Španělsko-americká válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Španělsko-americká válka
Konflikt:
Tato kresba vystihuje výsledek střetnutí
Tato kresba vystihuje výsledek střetnutí
Trvání: 25. dubna - 12. srpna 1898
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Kuba a Portoriko (Karibik)
Filipíny a Guam
Casus belli:
Výsledek: Vítězství USA
Změny území: {{{Území}}}
Strany
USA USA

Kuba kubánští rebelové
Portoriko portorikáští rebelové
Filipíny filipínští rebelové

Španělsko Španělsko
Velitelé
Síla
300 000; amerických vojáků a dobrovolníků 30 000 kubánských povstalců 278 447 vojáků na Kubě,
10 005 vojáků na Portoriku,
51 331 vojáků na Filipínách
Ztráty
10 665 Kubánců
4 622 mrtvých a zraněných vojáků a 2 565 nemocných
3 000 zabitých nebo zraněných na Filipínách, 6 700 zajatců
13 000 nemocných na Kubě
{{{poznámky}}}

Španělsko-americká válka (25. dubna - 12. srpna 1898) představovala vojenský konflikt mezi Spojenými státy americkými a Španělskem.

Válku vyprovokovaly Spojené státy podporující nezávislost Kuby a očekávající rozsáhlé územní zisky na úkor španělských zámořských držav. Jako casus belli posloužily snahy některých kubánských a filipínských nacionalistů o osamostatnění. Ovšem pro americkou veřejnost jím spíše bylo podezření, že španělští agenti způsobili výbuch na americké bitevní lodi USS Maine vedoucí k jejímu potopení (příčina výbuchu je záhadou dodnes). USA poslaly Španělsku ultimátum s požadavky na vyklizení Kuby a Filipín. Španělsko, které Kubu pokládalo spíše za španělskou provincii než za kolonii, na ně reagovalo vyhlášením války.

Střetnutí probíhalo naprosto jednostranně a skončilo zničující porážkou Španělska. Boje probíhaly na třech místech.

  • Filipíny: španělské námořnictvo bylo rychle zničeno a Američané oblehli Manilu, kterou se jim ale nepodařilo dobýt až do konce bojů. Poté ji americká vojska obsadila a neumožnila filipínským vojskům do ní vstoupit. (Což vedlo k dalším nepokojům)
  • Guam: Během jediného dne bylo zajato všech 54 španělských vojáků, kteří ostrov bránili a odvezeno do filipínského zajateckého tábora.
  • Kuba: Námořní bitva u Santiago de Cuba byla jednoznačně v americké režii a všechny španělské lodi kromě jedné byly potopeny (zbývající loď potopila vlastní posádka). Pozemní kampaň vedla k obklíčení španělských sil v Santiagu a Guantanámu. Santiago bylo nakonec dobyto, ale většina ztrát byla způsobena přehřátím a žlutou zimnicí, v důsledku které byla americká vojska nedlouho po konci bojů evakuována.

Španělsko muselo po ztrátě většiny svých velkých válečných lodí přistoupit na pařížskou mírovou smlouvu, v rámci níž předalo Spojeným státům Kubu, Portoriko a část Španělské Východní Indie (Filipíny a Guam). Zbytek španělské pacifické kolonie byl prodán Německu, které nově koupené území začlenilo do své kolonie Německá Nová Guinea.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu