Ženský fotbal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

První zmínka o ženském fotbale se objevila ve Francii už ve 12. století ve stylu lidových her, kde se už ženy angažovaly do fotbalu. Ale moderní fotbal, které se podobá fotbalu dnešnímu, byl zaznamenán v 18. století ve Skotsku. První zápas byl odehrán v roce 1892 v Glasgow.

Ženský fotbal v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Tam, kde prostý ženský fotbal začal, tak vznikl i první evropský ženský fotbalový klub. V roce 1894 v Anglii vznikl díky jedné hráčce v brzkém ženském fotbalu Nettie Honeyball první fotbalový klub pro něžné pohlaví. British Ladies Football Club. Nettie Honeyball chtěla ukázat, že ženy též dokážou, to co muži a chtěla dokázat, že ženy nejsou jenom ozdobou mužů či ozdobou pokojů a kuchyně. Potom však do fotbalu zasáhla válka a jak ženy, tak i muži museli pracovat v těžkém průmyslu a rozdíly výkonnosti se lehce stíraly.

1920 - Dick, Kerr´s Ladies z Prestonu[editovat | editovat zdroj]

V této těžké době roku 1920 jako první ženské družstvo odehrálo první mezistátní zápas se Zimbabwe a v dubnu téhož roku sehrála tato děvčata mezistátní zápas s Francií a popularita ženského fotbalu rostla.

Pád a vzestup[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1921 však fotbalová asociace zakázala ženám hrát fotbal a zakázala jim trénovat a hrát na fotbalových stadionech a byly donuceny hrát v parcích či ragbyových stadionech. Ženský fotbal však nezanikl, hráli tam kde se dalo a zastrašovaní nepřející asociací se nebáli, a tak později v roce 1969 byla založena ženská fotbalová asociace Woman´s FA, byl zrušen zákaz na fotbalové stadiony a poprvé v Itálii se ženy mohly radovat z prvních, které mohly hrát profesionální ženskou kopanou, ačkoliv na poloviční úvazek.

První však pravý profesionální fotbal vznikl později v USA a první ženská liga vznikla v Japonsku roku 1992 a postupem času začala tato nová móda proudit i do ostatních zemí a tím i nové soutěže, které známe dodnes (FA cup, Premier League, Woman´s EURO, mezinárodní týmy,..).

Dnes[editovat | editovat zdroj]

Ženský fotbal začíná být čím dál více populární a začínají vznikat i nové fotbalové týmy. Dnes máme v ČR českou ženskou mezinárodní fotbalovou reprezentaci a 3 ženské ligy, z něhož v každé lize je alespoň 12 ženských fotbalových mužstev. Dalo by se říct, že ženský fotbal vznikl později než mužský, ale za to jeho popularita dále roste.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]