušel použít šablonu Infobox stát, ale nějak se mi to „rozlezlo“ do šířky a bylo tam napsáno Chyba ve výrazu:Neočekávaný operátor. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč tomu tak bylo?--90.179.110.110 1. 8. 2014, 12:22 (UTC)

{{Infobox stát}} vyžaduje uvedení zeměpisných souřadnic, respektive jejich přebírání z Wikidat. Žádné uvedeny nejsou, tudíž hlásí chybu. JAn (diskuse) 1. 8. 2014, 12:56 (UTC)
A do jaké části infoboxu je mám vložit?--90.179.110.110 5. 8. 2014, 11:18 (UTC)
Souřadnice jsou přebírány z Wikidat. Pro jaký stát chcete infobox použít?--Zdenekk2 (diskuse) 6. 8. 2014, 01:41 (UTC)

Šablona[editovat | editovat zdroj]

Existuje na cswiki nějaká obdobná šablona, jako je Szablon:Galeria na polské, která umožňuje překlikávat fotky? Rád bych ji využil.--Chalim Kenabru (diskuse) 3. 8. 2014, 16:00 (UTC)

Myslím, že to bylo navrženo v roce 2012. Byl bych opět proti. --Tchoř (diskuse) 3. 8. 2014, 17:00 (UTC)
Koukám, že mezitím na německé wikipedii tu šablonu dokonce už smazali.--Tchoř (diskuse) 3. 8. 2014, 17:11 (UTC)
Ta šablona je pro použití v článcích málo vhodná, ale pokud je jiný dobrý důvod ji tu mít, nebránil bych se tomu. Například pro wikiprojekty nebo osobní stránku.--Rosičák (diskuse) 6. 8. 2014, 03:38 (UTC)

Speciální:Příspěvky/Leopardo_di_Cardio[editovat | editovat zdroj]

Nezdají se mi EO uživatele Leopardo_di_Cardio, vkládané jako reference. Myslím že jde o blog. Poraďte zda upravit formát a vložit do sekce EO nebo úplně odstranit.--RomanM82 (diskuse) 3. 8. 2014, 17:28 (UTC)

Všechny články na tom webu píše Jiří Lem, bez známky nějaké širší redakce. Držitelem domény je Jiří Lemer. Osoba téhož jména sama sebe v lednu 2009 prezentuje jako „studenta apologetiky“, zde je pak uvedena jako „správce pohledávek“. Pokud někdo nenajde zdroje, které by dokládaly jeho odbornost, jeví se mi ty odkazy vhodné ke smazání. --Bazi (diskuse) 3. 8. 2014, 18:04 (UTC)

Schvalování návrhů[editovat | editovat zdroj]

Většina (až na jednu) kategorií v Kategorii Údržba:Kategorie ke sloučení má v šabloně "Na schválení návrhu se teď čeká." Je to platné tvrzení a časem bude sloučení schváleno (kdy?) nebo jen nebyli u těchto kategorií jejich šablony aktualizovány? --Wesalius d|p 5. 8. 2014, 22:11 (UTC) ːVyřešeno pod hlavní lípou. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:44 (UTC)

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jak mam přidat obrázky do článku?--Petr1234567 (diskuse) 6. 8. 2014, 07:22 (UTC)

Dobrý den, chcete-li do článku přidat obrázek, musí být nejprve nahrán na Wikimedia Commons. Pokud tam již je, stačí do článku přidat například toto: [[Soubor:název souboru na Commons|thumb|popisek fotografie]]. Pro více informací si přečtěte stránku Nápověda:Obrázky. --Marek Koudelka (diskuse) 6. 8. 2014, 08:14 (UTC)
Děkuju, článek o Zbečníku jsem náhodou našel na internetu a mam několik fotek ze Zbečníka, které bych chtěl přidat.--Petr1234567 (diskuse) 6. 8. 2014, 08:55 (UTC)
Fotky na Commons se nahrávají zde, pokud byste potřeboval podrobnější radu, napište mi třeba na moji diskusní stránku. Jan.Kamenicek (diskuse) 6. 8. 2014, 23:08 (UTC)

Mažete občas docela rychle...[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Kdysi jsem přispíval mimo jiné do poněkud, řekněme, pochybného článku, tuším "čipová totalita" se to jmenovalo. I když jsem s řadou věcí v tom článku nesouhlasil, přidal jsem tam několik soudím dobře ozdrojovaných informací o technických možnostech sledování lidí. Dalo mi docela dost práce ty informace najít.

Netvrdil jsem, že informace jinde v článku jsou pravdivé ani že jsou spekulace ale položil jsem vedle sebe ověřitelná fakta (včetně reálně fungujících komerčních služeb) které se na to dají zneužít. Myslím že to je také podstata encyklopedie, dát ke vhodnému heslu fakta. Celý článek jste smazali, poté co existoval alespoň rok.

Nepřipadá Vám trochu nefér (nebo demotivační) vůči třeba mě, nebo komukoliv jinému, že takto vymažete v krátké době vše, na čem někdo strávil třeba hodiny, nebo dny? Jsou i lidé právě jako já, kteří nesedí u Wikipedie celé dny, ale jen občas, protože máme práci a rodiny a není nám dvacet. Nedávno jste mi podobně nejdříve během hodiny vložili šablonu možné porušení autorských práv do článku - a to jsem ho ani nestihl dopsat -, který je dnes zde aby jste ho za dalších pár hodin nekompromisně smazali zcela, aniž bych měl šanci vyhovět tomu doporučení. Sice jsem nakonec i sehnal souhlas zdroje (šéfredaktora Haló novin, které překlad té dohody uveřejnily) ale bylo nakonec jednodušší to přeložit sám než absolvovat obtížné (a ne zcela srozumitelně popsané) získávání souhlasu, na které je navíc krátká doba.

Je sice pravda, že jsem autorem jen malé trošky na wikipedii a můžete mě vlastně ignorovat (část bez přihlášení, jelikož chronicky zapomínám heslo) ale takových bude víc. Váš systém s námi tak trochu nepočítá a místy s námi zachází necitlivě. Ale my jsme také autoři a ne žádní vandalové. Snažím se dokonce učit i svoje dítě editovat wikipedii a to není vůbec snadné (má Aspergerův syndrom).

