Pentagon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O geometrii pojednává článek Pětiúhelník.
O ruském klonu 8bitového počítače Sinclair ZX Spectrum pojednává článek Pentagon (počítač).
Pentagon před 11. zářím 2001. V pozadí za řekou Potomac hlavní město Washington, D.C.
Srovnání velikostí:
* Pentagon, 431m (světle modrá) * LZ 129 Hindenburg, 245m (zelená) * japonský křižník Jamato, 263 m (tmavě modrá) * USS Enterprise, 342 m (žlutá) * RMS Queen Mary 2, 345m (růžová) * Empire State Building, 443m (šedá) * Knock Nevis supertanker, 458m (červená)

Pentagon je sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických nacházející se v okrese Arlington ve státě Virginie. Jako symbol americké armády je termín Pentagon metonymicky vztahován k Ministerstvu obrany Spojených států spíše než k samotné budově. Budova navržena architektem Georgem Bergstromem byla dokončena 15. ledna 1943. Projekt byl dozorován generálem Lesliem Grovesem.

Pentagon je velká kancelářská budova s rozlohou 600 000 m² z nichž je 240 000 využíváno jako kanceláře. V budově pracuje na 28 000 vojenských a civilních zaměstnanců a nejméně 3 000 lidí kteří nejsou zaměstnanci ministerstva obrany. Budova má 5 nadzemních a 2 podzemní podlaží, pět prstencových koridorů v každém patře s celkovou délkou 28 km. Komplex Pentagonu zahrnuje také centrální náměstí neoficiálně nazývané "Ground zero", tato přezdívka pochází vznikla během Studené války a vychází z přesvědčení, že v případě nukleární války by Sovětský svaz na toto místo zaměřil přinejmenším jednu jadernou hlavici.

11. září 2001 narazil do budovy unesený Boeing 757 Let American Airlines 77, který usmrtil 189 lidí (5 únosců, 59 lidí v letadle a 125 v budově)

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Podle svého názvu (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed celé struktury se nachází zahrada s několika stromy.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti Pentagonu vede silnice dálničního typu, několik stovek metrů od něj je letiště a směrem k Potomacu též malé přístaviště. Poblíž se nachází známý Arlingtonský hřbitov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu