Soft rock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soft rock
Původ ve stylech Pop, pop rock, rhythm and blues, rock and roll, smooth jazz, folkrock
Kulturní pozadí Brzká sedmdesátá léta
Typické nástroje elektrická kytara, akustická kytara, baskytara, dvanáctistrunná kytara, bicí, piáno, syntezátor, saxofon, smyčcová sekce
Všeobecná popularita sedmdesátá a osmdesátá léta
Odvozené styly Adult contemporary, neo-progressive rock

Soft rock (se může někdy označovat i jako light rock, easy rock, či mellow rock) je rockový styl hudby, který kombinuje hudební techniky rock and rollu (s elementy folk rocku a singer-songwriter popu), aby tak utvořil lehčí, sametovější komerčně laděný zvuk. V soft-rocku jsou tišené elektrické kytary, piána, akustické kytary, saxofony a syntezátory. Žánr později ovlivnil neo-progressive rock.

Historie a úspěch[editovat | editovat zdroj]

Elementy pop-rocku sahají do sedmdesátých let minulého století. Soft-rock se může chápat i jako proti reakce vůči řezavé tvrdé hudbě (punk rock, heavy metal), která se tehdy také vyvíjela. V pozdějších sedmdesátých letech byl Soft-rock tak populární, že v roce 1977 některé newyorské stanice přesedlaly na soft-rockový formát (příklad WTFM, WYNY). Jedna jazz-rockově orientovaná skupina (Chicago) se v sedmdesátých letech ovlivnila soft-rockem, a tak získala větší komerční pozornost. To samé kapela Fleetwood Mac. Netradičně, hard rocková kapela Led Zeppelin také měla pár soft-rockových hitů ("All My Love", 1979)

Tento žánr se později absorboval do adult contemporary.

Umělci[editovat | editovat zdroj]

Mezi soft-rockové umělce patří Elton John, Billy Joel a Air Supply.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soft rock na anglické Wikipedii.