Starostové a nezávislí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
Datum založení: 2004
Předseda: Martin Půta
Sídlo: Suchá Loz 72
687 53 Suchá Loz
Ideologie: komunální politika
decentralizace
Evropská strana: žádná
Politická skupina EP: žádná
Barvy: zelená, modrá, červená, žlutá
Volební výsledek: 2,29 % (EP 2009)
Zisk mandátů ve volbách
Poslanecká sněmovna
5 / 200
Senát
4 / 81
Evropský parlament
0 / 22
Zastupitelstva obcí
2413 / 62178
[p 1][1]
Oficiální web
www.starostove-nezavisli.cz

Starostové a nezávislí (zkratka: STAN) je české politické hnutí, zaměřené především na komunální politiku na úrovni obcí a krajů. Hnutí vzniklo transformací z hnutí Nezávislí starostové pro kraj. Na rozdíl od NSK, kteří působili především ve Zlínském kraji, nové hnutí Starostové a nezávislí má celostátní charakter. V čele hnutí stojí Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

O straně[editovat | editovat zdroj]

Program[editovat | editovat zdroj]

Hnutí podporuje princip subsidiarity, chce tedy, aby o věcech s místním dopadem rozhodovaly místní samosprávy. Dále se zasazuje o celkovou decentralizaci moci, omezení byrokracie, potírání korupce a zneužívání moci. Podporuje také evropskou integraci, kvalitní vzdělávací systém a investice do vědy. V otázkách ekonomiky státu se zasazuje o tržní principy s nezbytným sociálním akcentem a nedotknutelnost soukromého vlastnictví. V neposlední řadě dbá na ochranu životního prostředí.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

Předsedové[editovat | editovat zdroj]

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Evropský parlament[editovat | editovat zdroj]

Starostové a nezávislí se účastnili voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 spolu s Alternativou, což byla koalice stran ANeO, Demokracie, Klub angažovaných nestraníků, Nezávislí starostové, Strana práce, Strana pro otevřenou společnost a US-DEU. Z voleb do Evropského parlamentu vyšli se ziskem 2,29 % a nezískali tak žádný mandát. Do voleb do Evropského parlamentu 2014 kandiduje strana s TOP 09.

Volby do poslanecké sněmovny[editovat | editovat zdroj]

V zrušených podzimních volbách 2009 do Poslanecké sněmovny měli kandidovat na kandidátce strany TOP 09, za kterou nakonec kandidovali ve volbách 2010, v nichž bylo zvoleno 9 registrovaných příznivců nebo členů hnutí za poslance v rámci TOP 09, a to Josef Cogan, Petr Gazdík , Stanislav Polčák, Václav Horáček, Jan Farský, Ludmila Bubeníková, Jiří Besser, Alena Hanáková a Luděk Jeništa. Toho po zvolení do Senátu vystřídal Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou. Petr Gazdík pak byl zvolen předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, který v současné době sdružuje 41 poslanců. Řady doplnil v květnu 2013 pan poslanec Milan Šťovíček. V parlamentních volbách 2013 získala strana na kandidátce TOP 09 pět poslanců: Petra Gazdíka, Stanislava Polčáka, Jana Farského, Věru Kovářovou a Františka Váchu.

Senát[editovat | editovat zdroj]

Mezi podporovatele hnutí z řad senátorů pak patří Jaromír Štětina, Jan Horník, Jiří Šesták a Luděk Jeništa. Všichni jsou členy senátorského klubu Starostové a Ostravak.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Poslanec Jiří Besser se v červenci 2010 stal ministrem kultury České republiky ve vládě Petra Nečase, když jej do této funkce nominovala TOP 09, které podle koaliční dohody toto křeslo patřilo. V této funkci ho v prosinci 2011 nahradila poslankyně Alena Hanáková, která tento post zastávala až do července 2013.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Strana získala 1243 mandátů na samostatných kandidátkách. Dalších 1097 mandátů získala na kandidátkách ve sdružení Nezávislými kandidáty. Dále získala dalších 73 mandátů v rámci společných kandidátek různých koalic a sdružení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výsledky voleb, volby.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]