To je asi tak všechno. Za odpověď budu rád, ale hlavně bych ocenil, kdyby jste se zamysleli, jak nám nebrat zbytky optimismu. Díky. Magelan (diskuse) 7. 8. 2014, 22:05 (UTC)

Dobrý den, uvedený článek byl smazán na základě diskuse o smazání. Porušení autorských práv není možné tolerovat. Ignorováni nejsou žádní přínosní editoři.--Zdenekk2 (diskuse) 7. 8. 2014, 23:30 (UTC)
Smazáním jakéhokoliv článku dojde pouze k jeho zneviditelnění. Pokud napříkald získáte povolení k uveřejnění cizího textu později, není problém článek obnovit. V principu je možné obnovit text například na podstránce některého wikipedisty (například Wikipedista:Magelan/Čipová totalita) Pokud vám připadá návod ke získání souhlasu příliš složitý, zkuste popsat, jak byste si jej představoval zjednodušit či lépe vysvětlit. JAn (diskuse) 8. 8. 2014, 05:59 (UTC)

Wikipedie:Velvyslanectví[editovat | editovat zdroj]

Do you guys delete vanity user pages on Czech Wikipedia? (Sorry, I don't speak Czech). Magog the Ogre (diskuse) 10. 8. 2014, 03:11 (UTC)

Vanity pages are usually deleted in a standard AfD or so called "postponed deletion" processes since they don't meet notability criteria. Miraceti 11. 8. 2014, 06:49 (UTC)
No mám pocit, že u uživatelských stránek to mažem rovnou a ne po AfD... --Silesianus (diskuse) 11. 8. 2014, 08:23 (UTC)
There is a possibility to delete a vanity user page if it does not follow rules but this does not happen very often. Our users are mostly nice. Miraceti 11. 8. 2014, 08:30 (UTC)

Foto obřadní síně[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

rád bych změnil fotografii nově opravené obřadní síňě brněnského židovského hřbitova Židovský hřbitov v Brně

Tím že je ale fotografie, kterou chci změnit, v infoboxu, je to pro mne složitější a nevím si s tím rady. Buďte prosím tak laskavi a foto změňte. http://imgur.com/m36XaN2


Děkuji za pomoc, s pozdravem

Jaromír Hejl tic@jewishbrno.eu – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 78.80.65.190 (diskusepříspěvky)

Pokud jste autorem odkázané fotografie, nahrajte ji, prosím, nejprve na zdejší centrální multimediální úložiště, jinak fotografii nepůjde ve Wikipedii použít. K nahrání můžete například využít průvodce, který Vás nahráváním provede. Až budete mít fotografii nahranou, dejte vědět a poradíme Vám, jak ji do infoboxu umístit. Děkuji za spolupráci a těším se na další. --Jan Polák (diskuse) 10. 8. 2014, 14:33 (UTC)

Implicitní hodnota v kategoriích[editovat | editovat zdroj]

Mohl by někdo opravit šablonu Hlavní článek, aby zohledňovala Téma kategorie na wikidatech (Diskuse k šabloně:Hlavní článek#Implicitní hodnota v kategoriích). Mircea (diskuse) 11. 8. 2014, 12:05 (UTC)

Fotografie - licence[editovat | editovat zdroj]

Ahoj. Našel jsem fotografie k jednomu ze svých článků na wikipedii a po kontaktování autora mi bylo umožněno je použít s tím, že uvedu jméno autora. Chci se zeptat, jakou licenci mám v tomhle případě k fotkám napsat. Creative commons asi ne, a z těch ostatních, které jsou uvedené na Commons si neumím vybrat. Richard Zoban (diskuse) 19. 8. 2014, 17:24 (UTC)

Proč by nepřipadala v úvahu Creative Commons? --Bazi (diskuse) 19. 8. 2014, 19:08 (UTC)
Problém je, podle mě, v tom, že mám povoleno použít ty fotky jen na wikipedii. A CC obecně povoluje další šíření. Ovšem jestli souhlas s uveřejněním na wiki znamená automaticky souhlas s CC, protože jiná možnost tady prostě není, tak tu ty fotky nahodím pod CC-BY-SA a je to vyřešeno. Richard Zoban (diskuse) 19. 8. 2014, 19:31 (UTC)
Tohle bohužel vypadá na nedostatečné povolení. Nemohl by poslat mail do OTRS se standardním povolením? Miraceti 20. 8. 2014, 08:20 (UTC)
ríšo a nemohl by ten fotograf nahodit ty fotky sam? zalozeni uctu trva minutu a fotek tak max. 5. pripadne co vim, tak na anglicke a spanelske wiki se to nekdy dela i tak, ze bys zalozil ucet jmenem fotografa, samozrejme s jeho souhlasem a vedomim, nahodil fotky s licenci "moje dilo" a vyreseno. --MirosZz (diskuse) 20. 8. 2014, 08:59 (UTC)
Zkuste na chvíli zapomenout na termíny jako „licence“, „Creative Commons“ atd. a sdělte nám vlastními slovy, k čemu máte přesně od autora souhlas. (Přesně to je totiž „licence“.)
Ale jak píše Miraceti, pokud máte od autora „souhlas umístit obrázek na Wikipedii [a nic víc]“, tak to nestačí a obrázek tady být nemůže.)
--Mormegil 20. 8. 2014, 10:18 (UTC)
Prostě jsem tomu člověku napsal mail, že chci jeho fotky nahrát do článku tady na wiki a on s tím souhlasil. Líp než „souhlas umístit obrázek na Wikipedii [a nic víc]“ bych to asi nevyjádřil. Mezitím jsem narazil na tohle a dost mě sejří, že jsem hned ten první mail nenapsal tímhle stylem. Každopádně zkusím tomu člověkovi ještě napsat, jestli je ochotný to uvolnit pro další šíření a uvidím. Díky za rady. Richard Zoban (diskuse) 20. 8. 2014, 16:11 (UTC)

Žádost o recenzi stávajícího článku[editovat | editovat zdroj]

Zdar editování!

