Dubaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dubaj
دبي
DubaiSkyscrapers2.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 m n. m.
Stát: Spojené arabské emiráty
Emirát: Dubaj
Dubaj
Red pog.png
Dubaj
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1114 km²
počet obyvatel: 2 106 177 (2013)
hustota zalidnění: 1890 obyv. / km²
etnické složení: Arabové
náboženské složení: muslimové
správa
starosta: Hamdan bin Rashid Al Maktoum
oficiální web: http://login.dm.gov.ae/wps/portal/HomeAr

Dubaj (nebo také Dubai či Dubayy, arabsky دبي‎‎ lze do českého jazyka přeložit jako „místo srazu“) je hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech (SAE). Pro odlišení od emirátu se používá označení Dubai City. Nachází se na pobřeží Perského zálivu. Téměř veškerý hospodářský, sociální, kulturní i politický život emirátu se odehrává v jeho hlavním městě, kde žije přibližně 99 % obyvatel emirátu. Mnoho obyvatel zaměstnaných ve městě bydlí z důvodu nižších nájmů v sousedním emirátu Šardžá, který sahá až bezprostředně k branám města.

Poloha a části města[editovat | editovat zdroj]

Město leží na severním okraji emirátu. Dělí se na dvě části zátokou Dubai Creek, která je často mylně popisovaná jako řeka, ale je výběžkem Perského zálivu. Tyto části byly v minulosti samostatnými městy Deira na severní straně a Bur Dubai na straně jižní. Dnes se město Dubaj dělí na 14 čtvrtí, al-Hamriya, al-Karama, al-Chabisi, al-Ras, al-Satwa, al-Wasl, Bur Dubai, Deira, Hur al-Anz, International City, Jumeirah, Umm Suqaym, Za'abeel a al-Qusais, některé dále na obvody. Historické město Deira má 17 obvodů, každý obvod vyznačuje na veřejném prostranství cedule s plánkem uliční sítě a číselným označením ulic. Čísla jsou pozůstatkém staré britské orientační sítě, vlivem zastavění některých bloků či celých uliček a zanedbáním značení je často velmi obtížné nalézt správnou adresu, protože čísla nenásledují za sebou, některá chybějí zcela a jiná jsou nahrazena pouze názvem ulice.

Rozvoj města[editovat | editovat zdroj]

Protože jsou na severní straně města hranice se sousedním emirátem Šardžá, vyvíjí se město především směrem na jih podél pláže Jumeirah, ulice Sheikh Zayed Road a do vnitrozemí. Právě poblíž Sheikh Zayed Road vzniklo jedno z nových center, nákupní galerie The Dubai Mall a desítky mrakodrapů s nejvyšší stavbou světa - Burdž Chalífa (Burj Khalifa). V ose metra pokračují další centra: finanční a obchodní (World Trade Centre, Financial Centre, Business Bay, Noor Islamic Bank), internetové (Dubai - Internet City), přístavní a hotelové centrum (Dubai Marina). Dubaj se dále rozrůstá směrem do moře, kde vytváří zatím čtyři velkolepé umělé poloostrovy. Z nich tři ve tvaru palem zvané Palm Islands (nejzápadnější z nich se nazývá Palm Jebel Ali, prostřední Palm Jumeira, východní je Palm Deira) a jedno souostroví oválného tvaru, zvané Svět (The World), protože svými ostrovy vytváří mapu světa; další hotelové komplexy jsou např. Jumeirah Lake Towers, nebo Nakheel Harbour and Tower.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město má skvěle vybudovanou, hustou dopravní síť, moderní silnice a dálnice. Za základ vděčí britským kolonistům.

Metro tvoří moderní elektronicky řízenou páteř města. Provoz byl zahájen 9. září 2009 první linkou metra, zvanou červená a důsledně touto barvou značenou, která k roku 2013 měla 42 zastávek mezi konečnými stanicemi Rashidiya a Jebel Ali. Spojuje město mj. s letištěm. Přesně po dvou letech, 9. září 2011, byla otevřena druhá, zelená linka, která vede mj. pod historickou čtvrtí Deira také podmořským tunelem; roku 2013 měla zelená trasa 30 stanic mezi konečnými Etisalat a Creek. Většina tratí vede po visutém mostě s výhledem na moderní městské čtvrti. Všechny vlaky jsou řízeny elektronicky, jezdí bez řidiče, ve špičkách po 5 minutách, jinak do 10 minut. Provoz končí ve 23,30, ve významné svátky bývá prodloužen. Metro má 7 cenově odstupněných pásem, nejvýhodnější je jednodenní jízdenka za 16 dirhamů, která platí na metro i na městské autobusy. Stanice metra mají nepřehlédnutelnou střechu v podobě prohnutého oválného klobouku.

