Portál:Letectví/Aktuality/Archiv
Vzhled
Rok 2024
[editovat zdroj]Říjen 2024
[editovat zdroj]- 26. října – sobota
- Uskutečnil se poslední komerční let letecké společnosti ČSA.
- 23. října – středa
- 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou má první certifikované instruktory pro vrtulníky UH-1Y Venom a Bell AH-1Z Viper.
Červenec 2024
[editovat zdroj]- 31. července – středa
- Ukrajinské letectvo převzalo první stíhací letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon.
Květen 2024
[editovat zdroj]- 30. května – čtvrtek
- Indické vzdušné síly se připojí k cvičení Red Flag amerického letectva na Aljašce.
- 29. května – středa
- Ukrajina obdrží od Švédska 16. balíček vojenské pomoci, který bude zahrnovat mimo jiné 2 letouny včasné výstrahy Saab 340 AEW&C.
- 2. května – čtvrtek
- Vrtulník Airbus Helicopters Racer na jehož vývoji se podílel i Výzkumný a zkušební letecký ústav uskutečnil první let.
Březen 2024
[editovat zdroj]- 21. března – čtvrtek
- Švýcarské vzdušné síly zahájily proces přesunu 22 vysloužilých stíhacích letounů 3. generace Northrop Grumman F-5 Tiger II k americké námořní pěchotě (USMC). Letouny poslouží při výcviku v roli „agresora“.
- 20. března – středa
- Společnost General Atomics Aeronautical Systems odhalila, že probíhaly testy bezpilotního letounu MQ-9B SeaGuardian v roli protiponorkového letounu, což zahrnovalo vypuštění bójí a využití radaru Raytheon SeaVue.
- 15. března – pátek
- US Navy převzalo první bezpilotní létající tanker Boeing MQ-25 Stingray.
Únor 2024
[editovat zdroj]- 21. února – středa
- Prototyp tureckého stíhacího letounu TAI TF Kaan absolvoval první let.
- 13. února – úterý
- Letouny Gripen AČR poprvé tankovaly ve vzduchu z letounů Airbus A330 MRTT.
- 9. února – pátek
- Americká armáda zrušila program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) z něhož měl vzejít nástupce Bell OH-58C. Bell se účastnil tohoto programu se svým návrhem Bell 360 Invictus proti konkurenčnímu Sikorsky Raider X. Práce na vrtulnících mohou pokračovat do konce fiskálního roku 2024.
- Nizozemsko předá Ukrajině 6 letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon.
Leden 2024
[editovat zdroj]- 29. ledna – pondělí
- Jana Černochová dnes s velvyslancem USA Bijanem Sabetem podepsala Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými k projektu pořízení 24 letounů 5. generace F-35.
- 25. ledna – čtvrtek
- Mise vrtulníku Ingenuity na Marsu byla ukončena.
- 14. ledna – neděle
- Společnost Sirius Aviation představila svůj návrh letadla na vodíkový pohon, který má vlastnosti VTOL.
- 12. ledna – pátek
- NASA veřejně slavnostně představila letoun Lockheed Martin X-59 QueSST, který by měl v budoucnu podnikat nadzvukové testovací lety nad územím Spojených států.
- Český kotingent Task Force HIPPO s trojicí vrtulníků Mi-171ŠM z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou se na začátku ledna přesunul do Polska, kde posílí kolektivní obranu východního křídla NATO v rámci předsunuté alianční přítomnosti.
- 5. ledna – pátek
- Při pokusu o přistání na leteckou základnu Ellsworth v Jižní Dakotě se zřítil bombardér B-1B Lancer. Posádka se katapultovala.
- 3. ledna – středa
- Raytheon získal zakázku v hodnotě 345 miliónů USD na dodání více než 1500 chytrých zbraní vzduch-země StormBreaker, které by mělo být možné využít za každého počasí.
- 2. ledna – úterý
- Na letišti Tokio-Haneda se srazil přistávající Airbus A350-941 letu 516 Japan Airlines (imatrikulace JA13XJ) s de Havilland Canada DHC-8MPA (JA722A) Japonské pobřežní stráže. Z šestičlenné osádky DHC-8 přežil nehodu pouze kapitán letadla. Všech 12 členů osádky a 367 cestujících A350 nehodu přežilo, 14 z nich se zraněním.
Rok 2023
[editovat zdroj]Prosinec 2023
[editovat zdroj]- 29. prosince – pátek
- Raketoplán X-37B odstartoval na misi OTV-7 s využitím rakety Falcon Heavy
- 22. prosince – pátek
- Ukrajina nasadila ve válce drony UJ-25 Skyline s proudovým motorem.
- 21. prosince – čtvrtek
- Slovinsko převzalo svůj první transportní letoun Leonardo C-27J Spartan.
- 20. prosince – středa
- Americká armáda nakoupí od společnosti Raytheon 6 000 protiraketových střel Coyote ve verzi Block 2 a 700 střel ve verzi Block 3.
- 14. prosince – čtvrtek
- Německý Bundeswehr objednal 62 vrtulníků Airbus H145M s opcí na dalších 20 ks. Což představuje dosud největší objednávku na vojenskou verzi tohoto typu. Německá armáda obdrží 57 z 62 kusů, zbytek připadne Luftwaffe.