Rád bych vylepšil článek Zjevení Panny Marie ve Fátimě, který byl přeložen z anglické wiki. Prosím Vás o tipy na diskusní stranu tohoto hesla, co vše by se mělo změnit. Díky --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 08:50 (UTC)

@Jan Jankovič: Každopádně by to chtělo článek ozdrojovat. Příště by bylo lepší napsat na specializovanou stránku Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k recenzi (i když patrně není cílem DČ nebo NČ). --Marek Koudelka (diskuse) 20. 8. 2014, 08:53 (UTC)
Právě není to cílem DČ nebo NČ. Chci to dát do slušnější podoby. --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 08:55 (UTC)
Když tam zažádáte o recenzi, nemusí být cílem DČ, klidně jen zlepšení kvality. --Marek Koudelka (diskuse) 20. 8. 2014, 11:12 (UTC)
Ok, dal jsem to tam - i jsem napsal, že není cílem DČ nebo NČ. --Jan Jankovič (diskuse) 20. 8. 2014, 11:40 (UTC)

Pomoc s biografickým článkem[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, jsem tady úplný nováček a upřímně neplánuji se nijak angažovat. Ale potřebovala bych vytvořit biografický článek o doc. PhDr. Ladislavu Cabadovi, Ph.D.. Nebyl by zde někdo tak hodný a nevložit sem ten článek, pokud bych mu poskytla jeho znění ve wordu? – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Ludmila Toušková (diskusepříspěvky)

Klepněte na tento červený odkaz – Ladislav Cabada – svůj text z Wordu tam vložte. Jen dbejte autorských práv. My se na to podíváme a případně se domluvíme, co by bylo potřeba ještě upravit. A mimochodem, nebojte se Wikipedii editovat. Uděláte-li chybu, dají se úpravy vždy vrátit do předchozího stavu. --Jan Polák (diskuse) 20. 8. 2014, 09:46 (UTC)

Šablony[editovat | editovat zdroj]

Pokusil jsem se vytvořit šablonu Historická populace USA zkopírováním z německé Wikipedie, ale zjistil jsem, že ta také obsahuje mnoho vnořených šablon, které neumím odstranit, v důsledku čehož je šablona nefunkční.--Kohelet (diskuse) 24. 8. 2014, 10:10 (UTC)

@Kohelet: Když je odstraníte, tak nebude pravděpodobně funkční už vůbec. Pokud chcete šablonu dát do provozu, bylo by dobré založit všechny ty další šablony z německé Wikipedie a pak by neměl být problém. --Marek Koudelka (diskuse) 24. 8. 2014, 10:14 (UTC)
Ještě bych doporučil před zakládáním nových šablon prozkoumat, jestli už jejich funkci neplní některá z existujících šablon, ať nevytváříme zbytečné duplicity. --Bazi (diskuse) 24. 8. 2014, 10:19 (UTC)
Další šablony by mohly vyžadovat zase další šablony a bylo by to nepřehledné. Je to jen jednoduchá tabulka, přijde mi lepší ji vytvořit bez šablon.--Kohelet (diskuse) 24. 8. 2014, 10:31 (UTC)
Všiml jsem si hlavně dvou šablon, které se opakují: FormatNum a Siground. Problém nebude ani tak v tom, že by vyžadovaly zase další šablony, ale v tom, že využívají jazyk Lua nebo se na něj předělávají. Takže to je nad mé znalosti a síly. Spíš by to tedy chtělo zjistit, co přesně ty šablony mají dělat a jestli se tedy vůbec dají oželet nebo čím nahradit. --Bazi (diskuse) 24. 8. 2014, 10:41 (UTC)
První šablona slouží k formátování čísel, druhá k jejich zaokrouhlování. V rámci starých dobrých funkcí parseru jim tedy přibližně (ne úplně přesně) odpovídají funkce {{formatnum:1258545.545}} (výstup 1 258 545,545) a {{#expr: 12.36 round 1}} (výstup 12.4). Jakkoli je programování pomocí jazyka Lua čistší a výkonnostně šetrnější řešení než používání parserfunkcí, dělat takovéhle šablony mi přijde tak trochu jak jít s kanónem na vrabce. --Reaperman (diskuse) 24. 8. 2014, 12:04 (UTC)

Numerologie[editovat | editovat zdroj]

Na stránce Bronislav se objevil odstavec o numerologii. Opravdu se bude na Wiki podporovat tato pavěda? Nedovolím si smazat sám, ale jsem pro smazání této editace. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 25. 8. 2014, 17:04 (UTC)

Pokud bude doloženo, že se opravdu všeobecně v numerologii přiřazuje Bronislavovi nějaké číslo, pak nevidím důvod, proč takovou kulturní zajímavost v článku nezmínit. Na druhou stranu opravdu vážně pochybuji, že je všeobecná shoda na tom, co by to číslo mělo znamenat – to bude případně lepší odkázat do článku numerologie. Tedy větičku typu
V [[numerologie|numerologii]] je Bronislavovi přiřazováno číslo [[numerologie#8|8]].<ref>Egon Veselý: Numerologie jako kulturní fenomén, Karolinum, 2008</ref><ref>Marek Polabský: Specifika české postkomunistické numerologie, Středisko pro výzkum sekt, 2011</ref>
bych pokládal za zcela přijatelnou. Současnou podobu je ovšem nejlepší smazat.--Tchoř (diskuse) 25. 8. 2014, 18:45 (UTC)
nejen tam--NoJin (diskuse) 27. 8. 2014, 18:39 (UTC)

operační systém L4 (jádro)[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

potřebuji pomoci s článkem L4 (jádro), minimálně přečíst a zkontrolovat. Hlavně překlepy a zbytky aj.