Taxislužba ve žlutých vozech je městská, spolehlivá a díky levnému benzínu až 3krát levnější než v České republice.

Dálkové autobusy dopravují obyvatelstvo do hlavních měst ostatních emirátů a do letovisek. Nemají jedno hlavní autobusové nádraží, ale čtyři menší.

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • pevnost Dubai Fort - na hranolovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a třemi podzemními podlažími, původně britská vojenská základna, založená roku 1787; dnes Dubai Museum -velká expozice archeologie, historie a národopisu s rekonstrukcí řemeslnických dílen, obchodů, školy, a osadou beduínů a s bohatými sbírkami umění
 • Šindaga (Shindagha Heritage Area) - rekonstrukce historické osady z nepálených hliněných cihel, palmového dřeva a listí; zpravidla dopoledne v domech předvádí řemeslníci svá řemesla a ženy kuchařské umění, škola Al Ahmadíya
 • Čtvrť Bastakia Quarter - muzeum námořního obchodu s přilehlou osadou historického původu
 • Čtvrť Deira: čtyři historické tržnice, dodnes činné: zlato a šperky (Gold Soukh), koření (Spice Soukh), přírodní parfémy (Perfume Soukh), textilní trh a další řemesla prezentuje zastřešená tržnice (Deira Covered Soukh), současný a velmi živý je Rybí thr (Fish market) při zastávce metra Palm Deira.
 • Přístav Dhow Warfes, založený rodinou Makthoumů po roce 1830, dnes slouží především pro výletní lodi, a to kopie historických lodí obchodních
 • Mešita Jumeirah Mosque ve východním sousedství pláže Jumeirah

Město "superlativ"[editovat | editovat zdroj]

Dubaj city je ve světě proslulé svou honbou za největšími a nejdražšími projekty a stavbami.[1][2]

 • Nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk.
 • Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa (Burj Khalifa), vysoká 828 m; prohlídka je možná po předchozí rezervaci
 • Nejvýše položený výtah na světě (vyrobený v České republice).
 • Největší obchodní centrum (Dubai Mall) přes 1200 obchodů, akvárium, zimní stadion
 • Ostrov s největším ruským kolem světa 210 m (Bluewaters Island - Dubai Eye) [3]
 • Největší cukrárna na světě
 • Nejluxusnější hotel světa Burdž Al Arab (Burj Al Arab) ve tvaru plachetnice, sedmihvězdičkový [4]
 • prohlídku města lze absolvovat mj. v balónu, helikoptéře nebo malém letadle
 • Delfinárium, ve kterém si můžete zaplavat s delfíny

Kuriozity[editovat | editovat zdroj]

 • Klimatizované autobusové zastávky (vzhledem k okolním extrémním teplotám)
 • Ve dvou stanicích metra se nacházejí obrovské lustry, které byly vyrobené v České republice firmou Lasvit.[5]
 • Levný benzin (v přepočtu cca 9 kč/l)
 • Burdž Chalífa obsluhují výtahy České výroby (včetně toho na špičce stavby).
 • Jediné místo na světě,kde se nachází automat na zlato (hotel Atlantis)
 • Policie má ve svém vozovém parku i Lamborghini Aventador (cca 8 mil. korun)[6], Aston Martin One-77, Nissan GT-R, Mercedes-Benz SLS AMG, McLaren 12C, Ferrari FF a nově i Bugatti Veyron, jehož cena je v přepočtu přes 30 milionů korun

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že se Dubaj nachází takřka na obratníku raka, panuje zde po celý rok teplé počasí.

V letních měsících denní teploty přesahují 40 °C, v noci se pohybují kolem 30 °C. Díky velice vysoké vlhkosti vzduchu (často kolem 80-90%), zde pocitová teplota mnohdy dosahuje i nepředstavitelných 60 °C.

Nejpříjemnějším obdobím je samozřejmě zimní, kdy se denní teploty šplhají k 28 °C a v noci málokdy klesnou pod 15 °C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kde se rozdává spropitné i 40 tisíc. Dubaj, město superlativů
 2. Vidět Dubaj a zachovat si zdravý rozum! Léčba šokem v Emirátech
 3. Dubaj opět míří nejvýš. Postaví ostrov s největším ruským kolem světa
 4. Pět nejdražších hotelů světa. Na jednu noc si připravte půlmilion
 5. Lasvit ve Spojených arabských emirátech
 6. Autofotka týdne: Policii v Dubaji neutečete, její lambo jede 350 km/h

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Josephine Quintero Pocket Dubai, Lonely Planet; 3. vydání 2012 (též www.lonelyplanet.com)