Ivo Žďárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ivo Žďárek (6. listopadu 1960 Trutnov - 20. září 2008 Islamabád, Pákistán) byl český diplomat, velvyslanec České republiky ve Vietnamu (2004-2008) a Pákistánu (od srpna 2008).

Zahynul následkem teroristického útoku na hotel Marriott v Islamabádu. Samotný pumový útok přežil jen s několika škrábanci, načež i se svojí vietnamskou přítelkyní pomáhal evakuovat raněné lidi z hořící budovy. Oba uvázli v ohni a uhořeli.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 vystudoval moskevský Státní institut mezinárodních vztahů MGIMO a v roce 1993 absolvoval na Stanfordově univerzitě diplomatický tréningový kurs.

Diplomatická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1986 byl zaměstnancem Federálního ministerstva zahraničních věcí Československa. V letech 19881992 působil na konzulátu v čínské Šanghaji, v roce 1992 pak jako 3. tajemník československého velvyslanectví v Pekingu. V letech 19931994 pracoval na ministerstvu zahraničních věcí v Praze a v letech 19951999 byl generálním konzulem České republiky v Šanghaji. V letech 20002003 pracoval v různých funkcích na ministerstvu zahraničních věcí v Praze.

V letech 20042008 působil jako český velvyslanec v Hanoji ve Vietnamu. V té době na českém velvyslanectví v Hanoji propukl skandál s uplácením úředníků při udělování víz.[1][2] České úřady dokonce velvyslanectví vyšetřovaly. O Žďárkově trestné činnosti se nic nezjistilo. Podle Žďárkova známého Pojara Žďárek proti korupci na velvyslanectví bojoval.[3]

Od srpna 2008 se stal českým velvyslancem v Pákistánu.[4]

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Jelikož v době jeho jmenování nebyla ještě ambasáda připravena k provozu, Žďárek si zřídil dočasnou rezidenci v mezinárodním hotelu Marriott v Islamabádu, na který spáchala neznámá organizace sebevražedný teroristický útok za pomoci automobilu s asi tunou výbušnin. Podle zpravodajského portálu ihned.cz telefonoval Žďárek na českou ambasádu ještě po útoku, byl v pořádku a později telefonicky žádal o evakuaci z hořícího objektu hotelu.[5] Později se však s ním už nepodařilo spojit a následně byli nalezeno jeho tělo a dalších 52 oběti, 271 lidí bylo zraněno.[6] Podle svědectví přeživších Žďárek a jeho vietnamská přítelkyně po útoku pomáhali z hořících trosek budovy evakuovat zraněné lidi a sami přitom uvízli v plamenech.

Český velvyslanec přišel o život, když se pokoušel vytáhnout nějaké zraněné lidi z plamenů uvnitř hotelu. Byl to statečný člověk. Češi na něj mohou být hrdí.
— Hamíd Mir[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. České firmy musí vykupovat Vietnamce z Hanoje pomocí úplatků, 28.8.2008, Jana Klímová, Jan Sůra, Idnes.cz, Dostupné online.
  2. Česká ambasáda v Hanoji čelí obviněním z korupce, Jan Rychetský, Právo, 20.9.2008, Dostupné Online na www.novinky.cz.
  3. Nová fakta o útoku na hotel: Mrtvý velvyslanec mohl žít, Tereze Nosálková, Ihned.cz, 21.9. 2008, Dostupné online.
  4. Oficiální stránky českého velvyslanectví v Pákistánu
  5. Velvyslanec ještě stihl z hotelu zavolat. Pak zemřel v ohni
  6. Při útoku na hotel Marriott v Islámábádu zahynul český velvyslanec
  7. Pákistánský novinář Hamíd Mir v rozhovoru s Lucií Beranovou, in Hospodářské noviny, 22. září 2008, str. 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]