Děkuji. Omikrofan (diskuse) 26. 8. 2014, 20:00 (UTC)

Sidebar[editovat | editovat zdroj]

Existuje na cs.wiki ekvivalent k šabloně sidebar (vertikální navbox)? Díky. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:34 (UTC)

Co tohle {{Politika na Slovensku}}, i když to asi není úplně ono, co? Tam je to formátování vypsané ručně a nikoliv přes navbox. --Jan Polák (diskuse) 27. 8. 2014, 07:49 (UTC)
Ano, něco na ten způsob mám na mysli, ale sidebar je obecná šablona. Pokud jsem to správně pochopil, tak je to navbox, ale umisťován na stranu podobně jako infobox, ale neslouží k sumarizaci základních faktů, ale k navigaci po dalších částí série článků - příklad zde.--Wesalius d|p 27. 8. 2014, 07:56 (UTC)
Existuje {{Dějiny objektu}}. --Jann (diskuse) 27. 8. 2014, 11:14 (UTC)
Díky, to bych jako sidebar použít mohl, i když to tak očividně nebylo původně zamýšleno. Neprobíhala o tom zde někdy nějaká diskuze? Ta šablona je na desítkách tisíc článků na en.wiki, tak bych čekal, že se o jejím zavedení třeba už někdy bavilo. --Wesalius d|p 27. 8. 2014, 13:10 (UTC)

Fonetické abecedy do Šablona:Seznam písemných systémů[editovat | editovat zdroj]

V šabloně Šablona:Seznam písemných systémů chybí fonetické abecedy (a že jich je), aspoň vhodná zmínka. Nepodařilo se mi se v té šabloně zorientovat. Prosím tedy o doplnění.--Tosek (diskuse) 28. 8. 2014, 14:42 (UTC)

Commons a skenování fotografie a autorská práva???[editovat | editovat zdroj]

V knize Jaroslava Vozky "Hrdinové domácího odboje" (vyšla v roce 1946 v nakladatelství Práce) je kvalitní fotografie Zdeny Mašínové starší. Autor tvrdí, že je z archivu Zdeny Mašínové mladší. Tak.

 • Mohu fotku (portrét z doby, kdy jí bylo 38 let) paní Mašínové starší oskenovat a umístit na Commons?
 • Nebo je třeba čekat do roku 2016 až uplyne 70 let od vydání knihy?
 • Nebo bych musel žádat dosud ještě žijící paní Zdenu Mašínovou mladší (bytem v Olomouci) o požehnání "OTRS"?

Fotka byla pořízena cca v roce 1945, fotograf neznámý.

 • Musím čekat tedy alespoň do roku 2015, kdy uplyne 70 let od pořízení fotky?

A jak je to vlastně obecně s fotografiemi z různých archivů, které někteří historikové uveřejňují ve svých knihách?

 • Jsou pak autorská práva na oskenovanou fotku z jejich knihy ale pocházející z veřejného archivu (např. archiv bezpečnostních složek, vojenský historický archiv apod.) "přenesena" na autora knihy nebo
 • veřejná fotka z historického veřejného archivu je licenčně "volná" za předpokladu, že uvedu zdroj (tedy jméno archvu)?
 • Nebo musím do archivu, tam si fotku oskenovat a požádat o svolení ji publikovat?
 • Je z heldiska autorského rozdíl mezi skenem fotky z knihy a skenem fotky ze stolu ve veřejném archivu?

Na odpovědi se těší Mojmir Churavy (diskuse) 29. 8. 2014, 14:40 (UTC)

Autorská práva a 70letá lhůta se váže k autorovi fotografie (a jeho úmrtí), tedy nikoli k datu pořízení snímku ani k datu vydání knihy, v němž je snímek použit. Nelze oprávněně očekávat, že autor zemřel v okamžiku pořízení fotky, takže myslím, že 70 let od pořízení není dostačující. A vydání knihy je pro posuzování lhůty irelevantní.
Obecně se dá říct, že skenovat fotky z knih můžete. Jejich použitím v knize nijak nedochází ke změně původního autorského díla, jen k jeho reprodukci, takže se neliší sken z knihy od skenu originálu (jen má sken originálu lepší předpoklady pro dosažení vyšší kvality). Pokud někdo použil fotku v knize, nepřenáší se tím na něj autorská práva. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2014, 15:19 (UTC)
Především díky za odpověď. Teď jsem konečně pochopil, proč se v některých případech (a zemích) zavádí lhůta 120 let. Pokud by autor dílo nebo fotku vytvořil teoreticky ve věku dvou let, tak by za 120 let byl jistojistě "v pánu". Ale jinak mě potěšila možnost dobré fotky z knížky oskenovat a patřičně okomentované (včetně zdroje, z něhož pocházejí) dodat na Commons a použít k již existujícím heslům zde na CZ wikipedii. Ještě bych si nechal poradit, jakou licenci mám použít. Nejspíše nějakou PD (Public Domain). Můžete mi vhodnou licenci doporučit? S pozdravem Mojmir Churavy (diskuse) 29. 8. 2014, 21:20 (UTC)
To s tím skenováním fotek z knih se mi nezdá. 1) Pokud autor ve své knize použil svou fotku, pořád platí jeho autorská práva. 2) Pokud autor použil cizí fotku, pořád platí práva autora fotky, a je jedno, zda autor fotky dal práva autorovi knihy k publikaci, nebo ne. --Ramon de L (diskuse) 1. 9. 2014, 10:55 (UTC)
Přesně tak. Sken z knihy pouze ulehčuje praktickou/technickou stránku věci (není nutné shánět originál), ale neřeší autorská práva. Ta je nutno mít ošetřená stejně, jako bychom skenovali originál. Nevím, jestli si to kolega Mojmir Churavy mylně vyložil z mé reakce, nebo jestli to jen takto zkresleně vyznívá z jeho textu, ale moje první reakce neměla vyznít tak, že lze z knih skenovat cokoli. --Bazi (diskuse) 1. 9. 2014, 11:12 (UTC)
Hmmm, shrňme si to: První případ:
 • Fotka (jakákoliv, papírová vzniklá skenem originálu nebo už elektronická), pokud ji udělám já sám vlastním foťákem (nebo mobilem) je jediná licenčně BEZPEČNÁ forma pro umístění na Commons. Pokud fotka zobrazuje žijící osobu, tak bych měl správně požádat o dovolení ji na Commons publikovat (nejspíš formou OTRS). Pokud fotka obsahuje veřejně nepřístupné umělecké dílo, potřebuji OTRS autora díla (ne fotografa, tím jsem já sám). Tohle je o.k. (za 250 dní svého působení na CZ Wiki jsem pochopil)
 • Fotka již nežijící osoby (pořízená v roce 1945) neznámým fotografem (a publikovaná veřejně v knize v roce 1946) pocházející zjevně z rodinného archivu. Počkáme 120 let a pak (v roce 2065) možno volně šířit a publikovat, autor sice neznámý, ale 100 procentně již nežije.
 • Fotka publikovaná v knize - autorská práva jsou stále na fotografovi. Pokud ten je neznámý, pak požádat majitele fotky (rodinný archiv Zdeny Mašínové mladší, Olomouc) o povolení ji dát k dispozici pod veřejnou licencí pomocí procedury OTRS?
 • Respektive, pochopil jsem, že zatím (do vyjasnění) nic skenovat nebudu, protože ani nevím, pod jakou licencí to na Commons uveřejnit ({{PD-old}} nebo {{self|cc-by-sa-3.0}} nebo ??? ) Mojmir Churavy (diskuse) 2. 9. 2014, 17:46 (UTC)
 • Určitě skeny starých fotek pod licencí Pd, protože vy tomu žádnou hodnotu nepřidáváte.--Juandev (diskuse) 2. 9. 2014, 17:55 (UTC)
Jenom malý detail: Fotka pořízená Vámi není vždy bohužel licenčně bezpečná. Například v mnoha zemích neplatí svoboda šířit fotky z volných prostranství. Mimo volná prostranství to pak může být problém i v Česku. Miraceti 8. 9. 2014, 09:25 (UTC)

