Zahraniční vztahy Česka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Země, ve kterých má Česká republika svá velvyslanectví
Vízové požadavky pro české občany: bezvízový vstup do 167 zemí dle tzv. Visa Restriction Index 2016[1]
     Svoboda pohybu
     Vízum není požadováno
     Víza udělována při příjezdu
     Elektronické vízum (eVisa)
     Předem schválená víza při příjezdu
     Víza požadována před příjezdem

Česká republika má zavedenou strukturu zahraničních vztahů. Je členem Organizace spojených národů, Severoatlantické aliance,[2] Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, Světové obchodní organizace, Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Rady Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Evropské celní unie, Evropské unie,[3] součástí Schengenského prostoru, Evropského hospodářského prostoru, členem Visegrádské skupiny a jiných mezinárodních struktur. Je pozorovatelem Organizace amerických států.[4] Všechny státy (138 států ke dni 3. května 2016, z toho je devět států zastoupeno diplomaty v hodnosti chargé d’affaires[5]) a mezinárodní resp. nadstátní organizace, které mají diplomatické styky s Českou republikou, mají velvyslanectví v Praze, a některé z nich mají generální konzuláty nebo konzuláty v určitých městech, zejména v Brně. Česká republika má ve státech a u mezinárodních resp. nadstátních organizací, se kterými má diplomatické styky, recipročně svá velvyslanectví (ambasády) a konzuláty.

Dle tzv. Visa Restriction Indexu z roku 2016 mají čeští občané možnost bezvízového vstupu do 167 zemí, čímž se zařazují mezi nejméně vízy omezené národy.[1]

Hlavní roli v zaměřování a upřesňování zahraniční politiky mají premiér a ministr zahraničí. Pro zahraniční politiku České republiky je zásadní členství v Evropské unii, té ČR v první polovině roku 2009 i předsedala. Česká republika má silné vazby se Slovenskem, Polskem a Maďarskem, mj. jako člen Visegrádské skupiny.[6] Rozsáhlé styky má Česká republika se sousedním Německem[7] a dalšími členskými státy Evropské unie, se Spojenými státy americkými[8] a s Izraelem.[9] Současný český prezident Miloš Zeman se snaží zlepšit vztahy s RuskemČínou.

Čeští představitelé podporovali disidenty v Barmě, Bělorusku, Moldavsku a na Kubě.[10]

Bilaterální vztahy[editovat | editovat zdroj]

Evropa[editovat | editovat zdroj]

Asie[editovat | editovat zdroj]

Amerika[editovat | editovat zdroj]

Oceánie[editovat | editovat zdroj]

Multilaterální vztahy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Global Ranking - Visa Restriction Index 2016 Archivováno 12. 3. 2016 na Wayback Machine. Henley & Partners. 23. únor 2016
  2. NATO e-Library: Basic texts
  3. Archivovaná kopie. europa.eu [online]. [cit. 2016-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-19. 
  4. The Czech Republic's Membership in International Organizations [online]. United States State Department [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. Diplomatic Protocol, Diplomatic List, May 3, 2016. http://www.mzv.cz/file/442309/DL2016_05_03.pdf (anglicky).
  6. About the Visegrad Group [online]. [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Společné prohlášení ke strategickému dialogu mezi Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Ministerstvem zahraničních věcí Spolkové republiky Německo jako novém rámci pro česko-německé vztahy [online]. German embassy in the Czech Republic [cit. 2015-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-03. (anglicky) 
  8. Czech-U.S. Relations [online]. ministerstvo zahraničí ČR [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Czech Vote Against Palestine: Only European Nation At UN To Vote Against Palestinian State Was Czech Republic [online]. The Huffington Post [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Czechs with few mates. The Economist. 30 August 2007. Dostupné online [cit. 8 August 2015]. (anglicky)  Zdroj se vztahuje na období do roku 2007.