Nantes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nantes
Katedrála
Katedrála
Nantes – znak
znak
Nantes – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 2-52 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Pays de la Loire
departement: Loire-Atlantique
arrondissement: Nantes
kanton: chef-lieu 11 kantonů
Nantes
Red pog.png
Nantes
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 65,19 km²
počet obyvatel: 283288 (2008)
hustota zalidnění: 4346 obyv. / km²
správa
starosta: Jean-Marc Ayrault
oficiální web: http://www.nantes.fr/
PSČ: 44000, 44100, 44200, 44300
INSEE: 44109

Nantes je město v západní Francii ležící na řece Loiře, zhruba 50 km od pobřeží Atlantského oceánu. Jde o hlavní město regionu Pays de la Loire. V Nantes žije více než 280 000 obyvatel, což z něho činí 6. nejlidnatější město země. V celé metropolitní oblasti žije podle sčítání z roku 1999 711 000 lidí. Ve městě se nachází mezinárodní letiště, které je se zbytkem města spojeno tramvajovými a autobusovými linkami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historicky významný je přístav v Nantes na řece Loiře, který byl v 18. a 19. století jedním z nejfrekventovanějších v Evropě. Díky obchodu se zámořím a hlavně s otroky v této době město nesmírně zbohatlo. Dokumentují to zachovalé měšťanské domy s ozdobnými architektonickými prvky. Se zvyšující se nákladní kapacitou zámořských lodí, které kvůli ponoru trupu musí kotvit v ústí řeky Loire, ztratil přístav svou bývalou slávu a velikost.

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Nantes leží na obou březích řeky Loiry, historická část města Centre-Ville leží na pravém břehu řeky. V těsné blízkosti a západně od hlavního nádraží Gare d'Orleáns. K hlavním památkám v Nantes náleží katedrála St-Pierre-et-Paul a Vévodský hrad Chateau des Ducs de Bretagne. Centrum města leží západně od hradu a katedrály, k hlavním náměstím náleží Place du Buffay, Place St. Croix, Place Roayal a Place du Commerce.

Katedrála St-Pierre-et-Paul se začala stavět v roce 1434 a byla dokončena až v roce 1893. Vyniká zejména gotickým portálem se sochařskou výzdobou. Vévodský hrad, Chateau des Ducs de Bretagne je goticko-renesanční opevnění z 13. až 16. st. V jednom z paláců hradu je námořní muzeum Musée des Salorges. Západně od hradu leží náměstí Place du Buffay s kavárnami a prostory pro městské trhy a Place St. Croix s barokním kostelem Saint Croix. A opět západně po jedné z hlavních ulic starého města, pěší zóně s obchody, Rue de la Barillerie a Rue de d'Oreláns, se dostaneme na historické náměstí Place Roayal z roku 1790 s fontánou z roku 1865. Na menším náměstí severovýchodně pak stojí neogotický kostel Saint-Nicolas de Nantes z let 1844 - 69. Jižně od Place Roayal leží Place du Commerce s řadou kaváren a východně leží náměstí Place Graslin s budovou nanteské opery Théâtre Graslin z konce 18. st.[1]

Zvláště v okolí Place Roayal, ulice Crébillon a Cambronne jsou významné historické měšťanské domy z 18. st.[2]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Treillières, Orvault, La Chapelle-sur-Erdre, Carquefou, Saint-Herblain, Sainte-Luce-sur-Loire, Bouguenais, Rezé, Saint-Sébastien-sur-Loire, Basse-Goulaine a Vertou.

Slavné osobnosti narozené v Nantes[editovat | editovat zdroj]

Slavné osobnosti zemřelé v Nantes[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v Nantes

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Francie. Olympia Praha 1998, str. 151.
  2. Francie. DK 1999, str. 280.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]