Nápověda:Kategorie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tato stránka je stručný úvod do tématu jak vytvářet a udržovat kategorie. Podrobnější vysvětlení najdete na stránce Wikipedie:Kategorizace.

Články na Wikipedii týkající se stejného tématu je vhodné sdružovat do takzvaných kategorií. Zobrazením příslušné kategorie (speciální druh stránky na Wikipedii) se zobrazí seznam všech článků, které do dané kategorie patří (vztahují se ke stejnému tématu).

Do kategorie (existující či nově vytvářené) se zařazuje vložením

[[Kategorie:Název kategorie]] 

(s názvem s počátečním velkým písmenem) do textu článku. Název kategorie se pak objeví na jeho konci v horizontálním seznamu kategorií a lze tak jednoduše přejít na seznam souvisejících článků.

Software MediaWiki, na kterém Wikipedie běží, totiž automaticky připíše popsaným způsobem označený článek na seznam v dané kategorii, což do značné míry také nahrazuje různé ručně udržované seznamy.

I jednotlivé kategorie se zařazují do kategorií, čímž vytvářejí stromovou strukturu, kterou lze prohlížet. Ovšem jeden článek či kategorie může být členem několika kategorií (např. Kategorie:Česká literatura je podkategorií jak Kategorie:Česko, tak Kategorie:Literatura).

Pro prohlížení stromu kategorií je asi nejlépe začít na Kategorie:Základní kategorie. Existuje také speciální stránka Speciální:Categories, která obsahuje abecední seznam všech existujících (neprázdných) kategorií.

Diskuse, které kategorie by měly existovat, se nachází na stránce Diskuse k Wikipedii:Kategorizace.

Zařazení článku do kategorií[editovat | editovat zdroj]

Kategorie, do kterých stránka patří[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Wikipedie:Kategorizace#Systém kategorizace.

Kategorie jsou stromově uspořádány od nejvyšších (nejobecnější témata) směrem dolů ke konkrétním tématům. Článek se zařazuje do co nejnižších kategorií. Například heslo Karel IV. se nezařadí do obecné kategorie Kategorie:Lidé, ale do kategorií Kategorie:Lucemburkové a Kategorie:Čeští králové.

Zpravidla se článek nezařazuje do kategorie nadřazené jiné kategorii, do které už článek patří, tedy zmiňovaný článek Karel VI. se již nevkládá do Kategorie:Králové, protože použitá kategorie Kategorie:Čeští králové je jí podřazená. V některých případech je však takové zařazení odůvodněné: např. Jan Neruda je zařazen do Kategorie:Čeští básníci, ale protože jako spisovatel nepsal jen básně, je současně zařazen i do nadřazené Kategorie:Čeští spisovatelé. Další případ je hlavní článek kategorie, který tematicky odpovídá tématu kategorie a často má stejný název: vkládá se do kategorií, kam je zařazena daná kategorie a současně i do ní samé.

Jak stránku zařadit do kategorie[editovat | editovat zdroj]

Libovolnou stránku Wikipedie, tedy i článek nebo jinou kategorii, zařadíme do zvolené kategorie tak, že do daného článku (stránky) vložíme na jeho konec kód ve tvaru:

[[Kategorie:Název kategorie]]

Například abyste zařadili článek Albert Einstein do kategorie „Osobnosti“, je třeba do něj vložit text [[Kategorie:Osobnosti]]. Tímto způsobem je možné stránku zařadit i do více kategorií tak, že na ní uvedeme více takových kategorizujících odkazů.

Seznam kategorií, do nichž je stránka zařazena, se vypíše v tom pořadí, v jakém jsou kategorie v kódu stránky uvedeny, v samostatném řádku v dolní části stránky (ve výchozím stylu Vektor). Kliknutí na položku tohoto seznamu vás přesune do zvolené kategorie. Seznam kategorií se vždy vkládá na konec kódu stránky, i když technicky (pro software Wikipedie) není podstatné, kam se kód umístí.

Červená kategorie[editovat | editovat zdroj]

Pokud nějaká kategorie nemá vlastní stránku s textem, taková kategorie neexistuje, zobrazují se odkazy na ní červeně (stejně jako odkazy na běžné neexistující stránky). Pokud zařadíte článek do kategorie, která se zobrazuje červeně, může to znamenat:

 1. špatně jste zapsali název kategorie:
  • překlep (např. [[Kategorie:Fxzika]]),
  • neodpovídající název (např. neexistující [[Kategorie:Částicová fyzika]] místo existující Kategorie:Fyzika částic),
 2. nebo příslušná kategorie skutečně dosud neexistuje.

