V tomto článku je použita zastaralá šablona "Link FA".

Los Angeles

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Los Angeles (rozcestník).
Los Angeles
LosAngeles06.jpg
Los Angeles – znak
znak
Los Angeles – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Spojené státy americké USA
stát: KalifornieKalifornie Kalifornie
oblast: Západ Spojených států
okres: Los Angeles County
Los Angeles na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1 302 km²
počet obyvatel: 3,857,799 (2012)
hustota zalidnění: 3 124 obyv. / km²
správa
starosta: Eric Garcetti
vznik: 1781
oficiální web: http://www.lacity.org

Los Angeles, často zkráceně též L.A., je po New Yorku druhé nejlidnatější město USA, středisko stejnojmenného okresu. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 290,6 km² a čítá 3 957 875 obyvatel (odhad k 1. květnu 2005), celá metropolitní oblast pak 17 545 623. Celou metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Burbank, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica atd.) a jen jedno z nich je právě „City of Los Angeles“. Kromě Downtownu (jak se označuje centrum L.A., ve kterém se nachází několik mrakodrapů), tvoří Los Angeles a okolí většinou nízké rodinné domky. Proto zde lidé stráví dvakrát víc času dojížděním do práce, než v ostatních amerických městech. I když se zvyšuje počet hispánských obyvatel způsobený hlavně imigrací chudých Mexičanů, kriminalita klesá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší mrakodrap v L.A. - US Bank Tower

Španělé poprvé přistáli v této části kalifornského pobřeží v roce 1542, ale L.A. založili teprve 4. září 1781 jako malé misijní sídlo pod názvem El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles de la Porciúncula (Město Naší Paní, královny andělů z Porciunkule). Od 20. do 40. let 19. století náleželo L.A. s celou Kalifornií Mexiku, teprve roku 1846 bylo obsazeno americkým vojskem a roku 1850, kdy mělo 1 600 obyvatel, začleněno do Spojených států amerických. Napojení na železniční síť se město dočkalo roku 1873, v roce 1879 už mělo první univerzitu, a díky svému významu jako přístav začalo růst. Ačkoliv je ohrožované častými zemětřeseními, město žádným velkým poničeno nebylo. V roce 1913 byl vybudován do města nový vodovod, díky němuž do města přišlo mnoho imigrantů. V letech 1932 a 1984 se konaly ve městě X. a XXIII. letní olympijské hry. Jako následek vládního plánu v 80. letech na podporu a rozvoj Kalifornie se Los Angeles stalo městem bohatých (kteří mají domy na luxusních předměstích, jako je Beverly Hills, atd.), ale také městem chudých, což je způsobeno velkou imigrací chudých Mexičanů.

Městské části a čtvrtě[editovat | editovat zdroj]

Pohled na střed města od Hollywoodu

V Los Angeles existuje velké množství různých čtvrtí. Město je rozděleno do několika hlavních regionů (distriktů):

 • Downtown Los Angeles
 • Eastern Los Angeles
 • Echo Park and Westlake
 • Harbor Area
 • Greater Hollywood
 • Los Feliz and Silverlake
 • San Fernando and Crescenta Valleys
 • South Los Angeles
 • West Los Angeles
 • Wilshire

Průmysl a ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Los Angeles, ačkoliv není hlavním městem Kalifornie (tím je Sacramento), je jejím ekonomicky - průmyslovým centrem. Los Angeles je navíc největším centrem výrobního průmyslu ve Spojených státech. Další příjmy obstarává mezinárodní obchod, turistika, výroba luxusního zboží a nakonec také filmový průmysl. V Los Angeles se nachází přístav, který je nejvýznamnější v Severní Americe a jeden z nejvýznamnějších na světě. Právě tady probíhá přeprava zboží mezi Asií a Severní Amerikou.

Panorama Los Angeles od hor směrem k oceánu
Panorama Los Angeles od hor směrem k oceánu

Universal Studios Hollywood je největší atrakce v Hollywoodu.Najdeme zde největší 3D projekci filmu King Kong spojený z horskou dráhou o rozměrech 57 × 12 metrů.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Mrakodrapy v downtownu

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé jsou označováni jako Angelenos. Je to velice multikulturní město, nachází se tu velké množství etnických čtvrtí - a to i národností, které by zde normálně nikdo neočekával (Arméni, Kambodžané…). Za posledních 15 let se prudce zvyšuje počet hispánských obyvatel. Kromě Hispánců se zvyšuje i počet Asiatů. 'Rasové složení obyvatelstva (odhad z roku 2005) bylo 49,0% běloši, 10,0% černoši, 1% indiáni a původní obyvatelé Havaje, 11,1% Asiaté, 26,9% jiná rasa, a 2,3% dvě nebo více ras. 48,9% byli Hispánci nebo Latinos, zároveň členy jedné z výše uvedených ras a 28,5% byli běloši nehispánského původu[1]. Více o etnických skupinách v USA se dozvíte v článku Demografie Spojených států amerických.


