Přeskočit na obsah

Guadalupe (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Guadeloupe.
Guadalupe
Jihovýchodní pobřeží ostrova
Jihovýchodní pobřeží ostrova
LokalizaceTichý oceán
StátMexikoMexiko Mexiko
• státy MexikaBaja California
Topografie
Rozloha243,988 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholMonte Augusta (1324 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel213 (2015)
Hustota zalidnění0,9 obyv./km²
Největší sídloPuerto Guadalupe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Guadalupe.

Guadalupe (španělsky Isla Guadalupe) je ostrov v Tichém oceánu, ležící 240 kilometrů západně od Kalifornského poloostrova. Má rozlohu 244 km² a žije na něm 213 stálých obyvatel. Administrativně ostrov náleží k městu Ensenada v mexickém státě Baja California a je nejzápadnějším obydleným místem Latinské Ameriky. Obyvatelé se věnují převážně rybolovu, nachází se zde také základna mexického námořnictva a meteorologická stanice.[1]

Ostrov je tvořen dvěma štítovými sopkami, vystupujícími 1100 m nad dno okolního oceánu, převládajícími horninami jsou čedič a trachyt.[2] Jeho povrch je skalnatý, nejvyšší horou je Monte Augusta (1324 m n. m.). Při jeho pobřeží se nacházejí neobydlené ostrůvky Islote Afuera, Islote Adentro a Islote Negro. Podnebí je suché (jen čtrnáct deštivých dnů v roce a průměrné roční srážky 108,5 mm),[3] převážně subtropické a v nadmořské výšce nad 800 m mírné. Spolu s přilehlým pobřežím a souostrovím Channel Islands náleží Guadalupe do ekoregionu chaparral.

Ostrov od 18. století navštěvovali ruští a američtí lovci kožešin, kteří zdecimovali místní populaci lachtanů a vysadili na ostrovech kozy, což vedlo ke spasení většiny původní vegetace včetně unikátní olivivníkovité rostliny Hesperelaea. Situace se zlepšila až po vyhlášení ostrova chráněným územím v roce 1928. Typickou místní rostlinou je borovice montereyská, roste zde také cypřiš Forbesův, palma Brahea edulis a kaktus Cylindropuntia prolifera. Díky své izolaci ostrov oplývá endemickými živočišnými druhy, jako je lachtan guadelupský, jehla guadelupská a strnadec guadalupský. Dravý pták karančo guadeloupský byl vyhuben na přelomu 19. a 20. století, buřňáček guadalupský a místní poddruh králíčka amerického Regulus calendula obscurus jsou rovněž pokládány za vyhynulé. Pobřeží Guadalupe je jediným místem na světě, kde hnízdí buřňáček dlouhokřídlý.[4] V moři okolo ostrova je mimořádně hojný žralok bílý,[5] potápění v klecích za žraloky je díky čistotě zdejší vody hlavní turistickou atrakcí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]