Harvardova univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harvardova univerzita

Harvardova kolej, Annenberg Hall
Harvardova kolej, Annenberg Hall
Veritas
Motto
Rok založení 1636
Prezident (CEO) Catherine Drew Gilpin Faust
Počty akademiků (k roku 2008)
Počet bakalářských studentů 7 160
Počet navazujících studentů 13 070
Sídlo Cambridge (Massachusetts)
Členství Ivy League
webové stránky

Harvardova univerzita, anglicky Harvard University (název podle Johna Harvarda, proto je označení Harvardská chybné), byla založena roku 1636 a je nejstarší univerzitou na území USA. Sídlí ve městě Cambridge ve státě Massachusetts v bostonské aglomeraci a patří k nejprestižnějším univerzitám ve Spojených státech. Jako nestátní univerzita je rovněž členem Ivy League.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Harvard University byla založena 8. září 1636 a své současné jméno má po massachusettském duchovním, Johnu Harvardovi z města Charlestown v Massachusetts, který univerzitě odkázal svou knihovnu. Původně byla založena jako kolej (bakalářský stupeň), od roku 1639 Harvard college. V 18. století vznikaly první fakulty a od roku 1780 je to univerzita. Roku 1811 byl založen Massachusetts General Hospital (MGH), největší klinika univerzity. Spravuje a financuje ji nadace, jejíž jmění od poloviny 19. století dary a odkazy nesmírně vzrostlo. V roce 1870 byl otevřen Annenberg Hall, nejznámější budova univerzity, a v roce 1915 Widener Library, hlavní budova knihovny. Původní kampus („Harvard Yard“) se rozrostl daleko do okolí a univerzita sídlí i na jiných místech bostonské aglomerace.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Harvard se pravidelně umisťuje na prvních místech v žebříčku nejlepších univerzit světa. Majetek univerzity v současnosti činí asi 27 miliard USD a jeho výnos činí více než třetinu příjmů univerzity. Harvardova univerzita je tak zdaleka nejbohatší univerzitou na světě. Dalšími příjmy jsou školné (20%), státní příspěvek a další, zejména na vědecké projekty.

V současnosti má škola 14 fakult, řadu muzeí a galerií, klinik a výzkumných středisek, dvě divadla, několik hudebních těles, botanickou zahradu a také jednu z největších knihoven na světě (celkem asi 15 mil. svazků). Univerzita má vlastní banku, zdravotní zařízení, jídelny, koleje, policii i odvoz tříděných odpadků. Provoz zajišťuje asi 12 tisíc neučitelských zaměstnanců včetně vědců, mimo personál klinik.

Studenti a vyučující[editovat | editovat zdroj]

Studuje zde téměř 20 tisíc studentů z celého světa, z toho asi třetina pregraduálních. Bakalářské studium trvá typicky čtyři roky, nabízí řadu specializací (majors), kurzy jsou však volitelné a každý student si svůj program sestavuje podle toho, co chce studovat dál. Nováčci obvykle první rok bydlí na kolejích v hlavním kampusu (Harvard Yard), aby zažili prostředí malé koleje na velké univerzitě. Magisterské studium trvá typicky rok, doktorské tři až čtyři roky. Univerzita zaměstnává přes dva tisíce učitelů, z toho asi polovinu tvoří profesoři s trvalým úvazkem (tenure).

Přijímací řízení[editovat | editovat zdroj]

Přijímací řízení trvá rok a je velmi selektivní: ročně je přijato asi 9 % všech žadatelů (na bakalářský stupeň ještě méně). Typičtí úspěšní žadatelé o přijetí patří k nejlepším studentům na své škole (z objektivních kritérií jsou zohledňovány zejména testy SAT a zprůměrovaný prospěch ze střední školy), o přijetí však rozhodují i doporučující dopisy, mimoškolní aktivity uchazečů a dobrovolné činnosti. Školné je odstupňované podle oborů (nejdražší je business a medicína), průměrně kolem 40 tisíc USD ročně, protože je však škola tak bohatá, zhruba polovina studentů je neplatí.[zdroj?]

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

S Harvardovou univerzitou souvisí řada slavných osob, historických i současných. Na Harvardově univerzitě studovalo 8 amerických prezidentů a jen od roku 1965 získali její pracovníci a absolventi 38 Nobelových cen.

Nositelé Nobelovy ceny[editovat | editovat zdroj]

Umění[editovat | editovat zdroj]

Přírodní vědy[editovat | editovat zdroj]

Politici[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Absolventi se často stávají prominentními účastníky veřejného života po celém světě. Významnými absolventy programu Kennedy School of Government jsou například současný generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun nebo bývalý ředitel Světové banky Robert Zoellick.

Češi na Harvardu[editovat | editovat zdroj]

Mezi vyučujícími byli i čeští profesoři:

Mezi českými studenty byl také

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.moravian.org/news/2007/550_resources/Jan_Amos_Comenius_Bulletin_Insert.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]