Mezinárodní červený kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Červeného kříže
Vlajka Červeného půlměsíce
Na tento článek je přesměrováno heslo Červený kříž. O místní části města Jihlavy pojednává článek Červený Kříž.

Mezinárodní červený kříž (zkracováno na Červený kříž) je humanitární hnutí v podobě mezinárodní neziskové organizace. Zabývá se poskytováním humanitární pomoci a lékařské péče v oblastech, kde je toho potřeba (přírodní katastrofy, válečné konflikty, boj s chudobou atd.). Jeho mottem je the power of humanity (síla lidskosti). Červený kříž je větven do národních celků; celkem působí v 189 státech světa (od 18. 6. 2013 Jihosúdánský Červený kříž) s hlavním sídlem ve švýcarské Ženevě.

Červený kříž se snaží respektovat i některé náboženské odlišnosti světa, a tak vznikla pro muslimský svět jeho obdoba, která se nazývá Červený půlměsíc a má stejná poslání a cíle jako mateřská organizace.

Symbolem červeného kříže se stala vlajka, která vychází z vlajky Švýcarska s tím rozdílem, že má přehozenou barevnou kombinaci – bílé pozadí a na něm červený kříž. Pro muslimský svět má vlajka podobu červeného půlměsíce na bílém pozadí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Červený kříž byl formálně založen v r. 1863 pěti muži: Henri Dunantem, Gustave Moynierem, válečnými lékaři Louis Appianem a Theodore Maunoirem a velitelem švýcarských jednotek generálem Henri Dufourem. Podnětem byly obrovské počty zraněných na obou stranách v bitvě u Solferina v r. 1859. Jean Henri Dunant získal v roce 1901 za své aktivity první Nobelovu cenu míru.

Poprvé byl Červený kříž na českém území nasazen v rámci bojů v Prusko-rakouské válce v roce 1866. Následně byl roku 1868 (tedy 5 let po MČK) založen Vlastenecký pomocný spolek pro Království české.[1] Jeho nástupcem je Český červený kříž, který se uvádí pod zkratkou ČČK. V současné době má celkem 70 381 členů, kteří jsou sdruženi v 1712 místních skupinách.

Červený krystal[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Červeného krystalu
Vlajka Magen David Adom používaná na území Izraele

Izraelská obdoba Červeného kříže se jmenuje Magen David Adom (Červená hvězda Davidova) a užívá symbolu Červené hvězdy Davidovy. Mezinárodní červený kříž považuje symbol Červené hvězdy Davidovy za neslučitelný s Ženevskými dohodami[zdroj?]. Aby mohla být do mezinárodní organizace přijata izraelská organizace Magen David Adom, byl ustanoven další, kompromisní ochranný symbol - červený čtverec postavený na vrchol (též označovaný jako krystal) na bílém pozadí (navrženo 8. prosince 2005, přijato 14. ledna 2007). V Izraeli se i nadále užívá symbolu Červené Davidovy hvězdy.[2]

Zásady[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce pracuje podle těchto sedmi zásad: humanita, nestrannost, neutralita, nezávislost, dobrovolná služba, jednota, univerzálnost.

Na ženevské konferenci v roce 1864 se všechny státy zavázaly, že budou během války respektovat označení Červeného kříže a nebudou na takto označené budovy, auta nebo stany útočit, a zavázaly se respektovat raněné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKOVAJSA, Marek. Občanský sektor. Praha : Portál, 2010. ISBN 979-80-7367-681-0. Kapitola Od přijetí spolkového zákona v roce 1867, s. 52.  
  2. Israel's Magen David Adom and the International Red Cross: The Long Road to Acceptance [online]. Antidefamační liga, [cit. 2012-04-30]. Dostupné online. (angličtina) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]