Grunge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grunge
Původ ve stylech Alternative rock, hardcore punk, heavy metal, noise rock
Kulturní pozadí Polovina 80. let, Washington
Typické nástroje Elektrická kytara, baskytara, bicí, zpěv
Všeobecná popularita Vysoká od začátku do poloviny 90. let.
Odvozené styly Post-grunge, Grungecore, Riot Grrrl
Regionální scény
Seattle

Grunge (také označovaný jako Seattle sound) je podžánr alternativního rocku, vycházející z hardcore punku a heavy metalu. Jeho původ leží v polovině v 80. let ve státě Washington, především v okolí města Seattle. Název stylu údajně pochází od Marka Arma z Mudhoney a znamená „roztrhaný, špinavý“.

Typickým zvukem grungeové hudby jsou drtivé, „špinavé“, silně zkreslené zvuky kytary a silné riffy. Texty se zabývají většinou společenským odcizením, touhou po svobodě, nudou a depresemi, ať už ze smířené nebo velice rozzlobené pozice, některé se zabývaly i rasismem či feminismem a odporem proti komerci. Ve stylizaci kapel je časté napadání glam metalové scény 80. let (například v písni Nirvany "Hairspray Queen"), to se odráželo například nechutí k pompézním představením, tak typickou pro punk, se kterým se kapely ztotožňovaly.

První grungeové kapely byly ovlivněny především lokálními punkovými/hardcore skupinami. Své polínko do ohně přidala i z počátku velmi rychlá hardcoreová, později pomalá doom metalová kapela Melvins pyšnící se nejtvrdšími riffy, jaké lze v rockové hudbě nalézt, stejně tak přezdívkou "nejpomalejší punková kapela". Mezi jiné zdroje patří alternativní rock jako Sonic Youth a Dinosaur Jr., hard rock a heavy metal (Black Sabbath, Led Zeppelin, Aerosmith i Metallica), zároveň s protopunkem jako The Stooges a MC5,. První skupinou považovanou za grungeovou jsou seattleští Green River, jejíž členové později stáli u zrodu Mudhoney a Pearl Jam.

Na vrchol popularity se grunge dostal v roce 1991, kdy vyšlo album skupiny Nirvana - Nevermind, v té době už však byly zaběhlé i další skupiny jako Soundgarden a Alice in Chains. Další významnou událostí bylo vydaní alba Ten skupiny Pearl Jam. Po smrti zpěváka Nirvany Kurta Cobaina v roce 1994 začal žánr pohasínat, přestože se objevil styl zvaný post-grunge jako například američtí Foo Fighters (jejichž interpret Dave Grohl byl bubeníkem Nirvany), jihoafričtí Seether nebo britští Bush. Na druhou stranu grunge způsobil praktický konec glam metalu, ovlivnil důležitou část alternativního rocku který se popularizoval od 90. let, a zároveň pomohl oživit punk(alternativní scénu obecně) jako takový. Zvláštním podžánrem je také Riot Grrrl, feministický punk představovaný například skupinou Hole a Bikini Kill (v poslední době například kapelou Pussy Riot).

Ke grunge patří i typický styl oblékání, mezi jehož hlavní znaky patří obliba starého oblečení, flanelových kostkovaných košil, roztrhaných džínů, tenisek Converse a hardcoreové etiky DIY (Do It Yourself-„Udělej si sám“). V původním slova smyslu však také grunge znamenal typické oblékání v menších městech v okolí Seattlu, přizpůsobené chladnému počasí.

Významní interpreti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]