- GE Aerospace oznámil úspěšné vyzkoušení náporového pohonu, který je určen pro dosahování hypersonických rychlostí. Pohonná jednotka je založená na využití rotačního detonačního spalování (RDC).
- Na Rumunsko dopadl ruský dron.
- 12. prosince – úterý
- Americké letectvo vyzkoušelo doplňování paliva z letounu C-5M Galaxy do KC-10 Extender. Použilo přitom techniku zpětného toku, kdy bylo palivo čerpáno přes tankovací ráhno, kterým normálně proudí palivo z letounu KC-10. C-5M doplnil do letounu KC-10 přibližně 10 660 kg paliva za 30 minut letu.
- 7. prosince – čtvrtek
- Start up Hill Helicopters odhalil dva draky lehkých jednomotorových vrtulníků HX50.
- 6. prosince – středa
- Všechny letouny V-22 Osprey byly uzemněny v reakci na podezření, že únava materiálu mohla být příčinou selhání a smrtelné nehody modelu CV-22B, která se odehrála 29. listopadu u pobřeží japonského ostrova Jakušima.
- 4. prosince – pondělí
- Embraer podepsal s Jižní Koreou dohodu o nákupu tří letounů C-390 Millennium.
Listopad 2023
[editovat zdroj]- 27. listopadu – pondělí
- Společnost Airbus úspěšně otestovala nové rozhraní HMI pro vrtulníky s označením Vertex, které umožňuje plně autonomní provoz vrtulníku od pojíždění, přes vzlet až po přistání.
- Bell Textron, který je jednou ze 4 společností vybraných pro fázi 1A programu SPRINT, představil svůj koncept.
- Na čínské letadlové lodi Fu-ťien byly zahájeny testy katapultu.
- 17. listopadu – pátek
- Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej 400 řízených střel BGM-109 Tomahawk ve verzích Block IV (200 ks) a Block V (200 ks) v celkové hodnotě 2,35 miliard USD.
- Bezpilotní letoun General Atomics Mojave zahájil letové zkoušky na palubě britské letadlové lodi HMS Prince of Wales.
- 15. listopadu – středa
- Společnost Aurora Flight Sciences zveřejnila svůj návrh na experimentální vysokorychlostní letoun se schopností VTOL pro program SPRINT, který vzniká pod organizací DARPA.
- 12. listopadu – neděle
- Dopravní dron Elroy Air Chaparral C1 kategorie hVTOL uskutečnil první let na letišti Byron v Kalifornii. Jde o první hybridní letoun se schopností kolmého vzletu a přistání, který využívá ke svému pohonu turbogenerátor a elektrický pohon. Dron by měl zvládnout přepravit náklad 226 kg (500 lb) na vzdálenost 463 km (250 námořních mil)
- 10. listopadu – pátek
- Northrop Grumman B-21 Raider uskutečnil první let.
- 9. listopadu – čtvrtek
- Létající automobil Samson Sky Switchblade absolvoval první let. Tento dopravní prostředek by měl stát 170 000 USD.
- Boeing T-7A Red Hawk dorazil na leteckou základnu Edwards k dalšímu testování.
- 6. listopadu – pondělí
- Čínské letadlo J-11 vypálilo fléry před kanadský vrtulník Sikorsky CH-148 Cyclone nad mezinárodními vodami Jihočínského moře.
- 2. listopadu – čtvrtek
- Letiště Líně zůstane Armádě ČR.
- 1. listopadu – středa
- Bezpilotní vrtulník Airbus Helicopters VSR700 vyvíjený ve spolupráci s Naval Group úspěšně dokončil námořní zkoušky v rámci francouzského programu Systeme de Drone Aerien Marine (SDAM). VSR700 vzlétl z paluby fregaty Provance ve středozemním moři v období mezi 2. a 9. říjnem.
- Indické námořnictvo vyřadilo letouny Il-38
Říjen 2023
[editovat zdroj]- 30. října – pondělí
- Polsko obdrželo první dva vrtulníky Leonardo Helicopters AW149.
- 26. října – čtvrtek
- Společnost BETA Technologies předala pobočce americké výzkumné laboratoře letectva AFWERX první letoun na elektrický pohon BETA ALIA.
- 19. října – čtvrtek
- Flotila letounů Embraer C-390 brazilského letectva dosáhla náletu 10 000 letových hodin.
- 15. října – neděle
- Rusko podalo stížnost Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) kvůli přetrvávajícím sankcím, které dopadly na ruské civilní letectví.
- 14. října – sobota
- Turecký bezpilotní letoun Baykar Bayraktar TB3 absolvoval vysokorychlostní část pozemních taxi testů.
- 13. října – pátek
- V rámci schválené americké pomoci by Ukrajina měla obdržet pozemná protivzdušný obranný systém FrankenSAM, který využívá rakety AIM-9M Sidewinder.
- 11. října – středa
- Vylepšená verze vrtulníku AH-64E Apache (Verze 6.5) absolvovala úspěšně svůj první let.
- 9. října – pondělí
- Řecko formálně požádalo o nákup 49 vrtulníků Sikorsky UH-60 Black Hawk, které by měly nahradit stávající vrtulníky Bell UH-1.
