Seattle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Seattle
Seattle Ferry.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0–158 m n. m.
stát: Spojené státy americké Spojené státy americké
federální stát: Washington
okres: King County
Seattle
Red pog.png
Seattle
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 369.2 km²
počet obyvatel: 573 911 (2005)
hustota zalidnění: 2 665 obyv. / km²
správa
starosta: Greg Nickels (D)
oficiální web: http://www.seattle.gov

Seattle je největší město amerického severozápadu. Nachází se ve státě Washington mezi zálivem Puget Sound a Washingtonským jezerem, asi 174 km jižně od hranic s Kanadou. Je správním centrem okresu King County. V roce 2006 mělo město 580 000 obyvatel a celá oblast přibližně 4 miliony obyvatel.

Seattle je centrem celého regionu okolo zálivu Puget Sound. Přezdívá se mu Smaragdové město. Toto přízvisko vzniklo na začátku 80. let při soutěži vyhlášené místním občanským sdružením. Smaragdové proto, že je město i celá oblast charakteristické svou zelení. Neformálně se Seattlu říká i Brána na Aljašku, Královské město či Město letadel díky bývalému působení společnosti Boeing.

Seattle je považován za kolébku hudebního stylu grunge a je rovněž pověstný vysokou konzumací kávy. Vznikly zde společností zabývající se prodejem kávy jako Starbucks, Seattle's Best Coffee či Tully's. Je zde také velká řada úspěšných soukromých kaváren, ve kterých se káva dokonce přímo praží. V roce 1916 zde byla založena firma Boeing, v současnosti druhý největší výrobce letecké techniky na světě. Seattle byl v roce 1999 dějištěm konference Světové obchodní organizace (WTO) a s ní spjatých masových demonstrací proti globalizaci (levicové smýšlení bylo vždy pro Seattle typické).

Městu hrozí zemětřesení (stejně jako jiným městům na pacifickém pobřeží, např. Los Angeles, nebo San Franciscu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Seattle byl poprvé osídlen 14. listopadu 1851 Arthurem A. Dennym a jeho skupinou. Město dostalo název New York, poté Duwamps, a nakonec bylo přejmenováno na Seattle, na počest náčelníka Noaha Sealthe, který stál v čele dvou kmenů žijících na tomto území (Seattle je anglická zkomolenina jeho příjmení).

Ke konci listopadu 1999 se v Seattlu mělo konat zasedání Světové obchodní organizace, na němž se měly projednávat věci jako globalizace bezpečnosti práce, pracovních podmínek a jiné. Proti jednání a politice těchto dvou organizací však do města ve stejnou dobu přišly demonstrovat odbory, političtí, environmentální, lidsko-právní aktivisté (celkem na cca 50 tisíc lidí) a i přes několik střetů s policií, drobné výtržnosti (rozbité výlohy), incidenty, ve kterých bylo použito gumových projektilů, slzných plynů, jiných nesmrtících zbraní; a přes zatknutí několika desítek lidí se jim podařilo jednání efektivně zablokovat. Nepokoje na krátkou dobu vyvolaly další demonstrace na podporu aktivistů v ulicích Seattlu v několika ostatních zemích po celém světě.

Město[editovat | editovat zdroj]

centrum města

Střed Seattlu se nachází ve čtvrti Downtown, na 1st Ave, na náměstí Pioneer Square. Oblast je charakteristická "historickou" zástavbou z konce 19. st. z červených cihel a vzrostlými stromy. V přízemí domů jsou převážně restaurace, bary, obchody, galerie a rockové kluby. V centru náměstí Pioneer Square stojí totem. Další čtyři totemy s vyřezanými mýtickými postavami ze života severoamerických Indiánů najdeme o něco jižněji v Occidental Parku. Dva bloky východním směrem od Pioneer Square stojí první mrakodrap ve městě Smith Tower z roku 1914 z bílých terakotových cihel. Opačným směrem, na západ, se pak nachází hlavní terminál trajektů v Seattlu.

Jedním z nejpopulárnějších míst v Seattlu je nejstarší fungující trh ve Spojených státech Pike Place Market. Nachází se severozápadně od čtvrti Downtown, ve stejnojmenné ulici Pike Place. Trh zde působí od roku 1907. V 60. letech minulého století byla snaha tržiště zbourat, po velkých protestech místních lidí však bylo od záměru upuštěno. Trh byl renovován a pokračuje ve své činnosti. Je zde možné zakoupit čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, květiny, také ale ručně vyrobené šperky či dřevoryty. Po schodišti lze z Pike Place sejít na nábřeží, kde je na Pieru 59 mořské akvárium (Seattle Aquarium).

Pioneer Square

Severozápadně od čtvrtí Downtown a Pike Place Market leží čtvrť Belltown, známá jako sídlo společnosti Sub Pop Records, která vydávala hudební skupiny stylu grunge. Spodní část Belltownu, směrem k nábřeží, tvoří především nová čtyř až sedmipodlažní zástavba s restauracemi, bary a obchody. Centrum Belltownu s kavárnami, bary, hudebními antikvariáty tvoří přibližně pět bloků na 2nd Ave mezi ulicemi Stewart a Battery.