Pokud to nebyl pouhý překlep, měli byste se podívat, jestli neexistuje nějaká jinak pojmenovaná kategorie, do které by článek patřil (např. pohledem do Kategorie:Fyzika). Pokud ne, je potřeba stránku založit stejně jako běžný článek: kliknutím na červený odkaz se otevře editace stránky kategorie. Do ní vložte zařazení do nadřazené kategorie a případně i stručný text o kategorii a stránku uložte.

Abecední řazení[editovat | editovat zdroj]

Články se na stránce kategorie automaticky řadí abecedně podle jejich názvu. Ostatní stránky (tedy i podkategorie) se řadí podle názvu až za označením jmenného prostoru a dvojtečkou, tedy např. Kategorie:Fyzika bude řazena podle názvu „Fyzika“.

Je však možné zvolit jiný klíč řazení, tedy název, podle kterého se článek zařadí. Klíč se používá dvěma způsoby

 1. Za svislou čáru ([[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]) pro použití jen v určité kategorii.
 2. Pomocí {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}} pro řazení ve všech (většině) kategorií. Tato funkce se využívá zejména u jmen lidí k řazení podle příjmení.
Svislá čára

Pokud je třeba změnit řazení pouze v jedné z kategorií nebo je třeba v různých kategoriích použít různý řadicí klíč, používá se kód se svislou čárou podle vzoru:

[[Kategorie:Název kategorie|Klíč řazení]] 

Například stránka Seznam českých spisovatelů by měla být v kategorii seznamů pod písmenem Č, nikoli pod písmenem S – použijeme klíč „Čeští spisovatelé“: [[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]. Je možné použít i speciální klíče, např. mezeru u hlavního článku (viz níže).

Defaultsort

Pokud je potřeba článek ve všech kategorií řadit jinak než podle jeho názvu, nejčastěji u životopisných hesel podle příjmení, přidejte do něj nad seznam kategorií kód ve formátu:

{{DEFAULTSORT:Klíč řazení}} 

Například článek Albert Einstein se bude vždy řadit pod písmeno E, nikoliv pod písmeno A, protože je do něj vložen kód {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}. Uvedení klíče v podobě celého jména („Einstein, Albert“) je zajištěno správné pořadí před jmenovcem Carlem Einsteinem. U konkrétní kategorie je pak stále možnost změnit řazení prvním způsobem.

Klíč řazení

Klíč řazení je název, který se použije místo názvu článku (stránky) pro jeho abecední zařazení. U klíče pro řazení se rozlišují malá a velká písmena, takže zápis [[Kategorie:Seznamy|slovenští spisovatelé]] nezařadí článek mezi ostatní články začínající písmenem S, ale malé písmeno s uvede v pořadí až za všemi velkými písmeny. Pokud se použije svislá čára a klíč ponechá prázdný (např. [[Kategorie:Lokomotivy|]]), je při uložení změn editace automaticky doplněn na název stránky.

Kromě názvů se používají ještě speciální znaky pro následující účely:

 • Mezera ( ). Pokud za svislou čáru vložíme mezeru, článek se zařadí úplně na začátek abecedního seznamu – to se zpravidla používá u hlavního článku kategorie, který pojednává o tématu kategorie a vkládá se na stránku kategorie šablonou {{Hlavní článek}}.
 • Pomlčka (–). K zařazení kategorií majících význam jen pro editory, nikoliv pro čtenáře (údržbové kategorie jako jsou kategorie pro nedokončené články, takzvané pahýly, nebo kategorie pro články k úpravě) se používá jako klíč pomlčka (nikoliv spojovník), tj. , která způsobí zařazení na konec abecedního seznamu.
 • Pí (π). Kategorie související s portály se řadí pod řeckým písmenem π, které je umísťuje až za českou abecedu, ale před pomlčku. Výsledek je možno vidět např. v Kategorie:Náboženství.

Stránka kategorie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Nápověda:Stránka kategorie.

Stránka kategorie je speciální stránka Wikipedie, která má název ve tvaru „Kategorie:Název kategorie“ a náleží do samostatného jmenného prostoru. Může obsahovat (zpravidla stručný) text, pod ním automaticky vytvořený seznam podkategorií a nakonec seznam vložených článků. Na úplném konci je pak seznam nadřazených kategorií.

Kód stránky[editovat | editovat zdroj]

Text je volitelný, vkládá se zpravidla jen tehdy, pokud je potřeba jasněji vymezit téma kategorie. Vhodné je však vložit odkaz na hlavní článek dané kategorie, který pojednává o daném tématu a má zpravidla stejný nebo obdobný název jako kategorie; provádí se šablonou:

{{Hlavní článek|Název článku}}

Dále je možné odkázat, že existuje {{související kategorie}}, případně vložit jinou šablonu upozornění. Ve vhodných případech se také pod text vloží odkaz na související kategorii obrázků na Commons pomocí {{commonscat}}.

