Mosul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mosul
الموصل
Řeka Tigris a most v Mosulu
Řeka Tigris a most v Mosulu
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 250 m n. m.
Časové pásmo: +2
stát: Irák IRQ
governorát (provincie): Ninive
Mosul
Red pog.png
Mosul
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 1 800 000 (2008)
správa

Mosul (arabsky: الموصل, al-Mausíl) je město v Kurdistánu na severu Iráku, správní středisko provincie Ninive. K počátku roku 2008 čítá reálný počet 3 000 000 obyvatel a je tak po Bagdádu a druhým největším iráckým městem. Mosul, ležící v oblasti velmi bohaté na zásoby ropy, je hospodářským a dopravním centrem severního Iráku.

Poloha a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se 350 km severozápadně od Bagdádu v nadmořské výšce 250 m na pravém břehu řeky Tigridu. Poblíž, na protějším břehu, se rozkládají pozůstatky starobylého města Ninive, které bylo v 7. století př. n. l. metropolí asyrské říše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie sahá do starověku, jednalo se o významné asyrské obchodní centrum, spojující Mezopotámii a Středomoří. V okolí Mosulu se vyskytuje ve třech dialektech novosyrština, která tvoří jednu ze dvou větví aramejštiny.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Okolní oblast je národnostně převážně kurdská, ale ve městě samém od 90. let 20. století převažují Arabové a Kurdové jsou v menšině. Třetím nejpočetnějším etnikem jsou pak Turci. Mosul má ze všech iráckých měst nejpočetnější křesťanskou menšinu; ve městě sídlí chaldejskokatolický arcibiskup, jižně od Mosulu se nachází trosky nejstaršího iráckého kláštera.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

V Mosulu se nachází velké rafinerie ropy, město je odedávna proslulé i svým textilním průmyslem – slovo mušelín je odvozeno právě z názvu Mosul.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu