Nicholas Murray Butler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nicholas Murray Butler
Nicholas Murray Butler
Nicholas Murray Butler
Ve funkci:
1902 – 1945
Předchůdce Seth Low
Nástupce Frank D. Fackenthal

Narození 2. dubna 1862

Elizabeth

Politický subjekt Republikánská strana
Vzdělání

Columbia University

Profese učitel, diplomat, politik

Nicholas Murray Butler (2. dubna 1862 Elizabeth7. prosince 1947 New York) byl americký filosof, diplomat a učitel. Byl rektorem Kolumbijské univerzity. Získal Nobelovu cenu za mír za rok 1931. Stal se tak známým, že The New York Times každý rok tiskl jeho vánoční pozdrav.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1882 získal titul B.A. (Bachelor of Arts) na Kolumbijské univerzitě, v roce 1883 získal magisterský titul a v roce 1884 (ve svých 22 letech) doktorát. Jeho akademické a jiné úspěchy vedly Theodorea Roosevelta k tomu, že ho nazýval „Nicholas Miraculous“ (Nicholas Zázračný).

V roce 1885 studoval v Paříži a Berlíně a setkal se s budoucím ministrem zahraničních věcí USA Elihu Rootem. Skrze něho také potkal Roosevelta a Williama Tafta. Mezi lety 1890–1891 přednášel na Univerzitě Johnse Hopkinse.

V roce 1902 se stal rektorem Kolumbijské univerzity. Na této pozici vydržel 43 let a univerzitu za tu dobu značně rozšířil.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

  • Lidé, kteří mluví jen sami o sobě, zpravidla také myslí jen na sebe. A lidé, kteří myslí jen na sebe, jsou nenapravitelně nevzdělaní – Jsou nevzdělaní, i kdyby za sebou měli kdovíkolik škol.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Michael Rosenthal, Nicholas Miraculous: The Amazing Career of the Redoubtable Dr. Nicholas Murray Butler, Farrar, Straus and Giroux 2006, ISBN 0-374-29994-3

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicholas Murray Butler na anglické Wikipedii.