Mandalaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mandalaj
Centrum Mandalaje
Centrum Mandalaje
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 22 m n. m.
Časové pásmo +6:30 UTC
Stát Myanmar (Barma)Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)
Mandalaj
Mandalaj
Mandalaj, Myanmar
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 163,84 km²
Počet obyvatel 1 225 133 (2014)
Hustota zalidnění 7 477,6 obyv./km²
Etnické složení Barmánci, Indové, Číňané, Šanové
Náboženské složení Théraváda, Křesťanství, Hinduismus, Islám
Správa
Starosta Ye Lwin
Oficiální web www.mdyregion.gov.mm
Telefonní předvolba 02
Označení vozidel MDY
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a metropole regionu Mandalay (dříve Horní Barmy). Má necelý milion obyvatel, s aglomerací až 2 a půl milionu. Je správním centrem oblasti Mandalaj.

Mandalaj byla založena v roce 1857, o rok později sem král Mintoun přesunul svůj dvůr a učinil z ní poslední hlavní město královské tehdejší Barmy, jímž zůstala až do r. 1885, kdy město obsadili Britové, kteří učinili hlavním centrem celé země nově vybudovaný Rangún. Z původního mandalajského královského paláce se po britské a později japonské okupaci nezachovalo téměř nic – jeho současná podoba je novodobou rekonstrukcí.

Mahamuni Buddha

Hlavními atrakcemi města jsou Mandalajský vrch (vysoký 263 m) s výhledem na město i řeku Iravádí a chrám Mahamuniho, zasvěcený nejposvátnější myanmarské soše Buddhy-Mahamuniho.

V okolí města se nachází hned několik historicky důležitých míst, zejména bývalá hlavní města Ava (Inwa), Sakaing a Amarapura, a také vesnice Mingún s pozůstatky monumentální nedostavěné stúpy. Tu začal stavět r. 1790, s úmyslem postavit největší pagodu na světě, král Bodawpaya. Stavba byla finančně značně náročná, král r. 1813 zemřel a stúpa zde zůstala nedokončena. Později (r.1838) byla značně poškozena zemětřesením. V Mingúnu se rovněž nachází největší (funkční) zvon na světě (Mingún Bell), vážící 90 tun.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]