San Francisco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Francisco
Řadové domky na náměstí Alamo Square s panoramatickým pohledem na město v pozadí.
Řadové domky na náměstí Alamo Square s panoramatickým pohledem na město v pozadí.
San Francisco – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 16 m n. m.
stát: Spojené státy americké USA
stát: Kalifornie Kalifornie
okres: San Francisco County
administrativní dělení: 11 distriktů
San Francisco na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 121 km²
počet obyvatel: 825 863 (2012)
hustota zalidnění: 6 803 obyv. / km²
správa
starosta: Edwin Lee
vznik: 1776
oficiální web: http://www.sfgov.org

San Francisco, oficiálně: Město a Okres San Francisco, je velké město na západním pobřeží USA. Je hlavním kulturním a finančním centrem Severní Kalifornie a oblasti Sanfranciského zálivu. Se svými více než 825 000 obyvateli je 4. nejlidnatějším městem státu Kalifornie (po Los Angeles, San Diegu a San José) a 14. nejlidnatějším městem celých Spojených států. Po New Yorku je také druhým nejhustěji obydleným městem USA.

Charakteristika města[editovat | editovat zdroj]

California street

Město San Francisco (španělsky: "Svatý František") bylo založeno v roce 1776, kdy zde španělští kolonisté založili pevnost a misii pojmenovanou po Svatém Františkovi z Assisi. Kalifornská zlatá horečka z roku 1849 způsobila jeho rychlý růst a díky tomu se město stalo v té době největším na západním pobřeží USA. Poté, co bylo v roce 1906 ze tří čtvrtin zničeno zemětřesením a požárem, bylo San Francisco rychle obnoveno. Během druhé světové války pak bylo hlavním přístavem, kde se naloďovala vojska pro válku v Tichomoří. Po válce vedly přílivy vracejících se vojáků, masívní přistěhovalectví a další faktory k tomu, že se San Francisco stalo hlavním centrem liberalizačních snah ve Spojených Státech.

Město leží v nejsevernější části Sanfranciského poloostrova, jižně od úžiny Golden Gate v ústí Sanfranciského zálivu. Je to finanční, kulturní a dopravní centrum městské aglomerace San José-San Francisco-Oakland, ve které žije 8,4 miliónu lidí. Město je proslulé svými chladnými léty, mlhou, strmými kopci, rozmanitostí architektury a turistickými cíli, mezi kterými je most Golden Gate Bridge, lanová tramvaj, bývalé vězení na ostrově Alcatraz a čínská čtvrť. Díky velkému množství zajímavostí a památek je San Francisco vyhledávaným cílem turistů. Je označováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kopcovitý terén San Francisca (Filbert Street)

San Francisco leží na západním pobřeží Spojených států a je ze tří stran obklopeno vodou; Tichým oceánem na západě a San Franciscou zátokou. Součástí města je i několik ostrovů, například Alcatraz nebo Treasure Island. K městu patří i neobydlené Farallonské ostrovy v Tichém oceánu, vzdálené 43 kilometrů od města. Hlavní část města se rozprostírá na ploše zhruba 11x11 kilometrů. Díky své poloze je San Francisco významnou dopravní křižovatkou.

Pro San Francisco je typický nerovný terén s velkým množstvím více než padesáti kopců. Podle kopců na kterých leží jsou pojmenovány i některé městské čtvrti, jako například Pacific Heights, Russian Hill, Potrero Hill, nebo Telegraph Hill.

Počasí a klima[editovat | editovat zdroj]

San Francisco - klimadiagram

Pro San Francisco jsou typické mírné deštivé zimy a suchá léta. Vzhledem k tomu, že je město ze tří stran obklopeno vodou, je San Franciské klima silně ovlivněno studenými proudy Tichého oceánu, což přináší jen malé rozdíly mezi teplotami během roku. Průměrné letní leploty se pohybují do 21 °C. Nejvyšší teplota, která kdy byla v San Franciscu naměřena, bylo 39 °C 14. června 2000. Zimy jsou mírné s teplotami kolem 15 °C. Teploty většinou nikdy nesestoupí k 0 °C, s výjimkou nejnižší zaznamenané teploty -3 °C, která byla naměřena 11. prosince 1932. Nejvíce sněhu ve městě napadlo 5. února 1887, kdy leželo v ulicích centra města 9,4 cm sněhu, v ostatních částech San Francisca to bylo 17,8 cm. Poslední měřitelné sněžení bylo 5. února 1976, kdy na většinu území města napadlo 2,5 cm sněhu.