Odkazy na nadřazené kategorie jsou na konci kódu stránky kategorie. Alespoň jedna nadřazená kategorie je jedinou povinnou součástí stránky kategorie. Například do stránky Kategorie:Fyzici je vhodné vložit kód [[Kategorie:Fyzika]]. Kategorie Fyzici se tak stane podkategorií nadřazené kategorie Fyzika.

Po vytvoření nové kategorie je vhodné ji propojit mezijazykovými odkazy s případnými odpovídajícími cizojazyčnými kategoriemi. Postup je v obou případech obdobný jako u článků.

Podkategorie. Při zobrazení stránky kategorie, do které jsou vloženy další kategorie, se vytvoří abecední seznam podkategorií. Tento seznam je stejně jako seznam článků řazen abecedně, případné úpravy pořadí je nutné dělat v jednotlivých článcích nebo podkategoriích – viz nápověda výše.

Příklad kódu běžné stránky kategorie:

{{Hlavní článek|Fyzika}}
{{Commonscat|Physics}}

[[Kategorie:Přírodní vědy]]

Přejmenování kategorie[editovat | editovat zdroj]

Viz též související pravidlo: Wikipedie:Slučování a přesun stránek#Přejmenování kategorie

Přejmenovávání kategorií není záležitost jednoho kliknutí, protože je nelze přesouvat za pomocí tlačítka přesunout a ani správci nedisponují žádným speciálním nástrojem pro jejich přesun. Pokud tedy usoudíte, že nějaká kategorie by měla být, ať už z jakéhokoliv důvodu, přejmenována, můžete postupovat například následujícím způsobem:

 1. Pokud může být přesun sporný, doporučuje se nejprve vložit do kategorie šablonu {{Přejmenovat kategorii|Název nové kategorie}} a nějaký čas počkat, zda k návrhu někdo nevznese námitky. Návrh je rovněž dobré vhodně zdůvodnit.
 2. Vlastní přesun zahájíte tak, že založíte zcela novou kategorii pod názvem, na jaký chcete tu původní přejmenovat. Překopírujte obsah stránky staré kategorie (její zdrojový kód sestávající z nadřazených kategorií, který získáte po kliknutí na tlačítko editovat, nikoliv samotné články!) do nové a založte tak vlastně duplicitní kategorii.
 3. Do staré kategorie můžete nyní vložit šablonu {{Zastaralá kategorie|Název nové kategorie}}, což je upozornění ostatním wikipedistům, aby nově založené články kategorizovali již do nové kategorie. Je to vhodné zejména tehdy, pokud přejmenování může trvat delší dobu (např. čekáte na provedení práce bota, viz dále). Tato šablona plní do jisté míry úlohu přesměrování. V české verzi Wikipedie, na rozdíl třeba od WikiCommons, se u kategorií nepoužívá přesměrování pomocí #REDIRECT [[cíl]].
 4. Nyní musíte ručně překategorizovat všechny články, tedy odebrat z nich zastaralou kategorii a zakategorizovat je do nové. Pokud je článků v kategorii příliš mnoho a není v lidských silách v rozumném čase toto učinit, můžete požádat na stránce Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce některého z majitelů botů, aby články překategorizoval automaticky. V takovém případě je vhodnější novou kategorii nezakládat, robot si ji vytvoří sám.
 5. Pokud je stará kategorie provázána s Wikidaty, po přejmenování danou položku přesměrujte na nový název, nebo ji odstraňte (záleží na tom, co je vzhledem k novému názvu kategorie vhodnější).
 6. Pokud jste články překategorizovali ručně a v této fázi je již zastaralá kategorie prázdná, úspěšně jste ji přejmenovali. Už zbývá jen vložit do staré kategorie šablonu {{Smazat|Důvod}} a správci zajistí její smazání. V případě, že jste žádali o pomoc majitele botů, pak je možné, že se již o smazání postarali sami.

Odkazy na kategorii[editovat | editovat zdroj]

Pokud potřebujete vložit odkaz na kategorii do textu a nezařazovat do ní danou stránku, např: Kategorie:Brouci, je potřeba před slovo Kategorie: vložit dvojtečku:

[[:Kategorie:Název kategorie]]

Pokud chcete, aby se takový odkaz zobrazoval v článku jako samotný název kategorie bez slova kategorie, vložte těsně před koncové závorky odkazu svislou čáru: [[:Kategorie:Brouci|]]. Případně můžete odkaz zobrazit jako libovolný text, který vložíte za svislou čárou.

Kategorie v šablonách[editovat | editovat zdroj]

U šablon lze ovlivnit, zda do kategorie bude vložena daná šablona nebo stránka, do které je šablona vložena:

 • Vložení šablony do kategorie šablon: Vložte odkaz na kategorii mezi štítky noinclude<noinclude>[[Kategorie:Šablony na diskusní stránky]]</noinclude>.
 • Vložení stránek, ve kterých bude šablona použita, do zvolené kategorie: Použijte includeonly<includeonly>[[Kategorie:Londýnská letiště]]</includeonly>.

