Becherovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Becherovka Original
Becherovka Original - lahev.png
Kategorie Bitter
Původ Česko Česko, Karlovy Vary
Vznik 1807
Obsah alk. 38%
Použití ledově vymražený (ideální teplota je -4 až -6 °C)

Becherovka (celým jménem Becherovka Original) je tradiční český bylinný likér, vyráběný v Karlových Varech společností Jan Becher – Karlovarská Becherovka. Vyrábí se z více jako dvaceti druhů bylin a koření a neobsahuje žádné chemické přísady.

Někdy se jí přezdívá „třináctý karlovarský pramen“.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Stáčecí linka v továrně Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Ročně je vyrobeno cca 8 mil. litrů. Becherovka je momentálně nejprodávanějším likérem v segmentu hořkých bylinných likérů [2]

Postup výroby[editovat | editovat zdroj]

Becherovka se připravuje podle tajné receptury, po celou dobu stejným způsobem. Většina bylin pochází z Česka, ale ve směsi se najdou také suroviny ze vzdálených exotických oblastí, například Zanzibaru, Srí Lanky či ze zemí Jižní Ameriky. Existuje ale také informace, že zhruba tři čtvrtiny bylin a koření pocházejí ze zahraničí. Některé druhy prý rostou přímo v okolí Karlových Varů.

Výroba probíhá v místnosti zvané „Drogikamr“ (název užívaný ještě z doby Becherů) a trvá několik týdnůměsíců. Hotová směs je přesypána do pytlů z přírodního materiálu a na jeden týden ponořena do alkoholu, aby dokonale prosákla. Vzniklý extrakt se smíchá s vodou a přírodním cukrem a poté se vkládá do digeračních tanků. Becherovka zraje přibližně dva měsíce a poté je stáčena do charakteristických zelených láhví.

Firma dodržuje různá bezpečnostní opatření. Výrobní receptura je známa pouze dvěma lidem ze společnosti, výrobnímu manažerovi a výrobnímu řediteli. Tímto tajemstvím jsou doživotně smluvně vázáni a nemohou například společně cestovat. Traduje se, že se neobjednávají všechny suroviny naráz a že jsou navíc odebírány i některé druhy bylin a koření, které do likéru vůbec nepatří.

Export[editovat | editovat zdroj]

Becherovka se momentálně vyváží do téměř 40 zemí světa. Mezi nejsilnější exportní trhy patří Německo, Slovensko, Ukrajina a Rusko. Kromě toho se vyváží také do vzdálenějších zemí - Japonska, Brazílie či Austrálie.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Horká Becherovka

Domácí servírování[editovat | editovat zdroj]

Servíruje se jako aperitiv nebo digestiv, dále ve formě koktejlu či horkého nápoje. Její chuť a vůně nejlépe vyniknou, pokud je servírována ledově namražená (o teplotě -4 až -6 °C), proto je doporučeno mít jí v lednici či mrazničce.

Míchání[editovat | editovat zdroj]

Může se míchat například s kolou nebo top-topicem.[3] Zaměstnanci ruského konzulátu v Karlových Varech pili také směs becherovky a tradiční ruské vodky Stolichnaya vodka.[pozn. 1][4]

Koktejly[editovat | editovat zdroj]

Z Becherovky je možné připravit několik známých koktejlů. K nejznámějším patří Beton, Red Moon, Beton Bitter nebo Beton s okurkou. Dalším známým koktejlem je B-Celebration, který byl připraven u příležitosti oslav 200. let výroby a jehož autorem je Aleš Půta. Becherovka se také využívá při přípravě horkých nápojů. Nejrozšířenějším je Horká Becherovka.

Je také hojně využívána v barmanské mixologii po celém světě. Barmani z ní připravuji tradiční koktejly a horké nápoje a využívají ji k dalším experimentům v oblasti mixologie.[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Becherovka získala desítky českých i mezinárodních ocenění, například:

 • 1871: stříbrná medaile, Výstava řemesel, průmyslu, zemědělství a lesnictví v Chebu (úplně první ocenění)[6]
 • 1904: jmenování Becherovky dvorním dodavatelem císařského dvora. V té době putovalo pravidelně na císařský dvůr až 50 litrů Becherovky měsíčně.[1]
 • 2002: Rodinné stříbro [7]
 • 2013: stříbrná medaile, San Francisco World Spirits Competition (jediný český zástupce)[8]
 • 2013: zlatá medaile, Internationaler Spirituosen Wettbewerb (Německo)[9]

Známí konzumenti[editovat | editovat zdroj]

Známým fandou karlovarské Becherovky je prezident Miloš Zeman. Ten o Becherovce prohlásil: „Becherovka je příjemný požitek, ať už v deset ráno nebo pozdě večer.[10] Podle svých slov ji přestal pít poté, co se v ní zvýšil obsah cukru.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. „Sovětský konzul v Karlových Varech nás pohostil vlastním vynálezem - směsí zdejší becherovky a pravé ruské stoličné. Je třeba uznat, že konzul byl gurmán a znalec - jeho nápoj byl lepší než čistá becherovka i než čistá vodka“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b peníze.cz: Becherovka - likér z lékárny
 2. byznys.ihned.cz: "Bylinná vodka" Becherovka na Ukrajině porazila světové značky
 3. Koktejly s Becherovkou
 4. USOLCEV, Vladimir. Sloužil jsem s Putinem u KGB. Praha : Academia, 2004. 225 s. ISBN 80-204-0336-1. S. 143.  
 5. lidovky.cz: Jak umíchat moderní koktejl? Využívá se i molekulární mixologie
 6. VÍŠKOVÁ, Petra; ČIŽMÁŘ, Zeno. Tajemství třináctého pramene. [s.l.] : Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s., 2007. S. 113.  
 7. VÍŠKOVÁ, Petra; ČIŽMÁŘ, Zeno. Tajemství třináctého pramene. [s.l.] : Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s., 2007. S. 112.  
 8. 2013 RESULTS BY CLASS [online]. San Francisco: San Francisco World Spirits Competition, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online.  
 9. ISW Gewinner 2013 [online]. Mundus Vini, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online.  
 10. http://www.jan-amos.cz/amos/view.php?cisloclanku=2005062701
 11. Miloš Zeman: Becherovku nepiju už sedm let, Denik.cz, 14.11.2012

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]