Portál:Letectví/Aktuality/Archiv
< Portál:Letectví | Aktuality
Rok 2023[editovat zdroj]
Leden 2023[editovat zdroj]
- 24. ledna – úterý
Společnost Sikorsky Aircraft Corporation vyrobila a dodala už 5 000 vrtulníků UH-60.
- 23. ledna – pondělí
USA a Izrael spolu zahájily kombinované vojenské cvičení Juniper Oak 2023, které by mělo probíhat na území Izraele a v oblasti Středozemního moře. Do cvičení by se mělo zapojit 142 letounů.
Novozélandské letectvo (RNZAF) vyřadilo ze své flotily poslední tři letouny P-3K2 Orion. Letouny P-3 používalo RNZAF od roku 1966. Ve službě je nahradí Boeing P-8A Poseidon.
- 21. ledna – sobota
- 18. ledna – úterý
Britská společnost Qinetiq získala od Austrálie zakázku na vyvinutí laseru Dragonfire, který by měl ničit hypersonické střely.
NASA si vybrala společnost Boeing pro stavbu demonstrátoru letadla s „transonickým vyztuženým křídlem“ (Transonic Truss-Braced Wing).
Na Ukrajině ve městě Brovary se zřítil vrtulník H-255 Super Puma u mateřské školy. Kromě vedení ukrajinského ministerstva vnitra, včetně samotného ministra vnitra, zahynulo také několik dětí. Nehoda má nejméně 18 obětí na životech a 29 zraněných.
- 17. ledna – úterý
DARPA přešla do 2. fáze programu CRANE, který se zaměřuje na nahrazení tradičních ovládacích ploch pomocí metody řízení proudu vzduchu (AFC). 2. fáze programu se má mj. týkat návrhu letového softwaru a řízení. Smlouvu s opcí na 3. fázi, která zahrnuje stavbu demonstrátoru řady „X“ získala společnost Aurora Flight Sciences.
Letoun 4,5 generace KAI KF-21 Boramae absolvoval svůj první nadzvukový let.
- 16. ledna – pondělí
Bělorusko a Rusko zahájily společné cvičení vzdušných sil, které podle jejich tvrzení má mít obranný charakter.
- 15. ledna – neděle
Poblíž města Pókhara v Nepálu havaroval letoun ATR 72 společnosti Yeti Airlines. Podle aerolinek zahynulo nejméně 69 osob.
- 13. ledna – pátek
Aero vyhrálo zakázku na provedení generálních oprav a modernizaci bulharských L-39ZA.
Letouny C-130 Hercules a Typhoon RAF použily pro let směs běžného leteckého paliva a paliva vyrobeného ze směsi odpadů. Cílem je snížit uhlíkovou stopu i závislost na fosilních palivech.
- 12. ledna – čtvrtek
NATO oznámilo, že přesune do Rumunska letouny včasné výstrahy AEW&C, které budou od 17. ledna operovat z letiště v Bukurešti s cílem zesílit přítomnost aliance v regionu a monitorovat ruskou vojenskou aktivitu.
- 11. ledna – středa
Po selhání počítačového systému Federal Aviation Administration pro distribuci upozornění NOTAM došlo k odložení či zrušení stovek letů po celých USA.
- 10. ledna – úterý
Kanada zakoupí 88 víceúčelových stealth letadel F-35A Lightning II. Za letouny a potřebné vybavení zaplatí 19 miliard kanadských dolarů (317 miliard Kč).
- 9. ledna – pondělí
Turecko dokončuje stíhací letoun 5. generace TAI TF-X. Očekávaný roll out by měl proběhnout 18. března 2023.
Francouzská společnost Flying Whales podepsala s Ariane Group předběžnou dohodu o využití vzducholodě LCA60T pro přepravu dílů raket Ariane 6.
- 7. ledna – sobota
Na Uherskohradišťsku se zřítil vírník, jeho dvoučlenná posádka utrpěla lehčí zranění.
Společnost Horizon Aircraft dokončila zkoušky zaměřené na udržení ve visu u eVTOL letounu Cavorite X5.