Přidal jsem na članek o Igoru Girkinovy co tam o něm chybělo.[editovat | editovat zdroj]

http://www.extra.cz/tohoto-muze-vini-ze-sestreleni-malajsijskeho-letadla-jednal-snad-na-prikaz-putina čerpano odsud a na članku Igor Girkin sem přidal podlé toho že Igor Girkin zestřelil letadlo a zahynulo pří něm 200 lidí, a upravíl sem članek Igor Girkin že Igor Girkin zestřelil letadlo odsud jeto brano http://www.extra.cz/tohoto-muze-vini-ze-sestreleni-malajsijskeho-letadla-jednal-snad-na-prikaz-putina S pozdravem chci na članku Igor Girkin pomoct Děkují Pavel Meszároš. – Tento příspěvek přidal(a) Deftones, 5. 9. 2014, 14:50‎ (UTC)

Článek upraven. --6. 9. 2014, 07:39 (UTC), Utar (diskuse)

Prosba[editovat | editovat zdroj]

Prosím Vás, chtěl bych pomoci s úpravou článků Goodbye to the Island a Faster Than the Speed of Night od zpěvačky Bonnie Tyler, koukal jsem se na to a nevím přesně jak na to. Předem děkuji za pomoc. – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Velký hudební fanoušek (diskusebloky) 5. 9. 2014, 20:07‎ SE(L)Č

V případě druhého článku jsem se pokusil alespoň o základní úpravy vzhledu. Při porovnání s článkem na anglické Wikipedii jsem došel k závěru, že jste přeložil jeho text. V některých bodech je překlad nedokonalý a potřebuje ještě dopracovat. Ovšem zásadním nedostatkem je, že jste spolu s textem nepřevzal na českou Wikipedii také uvedení jednotlivých informačních zdrojů, což bude nutné ještě napravit. Wikipedie je založena na ověřitelnosti všech uváděných informací a aby bylo možné informace ověřit, musí čtenář vědět, odkud ony informace pochází a kde tedy může ověřit jejich pravdivost. --Bazi (diskuse) 5. 9. 2014, 18:28 (UTC)

A kam mám přesně uvést informační zdroje, jak a jaké? – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Velký hudební fanoušek (diskusebloky) 5. 9. 2014, 20:53‎ SE(L)Č

Jak a kam, to v základech zjistíte zde: Nápověda:Reference. Jaké, to už je na Vás jako na autorovi textu. Každá nezjevná informace by měla být doložena zdrojem. Protože však jde o překlad, pro začátek byste tedy měl vzít ty zdroje, které jsou uvedeny v tom anglickém předobraze formou poznámek pod čarou, v sekci „References“. --Bazi (diskuse) 5. 9. 2014, 19:11 (UTC)
Hlavně to chce se nebát editovat, já osobně hodně čerpám inspiraci z již vytvořených článků na podobné téma. A pomoc komunity taky není k zahození. BTW: do článku Goodbye to the Island mi nejde vložit obrázek přebalu alba. Kdyby se na to někdo mohl podívat… Richard Zoban (diskuse) 5. 9. 2014, 19:51 (UTC)
Obaly alb nevkládat, není to v souladu s českým autorským právem, nemýlím-li se. --Bazi (diskuse) 5. 9. 2014, 20:58 (UTC)
Některé obaly použít lze, jsou povolené přes OTRS ([3]). Moc jich ale asi nebude.--Chalim Kenabru (diskuse) 5. 9. 2014, 21:07 (UTC)
Dobrá je taky šablona {{Překlad}}, která se plácne na konec článku. --217.77.165.39 5. 9. 2014, 20:08 (UTC)
Ta je dobrá a do zmíněného článku jsem ji už za autora vložil, ale není dostačující pro naplnění pravidla ověřitelnosti. --Bazi (diskuse) 5. 9. 2014, 20:58 (UTC)
To jste hodnej. --217.77.165.39 6. 9. 2014, 06:29 (UTC)

Fotka z videa a autorská práva.[editovat | editovat zdroj]

Vice než kde jinde i na Wikipedii platí, nejdřív se ptej, pak zkoušej. Ale k věci: Modelová situace. Na You Tube je video, které tam nahrál někdo jiný (pan XY), než já sám. Ve videu je krátký záběr na osobu, jejíž fotku bych rád "garabnul" (sejmul elektronicky z obrazovky) a udělal z ní statickou fotku (sice s malým rozlišením, ale budiž). Pokud si fotku budu skladovat na PC a používat jen pro svoji potřebu, je to o.k. (jako bych si ofotil něco z knížky pro vlastní potřebu). Problém nastává v okamžiku, že bych chtěl tuto mnou public Domain upravenou fotku dát pod volnou licencí na Commons. Pokud bych přiznal, že fotku jsem udělal elektronickou úpravou z videa pana XY, je to porušení autorských práv? Tuším, že asi ano, ale není to obdoba situace, jako bych "citoval" větu z knihy. Pokud uvedu zdroj. Nebo to lze nějak odůvodnit jako NEporušení autorských práv pana XY k videu? Díky za reakce.Mojmir Churavy (diskuse) 13. 9. 2014, 18:12 (UTC)