- 5. října – čtvrtek
- Americký letecký tanker McDonnell Douglas KC-10 Extender absolvoval svou poslední bojovou misi před očekávaným vyřazením v roce 2024.
- Americké letouny F-16 sestřelily turecký vyzbrojený bezpilotní letoun, který vedl palbu v blízkosti amerických jednotek na severovýchodě Sýrie.
- 2. října – pondělí
- Zmenšený eVTOL demonstrátor MiYa byl přesunut kvůli testům na letiště společnosti Aero Vodochody.
- 1. října – neděle
- Dánsko obdrželo první 4 letouny F-35 Lightning II.
Září 2023
[editovat zdroj]- 29. září – pátek
- Diamond DA42-VI uskutečnil první let s udržitelným leteckým palivem. Jedná se o společný projekt Lufthansa Aviation Training GmbH, Diamond Aircraft Industries GmbH, Austro Engine GmbH, World Fuel Services Europe Ltd. a letiště Brémy.
- 28. září – čtvrtek
- Austrálie trvale uzemnila vrtulníky MRH-90 Taipan. Předčasně vyřazené vrtulníky nahradí typ UH-60M Black Hawk.
- 25. září – pondělí
- Společnost Northrop Grumman získala kontrakt ve výši 705 miliónů USD na vývoj Stand-in Attack Weapon (SiAW). Program na vývoj rakety země-vzduch s otevřenou architekturou, která by měla umožnit rychlé upgrady subsystémů, pokročil do druhé fáze. Ta by měla trvat přibližně 36 měsíců. Do druhé fáze nepokročila konkurenční společnost Lockheed Martin.
- 23. září – sobota
- Letoun Il-76, který je spojován s vojenskou skupinou PMC Wagner explodoval po sjezdu z ranveje po přistání na letišti Gau na severu Mali. Počet obětí nebyl upřesněn. Na jeho palubě měli být vojáci z Mali.
- Finsko pořádá mezinárodní letecké cvičení Baana23 na provizorním letišti. Mimo jiné se jej účastní letouny Eurofighter Typhoon RAF. Během tohoho cvičení se prověří schopnost personálu provozovat letouny z improvizovaných letišť na silnicích a dálnicích.
- 18. září – pondělí
- Northrop Grumman chystá sérii modernizací stealth bombardérů B-2. Při nich by měl letoun obdržet nový snáze udržovatelný povrch a systém pro plánování misí, který byl vyvinut pro jeho nástupce B-21.
- 17. září – neděle
- Letoun F-35 patřící USMC se zřítil v Jižní Karolíně. Pilot se katapultoval. Po troskách letounu je vyhlášeno pátrání.
- 17. září – neděle
- Při leteckých závodech v Renu došlo ke srážce dvou letounů North American T-6 Texan ve vzduchu. Oba piloti zahynuli.
- 16. září – neděle
- Letoun Aermacchi MB-339 akrobatické letky Frecce Tricolori italského letectva havaroval krátce po startu z letiště Turín-Caselle. Pilot se úspěšně katapultoval, letoun při dopadu narazil do auta v němž cestovala čtyřčlenná rodina. Nehodu nepřežila pětiletá dívka.
- 12. září – úterý
- Letoun Airbus A320 ruských aerolinií nouzově přistál na poli v Novosibirské oblasti.
- V Tlusticích na Berounsku havaroval ultralight. Nehodu nepřežili dva lidé.
- 8. září – pátek
- Boeing vyhrál zakázku na stavbu demonstrátoru, který by byl schopný zasahovat proti hypersonickým zbraním. V rámci druhé fáze programu Glide Breaker obdrží od organizace DARPA 70,6 milionů USD.
- 7. září – čtvrtek
- Británie testuje dopravní dron HCMC od W Autonomous Systems pro provádění operací z palub letadlových lodí. Letoun absolvoval první vzlet a přistání na palubě HMS Prince of Wales.
- 4. září – pondělí
- Indie zahájila vojenské letecké cvičení Trishul, které bude trvat do 14. září. Indické letectvo bude cvičit u hranic s Pákistánem a Čínou.
Srpen 2023
[editovat zdroj]- 29. srpna – úterý
- V Rusku havaroval vrtulník Mil Mi-8 patřící FSB u obce Prudnyj v Čeljabinské oblasti. Tři lidé nehodu nepřežili.
- Boom Supersonic XB-1 získal od FAA certifikaci pro provádění experimentálních letů. XB-1 má posloužit pro vývoj technologií pro soukromá dopravní nadzvuková letadla, včetně testování udržitelného leteckého paliva.
- Letecká společnost Iraqi Airways přebrala poslední objednaný Airbus A220.
- Lockheed Martin X-59 QueSST se po pozemních testech vrací zpět výrobci k odstranění chyby v systému řízení letu, který byl odhalen při pozemních taxi testech.
- USA odsouhlasily možný prodej až 50 střel JASSM-ER do Japonska.