- 5. ledna – čtvrtek
Národní letecká garda USA vyřadila pozorovací letouny RC-26B
- 4. ledna - středa
– Na území Česka probíhá výcvik slovenkých vojenských letovodů
Víceúčelové stíhací letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II verze Block 4 od výrobní řady Lot 17 dostanou dostanou nový radar AN/APG-85 místo současného AN/APG-81.
Ruské ozbrojené složky obdržely první modernizované vrtulníky Kamov Ka-52M.
- 2. ledna - pondělí
US Navy objednalo dvojici letounů Kratos XQ-58 Valkyrie pro projekt Penetrating Affordable Autonomous Collaborative Killer.
Rok 2022[editovat zdroj]
Prosinec 2022[editovat zdroj]
- 29. prosince - čtvrtek
Rumonsko objednalo až 7 taktických bezpilotních letounů Watchkeeper X od společnosti Elbit Systems.
Rok 2007[editovat zdroj]
Květen 2007[editovat zdroj]
- 24. května - čtvrtek
České aerolinie za první čtvrtletí 2007 vykázaly ztrátu 122 mil. Kč. Oproti stejnému období loňského roku jde však o půl miliardy lepší výsledek, především díky vyššímu počtu přepravených cestujících.
- 22. května - úterý
Boeing zahájil konečnou montáž prvního letounu typu 787. Boeing 787 je první zcela nový typ civilního letounu firmy Boeing za posledních více než 10 let.
- 21. května - pondělí
Firmě Boeing se podařilo získat významnou zakázku na 11 dopravních letounů typu 787 a dalších 50 typu 737 pro německou cestovní kancelář TUI AG.
- 17. května - čtvrtek
AČR připravuje další větší nákup letadel, tentokrát 4–6 transportních letounů, které by měly nahradit dosluhující Antonovy An-26.
- 16. května - středa
Saúdská Arábie vynesla na oběžnou dráhu Země pomocí ruských mezikontinentálních balistických raket dalších 6 družic určených k výzkumným účelům; jejich celkový počet je nyní 12.
- 13. května - neděle
Airbus za první 4 měsíce tohoto roku dodal zákazníkům již 153 letadel. V dodávkách se tedy neprojevily stávky v některých francouzských továrnách namířené proti propouštění zaměstnanců.
- 10. května - čtvrtek
Letecký výrobce EADS hospodařil v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 10 milionů eur. Ve stejném období minulý rok hospodařil se ziskem 522 milionů. Důvodem ztráty byly restrukturalizační náklady v divizi Airbus.
- 9. května - středa
Za nejpravděpodobnější příčinu sobotní havárie letounu Boeing 737-800 v Kamerunu, považují vyšetřovatelé selhání obou motorů uprostřed bouřky.
- 6. května - neděle
Před 70 lety v roce 1937 během přistávacího manévru na letišti v New Jersey shořela obří dopravní vzducholoď LZ 129 Hindenburg. Medializace katastrofy přispěla k definitivnímu konci dopravy prostřednictvím obřích vzducholodí.
- 5. května - sobota
V noci na sobotu se krátce po startu zřítil Boeing 737-800 firmy Kenya Airways startující z letiště v kamerunském městě Douala se 115 lidmi na palubě. Počet obětí není znám.
- 4. května – pátek
Včerejším dnem po osmi letech obnovila americká letecká společnost Delta Air Lines lety do Prahy.
- 2. května – středa
Švédská firma SAAB v pořadu švédské televize přiznala, že za zprostředkování pronájmu svých letounů JAS-39 Gripen pro AČR vyplácela miliardové odměny.
Duben 2007[editovat zdroj]
- 30. dubna – pondělí
Americké aerolinie Delta Airlines se dnes dostaly z bankrotového režimu. Delta o bankrotovou ochranu požádala 14. září 2005.
Na letišti Praha-Ruzyně byl 26. dubna otevřen nový multifunkční komplex Europort, který tak zvyšuje kapacitu i nabídku služeb ruzyňského letiště.
