Donald Trump

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donald Trump
Americký obchodní magnát, televizní osobnost a spisovatel D. Trump
Americký obchodní magnát, televizní osobnost a spisovatel D. Trump
Narození 14. června 1946 (68 let a 286 dní)
Queens, New York, USA
Bydliště Trump Tower
Alma mater Fordham University, Newyorská vojenská akademie a Pensylvánská univerzita
Povolání Průmyslník, Investor, restauratér, spisovatel a podnikatel
Domovské město Trump Tower
Politická strana Republikánská strana
Manžel/ka Melania Trump, Marla Maples, Melania Trump a Ivana Trumpová
Děti Donald Trump, Ivanka Trumpová, Eric Trump a Tiffany Trump
Rodiče Fred Trump
Podpis
Donald Trump - podpis
Web http://www.trump.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donald John Trump (* 14.června 1946, New York) je americký obchodní magnátem, televizní hvězdou a spisovatelem. Je předsedou a generálním ředitel Trump Organization, která se zaobírá nemovitostmi. Trump je též zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje mnoho kasin a hotelů po celém světě. Podle seznamu časopisu Forbes je Donald Trump 488. nejbohatším člověkem světa. Díky své reality show The Apprentice, na americkém televizním kanále NBC, se stal ještě slavnějším.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1977 se Trump oženil s Ivanou Zelníčkovou (ČR) a spolu mají tři děti: Donalda Jr., Ivanku a Erica. Rozvedli se roku 1992. V roce 1993 se oženil s Marlou Maples (USA) a mají spolu dceru Tiffany. Rozvedli se v roce 1999. V roce 2004 se rozhodl znovu oženit. V roce 2005 si vzal Slovinku Melanii Knavs. Melanie mu porodila jeho páté dítě jménem Barron William Trump.

Původ a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Donald John Trump se narodil v Queensu, v New Yorku. Jeho rodiči byli Fred Christ Trump (11. říjen 1905, New York – 25. červen 1999) a Mary A. MacLeodová (10. květen 1912, Skotsko – 7. srpen 2000). Jeho prarodiče z otcovy strany byli němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Spojených států v roce 1885. Mladý Donald studoval na Kew-Forest School v Forest Hills, v Queensu, ale po těžkostech, ve třinácti letech, ho rodiče poslali na New York Military Academy. Tam získal akademické vzdělání, hrál v univerzitním fotbalovém a basketbalovém týmu. Od basketbalového trenéra dostal v roce 1964 cenu Coach's Award. Trump studoval dva roky na Fordham University před přestupem na Wharton School at the University of Pennsylvania. Po absolvovaní v roce 1968, v bakalářském studiu v odboru ekonomie a koncentrace ve finančnictví, nastoupil do otcovy firmy.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Trump začal svou kariéru ve společnosti svého otce, v Trump Organization. Jedním z jeho prvních projektů byla revitalizace bytového komplexu Swifton Village, v Cincinnati, Ohio. Když Trump Organization předal Swifton Village, dosáhli zisku 6 milionů amerických dolarů.

V roce 1980 v New Yorku začaly práce na obnovení Wollmann stadionu v Central Parku. Projekt měl předpokládaný stavební plán na 2½ roku. Jenže v roce 1986 nebyli ani blízko dokončení a už proinvestovali 12 milionů dolarů. Trump nabídl převzetí těchto prací bez poplatku. Nabídka byla odmítaná, dokud se nedostala do pozornosti médií. Nakonec Trump dostal příležitost a z dostupných $3 milionů vyčerpal jen $750 000.

Do konce osmdesátých let se Trump dostal do finanční krize. Výstavbu svého třetího kasína, Trump Taj Mahal (Atlantic City, New Jersey), financoval většinou z půjček s vysokým úrokem, které nedokázal splácet. Banky a držitelé dluhopisů ztratili stovky milionů dolarů. Trump musel převést 50% vlastnictví v kasínu na původní držitele dluhopisů, aby snížil úrokovou sazbu a dostal víc času na splacení dluhu. Do roku 1994 se Trumpovi podařilo značně snížit svůj $900 milionový osobní dluh a též výrazně snížil svůj $3,5 miliardový obchodní dluh. V roce 1995 spojil svoje kasína do společnosti Trump Hotels & Casino Resorts.

Trump Tower v New Yorku
40 Wall Street, pohled z východní strany

Nemovitosti[editovat | editovat zdroj]

Budovy, které vlastní[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční budovy, které nesou jeho jméno[editovat | editovat zdroj]

  • Trump International Hotel and Tower (Toronto)
  • The Palm Trump International Hotel and Tower (Dubaj)
  • Trump Ocean Club International Hotel and Tower (Panama City)
  • Trump Ocean Club Baja Mexico (nedaleko od San Diego)

Média[editovat | editovat zdroj]

Donald Trump byl 2krát nominovaný na cenu Emmy Award a vystoupil v několika filmech (Sám doma 2) a seriálech (The Nanny, Days of our Lives). Mnohokrát byl hostem různých talk-show.

V roce 2003 se Trump stal výkonným producentem a moderátorem reality show The Apprentice na kanále NBC, v kterém skupina lidí bojovala o práci v podniku Trumpa. V první sérii The Apprentice dostával Trump plat 50 000 dolarů za jednu epizodu, ale po úspěchu programu byl odměňován 3 miliony za epizodu.

V roce 2007 dostal za The Apprentice hvězdu na hollywoodském chodníku slávy (Hollywood Walk of Fame).

V roce 2006 Trump žaloval známého reportéra novin Times, Timothyho O’Briena (který údajně přeháněl jeho čistý majetek) a jeho vydavatele Warnera Bookse o 2,5 miliardy dolarů, protože mu podle něho způsobili takovouto ztrátu. Spor ovšem nevyhrál.Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]