Rada bezpečnosti OSN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zasedání RB OSN v září 2005

Rada bezpečnosti je orgán Organizace spojených národů odpovědný za zajištění světového míru, mezinárodní bezpečnosti a řešení konfliktů. Zatímco usnesení ostatních orgánů jsou ve vztahu k členským státům OSN pouze doporučující, rezoluce Rady bezpečností jsou závazné a Rada může jejich splnění vynucovat i silou.

Kompetence rady bezpečnosti[editovat | editovat zdroj]

Tento orgán zasedá stále a do jeho kompetence patří :

Bezpečnostní rada jako jediný orgán může nařídit použití síly při řešení ohrožení míru.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Rada bezpečnosti je patnáctičlenná. Pět členů jsou tzv. stálí členové se zvláštními pravomocemi, zbylých 10 členů (nestálí členové) je voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté období a to tak, že každým rokem se obmění pět členů. Zajímavým faktem je, že všech pět stálých členů Rady Bezpečnosti je shodných s pěti jadernými mocnostmi, které jsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Stálí členové[editovat | editovat zdroj]

Pět stálých členů představovalo vítězné velmoci po druhé světové válce. Byly to:

Čína byla reprezentována Čínskou republikou na ostrově Tchaj-wan. Od roku 1971 je Čína v OSN a tedy i v Radě bezpečnosti zastoupena pevninskou Čínskou lidovou republikou.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zaujalo post stálého člena Rady bezpečnosti Rusko.

Aktuálními stálými členy Rady bezpečnosti jsou:

Nejvýznamnější zvláštní pravomocí stálých členů RB OSN je neomezené právo veta, kdy kterýkoliv z nich může zablokovat jakékoliv rozhodnutí RB OSN. Toto veto nelze žádným způsobem obejít.

Nestálí členové[editovat | editovat zdroj]

Aktuální členové RB OSN. Modře stálí, zeleně nestálí.

Nestálé členy Rady bezpečnosti volí Valné shromáždění na svém každoročním podzimním zasedání a zvolení členové nastupují do rady k 1. lednu nadcházejícího roku. Jsou stanoveny regionální skupiny zemí, které navrhují ze svého středu jednu nebo několik kandidátských zemí. Afrika vysílá do Rady bezpečnosti tři nestálé členy, Asie, Latinská Amerika a západní Evropa po dvou nestálých členech a východní Evropa (kam spadá ČR) jednoho zástupce. Jedním ze zástupců musí být arabská země spadající střídavě pod Afriku nebo Asii. Žádná země nemůže být zvolena do Rady bezpečnosti dvakrát bezprostředně po sobě, vždy musí následovat alespoň jednoletá přestávka.

Aktuálními (1. 1. 2013 – 31. 12. 2014) nestálými členy Rady bezpečnosti jsou:

 1. Jižní Korea Jižní Korea (Asie)
 2. Rwanda Rwanda (Afrika)
 3. Argentina Argentina (Latinská Amerika)
 4. Austrálie Austrálie (Západní Evropa a jiní)
 5. Lucembursko Lucembursko (Západní Evropa a jiní)

Aktuálními (1. 1. 2014 – 31. 12. 2015) nestálými členy Rady bezpečnosti jsou:

 1. Čad Čad (Afrika)
 2. Chile Chile (Latinská Amerika)
 3. Jordánsko Jordánsko (Asie)
 4. Litva Litva (Východní Evropa)
 5. Nigérie Nigérie (Afrika)

[1]

Zástupci všech členských zemí Rady bezpečnosti musejí být stále přítomni v newyorském sídle OSN, aby se rada mohla v případě potřeby kdykoliv sejít ke svému zasedání. Předsednictví v radě se střídá po měsíci, podle abecedního pořádku anglických názvů zemí.

Reforma rady bezpečnosti[editovat | editovat zdroj]

V současné době probíhá diskuse o rozšíření stálého členství v radě bezpečnosti. Nejsilnější předpoklady pro obsazení nových míst mají tyto státy: Brazílie, Indie, Japonsko a Německo. Brazílie je největší zemí latinské Ameriky. Indie je největší demokracií na světě a druhou nejlidnatější zemí na světě. Navíc má třetí největší armádu na světě a vlastní jaderné zbraně. Japonsko a Německo patří mezi největší přispívatele do rozpočtu OSN. Projekt rozšíření má mnoho kritiků. Mezi nejhlasitější odpůrce patří Argentina, Itálie, Jižní Korea, Mexiko a Pákistán. Evropští odpůrci prosazují místo německého křesla křeslo pro Evropskou unii.

Uvažuje se ještě o rozšíření o členské státy z Africké unie (Egypt, Nigérie a Jihoafrická republika) a muslimský stát.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/afrika/rwandu-zvolili-do-rady-bezpecnosti-povstani-nepovstani_249453.html