Blízký východ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tmavě zeleně je zobrazen tradiční Blízký východ, světle zeleně širší Blízký východ podle G8
Mapa zobrazující země, které jsou běžně označovány za součást Blízkého východu

Blízký východ (arabsky الشرق الأوسط, hebrejsky המזרח התיכון) je zeměpisné označení pro oblast zemí Arabského poloostrova a okolních států na rozhraní jihozápadní Asie a severovýchodní Afriky. Střetávají se v něm nejenom tři kontinenty ale tři výrazná náboženství - křesťanství, judaismus a islám. Zejména od konce druhé světové války zažívá tento region války a nepokoje. Některá území Blízkého východu (zejména kolem Perského zálivu) jsou bohatá na ložiska ropy, zemního plynu či jiných fosilních paliv. Především s těmito komoditami státy Blízkého východu obchodují, a to přibližně z 12 % se Severní Afrikou, 16 % s Evropou a 52 % s Asií (zejména s Čínou, Indií, Japonskem a Jižní Koreou).

Termín[editovat | editovat zdroj]

V angličtině a dalších západoevropských jazycích se toto území označuje jako Middle East, v českém překladu střední východ.

Názvy Blízký, Střední nebo Dálný východ jsou typické příklady etnocentrismu, tj. jsou tvořeny z pohledu určité kultury, v tomto případě evropské. Neutrální název používaný například OSN je jihozápadní Asie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]