Rasové složení 2010[2] 1990[3] 1970[3] 1940[3]
Běloši 49.8% 52.8% 77.2% 93.5%
 —Nehispánští běloši 28.7% 37.3% 61.1% 86.3%
Černoši 9.6% 14.0% 17.9% 4.2%
Hispánci (jakékoliv rasy) 48.5% 39.9% 17.1% 7.1%
Asiaté 11.3% 9.8% 3.6% 2.2%

Národnostní původ obyvatelstva[editovat | editovat zdroj]

V Los Angeles žije 3 792 621 lidí. Z toho 2 182 144 se narodilo v USA. 1 485 576 lidí se narodilo v Kalifornii, 663 746 v jiném státě USA a 61 792 v jednom z amerických teritorií (Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americké Panenské ostrovy) Mimo Spojené státy se narodilo 1 512 720 lidí, 100 252 v Evropě, 376 767 v Asii, 64 730 v Africe, 94 104 v Oceánii, 996 996 v Latinské Americe (většinou lidé Hispánského původu) a 13 859 v Severní Americe.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Za LA hrají dva baseballové týmy, které hrají hlavní ligu MLB, Národní ligu hrají Los Angeles Dodgers a Americkou ligu Los Angeles Angels of Anaheim. V ledním hokeji (NHL) město reprezentují Los Angeles Kings, a za blízký Anaheim hrají Anaheim Ducks. V basketbalové lize NBA hrají Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers. Fotbalový klub nese název Los Angeles Galaxy.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází mezistátní dálnice (interstate) I-10

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Metro v Los Angeles a Tramvajová doprava v Los Angeles.

Přes 10% obyvatel Los Angeles a jeho okolí využívá veřejnou dopravu k dojíždění do práce. Městskou dopravu obstarává LACMTA - Los Angeles County Metropolitian Transportation Authority. Zajišťuje autobusy, metro a rychlodrážní tramvaje. Červenou a Fialovou linku představuje metro vedoucí z centra do North Hollywood a na západ, zatímco po Zlaté, Zelené a Modré lince jezdí moderní rychlodrážní tramvaje. Nejvýznamnější je modrá linka, která začíná v centru L.A. a vede na jih přes Compton do centra Long Beach. Za normální pracovní den přepraví průměrně 70 tisíc lidí. Kromě normálních místních autobusů zde funguje také tzv. rapidní autobusová doprava. To je systém 3 speciálních autobusových linek, které cestují větší rychlostí na delší trasy. Mnoho kritiků však tvrdí, že i tak jsou pomalejší a mají menší kapacitu než tramvaje. Z tohoto důvodu se plánuje výstavba dalších tramvajových tratí, např. z centra L.A. až k Ocean Avenue v Santa Monice, prodloužení zlaté linky do East Los Angeles a spojení modré linky s nádražím Union Station. Kromě prodlužování tramvajových linek se také plánuje rozšíření fialové linky metra směrem na západ.

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Los Angeles International Airport (LAX) je jedno z nejvytíženějších letišť v USA.

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Dálnice vedoucí okolo a skrz město jsou osmiproudé a poskytují dokonalý a rychlý systém dopravy po celém okrese Los Angeles. Hlavními silničními tepnami celého města jsou Wilshire Boulevard a Sunset Boulevard. Po této dálnici jezdí ojedinělé nákladní trolejbusy

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Ukazatel poblíž radnice udává směr k partnerským městům

Los Angeles má 25 partnerských měst:[4]

Asie

Amerika

Evropa

Afrika a Střední Východ

Oceánie

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Podle: United States Census Bureau, odhad z roku 2005
 2. Los Angeles (city), California [online]. U.S. Census Bureau. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b c Race and Hispanic Origin for Selected Cities and Other Places: Earliest Census to 1990 [online]. U.S. Census Bureau. Dostupné online. (anglicky) 
 4. "Sister Cities of Los Angeles." Retrieved on March 26, 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]