Pod jakou licencí je na YouTube to video? Pokud není svobodná, máš smůlu. Miraceti 13. 9. 2014, 19:07 (UTC)
Bohužel, statický snímek z videa se obvykle jako citace nebere. Proč, to netuším. Co se týče dat, je jeden snímek z běžného filmu podstatně kratší citace než jedné věty z knihy. V každém případě se na Commons nedávají ani jiné citace. Miraceti 13. 9. 2014, 19:11 (UTC)
Díky za reakci. Zmiňované video je pod licencí "standardní YouTube licence", takže to bohužel není licence "Creative Commons Uveďte autora (CC-BY)", která, jak se zdá je ta "svobodná" a kterou má pan kolega Miraceti zřejmě na mysli.Mojmir Churavy (diskuse) 14. 9. 2014, 05:33 (UTC)
K tomu citačnímu srovnání: Běžný 90minutový film má asi 130 tisíc snímků, přičemž každý z nich je unikátní. Oproti tomu klasický román má obvykle nejméně 80 tisíc slov, která nejsou ani zdaleka tak unikátní a jejich ojedinělost vzniká až vzájemným uspořádáním. Čili nelze jen tak srovnávat audiovizuální dílo s dílem psaným prostřednictvím objemu dat.
Ovšem i z filmu je možné citovat. Problém je v tom, že citací je míněno přiměřené použití úryvku z cizího díla ve vlastním díle. Zatímco citát z knihy vkládáte do stránky s dalším textem a tedy jej uvádíte rovnou jako součást svého díla, video nebo i obrázek nahráváte na Wikimedia Commons, kde stojí samostatně a licence, pod jakou ho zveřejníte, se má vztahovat k jakémukoli dalšímu užití. Vy však nemáte oprávnění udílet souhlas k jakémukoli užití, protože nejste držitelem autorských práv k původnímu dílu.
Možná kdybyste vložil ten úryvek z cizího videa do svého vlastního videa, pak by to mohlo být v souladu s autorským právem. Ale i tak si nejsem jist, jestli byste pak mohl své dílo šířit pod svobodnou licencí a jestli by se ta licence vztahovala i na onen citovaný úryvek.
Podobně se před časem řešil problém, jestli je možné použít portrétní fotku k článku Gustáv Husák, která je pouhým výřezem z plakátu divadelního představení. Podle mě je to problematické, protože předpokládám, že pokud souhlas s užitím poskytlo divadlo, tak nemělo oprávnění k uvolnění samotné fotky. Předpokládám, že fotku použilo v rámci umělecké/citační licence bez autorova souhlasu, což asi může. Ale tím nezískalo oprávnění k uvolnění fotky pro další použití pod licencí Creative Commons. --Bazi (diskuse) 14. 9. 2014, 10:51 (UTC)
Díky za reakce. Hlavní problém spatřuji v tom, že umístěním čehokoliv (fotka, video, úryvek apod.) na Commons je na straně Commons determinováno tím, že to MUSÍ být pod svobodnou licencí, tj. že dále může být zveřejněný objekt šířen kýmkoliv a téměř jakkoliv. Ale právní potíž je v tom, že já, jako "Uploader", pokud to FAKT není moje dílo (fotka, video apod.) nemám k "vypůjčenému" objektu autorská práva, takže vlastně dávám razítko svobodné licence na něco, co není moje vlastnictví, na něco, co jsem jenom "použil" nebo bych "chtěl použít" a co mi "neříká pane". To jsou fakt tvrdá pravidla. Mojmir Churavy (diskuse) 14. 9. 2014, 14:16 (UTC)
Máte pravdu. Ta pravidla jsou tak tvrdá proto, aby už dále nebránila volnému užívání a šíření obsahu Wikipedie. Tím, že se omezuje možnost vkládání obsahu sem, naopak se rozšiřují možnosti jeho dalšího využití. Wikipedie je „otevřená“ nejen tím, že může být kýmkoli tvořena, ale také že pak může být i kýmkoli využívána. --Bazi (diskuse) 14. 9. 2014, 14:54 (UTC)

Přeměna Pískovištěna klasickou stránku[editovat | editovat zdroj]

Ráda bych konkrétně u této stránky https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_H%C3%A1jek přepnula zobrazení z Pískoviště na normální stránku. Mohli byste mi poradit, jak to udělat..? Moc díky, Mariana Hájková

Vyřešeno vyřešeno JAn (diskuse) 15. 9. 2014, 18:25 (UTC)

Infoboxy[editovat | editovat zdroj]

Jak vytvořit nový infobox? Díky --Masarka14 (diskuse) 16. 9. 2014, 18:56 (UTC)

