Senegal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o státě v Africe. O řece v Africe pojednává článek Senegal (řeka).
Senegalská republika
République du Sénégal
Vlajka Senegalu
vlajka
Znak Senegalu
znak
Hymna: Senegalská hymna
Geografie

Poloha Senegalu

Hlavní město: Dakar
Rozloha: 196 190 km² (87. na světě)
z toho 2 % vodní plochy
Nejvyšší bod: bezejmenný vrch blízko Nepen Diakha (581 m n. m.)
Časové pásmo: 0
Poloha: 14° 22′ s. š., 14° 17′ z. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 11 126 832 (72. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 57 ob. / km² (144. na světě)
HDI: 0,502 (střední) (153. na světě, 2007)
Jazyk: francouzština (úřední), wolofština, pulaar, jola, mandinka
Náboženství muslimové 94%, domorodé náboženství 1%, křesťané 5% (většinou římští katolíci)
Státní útvar
Státní zřízení republika
Vznik 4. dubna 1960 (nezávislost na Francii)
Prezident Macky Sall (od 2. dubna 2012)
Předseda vlády Abdoul Mbaye (od 4. dubna 2012)
Měna CFA frank (XOF)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 686 SEN SN
MPZ SN
Telefonní předvolba 221
Národní TLD .sn
Mapa Senegalu

Senegal (République du Sénegal, Sunugal) je stát v Africe. Jeho sousedy jsou Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánie.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší bod Senegalu (581 či 638 m n. m., souřadnice: 12° 22′ s. š., 12° 32′ z. d.) se nachází na státní hranici mezi Senegalem a Guineou. Jedná se o bezejmenný kopec poblíž lokality Nepen Diakha asi 40 km jihozápadně od města Kédougou. Senegalská část leží na území oblasti Kédougou v departementu Salémata, guinejská na území oblasti Labé v prefektuře Mali. Jako výška kopce byla tradičně uváděna hodnota 581 m, avšak novější mapy již uvádí 638 m. Horu odvodňují toky patřící do povodí řeky Gambie.[1]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo je rozděleno do několika etnických skupin z nichž většina patří k súdánským národům: Wolofové (43 %), druhou nejpočetnější skupinou jsou Sererové (15 %-17 %), Diolové, Tukulérové (10 %), poslední výrazněji zastoupenou skupinou jsou Sarakolové. Z nomádských skupin jsou to Fulbové (14 %) a Maurenové.

Z neafrických národů jsou nejvýrazněji zastoupeni Francouzi a Číňani.

Hustota zalidnění bývá udávána přes 56 obyvatel na 1 km2 s výrazným podílem městského obyvatelstva (více než 40 %). Přestože je zavedena povinná školní docházka, zůstávají zhruba 2/3 obyvatel negramotnými. Pouhých 8 % obyvatelstva má přístup k sanitaci (sprcha/koupel), což je nejméně ze všech zemí na světě.[2]

Na území Senegalu se používá několik jazyků, úředními jazyky je francouzština a wolof z dalších používaných je nejdůležitějším manding.

Dominantním náboženstvím je islám (sunnité), který vyznává zhruba 93 % obyvatelstva, křesťanství (katolíci) tvoří zhruba 4% menšinu, zbylé obyvatelstvo vyznává různá přírodní náboženství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Raná historie není příliš dobře známa. Od 11. století bylo území dnešního Senegalu součástí říší Mali a Songhaj. V 15. století toto území objevili Portugalci, kteří zde založili první obchodní osady, později se k nim připojili Francouzi Nizozemci a Britové. Zhruba od roku 1840 se Francouzi začali dostávat i do vnitrozemí a začlenili Senegal do kolonie jménem Senegambie. Reformou z roku 1904 se Senegal stal součástí Francouzské západní Afriky.

Po Druhé světové válce se stal zámořským územím Francie. V roce 1958 získal autonomii v rámci Francouzského společenství. O rok později se spojil s Francouzským Súdánem (prakticky Mali) a vytvořili tak Malijskou federaci. Ta se již v r. 1960 rozpadla. Po jejím rozpadu vyhlásil Senegal nezávislost, ještě v r. 1960 získal členství v OSN.

V roce 1982 se Senegal spojil do konfederaceGambií, čímž vznikla Senegambie. Senegambie se rozpadla v průběhu etnického konfliktu s Mauritánií, který vypukl v roce 1989. Tento konflikt byl ukončen uzavřením míru v r. 1992.

Hlavy nezávislého státu[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní podíl na tvorbě, zhruba 60 %, HDP tvoří služby, zemědělství a průmysl zaujímají po 20 %. Problémem Senegalu je nadměrná nezaměstnanost dosahující téměř 30 % a dlouhodobě ztrátová obchodní bilance, která je způsobena dovozem potravin a spotřebního zboží. Hlavním vývozním artiklem jsou ryby a bavlna.

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Senegal se v roce 2013 přiřadil do hledáčku nejen českých turistů. Přispěl k tomu fakt, že byla zrušena vízová povinnost pokud do země cestujete v organizovaném zájezdu. Dovolená v Senegalu se soustředí do tzv. oblasti Malého pobřeží.[3]

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Zem je rozdělena na 10 regionů (podle některých zdrojů 11): Dakar, Diourbel, Fatick, Kaolack, Kolda, Louga, Saint-Louis, Tambacounda, Thiés, Ziguinchor a jako jedenáctý je pak uváděn Matam. Tyto regiony se pak dělí na 34 departmentů. Hlavní města těchto regionů jsou již zmíněný Dakar, Saint-Louis, Touba, Thies a Kaolack.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Senegal High Point, Senegal [online]. Peakbagger, [cit. 2014-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.nationmaster.com/graph/hea_acc_to_san-health-access-to-sanitation
  3. Dovolená Senegal - český průvodce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu


 
Senegal – République du Sénegal, Sunugal – (SN)
Flag of Senegal.svg

Regiony Senegalu (a jejich hlavní města) : Dakar (Dakar) | Diourbel (Diourbel) | Fatick (Fatick) | Kaolack (Kaolack) | Kolda (Kolda) | Louga (Louga) | Matam (Matam) | Saint-Louis (Saint-Louis) | Tambacounda (Tambacounda) | Thiés (Thiés) | Ziguinchor (Ziguinchor)