Portland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portland
City of Portland
Portland Night panorama.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Spojené státy americké USA
stát: OregonOregon Oregon
okresy: Clackamas County, Washington County, Multnomah County
Portland
Red pog.png
Portland
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 376,5 km²
počet obyvatel: 583 776 (2010)
správa
vznik: 1845

Portland je město na severozápadě amerického státu Oregon. Město leží na řece Willamette nedaleko od soutoku s řekou Columbií. Vzdálenost od pobřeží Pacifiku je přibližně 110 km. Podle sčítání z roku 2010 má Portland 583 776 obyvatel a jeho metropolitní oblast kolem dvou milionů obyvatel. Ve městě i v regionu je budován rozsáhlý systém veřejné dopravy. Byl pojmenován podle Portlandu v Maine.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Portland bylo založeno 8. února roku 1851.

Město, památky, zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Náměstí Pioneer

Centrum města leží na západním břehu řeky Willamette, přibližně mezi mosty Hawthorne Bridge a Brodway Bridge. Na východním břehu řeky se nachází především obytné čtvrti. Středem města je náměstí Pioneer Courthouse Square ve čtvrti Downtown. Je pojmenované podle budovy Pioneer Courthouse, kde je soudní dvůr. V dané oblasti města se nachází především divadla, muzea a obchodní domy. Jednou z hlavních ulic je Broadway. V oblasti můžeme najít obchodní dům Nike Town, divadlo Paramount nebo Portland Art Museum. Jihozápadně od náměstí leží podlouhlý park South Park Blocks. Za nejvýznamnější stavbu je považovaná 70 metrů vysoká Portland Building z roku 1982. Případně budova Wells Fargo Center, s výškou 166 m v době svého dokončení, roce 1972, nejvyšší budova ve státě Oregon. Čtyři bloky východně od budov se pak dostaneme na nábřeží řeky Willamette, kde je park (Tom McCall Waterfront Park). Zde se můžeme v letních měsících zchladit ve fontáně Salmon Street Spring. Pohlédneme-li východním směrem přes řeku, je možné v dálce (přibližně 75 km) vidět zasněžený vrchol hory Mt. Hood (3 426 m) v pohoří Kaskády.

Salmon Street Spring

Severně, respektive severozápadně od nábřeží, mezi mosty Burnside a Steel Bridge, leží jedno z prvotních míst osídlení (1843) Old Town, Staré Město. Poněvadž bylo místo často zaplavováno, centrum Portladnu se posunulo jižním směrem a historické budovy se přeměnily na sklady. V současné době jsou v Old Town především galerie, hospody, kavárny a butiky. Zajímavostí je bronzová kašna Skidmore Fountain z 19. st. na SW Ankeny St. V blízkosti je kolonáda, zrekonstruované divadlo a zeleninové trhy New Market Theatre. Severně odtud, od Burnside St., se nachází Čínská čtvrť. V současnosti jsou zde levnější etnické restaurace, bary a rockové a taneční kluby. Severně od Starého Města a Čínské čtvrtí leží Pearl District. Dříve industriální zóna, nyní čtvrť s elegantními podkrovími, galeriemi, restauracemi a butiky. Západně od Pearl Districtu leží Nob Hill známá svými restauracemi a bary.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Tramvajová doprava v Portlandu.

I přes to, že je Portland na americké poměry celkem malé město, má rozsáhlý systém veřejné dopravy. Kromě autobusů zde fungují dvě tramvajové sítě - hlavní dopravu obstarávají rychlodrážní tramvaje MAX, které jezdí na třech linkách. Dále zde funguje síť klasických tramvají, mezi které patří i tramvaje z Česka. Rychlodrážní tramvaje MAX obstarávají dopravu velkého množství lidí z předměstí do centra, zatímco klasické tramvaje jezdí jen v centru a slouží spíše jako turistická atrakce, protože tyto tramvaje nejsou v USA příliš časté. Mnohem využívanější jsou právě rychlodrážní tramvaje.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

starší zástavba v centru

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 583 776 obyvatel.[2]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 9,4% populace.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Steel Bridge

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002.
  2. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]