Yukon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Yukon
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

Yukon, Canada.svg

Hlavní město: Whitehorse
Rozloha: celkem: 482 443 km²

zem: 474 391 km²
vodstvo: 8 052 km²

Časové pásmo: -8
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 31 530
Hustota zalidnění: 0,065 ob./km²
Jazyk: angličtina
správa regionu
Nadřazený celek: Kanada
Druh celku: spolkové teritorium
Commissioner Doug Phillips
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: CA-YT
Tento článek pojednává o teritoriu v Kanadě. O řece v Kanadě pojednává článek Yukon (řeka).

Yukon nebo Yukonské teritorium (angl. Yukon, Yukon Territory či the Yukon) je kanadské teritorium na jeho severozápadním okraji. Na východě sousedí se Severozápadními teritorii, na jihu s Britskou Kolumbií a na západě s Aljaškou (USA). Jeho hlavním městem je Whitehorse. Má rozlohu 482 443 km², což z něj dělá 9. největší teritorium Kanady.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Richardson Mountains

Yukon leží na předělu kontinentální části Severoamerického kontinentu a poloostrovem Aljaška.

Krátký úsek jeho severního okraje tvoří pobřeží Severního ledového oceánu (konkrétně Beaufortova moře), naopak jeho jihozápadní cíp ústí téměř (až na cca 20 km území USA) k vodám Tichého oceánu (Aljašského zálivu).

Značnou část a současně povodí stejnojmenné řeky tvoří Yukonská pahorkatina. Yukon se rozkládá na severní části Skalistých hor, nejvyšší vrcholy (zejména v jižní části této oblasti) jsou současně nejvyššími vrcholy celého tohoto pohoří. Ve velehorských průsmycích a údolích se nachází větší množství ples a horských jezer. Na jihovýchodní, jihozápadním a severozápadním okraji teritoria se rozkládají čtyři větší národní parky.

Do Yukonu zasahuje rozsáhlé pohoří Kordillery. Většina (19 z 20) nejvyšších hor Kanady leží právě v tomto teritoriu.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Teritorium obývá asi 31 000 obyvatel, z nichž něco málo přes 23 000 žije v jeho hlavním městě, které je situováno cca 80 km od jeho jižní hranice. Teritorium je pojmenováno po řece Yukon. Dopravní spojení má větší podíl letecké dopravy, jediná větší pozemní komunikace vede jižní částí teritoria a spojuje hlavní město na západě s aljašským městečkem Tok, Watson Lake a na jihovýchodě Yukonu, a amerického Skagway na jihu, při pobřeží Aljašského zálivu. Z Whitehorse, hlavního města Yukon Territory vede na sever Klondike highway, pohodlná asfaltovaná silnice se spoustou zajímavostí až do Dawson city a pak dále na Aljašku. Několik kilometrů před Dawson city odbočuje doprava Dempster Highway, prašná silnice, která vede na sever do delty řeky Mackenzie a jako jediná silnice v Kanadě překračuje polární kruh. Silnice je speciálně konstruována, aby vydržela na permafrostu a nezabořila se.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]