- 25. srpna – pátek
- Během cvičení u Žytomyru zahynul pilot 40. brigády taktického letectva ukrajinského letectva Andrey Pilshchikov pod volacím znakem "Juice", stíhací pilot MiG-29, člen jednotky obrany Kyjeva s neoficiálním názvem “Kyjevský přízrak” spolu s ním major Vjačeslav Minka a major Sergej Prokazin. Srazila se dvě cvičná letadla L 39.
- 23. srpna – středa
- U obce Kuženkino ve Tverské oblasti Ruska, cca 100 km severně od Moskvy, havaroval business jet Embraer Legacy 600 (imatrikulace RA-02795) letící na trase Moskva-Šeremeťjevo–Petrohrad-Pulkovona jehož palubě se kromě tříčlenné osádky podle letové dokumentace nacházel také ruský oligarcha a majitel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a někteří jeho spolupracovníci. Zahynulo všech 10 osob na palubě.
- 19. srpna – sobota
- Ukrajině se podařilo dronem zasáhnout a zlikvidovat ruský bombardér Tu-22M3.
- 17. srpna – čtvrtek
- Do Česka dorazil první z objednaných vrtulníků Bell UH-1Y Venom a další Bell AH-1Z Viper, který doplní 2 už přítomné vrtulníky.
- 16. srpna – středa
- Ministerstvo leteckých sil USA vybralo společnost JetZero pro další fázi projektu prototypu letounu s hybridním křídlem (BWB).
- 14. srpna – pondělí
- Dánské letouny F-16 v rámci letecké pohotovosti (QRA) zachytily nad Baltským mořem dva bombardéry Tu-95, které měly kurz do nizozemského vzdušného prostoru.
- Společnost Pratt & Whitney stahuje motory PWG kvůli podezření, že na nich mohou být mikroskopické trhliny. Bude staženo 1 200 motorů ke kontrole. Tento krok zasáhne 57 leteckých společností.
- 13. srpna – neděle
- Při letecké přehlídce Thunder over Michigan havaroval MiG-23UB provozovaný soukromou společností. Posádka se katapultovala po ztrátě výkonu motoru. Nedošlo k žádnému zranění.
- 9. srpna – středa
- Prototyp eVTOL letadla Vertical Aerospace VX4 havaroval při zkušebním letu.
- 6. srpna – neděle
- Ukrajina použila v boji francouzské řízené střely SCALP EG (francouzská varianta Storm Shadow).
- 4. srpna – pátek
- USAF ve spolupráci se společností Lockheed Martin začal s druhou fází aktualizace softwaru letounů F-22 v programu Raptor Agile Capability Release (RACR).
- 2. srpna – středa
- Letiště u Českých Budějovic zahájilo mezinárodní provoz. Z letiště odlétl první spoj cestovní společnosti Čedok do turecké Antalye.
- 1. srpna – úterý
Červenec 2023
[editovat zdroj]- 27. července – čtvrtek
- Letoun Northrop Grumman B-21 Raider pokračuje v pozemních testech. Má za sebou první nastartování.
- Společnost Northrop Grumman se nebude dál účastnit soutěže na stíhací letoun 6. generace NGAD.
- 26. července – středa
- Na základnu Náměšť nad Oslavou byly dopraveny první dva bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper pro Vzdušné síly Armády ČR.
- 25. července – úterý
- Polsko se dohodlo se společností Saab na dodání dvou letounů včasné výstrahy Saab 340 AEW-300 za 600 milionů švédských korun (přibližně 57 milionů USD).
- 24. července – pondělí
- Austrálie zakoupí 20 letounů Lockheed Martin C-130J Super Hercules za 6,6 miliardy USD.
- 24. července – pondělí
- Bezpečnostní požadavky EASA mohou vést ke snížení doletu letadel Airbus A321XLR. EASA požaduje pro zvýšení bezpečnosti dodatečnou protipožární úpravu palivové nádrže RCT, která se nachází v zadní části pod podlahou kabiny.
- V rámci mise Baltic Air Policing zachytila jednotka RAF cvičně dva americké bombardéry B-52.
- 21. července – pátek
- Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady USA Johna Kirbyho se mohou letouny F-16 dostat koncem roku 2023.
- Podle serveru The Drive Rusko začalo proti Ukrajině používat modernizované vrtulníky Kamov Ka-52M.
- 17. července – pondělí
- Na letišti v polském Chrcynnu se zřítilo letadlo Cessna 208 na hangár. Nejméně 5 lidí zahynulo a 7 bylo zraněno.
- USA oznámily, že vyšlou do oblasti Hormuzského průlivu a Ománského zálivu víceúčelové letouny F-35 s cílem zvýšit bezpečnost lodní dopravy po íránských pokusech o zmocnění se tamních komerčních lodí.
- 15. července – sobota
- Od 15. července do 15. září tohoto roku má letecká hasičská služba pronajeté služby slovenské společnosti Heli Company, která poskytne na tuto dobu 2 vrtulníky UH-60 Black Hawk.
- 11. července – úterý
- Embraer EMB 120 společnosti Halla Airlines havaroval při přistání na letišti v Mogadišu. Všichni cestující přežili.
- 10. července – pondělí
- 7. července – pátek
- Ruské letouny ohrožovaly blízkými průlety americké bezpilotní letouny MQ-9 Reaper nad Sýrií, kde operovaly proti ISIS. Při incidentu z předchozího dne použili piloti ruských letounů také světlice odpálené v blízkosti amerických letounů.
