Appalačské pohoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Appalačské pohoří
Appalachian Mountains
Appalačské pohoří
Appalačské pohoří

Nejvyšší bod Mount Mitchell (2037 m n. m.)

Nadřazená jednotka Appalachian Highlands (Apalačská vysočina)
Sousední
jednotky
Piedmont, Appalačská tabule
Podřazené
jednotky
Adirondack Mountains, Northern Appalachians, Blue Ridge Mountains, Ridge-and-Valley Appalachians

Světadíl Severní Amerika
Stát Kanada Kanada
USA Spojené státy americké
{{{popisek mapy}}}
Horniny krystalické i sedimentární horniny
Povodí Hudson, Ohio, Susquehanna, Potomac, Tennessee, Savannah

Appalačské pohoří (anglicky Appalachian Mountains) je rozsáhlý horský systém na východě Severní Ameriky. Celková délka pohoří se pohybuje kolem 3000 km. Horstvo se táhne od jihozápadu k severovýchodu. Nejvyšší horou Appalačské horské soustavy je Mount Mitchell s 2037 m v masivu Blue RidgeNorth Carolina.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název je odvozen od indiánského kmene Apalačiů, který v minulosti obýval jižní oblasti tohoto pohoří. Apalačiové hovořili jazykem, náležícím k masgogijské rodině a byli to blízcí příbuzní početnějších Kríků. Název Appalačského pohoří tedy nemá nic společného s Apači, kteří v této oblasti nikdy nežili.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Na východě Appalačskéhho pohoří leží Piedmont, který jej odděluje od Atlantské nížiny (Atlantic Coastal Plain). Na západě leží Appalačská tabule (Appalachian Plateau), která jej odděluje od Mississippské nížiny (Mississippian Plain), Nashvilleské pánve (Nashville Basin), Lexingtonské pánve (Lexington Basin), Till Plains a Velkých kanadských jezer (Great Lakes).

Charakteristika a členění[editovat | editovat zdroj]

Na jihu respektive na jihovýchodě dosahuje soustava největších nadmořských výšekBlue Ridge a v Great Smoky Mountains, ty jsou součástí oblasti Ridge and Valley, která leží mezi Allegheny Mountains a Piedmontem. Na západě se nalézá vyšší celek Allegheny Mountains. Na jihu či jihozápadě leží Cumberlandská tabule (Cumberland Plateau) a Cumberland Mountains. Na severu leží skupina Adirondack Mountains, Catskill Mountains, Green Mountains a White Mountains.

V pohoří pramení četné řeky, jako je Tennessee, Susquehanna, Ohio, Savannah, Hudson a další.

Piedmont je podhorská pahorkatina, která ale už leží na pevné kontinentální hornině (na rozdíl od pobřežní roviny, která je tvořena naplaveninami). Blue Ridge Mountains představují nejvýchodnější apalačský hřeben, geologicky se k nim však řadí i některá pásma dále na západ. Ridge-and-Valley Appalachians je soustava dlouhých paralelních hřebenů a údolí, které následují západně za Blue Ridge Mountains. Z výšky tu krajina připomíná manšestr. Appalachian Plateau leží na západ od Ridge-and-Valley Appalachians. Severní a střední části Ridge-and-Valley Appalachians (od Pensylvánie po Virginii) se říká Allegheny Mountains; paralelní části Appalachian Plateau se říká analogicky Allegheny Plateau. Jižní části (v jižní Virginii, Západní Virginii, Severní Karolíně, Kentucky a Tennessee) se říká Cumberland Mountains, resp. Cumberland Plateau. Pojmenování vznikla podle řek Allegheny a Cumberland, které pramení každá na své plošině.

Northern Appalachians, Piedmont a Blue Ridge Mountains jsou tvořené krystalickými horninami a říká se jim proto také Crystalline Appalachians. Ridge-and-Valley Appalachians a Appalachian Plateau jsou tvořené vyzvednutými usazeninami a říká se jim Sedimentary Appalachians.

Blue Ridge Mountains se dělí na severní a jižní část (section), hranici tvoří průlom řeky Roanoke. Appalačské pohoří bylo ztvárněno v prvohorách spolu s pohořími v skotsku. Díky dlouhodobé erozi se celé pohoří zakulatilo a snížilo.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří nabízí velké množství tras všeho druhu. Appalačská stezka prochází horstvo od jihu k severu, po trase o délce 3500km.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]