Brisbane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brisbane
Brisbane
Brisbane May 2013.jpg
Brisbane – znak
znak
Brisbane – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 m n. m.
stát: Queensland Queensland
Brisbane
Red pog.png
Brisbane
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1326,8 km²
počet obyvatel: 2 238 394 (2013)
hustota zalidnění: 140 obyv. / km²
správa
starosta: Campbell Newman
oficiální web: http://www.brisbane.qld.gov.au

Brisbane je třetí největší město v Austrálii, správní středisko a zároveň největší město státu Queensland. Leží na východě, na řece Brisbane 20 km od ústí do moře. Roku 1824 zde byla založena trestanecká kolonie v Redcliffe. Hlavním městem Queenslandu se město stalo v roce 1859. V 80. letech 20. století začal prudký rozvoj města a dnes je Brisbane jedním z nejrychleji rostoucích měst v Austrálii. Brisbane je zároveň důležité průmyslové, finanční a dopravní středisko, ve městě se nachází námořní přístav a mezinárodní letiště.

Kultura a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází státní knihovna, státní muzeum, divadla, hvězdárna, botanická a zoologická zahrada, dále několik škol a univerzit. Mezi nejvýznamnější patří University of Queensland, Queensland University of Technology a Griffith University.

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť města je poměrně rozsáhlá, jak v centru, tak v městských částech. Veřejná doprava je zajišťována autobusy, příměstskými (10 linek) a meziregionálními vlaky a loděmi (pod názvem CityCat a CityFerry) po řece Brisbane. Největší podíl na přepravě osob mají osobní automobily. Brisbane má vybudovanou rozsáhlou síť stezek pro chodce a cyklisty.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2009 je město každoročně dějištěm úvodního tenisového turnaje nové sezóny – Brisbane International, a to v rámci mužského a ženského profesionálního okruhu.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Mimo jiné jsou po tomto městě také pojmenována jádra procesorů AMD Athlon 64 X2.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]