- 27. dubna – pátek
Víceúčelová letadla JAS-39 Gripen ve výzbroji Armády ČR od včerejšího dne opět létají. AČR pozastavila cvičné lety těchto letounů v důsledku havárie, která se udála minulý týden ve Švédsku.
- 25. dubna – středa
Provozní výsledky letiště Praha-Ruzyně za 1. čtvrtletí 2007 potvrdily trend dynamického růstu zájmu leteckých společností o jeho využití. S počtem 2 343 599 cestujících jde o nárůst 15,8 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy letiště odbavilo 2 024 208 lidí.
- 24. dubna – úterý
První náměstek ministryně obrany Martin Barták ve dnech 27. až 29. dubna podepíše s Ruskem dohodu o organizaci oprav a modernizaci vrtulníků typu Mi-24V (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-17) na území ČR.
- 23. dubna – pondělí
Ruská armáda plánuje nákup přibližně čtyřiceti nových bitevních vrtulníků Kamov Ka-50. Přibudou tak k šestnácti strojům, které zakoupila v předchozích letech a ověřila v bojích v Čečensku. Ka-50 byl navržen jako náhrada za starší typ Mi-24.
- 21. dubna – sobota
Švédsko, v reakci na čtvrteční havárii letounu JAS-39 Gripen, až do odvolání zakázalo lety všech letounů tohoto typu v modifikacích C a D na svém území.
- 19. dubna – čtvrtek
V severním Švédsku se zřítil stíhací letoun JAS-39 Gripen švédského letectva. Pilot se katapultoval a vyvázl bez zranění.
V německém Friedrichshafenu dnes začíná mezinárodní výstava letadel AERO Friedrichshafen. Mezi vystavujícími nechybí četné zastoupení českých výrobců. [http* //www.aero-friedrichshafen.com/html/en// ]
- 14. dubna – sobota
Ceny zaoceánských letenek jsou v Česku na rekordním minimu a stále klesají. Vzhledem k záměru irské nízkonákladové společnosti Ryanair, která hodlá v blízké budoucnosti dále výrazně snížit ceny letenek do USA, lze očekávat další adekvátní reakci ostatních evropských dopravců a pokračující snižování cen.
- 13. dubna – pátek
Boeing 737 izraelské společnosti El Al narazil při pojíždění ke startu na pařížském letišti Charlese de Gaulla do automobilu letištních mechaniků. Nikdo nebyl při kuriózní nehodě zraněn.
Petice několika desítek vědců, expertů a leteckých inženýrů, kteří usilovali o nové prošetření okolností smrti Jurije Gagarina byla ruskou vládou zamítnuta. Svět se tak, alespoň prozatím, nedozví skutečnou příčinu smrti prvního kosmonauta, který zahynul 27. března 1968, údajně během nezvládnutého manévru při cvičném letu s MiGem-15, kdy se dostal do stopy turbulence jiného letounu.
- 12. dubna – čtvrtek
Stíhací bombardér typu Tornado německého letectva narazil do skály ve švýcarských Alpách. Jeden pilot při tom zahynul, druhý se katapultoval a byl ze skály zachráněn vrtulníkem. Letoun se vracel z cvičení na francouzském ostrově Korsika.
Dva letouny F-15 a F-16 izraelských vzdušných a kosmických sil (IASF) zasahovaly včera odpoledne, v souladu s izraelskými protiteroristickými směrnicemi, proti americkému dopravnímu letounu Boeingu 777 s cestujícími na palubě. Letadlo při přiblížení k pobřeží u Tel Avivu ztratilo spojení s kontrolní věží.
- 10. dubna – úterý
České aerolinie založily dvě nové dceřiné společnosti - Air Cargo Terminal a.s., která provozuje cargo terminál na letišti Praha-Ruzyně a společnost Air Czech Catering a.s., která převzala veškeré aktivity ČSA v oblasti cateringu.
