Přeskočit na obsah

Mandalaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mandalaj
Centrum Mandalaje
Centrum Mandalaje
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška22 m n. m.
Časové pásmo+6:30 UTC
StátMyanmar (Barma)Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)
Mandalaj
Mandalaj
Mandalaj, Myanmar
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha163,84 km²
Počet obyvatel1 225 133 (2014)
Hustota zalidnění7 477,6 obyv./km²
Etnické složeníBarmánci, Indové, Číňané, Šanové
Náboženské složeníThéraváda, Křesťanství, Hinduismus, Islám
Správa
StarostaYe Lwin
Oficiální webwww.mdyregion.gov.mm
Telefonní předvolba02
Označení vozidelMDY
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a metropole regionu Mandalay (dříve Horní Barmy). Má necelý milion obyvatel, s aglomerací až 2 a půl milionu. Je správním centrem oblasti Mandalaj.

Mandalaj byla založena v roce 1857, o rok později sem král Mintoun přesunul svůj dvůr a učinil z ní poslední hlavní město královské tehdejší Barmy, jímž zůstala až do r. 1885, kdy město obsadili Britové, kteří učinili hlavním centrem celé země nově vybudovaný Rangún. Z původního mandalajského královského paláce se po britské a později japonské okupaci nezachovalo téměř nic – jeho současná podoba je novodobou rekonstrukcí.

Hlavními atrakcemi města jsou Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhledem na město i řeku Iravádí a chrám Mahamuniho, zasvěcený nejposvátnější myanmarské soše Buddhy-Mahamuniho.

V okolí města se nachází hned několik historicky důležitých míst, zejména bývalá hlavní města Ava (Inwa), Sakaing a Amarapura, a také vesnice Mingún s pozůstatky monumentální nedostavěné stúpy. Tu začal stavět r. 1790, s úmyslem postavit největší pagodu na světě, král Bodawpaya. Stavba byla finančně značně náročná, král r. 1813 zemřel a stúpa zde zůstala nedokončena. Později (r.1838) byla značně poškozena zemětřesením. V Mingúnu se rovněž nachází největší (funkční) zvon na světě (Mingún Bell), vážící 90 tun.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Obrazárna[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]