- 5. července – středa
- NASA zveřejnila, že letoun Lockheed Martin X-59 QueSST se přesunul blíže k dráze k provedení pozemních a počátečních letových testů.
- 2. července – neděle
- Izrael nakoupí dalších 25 letounů F-35 za 3 miliardy USD.
- Na Ukrajině se podařilo nalézt zbytky z 8 stíhacích letounů Hawker Hurricane, které SSSR obdržel v rámci smlouvy o půjčce a pronájmu. Letouny byly zničeny a pohřbeny, aby se mohl SSSR vyhnout platbě.
- 1. července – sobota
- V pořadí šestý letoun Airbus Beluga XL má za sebou svůj roll out. Jedná se o poslední vyrobený letoun.
Červen 2023
[editovat zdroj]- 27. června – úterý
- V oblasti Sumy na Ukrajině byl pozorován ruský bezpilotní letoun Suchoj S-70 Ochotnik s vlastností stealth, který dosud nebyl nasazen v boji.
- 22. června – čtvrtek
- Bílý dům potvrdil, že ozbrojené složky Indie budou provozovat 31 letounů MQ-9B SeaGuardian.
- 20. června – úterý
- První sériový letoun Boeing T-7A Red Hawk určený pro výcvik zvládl projít pozemními taxi testy.
- 25 členských států NATO se účastní vojenského cvičení Air Defender 2023, které se odehrává převážně v německém vzdušném prostoru. Cvičení se zaměřuje na situaci, kdy dojde k aktivaci 5. článku severoatlantické smlouvy. Do cvičení se zapojí všechny útvary Vzdušných sil AČR.
- 12. června – pondělí
- Boeing upraví ve spolupráci s NASA letoun MD-90 na demonstrátor X-66A, který prověří koncept dlouhého tenkého křídla s diagonálními vzpěrami. (Transonic Truss-Braced Wing) Tento typ křídla by mohl přispět k ekologičtější formě letecké přepravy.
- 9. června – pátek
- Ázerbájdžánské letectvo se stane provozovatelem Alenia C-27J Spartan.
- 5 letounů JAS-39C Gripen a 40 členů leteckého a pozemního personálu českého letectva se účastní cvičení ARCTIC CHALLENGE EXERCISE (ACE) 2023.
- 6. června – úterý
- – Ve Vojenském újezdu Boletice se uskutečnily poslední střelby vrtulníků Mil Mi-24 náměšťské 221. vrtulníkové letky.
- 5. června – pondělí
- – Nizozemsko vybralo Airbus Helicopters H225M Caracal jako náhradu za vrtulníky AS532 Cougar. Ty by měly zůstat v provozu do roku 2030.
- 1. červen – čtvrtek
- – K Boeingu zamířil první bombardér B-52 Stratofortress na modernizaci jeho radaru v rámci programu RMP. Modernizace letounům přinese zvýšení přesnosti zaměřování a sledování, lepší mapování s vyšší přesností. Modernizace vylepší schopnosti letounu provádět blízkou leteckou podporu i strategické útoky.
Květen 2023
[editovat zdroj]- 29. května – pondělí
- Qantas vyřadí v polovině roku 2024 své letouny Boeing 717. Budou nahrazeny letouny Airbus A220-300
- 28. května – neděle
- Letoun C919 od společnosti Commercial Aviation Corporation of China (Comac) zahájil komerční provoz u aerolinií China Eastern.
- 26. května – pátek
- Oddělení Accelerator Artificial Intelligence (AIA) spadající pod Air Force-Massachusetts Institute of Technology úspěšně demonstrovalo navigaci MagNav na palubě letounu C-17 v reálném čase. MagNav představuje navigaci, která k určování polohy využívá mapu magnetických anomálií a vytrénovanou neuronovou síť.
- 23. května – úterý
- Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak uvedl, že se Polsko zapojí do výcviku ukrajinských pilotů pro letouny F-16.
- 22. května – pondělí
- Bombardéry Northrop B-2 Spirit se vrací na oblohu po jejich uzemnění v prosinci 2022.
- 17. května – středa
- Řecko obdrželo první 2 z 10 letounů Leonardo M-346 Master.
- 16. května – úterý
- Raytheon Technologies vybaví letouny KAI FA-50 radarem PhantomStrike.
- 15. května – pondělí
- Čeští letečtí návodčí se účastní mezinárodního cvičení Hbitý Rys 23 v Litvě.
- DARPA přidělila projektu CRANE označení X-65. Ten vyrobí dceřiná společnost firmy Boeing Aurora Flight Sciences. Zároveň také začíná 2. fáze tohoto projektu, která bude zahrnovat vývoj letového softwaru, ovládacích prvků a kritické přezkoumání návrhu demonstrátoru. Firma má rovněž opci na 3. fázi, která bude zahrnovat stavbu demonstrátoru.
- 12. května – pátek
- Společnosti L3Harris a Air Tractor zahájily malosériovou výrobu AT-802U Sky Warden pro US Special Operations Command (SOCOM). Letouny budou sloužit k poskytnutí blízké letecké podpory v nízkých nadzemních výškách.