Alternativy ke kategoriím[editovat | editovat zdroj]

Podobnost s „Odkazuje sem“[editovat | editovat zdroj]

Kategorie je trochu podobná stránce Odkazuje sem, ovšem bere v úvahu pouze speciální odkazy na kategorie. Ale Odkazuje sem je spíše vedlejším produktem odkazů, které mají primární smysl samy o sobě, zatímco odkazy na kategorie jsou vkládány specificky za účelem vytváření stránek kategorií.

Vkládat zařazení do kategorie na testovací, diskusní stránky ap. je nežádoucí, jelikož zanáší do kategorie stránky, které do ní nepatří, zatímco normální odkazy z takových stránek objevující na stránce Odkazuje sem jsou považovány za neškodné.

Podobnost s články seznamů[editovat | editovat zdroj]

Každý existující článek, jeho název, je heslem Wikipedie, online encyklopedie. Každý článek má být nějak zakategorizován, zařazen do příslušých kategorií. Tím vznikají obousměrné vztahy: Z kategorií na články. Příslušnost do kategorie je však vlastností článku, ne té kategorie. Fakticky lze článek kategorizovat i do neexistující kategorie: Při pokusu o prohlédnutí takové kategorie sice systém nabídne, že je potřeba kategorii teprve založit, už i tak ale ukáže články, které do ní již patří. Taková anonymní kategorizace je ovšem nežádoucí, protože neexistující kategorie sama není nijak kateorizována, což je chyba: Celý systém kategorií vychází z cca šesti základních a jediných kořenových kategorií.

Vedlejším efektem tohoto systému pro kategorizaci tedy je, že redlinky nejsou kategorizovány: Aby stránka mohla být zakategorizována, musela by nejdříve existovat. Naproti tomu v článcích mohou být použity i takové pojmy, encyklopedická hesla, pro které ještě články neexistují.

Kategorie a seznam mohou svým významem čtenářům sice splývat, jde však nejen principiálně, ale i fakticky o různé množiny:

 • Zatímco kategorie uvádí dynamický seznam existujících stránek, které na tu kategorii odkazují, jsou do ní kategorizovány,
 • článek typu seznam je taková stránka z hlavního prostoru Wikipedie, kde se mohou staticky uvádět pojmy, které jako hesla na Wikipedii mohou ale ještě ani nemusí existovat, a dokonce i takové pojmy, ze kterých ani vůbec nejsou vnitřní hyperodkazy.

V případě seznamu s mnoha redlinky tedy kategorie není plnohodnotnou náhradou: Obsahovala by sice položky seznamu, pro něž již existují samostatné články, ale nelinkované pojmy by neobsahovala, ani ty sice linkované, ale pro něž ještě články neexistují.

Postup, život seznamu
 1. Vytvořit stránku se seznamem, tedy článek pro heslo "Seznam ...", článek jako jednu položku zakategorizovat.
 2. Seznam naplnit pojmy, položkami seznamu. Stále to může být i jen prostý text.
 3. Na jednotlivých položkách vytvořit vnitřní odkazy Wikipedie, byť i ještě slepé.
 4. Jak časem vznikají články pro jednotlivá hesla ze seznamu, tedy i příslušně kategorizovaná, seznam je svými odkazy méně a méně červený: Odkazy ze seznamu získávají cíle.
  • K seznamu také alternavivně může vzniknout šablona, instance navboxu. Malý obsah rostoucí šablony, části stránky, lze převést na samostatnou strínku: {{převést na seznam}}.
 5. S dosažením stavu, kdy již pro všechny položky seznamu existují hesla-články, lze seznam zrušit: jeho roli již zastává příslušná kategorie. Jestli taková dosud neexistovala, toto je nejzazší příležitost pro její založení: {{převést seznam na kategorii}}, případně {{vytvořit podkategorie podle zemí}}.

I tak ale kategorie může být náhradou za seznam pouze za předpokladu, že popisovaná množina je konečná a navíc plně pokrytá. Nekonečná množina pojmů z dané oblasti totiž znamená rozpor v porovnání s kategorií, která je vždy pouze konečným výčtem, navíc jen existujících článků. Nově objevené prvky dosud neúplné množiny se tedy v kategorii hned tak neprojeví: Nejrve budou zmíněny textovým zápisem v nějaká stránce. Kategorie tedy popisuje spíše stav Wikipedie, než opravdu realitu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

 • Wikipedie:Kategorizace
 • Kategorie:Seznamy
 • Odkazuje sem – pokud např. článek o státu nemá seznam měst, tento odkaz pomůže nalézt články o městech, protože ty obvykle odkazují na stát.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]