Evropská celní unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská celní unie

Evropská celní unie je dohoda, která platí mezi státy Evropské unie (respektive původně Evropského hospodářského společenství) od roku 1968. Jde o druhý stupeň ekonomické integrace, který navázal na stupeň první (zóna volného obchodu), a na nějž navazuje stupeň třetí - společný trh. Potenciálním čtvrtým stupněm ekonomické integrace je měnová a bankovní unie. Naplňování těchto cílů vyplývá z tzv. čtyř svobod Evropského jednotného trhu ve Smlouvě o Evropského hospodářském společenství z roku 1958 (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu).

Ustavením celní unie mezi sebou státy Evropské unie odstranily celní poplatky a dohodly se na společném celním sazebníku vůči dalším zemím. Clo se dále vybírá na vnějších hranicích Evropské unie a směřuje do společného rozpočtu EU. Tvoří tedy jeden z mála tzv. vlastních zdrojů rozpočtu EU, kdy zdrojem nejsou členské státy.[1] Například v roce 2013 clo představovalo 11 % rozpočtu EU (15,3 miliardy eur).[2] Se vstupem do Evropské unie v roce 2004 se členem Evropské celní unie automaticky stala i Česká republika.

Členem Evropské celní unie jsou i státy, které nejsou členy EU: Turecko od roku 1995[3] a tři malé evropské státy: Andorra, Monako a San Marino.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.evropa2045.cz [online]. [cit. 2016-07-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-07-05. 
  2. http://europa.eu/pol/pdf/flipbook/cs/customs_cs.pdf
  3. Decision No 1/95 of the EC-Turkey Association Council of 22 December 1995 on implementing the final phase of the Customs Union [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]