Severně od Belltownu leží čtvrť Lower Queen Anne v jejíž jihovýchodní části se nachází komplex Seattle Center. Oblast tvoří park s řadou jednotlivých staveb. Komplex byl vystavěn v roce 1962 pro Světovou výstavu. Dnes je centrem kulturního dění, pořádají se zde koncerty, festivaly, kulturní i sportovní akce. Nejznámější stavbou je dvousetmetrová věž Space Needle. Dále se zde nachází muzeum vědy Pacific Science Center (s planetáriem), operní dům Seattle Opera, několik divadel, a také hudební muzeum Experience Music Project.

Pike Place Market

Východně od Downtownu leží čtvrť First Hill s nejvyššími výškovými budovami ve městě. Čtvrť je především administrativní centrum s řadou hotelů. Nejvyšší budovou v Seattlu (také nejvyšší ve státě Washington a druhou nejvyšší na Západním pobřeží) je Columbia Center. Stavba má 75 podlaží a výšku 287 m, byla postavena v letech 1982 - 85. Extravagantní budovou nedaleko Columbia Center je stavba knihovny Seattle Central Library z let 2002 - 04.

Severně od First Hill leží Capitol Hill. Čtvrť byla velmi populární v 60. a 70. letech, kdy se tu usazovala řada lidí sympatizující s hippies a různými alternativními směry. Dnes je zde řada barů s živou hudbou, dobré noční kluby a kavárny otevřené pozdě do noci. Severně přes zátoku Union Bay pak leží Univerzitní čtvrť (University District). Čtvrť, kde se nachází Washingtonská univerzita a řada kaváren, kin a obchodů. Západně od University District, podél jezera Union, je čtvrť Fremont. Zde je možné najít umělecké kavárny a antikvariáty.[1]


Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 608 660 obyvatel.[2]

Nejrychleji rostoucí skupinou jsou Hispánci, za nimi Asiaté. Tyto dvě skupiny jsou všeobecně nejrychleji rostoucími etnickými skupinami na západním pobřeží USA. Naopak přírůstek nehispánských bělochů je malý.

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,6% populace.[2]


Panorama Seattlu ze Space Needle
Panorama Seattlu ze Space Needle

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Mírné oceánské. Léto je výrazně sušší než zima a teplotní výkyvy jsou malé. Olympijské hory chrání Seattle před prudkými větry od Tichého oceánu a Kaskádové pohoří na východě zase od kontinentálních větrů. Seattle patří mezi města s nejvyšším počtem deštivých dnů v USA a zároveň s nejnižším množstvím slunečního svitu. Nejčastější bývá slabý déšť a mrholení, ale prudké lijáky jsou vzácné. V zimě noční teplota klesá na 2-4 °C a sněží málokdy, v létě je přes den 22-26 °C. Nejnižší naměřená teplota byla -18 °C 31. ledna 1950 a nejvyšší 39,5 °C 29. července 2009.

Seattle – podnebí
Měsíc leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Rok
Nejvyšší teplota [°C] 13 15 18 22 25 28 31 30 27 21 16 12 31
Průměrné maximum [°C] 8,4 9,9 12,1 14,7 18,2 21,1 24,3 24,6 21,4 15,4 10,5 7,6 15,7
Průměrná teplota [°C] 5,6 6,3 8,1 10,2 13,3 16,1 18,7 18,9 16,3 11,6 7,4 4,8 11,4
Průměrné minimum [°C] 2,7 2,7 4,1 5,7 8,5 11,1 13,1 13,3 11,2 7,7 4,4 2 7,2
Nejnižší teplota [°C] -3 -2 0 3 6 9 12 11 7 3 -1 -3 -3
Srážky [mm] 142 89 95 69 49 40 18 22 38 88 167 136 953
Zdroj: Srážky, průměrné minimum, průměrné maximum, průměrná teplota, Nejnižší a nejvyšší každoroční teplota.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Boeing 747

Seattle vzkvétá díky službám, obchodu a počítačovému high-tech průmyslu a je průmyslovým centrem amerického severozápadu. Byla zde založena firma Boeing, vyrábějící letadla. V roce 2001 přesunul Boeing své sídlo do Chicaga.

V oblasti průměrného příjmu, jsou obyvatelé Seattlu z 522 zkoumaných oblastí ve státě Washington na 36. místě.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Město Seattle je považováno za rodiště hudebního a životního stylu grunge. Z tohoto města vzešly hvězdy jako Jimi Hendrix, Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden či Mudhoney. Nalezneme zde také rock'n'rollovou síň slávy.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Vědci z univerzity Central Connecticut State University označili v roce 2005 Seattle za město s nejvzdělanějšími obyvateli v Americe. Průzkum Amerického úřadu pro sčítání lidu (US Census Bureau) navíc ukázal, že ze všech amerických velkoměst má Seattle nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Safeco Field

Mezi nejvýznamnější sportovní teamy patřili Seattle Supersonics, kteří do roku 2008 hráli NBA. V současnosti se v Seattlu hraje americký fotbal (NFL) - Seattle Seahawks, kteří v roce 2014 získali svůj první Super Bowl, a také baseball (MLB) - Seattle Mariners. V roce 1990 hostilo město druhé Hry dobré vůle.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V třetím díle Ságy Stmívání, Zatmění (Twilight Saga Eclipse), vystupuje Seattle jako město, kde vznikla armáda novorozených upírů.
  • Celý děj knihy V Žabím pyžamu od Toma Robbinse se odehrává v Seattlu.
  • Odehrává se zde také film 50 Shades of Grey (50 odstínů šedi)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002.
  2. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]