Portál:Estonsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Coat of arms of Estonia.svg

Estonsko je území a stát v severní Evropě, nejsevernější z pobaltských zemí. Je to přímořský stát, jehož hranici tvoří z větší části Baltské moře; 80 km široký Finský záliv na severu je odděluje od Finska, přibližně 300 km moře je na západě dělí od Švédska. Suchozemskou hranici má Estonsko na východě s Ruskem, ovšem převážná část této hranice prochází rozlehlým Čudským jezerem. Nejdelší suchozemská hranice je na jihu s Lotyšskem. Hlavním městem je Tallinn ležící na severním pobřeží.

ZAJÍMAVOSTI

Flag of Estonia.svg

Víte, že…

estonština má nejen krátké a dlouhé samohlásky jako čeština, nýbrž krátké, dlouhé a předlouhé, a to jak samohlásky, tak souhlásky?

…uprostřed Estonska mezi bažinami a lesy leží vesnice jménem Kuku?

…zámek Pärsti v jižním Estonsku je celý ze dřeva?

…v Estonsku leží vesnice Aa, Oe a Ao?

…Estonci mají svůj národní epos Kalevipoeg, který volně navazuje na finskou Kalevalu?

OBRÁZEK

ZEMĚ

Vesnice leží na jižním okraji chráněné krajinné oblasti Rabivere

Kuku je vesnice v estonském kraji Raplamaa, samosprávně patřící do obce Rapla. Vesnice leží přibližně 1 km severozápadně od městečka Hagudi, 10 km severně od obecního centra a krajského města Rapla a 40 km jižně od hlavního města Tallinnu.

O prehistorickém osídlení území vesnice svědčí výskyt obětních kamenů, byť archeologicky nedatovaných. Nejstarší historickou zmínkou vesnice je pravděpodobně německojazyčný soupis harijských vesnic z roku 1725, který zde uvádí vesnici Kucke. Z této doby víme jen, že vesnice patřila do panství Hagudi.

LIDÉ

Roomet Jakapi (2) Eesti filosoofia 7. aastakonverentsil Tartus, 29. augustil 2011.jpg

Roomet Jakapi (* 18. dubna 1973 Tartu) je estonský filosof a hudebník.

Po gymnáziu vystudoval teologii na Tartské univerzitě. Roku 2002 obhájil v angličtině disertační práci na téma Filosofie G. Berkeleyho. Od roku 2003 působí na Tartské univerzitě.

Ve své odborné a badatelské činnosti se věnuje raně novověké filosofii, především Lockovi a Berkeleymu, kterých se týkají jeho publikované stati. Je členem Mezinárodní Berkeleyho společnosti a vystupuje na jejích konferencích.

Spolu s Allanem Plekkseppem zformoval hudební skupinu Kreatiivmootor.

NOVÉ

V poslední době byly vytvořeny nebo významně přepracovány mimo jiné články:

KATEGORIE

KULTURA

Hortus Musicus in Luxembourg.jpg
Hortus Musicus je estonský hudební soubor, který roku 1972 založil Andres Mustonen, tehdy student houslové hry na Tallinnské státní konzervatoři. Specializuje se především na provádění evropské staré hudby 8. až 15. století.

INFORMACE

Chcete nám pomoci s vytvářením článků o Estonsku nebo s tímto portálem? Dejte se k nám!
Portál byl naposledy aktualizován 11. listopadu 2014.

Neúplné články týkající se Estonska by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Estonsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Jakýkoliv článek týkající se Estonska může u konce obsahovat šablonu {{Commonscat|Estonia}}.

Budeme Vám vděčni, pomůžete-li nám se psaním a vylepšováním článků o Estonsku, ať už o estonské geografii a historii nebo o význačných estonských osobnostech.

Oleme Teile tänulikud, kui Te aitate meid kirjutada ja parandada artikleid Eesti kohta, olgu Eesti geograafiast ja ajaloost, või tähtsatest Eesti isiksustest.