- 10. května – středa
- Společnost Aero Vodochody zahájila sériovou výrobu 4 letounů L-39NG pro LOM Praha.
- 9. května – úterý
- Společnost Ryanair si objednala 150 letadel Boeing 737 MAX 10 s opcí na dalších 150 kusů.
- 6. května – sobota
- Dle ukrajinských tvrzení se podařilo ukrajinské protivzdušné obraně sestřelit ruskou hypersonickou střelu Ch-47M2 Kinžal pomocí systému MIM-104 Patriot.
- 5. května – pátek
- První transportní letoun CASA C-295 určený pro indické letectvo uskutečnil svůj první let. Indické letectvo se má stát největším provozovatelem tohoto typu.
- 3. května – středa
- Moskevský kreml byl zasažen dvěma drony. Ruští představitelé obviňují z útoku Ukrajinu, ta se však oficiálně k útokům nehlásí.
- 1. května – pondělí
- Turecko pojmenovalo jimi vyvíjený stíhací letoun 5. generace TAI TF-X jménem KAAN.
Duben 2023
[editovat zdroj]- 27. dubna – čtvrtek
- Na Aljašce došlo ke srážce dvou vrtulníků AH-64D Longbow Apache. Tři vojáci zahynuli, jeden byl zraněn.
- Na Univerzitě obrany v Brně se konala 23. konference protivzdušné obrany.
- 25. dubna – úterý
- Letouny Fairchild A-10 Thunderbolt II dostanou aktualizaci, která jim umožní nést až 16 bomb GBU-39 s malým průměrem, proti samostatným cílům.
- Tým AGM-88G Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range (AARGM-ER), vedený společností Northrop Grumman Corporation spolu s US Navy obdržel ocenění Williama J. Perryho, které uděluje National Defence Industrial Association.
- 21. dubna – pátek
- 3D Radar MADR od Elta System Ltd prošel úspěšně vojskovými zkouškami u Armády ČR. ČR si objednala osm souprav ELM-2084 MMR za cenu 3,5 mld. Kč s DPH. Budou střežit vzdušný prostor v malých a středních výškách do výšky 3 000 m. K jejich nasazení by mělo dojít do konce roku 2023.
- Na ruský Bělgorod dopadly neúmyslně ruské pumy vypuštěné z letounu Su-34.
- 13. dubna – čtvrtek
- Čeští piloti budou mít v květnu tohoto roku možnost vyzkoušet simulátor letounu F-35 Lightning II.
- 12. dubna – středa
- Ruská letecká společnost S7 získala kontrolní podíl ve společnosti Berdsk Electromechanical Factory, která se specializuje na výrobu dílů a komponent pro letecký a obranný průmysl.
- Brazilské letectvo vyjádřilo zájem o zvýšení objednávky stíhacích letounů Saab JAS-39 Gripen E ze 36 na 40 letounů.
- 11. dubna – úterý
- Rumunská Nejvyšší rada národní obrany (CSAT) schválila pořízení nespecifikovaného počtu letounů F-35. Do výzbroje by měly být zařazovány od roku 2030.
- NASA zveřejnila snímky z montáže Lockheed Martin X-59 QueSST na nichž je k letounu přimontována ocasní část.
- Turecko uvedlo do služby výsadkovou útočnou loď TCG Anadolu. Letka letounů, která má operovat z její paluby se skládá převážně z bezpilotních letadel.
- Společnosti Sikorsky a Boeing neuspěly se stížností na výběr konvertoplánu Bell V-280 Valor v rámci programu Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA). Bell tak získal kontrakt v hodnotě 1,3 miliardy USD, s počátečním závazkem v hodnotě 232 milionů USD v příštích 19 měsících, během nichž mají vzniknout virtuální prototypy pro další vývojovou fázi.
- 4. dubna – úterý
- Letouny Embraer C-390 Millennium dosáhly u brazilského letectva plné operační způsobilosti.
- 3. dubna – pondělí
- Byla dokončena výroba prvního vrtulníku AH-1Z Viper pro Českou Republiku.
- Polsko oznámilo, že předalo Ukrajině část letounu MiG-29.
- Nizozemsko má v plánu pořídit střely JASSM-ER pro letouny F-35.
Březen 2023
[editovat zdroj]- 31. března – pátek
- Boeing získal kontrakt v hodnotě 184 milionů USD na modernizaci letounů KC-46A.
- 30. března – čtvrtek
- Program hypersonické střely AGM-183A ARRW bude nejspíše ukončen. Plánované vývojové testy budou dokončeny, ale nevzejde z nich použitelný systém.
- 29. března – středa
- Dva vrtulníky UH-60 Black Hawk 101. výsadkové divize havarovaly v okrese Trigg ve státu Kentucky. Na jejich palubách zahynulo 9 vojáků.
- 28. března – úterý
- Tým Northrop Grumman Corporation a Shield AI byly vybrány US Army k účasti v soutěži Future Tactical Unmanned Aircraft System (FTUAS), jejímž výsledkem by mělo být nalezení náhrady za bezpilotní letouny RQ-7B Shadow.