- 6. dubna – pátek
Snaha EU a USA o dohodu výměny dat cestujících v letecké dopravě začíná mít konkrétní podobu. Dohoda by měla být uzavřena do tří měsíců, neboť v červenci končí platnost dosavadní úmluvy.
- 5. dubna – čtvrtek
Před sedmdesáti lety zahájilo provoz letiště Praha-Ruzyně, když zde 5. dubna roku 1937 v 9 hodin ráno přistál stroj Douglas DC-2 tehdejší Československé letecké společnosti letící na vnitrostátní lince Piešťany-Zlín-Brno-Praha.
- 4. dubna – středa
Letectvo Spojených států objednalo dalších pět bezpilotních prostředků RQ-4 Global Hawk verze B, v ceně 58 milionů USD za kus. Jde o větší 13tunovou verzi, která unese o 2 tuny těžší užitečné zatížení.
- 3. dubna – úterý
Včera v dopoledních hodinách odlétli ze základny 23. vrtulníkového letectva v Přerově do Kosova příslušníci 1. vrtulníkové jednotky AČR v silách KFOR. Jednotka je tvořena 29 osobami a dvěma víceúčelovými vrtulníky Mi-17 v úpravě pro síly rychlé reakce s prodlouženým doletem a přídavným pancéřováním.
- 2. dubna – pondělí
Pákistán provedl další, již třetí zkoušku řízené rakety s plochou dráhou letu s jadernou hlavicí kategorie stealth. Raketa Haft VII, více známá pod názvem Babur, je schopná za letu kopírovat terén, a tím se krýt před dosahem radiolokátorů.
Březen 2007[editovat zdroj]
- 29. března – čtvrtek
Letouny Aero L-159 Alca z výzbroje české armády nalétaly 10 000 letových hodin od roku 2000, kdy byly zavedeny do výzbroje.
Francie vyslala 6 svých nových letounů Rafale F2 na misi do Afghánistánu. Tři působí z letiště v Dušanbe v Tádžikistánu a další tři z letadlové lodě Charles de Gaulle u pákistánských břehů. Cílem je získat s novým typem bojové zkušenosti.
- 26. března – pondělí
Česká republika vyjednává s Nigérií o prodeji 10 až 15 nadbytečných letounů L-159 z výzbroje české armády. V Nigérii by měly nahradit dosluhující francouzské Alpha Jety.
- 22. března – čtvrtek
Švýcarský balonový letec Bertrand Piccard plánuje obletět svět, tentokrát ve čtyřmotorovém letounu poháněném výhradně sluneční energií. Devětačtyřicetiletý dobrodruh bude muset udržet solární letoun ve vzduchu celých 36 hodin, což je déle než jakýkoli dosavadní solární létající stroj.
- 20. března – úterý
Největší dopravní letoun současnosti Airbus A380 dnes poprvé přistál na americkém kontinentu, když uskutečnil svůj první let přes Atlantik z Frankfurtského letiště do New Yorku.
Od 15. března probíhá v prostorách Café bez hranic, Budečská 33, Praha 2 (u Vinohradské tržnice) výstava grafických děl Petra Ptáčka ztvárňujících převážně leteckou techniku. Výstava potrvá do 31. května letošního roku.
- 16. března – pátek
Kanadská firma Bombardier (en) představila nový dosud nejdelší model CRJ1000 vycházející z letadel Bombardier Challenger (en). Letoun pojme 100 pasažérů, uváděný dolet je 3139 km.
Letecká společnost Abertis Airports ze španělské korporace Abertis Infraestructuras, se zajímá o účast v privatizaci státní společnosti Letiště Praha.
- 14. března – středa
- Světoví výrobci malých letadel zaznamenali v loňském roce oproti roku 2005 nárůst o 24,1 procenta. Na základě údajů sdružení výrobců letadel (General Aviation Manufacturers Association) to uvádí společnost Grossmann Jet Services, která se zabývá leteckou přepravou. K dobrým výsledkům napomohl především růst světové ekonomiky.
