Apačové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Apačský válečník Geronimo (vpravo) se svými bojovníky.
Mapa ukazující rozmístění jednotlivých apačských kmenů v 18. století; WA - Západní apačové, N - Navahové, Ch - Čirikávové, M - Mescalerové, J - Jicarillové, L - Lipanové, Pl - Apačové z planin

Apačové (Apache) je společný název pro několik kulturně spřízněných národností původních indiánských obyvatel Severní Ameriky, kteří hovoří jihoathabaskými jazyky. Apačská skupina se člení na: Západní Apače, Navahy, Čirikávy, Meskalery, Jikarilly, Lipany a Apače z planin. Původní význam slova Apač je nejasný, ale předpokládá se, že může pocházet z javapajského slova epač, což znamená lidé, ze zuňijského apaču ve významu nepřítel (což je ovšem také zuňijské označení pro Navahy), případně z blíže neurčeného kvečanského slova, které znamená bojující-muž. Apačové si sami říkají N'de, Dinë, Tinde, nebo Inde, tj. Lidé.

Apačská nevěsta

Apačové v minulosti sídlili v jihovýchodní Arizoně, v Novém Mexiku, jižním Coloradu, západním a středním Texasu, Oklahomě, Kansasu, jižní Nebrasce a severním Mexika, kam přišli společně s příbuznými Navahy ze severní Kanady někdy mezi lety 1200 a 1500. Hlavními apačskými kmeny byly v 19. století (předtím je situace značně nepřehledná a nelze ji alespoň částečně srozumitelně popsat v rámci tohoto hesla) Západní Apači (Western Apache), Čirikavové (Chiricahua), Meskalerové (Mescalero), Jicarillové a Lipani. Někdy se k apačským kmenům přiřazují i příbuzní Sarsíů z Kanady, tzv. Kiowa Apači. Tyto kmeny se dělily do desítek proměnlivých skupin, v jejichž názvech panuje dodnes velký zmatek a jejichž příslušnosti k hlavních kmenům se dodnes vedou spory. Apači se vyznačovali velkou silou a bojovností a žili v neustálém nepřátelství s bělochy, kteří na jejich území pronikli na počátku 16. století. Jako všechny kmeny byli nakonec poraženi a zatlačeni do rezervací. Během vzájemných bojů americká armáda shledala, že Apačové jsou divokými bojovníky a zkušenými stratégy. Obvykle je ve většině pramenů udáváno, že konečná kapitulace Apačů přišla v roce 1886, kdy byli Čirikavové deportováni na Floridu a do Alabamy, kde byli uvrženi do armádního vězení, avšak pravdou, že menší skupinky i osamocení bojovníci vedli boj s Američany a Mexičany ještě ve 30. letech 20. století.

Apačové v současnosti žijí v Arizoně, Novém Mexiku a Oklahomě v počtu přibližně pěti až šesti tisíc osob. V roce 1982 potvrdil Nejvyšší soud USA práva Apačů na daň z produkce ropy a zemního plynu na jejich území.

Proslulým apačským náčelníkem z kmene Čirikavů byl vytrvalý bojovník proti bělošské invazi Geronimo (1821-25–1909).

Poslední záznamy o Apačské samostatné vojenské akci, je znám z roku 1935, z Mexika.

Apačové v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu