Diecéze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o církevní správní jednotce. O oblast finanční správy římské říše pojednává článek Diecéze (římská říše).

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejíž čele obvykle stojí biskup. Vymezuje se většinou územně, v některých výjimečných případech ale je možné i vymezení institucionální či funkční. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii.

Pojem diecéze používají katolíci, Anglikánská církev a v ČR též Církev československá husitská, zatímco východní katolické církve a pravoslavní používají zpravidla pojem eparchie (v jejich čele stojí eparcha). Některé protestantské církve pak pojem diecéze nahrazují různými termíny, jako je např. biskupská oblast.

V České republice mají diecézní uspořádání římskokatolická církev, Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku a Církev československá husitská. Ostatní církve buďto diecézní uspořádání nemají, nebo ho mají, ale diecéze na území ČR nevytyčují (např. řeckokatolická církev zde vytyčuje pouze apoštolský exarchát).

Slovo pochází ze starořečtiny, odkud bylo převzato do latiny. Ve starověku označovalo jednotku finanční správy římské říše.

Diecéze v římskokatolické církvi[editovat | editovat zdroj]

Nadřazenou jednotkou jí jsou obvykle církevní provincie, podřazené pak farnosti či svazky farností (vikariáty a děkanáty). V jejím čele stojí sídelní biskup, který může mít k ruce pomocné biskupy. Nejvýznamnější diecéze (obvykle nejstarší či historicky nejvýznamnější, ale není to vždy pravidlem) v provincii se obvykle nazývá arcidiecézí, v jejímž čele stojí arcibiskup, který zároveň zastává post metropolity – představeného provincie.

Diecéze na území Česka[editovat | editovat zdroj]

Přehled diecézí České republiky a jejich znaky

Česká církevní provincie[editovat | editovat zdroj]

Podřazenou jednotkou diecéze v České církevní provincii jsou svazky farností - vikariáty.

Moravská církevní provincie[editovat | editovat zdroj]

Podřazenou jednotkou diecéze v Moravské církevní provincii jsou svazky farností - děkanáty.

Eparchie řeckokatolických církví[editovat | editovat zdroj]

Řeckokatolické církve na místo pojmu diecéze používají pojem eparchie, přičemž analogicky k římskokatolické církvi rozlišují eparchie a archeparchie (v jejichž čele stojí eparchové resp. archeparchové). V oblastech, kde dominuje římský katolicismus, se běžně používá pro označení eparchií a eparchů západní terminologie (diecéze, sídelní biskup či arcibiskup), a to často i samotnými příslušníky příslušných církví.

Řeckokatolická církev na území České republiky a Slovenska spadala historicky pod lvovskou a pak pod prešovskou eparchii. Od roku 1996 je na českém území zřízen samostatný apoštolský exarchát podřízený přímo papeži, zatímco na Slovensku existuje samostatná Řeckokatolická církev na Slovensku, k níž náleží kromě jedné archeparchie a dvou eparchií na Slovensku též eparchie v Kanadě sloužící slovenským vystěhovalcům.

Eparchie pravoslavných a východních církví[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavné církve a východní církve též používají na místo diecéze pojmu eparchie. V jejich čele stojí eparchové (sídelní biskupové). V oblastech, kde dominuje římský katolicismus, se běžně používá pro označení eparchií a eparchů západní teminologie (diecéze, sídelní biskup či arcibiskup) a to často i samotnými příslušníky příslušných církví. Nepoužívají zpravidla pojem archeparchie, ovšem některé eparchie mají ve svém čele arcibiskupa.

V českých zemích oficiálně působí Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde má dvě eparchie: pražskou a olomoucko-brněnskou. V Praze sídlí arcibiskup, který je aktuálně též metropolitou Českých zemí a Slovenska (metropolita se zde volí, takže tento úřad není spojen s konkrétní (arch)eparchií, jak je tomu u řeckokatolické církve). Slovenskou část církve tvoří eparchie prešovská a eparchie michalovská.

Diecéze CČSH[editovat | editovat zdroj]

V Česku a na Slovensku působící Církev československá husitská je rozdělena na pět českých diecézí (pražskou, brněnskou, královéhradeckou, olomouckou a plzeňskou) a jednu slovenskou (bratislavskou) diecézi.