- Agentura NATO pro podporu a nákup (NSPA) objednala letouny Airbus A330 ve verzi Multi-Role Tanker Transport (MRTT) pro mezinárodní flotilu MRTT, která zajišťuje tankování paliva za letu a zdravotnické evakuační kapacity 6 zemím: Belgii, České republice, Německu, Lucembursku, Nizozemsku a Norsku. Flotila letounů by se tak měla rozšířit ze současných 7 letadel na 10 letadel.
- Test hypersonické střely AGM-183A ARRW uskutečněný 13. března nebyl úspěšný.
- 25. března – sobota
- Zemřel poslední žijící český stíhací pilot Royal Air Force z období druhé světové války, armádní generál v. v. Emil Boček.
- 24. března – pátek
- První let vrtulníků Sikorsky Raider X a Bell 360 Invictus se nejspíše uskuteční až v roce 2024. Důvodem je zpoždění ve výrobě turbohřídelových motorů GE Aerospace T901-GE-900 (ITE). Oba návrhy vrtulníků se účastní programu Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) z něhož by měl vzejít nástupce vrtulníků Bell OH-58 Kiowa.
- 23. března – čtvrtek
- Na Ukrajinu byly přelétnuty první 4 ze 13 letounů MiG-29, které věnovalo Slovensko Ukrajině. Američané věnují Slovensku za tuto pomoc vrtulníky AH-1Z Viper.
- 20. března – pondělí
- Boeing získal kontrakt na výrobu 184 bitevních vrtulníků AH-64E Apache pro US Army a pro ozbrojené složky Austrálie a Egyptu.
- 16. března – čtvrtek
- Vrtulník Leonardo AW09 uskutečnil svůj první vzlet s turbohřídelovým motorem Safran Arriel 2K, ten nahradil původní pohonnou jednotku Honeywell HTS900.
- 14. března – úterý
- V mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem došlo ke srážce bezpilotního bojového letounu General Atomics MQ-9 Reaper se stíhacím letounem Suchoj Su-27. V důsledku kolize letoun MQ-9 havaroval. Podle tvrzení americké strany prováděly dva ruské letouny kroky, které měly letoun poškodit. Údajně na něj měly vypouštět palivo či před něj nalétat. Ruské ministerstvo obrany obvinění popřelo.
- Saudi Arabian Airlines (Saudia) uzavřela se společností Boeing dohodu o nákupu až 49 letounů 787 Dreamliner. 39 je připravena zakoupit s možnou opcí na dalších 10 kusů. Dohoda zahrnuje letouny ve verzích 787-9 a 787-10.
- Norsko si vybralo vrtulníky Sikorsky MH-60R Seahawk jako náhradu za vrtulníky NH90. Dohodu musí potvrdit norský parlament.
- 13. března – pondělí
- Letectvo Spojených států amerických chce vyřadit přibližně 54 % svých letounů F-15E Strike Eagle. Do roku 2028 by měl počet těchto letounů klesnout z 218 na 99, celkem tedy o 119 letounů. Mělo by se jednat o letouny se slabšími motory Pratt & Whitney F100-PW-220E. Dále má být vyřazeno 13 letounů B-1B, 149 F-15C/D, 125 F-16C/D a 64 KC-135R/T.
- 11. března – sobota
- 10. března – pátek
- Bahrajnské královské letectvo oslavilo v Greenville první z 16 letounů F-16 Block 70 určených pro Bahrajn. Ten zahájí testy na Edwardsově letecké základně. Do Bahrajnu budou letouny přemístěny v roce 2024.
- 9. března – čtvrtek
- Společnost Airbus Corporate Helicopters dodala první vrtulník ACH160 Exclusive.
- USA by v příštích 5 až 6 letech mělo ze své výzbroje vyřadit letouny Fairchild A-10 Thunderbolt II. Na letošní rok je plánováno vyřazení 21 letounů z 281. Ty by měly být nahrazeny letouny F-16. Důvodem k vyřazení jsou obavy, že by letoun nebyl schopen vydržet na bojišti proti nepříteli s vyspělou protiletadlovou obranou jakou má například Čína.
- 8. března – středa
- USA schválily možný prodej letounů E-2D Advanced Hawkeye do Japonska.
- Společnost Leonardo Helicopters má nového partnera Weststar Aviation z Malajsie pro program letounu s překlopnými rotory AW609.
- 7. března – úterý
- Tajemník USAF Frank Kendall uvedl, že by letectvo chtělo 200 letounů 6. generace NGAD a 1 000 dronů Collaborative Combat Aircraft, které by plnily roli wingmana.
- USA zveřejnily dvě nové fotografie letounu B-21 Raider, které například více odhalují vstupy vzduchu do motoru.
- 6. března – pondělí
- Typhoony RAF se připojily k německým letounům na misi Baltic Air Policing.
- 3. března – pátek
- Armáda České republiky představila vrtulník Mi-171Š v kamufláži, která reflektuje 55 let služby.
- 2. března – čtvrtek
- Austrálie reaktivuje 9. peruť RAAF, která by měla operovat s třemi letouny Northrop Grumman MQ-4C Triton.