Kombinace studené vody Tichého oceánu a poměrně vysokých teplot kalifornské pevniny vytváří pro město charakteristickou mlhu. Ta může v jarním a letním období zahalit západní část města na celý den. Méně se mlha vytváří ve východních oblastech San Francisca, hlavně koncem léta a na podzim, kdy je ve městě nejtepleji. Kvůli kopcovitému reliéfu města a vlivu oceánu se podnebí v různých částech města může velmi lišit. Vysoké kopce ve středu města se vyznačují až 20% rozdílem v množství srážek než ostatní části města. Kopce také chrání východní oblasti před mlhami a oblačností.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní Američané se v oblasti San Francisca usadili před 10 000 lety. První Evropan, který vplul do San Francisské zátoky, byl španělský průzkumník Don Gaspar de Portola v roce 1770. První španělská misie, Mission San Francisco de Asis byla založena o šest let později 29.června 1776. Na místě, dnes nazývaném Presidio, byla postavena malá vojenská tvrz. Na ostrově Alcatraz postavili Španělé malou vesnici nazvanou Yerba Buena. Později připadlo území Mexičanům a stalo se nezávislým, ale izolovaným. Po dobytí Kalifornie Spojenými státy byla vesnice v roce 1847 přejmenována na San Francisco. V té době bylo San Francisco malé městečko s nehostinnou geografií. To vše se změnilo za dva roky. Zlatá horečka do tohoto území přitáhla imigrační vlnu. Počet obyvatel se v prosinci 1849 zvýšil z 1 000 na 25 000. Železnice, bankovnictví a těžební průmysl přitáhl do města majoritní ekonomické síly. Na konci 19. století zde byly vybudovány 4 univerzity.

Zemětřesení v roce 1906, spolu se souvisejícím požárem, zničilo 80% města, včetně historického jádra. Zemřelo přes 3 000 lidí. Otevření mostů San Francisco - Oakland Bay Bridge a Golden Gate Bridge v roce 1936 a 1937 způsobilo, že město bylo více dostupné a počet obyvatel prudce vzrostl. V druhé polovině 20. století se San Francisco stalo magnetem pro malíře, spisovatele a rockové muzikanty. V roce 1967 zde během "Léta lásky" došlo k masovému rozvoji hnutí hippies. Město se také stalo centrem osvobození homosexuálů. V roce 1989 zasáhlo město další zemětřesení. Bylo zničeno velké množství cest a silnic.


Následky zemětřesení a požáru San Francisca 18. dubna 1906
Následky zemětřesení a požáru San Francisca 18. dubna 1906

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 805 235 obyvatel.[1]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 15,1% populace.[1]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V roce 1876 se zde narodil spisovatel Jack London.

Město bylo v 50. létech 20. století centrem spisovatelů a umělců beatnické generace a stopy jejich působení jsou ve městě znát dodnes. Sídlí zde známé knihkupectví a vydavatelství básníka Lawrence Ferlinghettiho, který se velmi zasloužil o první vydání beatnických autorů. Městská čtvrť Haight-Ashbury se v 60. létech stala centrem hnutí hippies. Kromě tisíců příznivců zde žily takové hudební hvězdy jako Janis Joplin a nebo členové skupiny Grateful Dead.

Město je také centrem amerického liberálního aktivismu a hnutí za práva homosexuálů.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

  • Městská - San Francisco je známé velmi hustou sítí veřejné městské dopravy. Kromě metra zde funguje několik linek historických tramvají a množství linek trolejbusů a autobusů.
  • Silniční - Město protíná síť dálnic, které jsou napojeny na mosty překračující vody zálivu. Na sever přetíná úžinu Golden Gate most Golden Gate Bridge, na východ do Oaklandu vede most San Francisco-Oakland Bay Bridge. Na obou mostech se za vjezd do města platí mýto.
  • Letecká - Sanfranciské mezinárodní letiště leží jižně od města. Je dosažitelné autobusy a rychlodráhou BART.
  • Železniční - Vlakové soupravy společnosti Caltrain zajišťují spojení se San José na jihu. Rychlodráha BART spojuje město s mezinárodním letištěm. Podmořským tunelem vede trať rychlodráhy také na východ do Oaklandu a odtud pokračují linky do Dublinu, Fremontu, Pittsburgu a Richmondu. V současnosti se připravuje prodloužení systému BART přes Fremont až do San José.
  • Námořní - San Francisco představuje hlavní námořní centrálu severní Kalifornie.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Následky zemětřesení v roce 1906 (1:40 min)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]