- 13. března – úterý
Polská letecká společnost LOT loni přepravila 3,7 milionu cestujících, což je o 3,6 procenta více než v roce 2005. Nárůst pasažérů se projevil především na linkách do Spojených států a Kanady. Plán na letošní rok, také díky investicím do nových letadel, počítá s dalším nárůstem až na 4,2 milionu cestujících.
- 12. března – pondělí
Před osmi lety Česká republika vstoupila do NATO.
Z důvodu zvyšování přepravní kapacity na londýnském letišti Stansted ze současných 25 až na 68 milionů cestujících v roce 2030, by zde měla být také vybudována vzletová a přistávací dráha situovaná jižně od stávající. Uvedení do provozu se předpokládá v roce 2015.
- 9. března – pátek
Podle zprávy Mezinárodní rady letišť (ACI) odbavilo v roce 2006 nejvíce cestujících letiště Hartsfield-Jackson v Atlantě (84,8 mil.), následované chicagským letištěm O'Hara (76,2 mil.) a londýnským letištěm Heathrow (67,5 mil.) Nejvyšší nárůst počtu odbavených cestujících však zaznamenalo letiště v Pekingu (o 18,3 %).
Včera přistál na pražském ruzyňském letišti nový typ pro letadlový park Českých aerolinií (ČSA) letoun Airbus A319-112.
- 8. března – čtvrtek
Čínská firma AVIC zahájila výrobu prvního proudového dopravního letadla „vlastní“ konstrukce typu ARJ21. Podle dostupných informací se zřejmě jedná o klon typu MD-90. První let je plánován na březen 2008.
Slovenské aerolinie zažádaly o vyhlášení konkurzu, protože přestaly být finančně podporovány rakouským majoritním vlastníkem Austrian Airlines.
- 7. března – středa
Přinejmenším 49 lidí zemřelo při havárii indonéského dopravního letadla Boeing 737-400, které se vzňalo při přistání na letišti v Yogyakartě na ostrově Jáva. Na palubě bylo 140 lidí.
Royal Air Force rozhodly o uvedení do provozu nové letky využívající bezpilotní systémy. Nová letka bude začleňovat několik stávajících letek a dále se rozšíří o specialisty k obsluze dvou nových bezpilotních systémů MQ-9 Reaper (původní RQ-1 Predator B).
- 6. března – úterý
Izraelská firma Urban Aeronautics nedávno začala s vývojem létajícího automobilu kategorie VTOL (kolmo vzlétající i přistávací letoun), se kterým by se dalo přepravovat i v rámci městské aglomerace.
- 5. března – pondělí
Odbory francouzské části společnosti Airbus vyhlásily na úterý 6. března stávku. Protestují tak proti chystanému snižování stavu zaměstnanců a plánu zavírat továrny.
- 2. března – pátek
Dnešním dnem si připomínáme 80. výročí úmrtí prvního českého aviatika Jana Kašpara, který v roce 1927 v chudobě a duševní nemoci spáchal sebevraždu.
Piloti 212. taktické letky z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, vyškolení na podzvukových bitevních letounech Aero L-159A ALCA, se opět po roce zúčastní cvičení NATO ve dnech 5.–30. března v Belgii.
Únor 2007[editovat zdroj]
- 28. února – středa
Největší evropský výrobce letadel, firma Airbus oznámila, že během následujících čtyř let propustí ve svých závodech celkem 10 000 pracovníků. Důvodem úsporných opatření jsou ekonomické problémy, do kterých se společnost dostala především díky výraznému zpoždění ohlášené výroby obřího dopravního letadla Airbus A380.
- 27. února – úterý
Švédská televize odvysílala již druhý díl dokumentárního pořadu o údajné úplatkářské aféře spojené s prodejem stíhaček JAS-39 Gripen. V tomto dílu se k problému vyjadřuje i bývalý ministr zahraničí ČR Jan Kavan, který uvedl, že podle jeho vědomostí byly vlivným českým politikům nabízeny značné sumy za podporu nákupu švédských letadel a nevyloučil ani možnost, že někteří politici tyto úplatky skutečně převzali.