Mezinárodní organizace práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Mezinárodní organizace práce

Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization, zkratka ILO) je specializovaná organizace OSN usilující o prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných pracovních práv. Byla založena 11. dubna 1919 ve Versailles jako stálé zřízení Společenství národů s cílem podpory světového míru na základě sociální spravedlnosti. Československo bylo jedním z devíti zakládajících členů[1]. Od 14. prosince 1946 je specializovanou organizací OSN se sídlem v Ženevě.[2] ILO má 183 členů.

Úkoly[editovat | editovat zdroj]

ILO formuluje mezinárodní přístupy a programy přispívající ke zlepšení pracovních a životních podmínek; vytváří mezinárodní pracovní standardy sloužící vládám států za model při zavádění vlastních programů; organizuje rozsáhlý program technické spolupráce, který má pomoci vládám zvýšit efektivnost nových strategií, a angažuje se v oblasti školení, vzdělávání a výzkumu za účelem dosažení pokroku ve výše uvedených oblastech.

Z různých světových organizací hájících zájmy pracujících vyniká ILO zejména tím, že zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů v ní mají při formulování programů stejnou důležitost jako vlády států.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Při příležitosti padesátého výročí ILO v roce 1969 obdržela tato organizace Nobelovu cenu míru.

Orgány[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní konference práce zajišťuje každoroční setkávání představitelů vlád, zaměstnavatelů a zaměstnanců členských států. Konference schvaluje rozpočet a určuje mezinárodní pracovní standardy. Konference rovněž stanoví mezinárodní pracovní standardy a slouží jako fórum, na kterém jsou diskutovány sociální a pracovní otázky globálního významu.

Správní rada se schází dvakrát za rok, řídí operace ILO, formuluje přístupy a programy, vypracovává rozpočet a posuzuje případy porušování standardů určených ILO.

Mezinárodní úřad práce (BIT) je stálým sekretariátem organizace.

ILO má přibližně 2500 zaměstnanců působících v ústředí a 49 kanceláří v terénu.[2]

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

generální ředitel: Juan Somavía (Chile)
sídlo: 4, Route des Morillons, CH-1211 Geneva 22, Švýcarsko
telefon: (41) (22) 799 61 11; fax: (41) (22) 798 86 85
e-mail: webinfo@hql.ilo.ch

Rozpočet na rok 2004 činil přibližně 354 milionů USD.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Švýcarská poštovní správa pro potřeby sekretariátu v roce 1923 vydala edice švýcarských poštovních známek s přetiskem S.D.N BURÉAU INTERNATIONAL DU TRAVAIL. Texty přetisků se u dalších edic mírně měnily. Od roku 1956 byly vydány již edice známek speciálně jen tohoto úřadu, známky ve švýcarské měně a provedení jsou opatřeny nápisem BUREAU INTERNATIONAL DU TRAVAIL a názvem HELVETIA.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ilo.org/global/about-the-ilo/history/lang--en/index.htm
  2. a b Fakta a čísla OSN. Praha 5 : Informační centrum OSN v Praze, 2003. ISBN 80-863348-02-4. Kapitola Mezinárodní organizace práce, s. 45.  
  3. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha : GKP, 1986.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]