@Masarka14: Řekněme nápověda:Infobox. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 16. 9. 2014, 19:18 (UTC)
Vzhledem k Vaší poměrně krátké editační historii bych Vám doporučil tvorbu nového infoboxu konzultovat s nějakým zkušenějším kolegou či kolegyní. Klíčové otázky: Existuje už podobný na jiné Wikipedii? Jak by měl být infobox pojmenován? Jaké by měl obsahovat položky a jak by se měly jmenovat? Jaké by obvykle měly obsahovat hodnoty? --Bazi (diskuse) 16. 9. 2014, 19:27 (UTC)
@Matěj Suchánek: Na to jsem se už díval dřív a jaksi jsem se tam nedočetl jak vytvořit nový infobox. --Masarka14 (diskuse) 16. 9. 2014, 20:39 (UTC)
@Bazi: Otázky mám dát sám sobě nebo zodpovědět zde? --Masarka14 (diskuse) 16. 9. 2014, 20:47 (UTC)
Prodiskutovat s tím, kdo by Vám byl případně ochoten pomoci s tvorbou infoboxu. Nemáte-li nikoho konkrétního, tak klidně zde. Ty otázky jsou částečně pro Vás samotného, protože to Vy asi máte nějakou představu, co a proč chcete vytvořit.
Z této Vaší editace tuším, že by asi má jít o infobox pro basketbalové týmy. Pokud hádám správně, tak by měl vzniknout na stránce (a být nazván) Šablona:Infobox - basketbalový tým. Na anglické Wikipedii má obdobu v šabloně Infobox NBA team, případně Infobox basketball club, na francouzské Infobox Club de basket-ball. Asi je tedy na zvážení, jestli by se ten český neměl místo na „týmy“ zaměřovat na „kluby“, a nazývat se potom spíš Šablona:Infobox - basketbalový klub. --Bazi (diskuse) 16. 9. 2014, 21:07 (UTC)
Pár poznámek:
 • Šablony se nestují na klasickém pískovišti, ale na pískovišti šablon. Vytvoříte si testovací šablonu a z článku jí následně voláte nikoli (budoucím) názvem šablony, ale voláním {{Test}}. Až šablonu otestujete, překopírujete její kód na stránku s požadovaným jménem, např. Šablona:Infobox - basketbalový klub, a z článků jí již voláte klasickým způsobem.
 • Pokud chcete vidět jak takový kód infoboxu vypadá, je nejlépe se podívat na kód nějaké příbuzné šablony, např. tady - [4]. A takto potom vypadá výše odkazovaný infobox v článku - [5].
 • Co se může hodit: paleta barev (textcolor - barva textu, bgcolor - barva pozadí textu) - [6], problémy s neočekávanými odřádkováními a mezerami - [7].
--Vachovec1 (diskuse) 16. 9. 2014, 22:05 (UTC)

Nový článek a automatické odhlášení[editovat | editovat zdroj]

Psal jsem článek a psal jsem ho dlouho. Při pokusu o uložení mě Wikipedia automaticky odhlásila, proto jsem zpanikařil a poklikal všechno, co mi slibovalo okamžité uložení. Teď je má editace uvedena v historii nikoli přezdívkou, ale IP adresou, což se mi nelíbí. Lze a pokud ano, tak přes koho, dosáhnout nápravy? --Henricus (diskuse) 18. 9. 2014, 18:04 (UTC)

Nelze. Řekl bych, že na Wikipedii nejde o to, kdo jej uložil (respektive pod jakým jménem), ale o to, že jej vůbec někdo uložil. --Marek Koudelka (diskuse) 18. 9. 2014, 18:07 (UTC)
Čert vem mou přezdívku, ale že mi tam svítí IP adresa, třebaže jsem se předtím registroval z toho důvodu, to mně vadí :-) --Henricus (diskuse) 18. 9. 2014, 18:15 (UTC)
Nojo, s tím již nic neuděláte. Příště nepanikařit :-) Nebo si článek připravit v textovém editoru v počítači a až poté vložit na Wikipedii. --Marek Koudelka (diskuse) 18. 9. 2014, 18:17 (UTC)
IP adresu mohou správci z historie článku skrýt. --Jvs 18. 9. 2014, 18:26 (UTC)

Doložení významnosti[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, u článku ohledně GayGuide365 je nutné doložit důkaz o významnosti. Mám více zdrojů, které popisují tento web, ale bohužel nevím, kam a jakým způsobem mám odkazy umístit. Mnohokrát děkuji – Tento nepodepsaný komentář přidal/a Jean.fournier8158 (diskusebloky) 13.41, 24. září 2014‎ SE(L)Č

Heslo ve francouzské wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, v české wikipedii jsem založil heslo Památník Okřídlený lev a po získání anglického překladu mi pomohl kolega založit a udržovat totéž heslo na anglické wikipedii Winged Lion Memorial. Nyní jsem získal překlad EN textu do francouzštiny. Chtěl bych tedy na FR wikipedii založit identické heslo. Je v tom nějaký zásadní problém? Mohu použít obecné anglické šablony a zvyklosti z EN wikipedie i na FR wikipedii? Bohužel neumím FR. Takže komentáře k editacím budu psát v EN. Nevadí to? Má s tím někdo v této komunitě CZ wikipedistů zkušenosti? Díky za reakce všem. Mojmir Churavy (diskuse) 26. 9. 2014, 06:51 (UTC)

Bohužel tak snadné to není. Šablony až na výjimky bývají různé. Jinak text můžete vložit, to není problém. Pokud pak na fr požádáte, aby dali článek do kupy po technické stránce, jistě se toho někdo ujme. Miraceti 26. 9. 2014, 07:00 (UTC)

Klenová[editovat | editovat zdroj]

V článku Klenová je nějaká chyba. Šlo by to spravit? --83.240.7.60 27. 9. 2014, 11:28 (UTC)

Pokud šlo o odkaz na Commons, tak opraveno na Wikidatech. --Marek Koudelka (diskuse) 27. 9. 2014, 11:33 (UTC)
Díky. --83.240.7.60 27. 9. 2014, 12:35 (UTC)

barevné zvýraznění[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den přátelé, jsem nováček na Wikipedii, pokouším se editovat první článek a mám dotaz, proč některé části článků jsou zvýrazněny modrou nebo červenou barvou. Děkuji za odpověď. Jiří Webr - Pravomil.

