Auckland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Auckland
Tāmaki-makau-rau
Auckland from devonport.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Nový Zéland Nový Zéland
Ostrov: Severní ostrov
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1 086 km²
počet obyvatel: 1 618 000 (červen 2013)
hustota zalidnění: 1 227,7 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.aucklandnz.com/
telefonní předvolba: 09

Auckland je největší město Nového Zélandu s 1 618 000 obyvateli. Nachází se na Severním ostrově mezi Manakau Harbour a zálivem Hauraki. Město samotné se rozkládá na mnoha z vyhaslých sopek, které zřetelně vyčnívají z reliéfu země.

Známé také pod jménem Město Plachet podle přístavů, kde v létě kotví nespočet plachetnic a jachet patřící místním obyvatelům.

Nejvyšší budovou je Sky Tower. Poblíž města se nachází největší a nejrušnější letiště na Novém Zélandu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Auckland byl slavnostně založen britskými kolonizátory 18. září 1840 na půdě získané od domorodého kmene. Jméno Auckland bylo zvoleno na počest George Edena, prvního hraběte z Aucklandu (17841849).

Auckland od roku 1841 oficiálně fungoval jako hlavní město Nového Zélandu, a to až do roku 1865, kdy tento status převzal díky své poloze a strategickému přístavu Wellington.

Bombový útok na Rainbow Warrior[editovat | editovat zdroj]

10. července 1985 byla v aucklandském přístavu potopena vlajková loď organizace Greenpeace Rainbow Warrior. Teroristický útok, který vyvolal celosvětový skandál, spáchali za pomoci výbušnin agenti francouzské tajné služby, aby znemožnili plánované protesty proti francouzským zkouškám jaderných zbraní. Na potopené lodi zahynul člen posádky, fotograf Fernando Pereira. Rainbow Warrior byl vyzdvižen, ale jeho oprava se ukázala jako nerentabilní – proto byl znovu potopen 2. prosince 1987zátoce Matauri, kde se stal umělým základem pro útes a „rybí svatostánek“.[1]


Panoramatický pohled na město
Panoramatický pohled na město

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Šuta: 20 let od útoku na Rainbow Warrior – Francouzští atentátníci zůstali ve vězení jen 2 roky, Britské listy, 11. července 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]