Dobrý den, kolego, jde o vnitřní odkazy a červená barva v nich vyznačuje, že cílový článek zatím nebyl na Wikipedii založen, zatímco modrá barva, že už existuje a při kliknutí se na něj dostanete. Jinak se zde barevný text běžně nepoužívá, až na výjimky. --Bazi (diskuse) 30. 9. 2014, 14:13 (UTC)

Barevnost KDS[editovat | editovat zdroj]

Věděl by prosím někdo z kolegů nebo kolegyň, jakou barevnost používala ve svém logu Křesťanskodemokratická strana? Chtěl bych najít vystihující barvu pro použití v Šablona:Seznam politiků. Díky. --Bazi (diskuse) 1. 10. 2014, 07:58 (UTC)

Podle vyjádření jednoho bývalého člena, KDS žádné logo neměla. Na volebních odznacích byla jen tato písmena, a to v nějaké tmavé barvě (modrá nebo černá). 77.240.97.126 12. 10. 2014, 20:26 (UTC)

Přesun stránky z pískoviště[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o radu, jak dostat článek z Pískoviště na klasickou stránku, na podobný dotaz jsem našel odpověď "vyřešeno" od JAn ale nenašel jsem jak. Je to možné z zdroje pomocí ctlr+c a ctrl+v ? Děkuji --Pravomil (diskuse) 7. 10. 2014, 15:58 (UTC)

Viz přesunování stránek. --Jan Polák (diskuse) 7. 10. 2014, 16:25 (UTC)
Přejmenovávat pískoviště, pokud nebylo založeno právě pro ten jeden konkrétní článek, není dobrým řešením. Miraceti 7. 10. 2014, 16:27 (UTC)
Soudě dle kolegových příspěvků tomu tak skutečně bylo. --Jan Polák (diskuse) 7. 10. 2014, 16:30 (UTC)
Pokud je zatím jediným autorem (jako že je), tak na tom taky nesejde, copypaste je stále vyhovujícím řešením. Miraceti 7. 10. 2014, 18:34 (UTC)
Pokud jste jeho jediným autorem, je copypaste nejjednodušším a správným řešením. Miraceti 7. 10. 2014, 16:27 (UTC)

Nahrání loga[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, potřeboval bych pomoc s možnostmi nahrání loga jedné NGO. Práva k nahrání mám, ale na WC se podle jejích pravidel nehodí. Jaké je tedy řešení tohoto problému? --Lukas 8. 10. 2014, 13:53 (UTC)

Žádné. Na české Wikipedii se smějí používat výhradně svobodná díla. Pokud tedy máte „svolení k nahrání loga na Wikipedii“, ale neexistuje svolení, aby logo mohl kdokoli používat k jakémukoli účelu včetně komerčního, na české Wikipedii být nemůže. --Mormegil 8. 10. 2014, 14:14 (UTC)

Špatně opravené copyvio[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, ve článcích České Hamry (Vejprty) (v sekce Geologie) a Hora Svatého Šebestiána (sekce Schreiberovo rašeliniště) jsem přepsal část textu, která byla očividným copyvio (opsaný text z Elznic, Antonín. Zelenka, Oldřich; Geologické a mineralogické vycházky po západní části severočeského kraje). V historii tak ovšem zůstala původní zkopírovaná verze, což by být samozřejmě být nemělo. Nicméně tenkrát mi to nedošlo. Co s tím teď? Petr Kinšt (diskuse) 11. 10. 2014, 20:05 (UTC)

Dobrý den, v podobných případech je potřebné požádat správce o skrytí příslušných revizí na nástěnce správců, případně článek zapsat do seznamu WP:CP#Copyvia. Na tento případ je klidně upozorním sám, pro příště už budete vědět :). A díky za přepsání článku! S pozdravem --Mario7 (diskuse) 11. 10. 2014, 20:22 (UTC)

Fotky knih[editovat | editovat zdroj]

Je možné na wiki dávat vlastní fotky knih (obalů)? Chtěl bych udělat takový přehled vybraných kuchařek (tištěných knih) a že by ke každé byla fotka. Díky. --Ivanhoe2012 (diskuse) 15. 10. 2014, 06:23 (UTC)

Stručná odpověď: Nikoli. Máš zájem o delší odpověď? Miraceti 15. 10. 2014, 08:22 (UTC)

Značka: možné subjektivní formulace[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. Trochu mne trápí jedna věc. Několikrát se mi stalo, že v novém článku po překopírování z pískoviště na Wikipedii se po uložení objevuje (Značka: možné subjektivní formulace). Dříve jsem byla před zkopírováním upozorněna, že text obsahuje výrazy ....... (teď zrovna si žádný nevybavím) a já jsem text dle toho upravila. Nevím, zde se mi nevypnula nějaká funkce v editoru, nebo zda se v poslední době něco nezměnilo. Mohu to nějak napravit? Děkuji za odpověď. Janet11 (diskuse) 18. 10. 2014, 14:01 (UTC)

Dobrý den. Jde o editační filtr, konkrétně o číslo 17, Problémová formulace. Zobrazovaný text je MediaWiki:Abusefilter-warning-subjektivní a podle nastavení filtru to nyní vypadá, že se toto upozornění má ukazovat. Nastavení filtrů ale mohou měnit jen správci tedy pokud něco nefunguje, jak by mělo, pište na Diskuse k Wikipedii:Editační filtr či v případě urgentních problémů rovnou na Wikipedie:Nástěnka správců.

Za sebe nevím, že by si uživatelé mohli sami zobrazování upozornění od editačních filtrů jen tak zakázat, i když přes osobní nastavení (Wikipedistka:Janet11/common.js) by to asi šlo. S pozdravem --18. 10. 2014, 17:12 (UTC), Utar (diskuse)

Ve skutečnosti existují dva filtry: filtr 17 (značka možné problémové formulace) a 43 (možné subjektivní formulace). Filtr 17, který Janet myslí, však kdysi používal právě značku možné subjektivní formulace, kterou teď používá filtr, který uživatele nevaruje, proto o tom, že je editace označena, nemá při uložení uživatel ponětí. Utare, co si myslíš o tom druhém filtru? Přijde aktivace varování vhod? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 18. 10. 2014, 18:15 (UTC)
Já bych tam nějaké přidal, ale jiné než u F17. Upozornění pro ten F43 by mělo být více o WP:Reklama, než to pro F17. Dá se ale někde zjistit, kolik uživatelů po zobrazení upozornění (pro vybraný filtr) a) editaci ukončí, b) editaci uloží i přes varování filtru, c) editace uloží v upravené verzi, pro niž se již daný filtr znovu nespustí? Přijde mi, že B je jasné, dají se ale někde dohledat i počty pro A a C? Možná bychom se ale měli přesunout do diskuze k WP:EF. --18. 10. 2014, 19:02 (UTC), Utar (diskuse)
Pokračujme tedy tam. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 18. 10. 2014, 19:43 (UTC)