- 1. března – středa
- USA odsouhlasily předpokládaný prodej zbraní v hodnotě 619 miliónů USD na Tchaj-wan. Obchod by měl zahrnovat 100 protiradarových raket AGM-88B HARM, k tomu 23 cvičných raket HARM, dále také 200 AIM-120C-8 a 26 odpalovacích zařízení LAU-129. Výzbroj má být určena pro letouny F-16, které Tchaj-wan modernizuje na verzi F-16V, navíc čeká na dodání 66 dalších letounů v této verzi.
- Rolls-Royce testuje motory F130 (BR725), které mají nahradit motory TF33 na letounech B-52. Rolls-Royce získal kontrakt v hodnotě 2,6 miliardy USD na přebudování B-52 v září 2021. Má vyrobit až 650 motorů F130 pro pohon 75 bombardérů B-52.
Únor 2023
[editovat zdroj]- 28. února – úterý
- Boeing získal kontrakt od amerického letectva na výrobu 26 letounů Boeing E-7A Wedgetail.
- Na letecké přehlídce Avalon Airshow v Austrálii měla veřejnost možnost se poprvé zblízka seznámit s Boeingem MQ-28 Ghost Bat, který je vyvíjen ve spolupráci australské pobočky Boeing Defense, Space & Security s RAAF. Letoun by měl v budoucnu plnit úlohu wingmana podobně jako letoun Kratos XQ-58 Valkyrie.
- Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej pokročilých protiradarových střel AGM-88G AARGM-ER do Austrálie.
- 26. února – neděle
- Ruské vzdušné síly přišly o jeden letoun Berijev A-50 Mainstay na běloruské letecké základně Mačuliščy. K útoku se přihlásili běloruští partizáni ze skupiny Hajun.
- RAF a Luftwaffe se chystají na první mezinárodní misi Baltic Air Policing v Estonsku.
- 25. února – sobota
- Generál Emil Boček oslavil 100. narozeniny.
- 23. února – čtvrtek
- 22. února – středa
- Při havárii letounu Diamond DA42 Twin Star v oblasti západního Slovenska mezi vesnicemi Trenčianske Stankovce a Beckov zahynuly čtyři lidé. Letoun byl registrován v Česku. Posádku tvořili Slováci.
- 21. února – úterý
- Lockheed Martin doručil Indonéskému letectvu první letoun C-130J-30 Super Hercules.
- 20. února – pondělí
- Společnost Rheinmetall podepsala předběžnou smlouvu na výrobu střední části trupu pro letouny F-35.
- Dvoumístná varianta KF-21 Boramae uskutečnila svůj první let.
- 17. února – pátek
- Slovenská společnost AeroMobil, která chtěla vyrábět auta se schopností letu, nenašla dostatek investorů a ukončila svou činnost.
- US Navy zkoumá možnost odpalovat řízené střely AGM-88G AARGM-ER ze země.
- 16. února – čtvrtek
- Prezident Biden vyloučil špionážní určení tří neznámých objektů, které byly sestřeleny nad americkým kontinentem po incidentu s čínským balonem.
- 15. února – středa
- USAF dočasně uzemnilo letouny flotilu letounů KC-135, RC-135 a WC-135, kvůli vadným čepům v ocasní části letounu. Příkaz byl vydán již 10. února s cílem provést kontrolu u letounů do 15 dnů.
- Vrtulník UH-60 Black Hawk patřící Národní gardě havaroval poblíž Huntsville v Alabamě. Nikdo z posádky nepřežil.
- Podle databáze Military Balance má Čína ve výzbroji již 150 letounů J-20 a s výrobou dalších pokračuje.
- 14. února – úterý
- Elektřinou poháněné eVTOL Aerotaxi ALIA-250 od společností Blade Air Mobility a BETA Technologies uskutečnilo svůj první let.
- Čeští piloti dokončili výcvik pro vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper.
- 11. února – sobota
- Kanadský vzdušný prostor narušil neznámý létající objekt ve tvaru cylindru. Pravděpodobně se jednalo o další čínský balon. Objekt byl sestřelen americkým stíhacím letounem F-22.
- Nová generace řízených střel BrahMos-NG, která navazuje na rakety BrahMos má být integrována jako zbraňový systém do letounů MiG-29K, které používá Indie. V budoucnu mají být také nabídnuty ruským ozbrojeným silám.
- 10. února – pátek
- Letoun F-22 Raptor sestřelil nad Aljaškou neznámý létající objekt (pravděpodobně balon) pomocí řízené střely AIM-9 Sidewinder.
- 9. února – čtvrtek
- Spojené státy uskutečnili test mezikontinentální balistické rakety (ICBM) Minuteman III.
- 7. února – pondělí
- Podle ruské tiskové agentury TASS by mělo Rusko vyprodukovat 20 letounů Tupolev Tu-214 ročně pro domácí aerolinie, které jsou zatíženy mezinárodními sankcemi.
- Rusko nabízí Indii vyvíjené letouny Su-75 Checkmate.
- 6. února – neděle
- Letouny B-1B Lancer se vrátily do oblasti Indického a Tichého oceánu k provádění mise Bomber Task Force ze základny na Guamu. Mezi cíle mise patří provádění cvičení se spojenci a posílení vojenské přítomnosti v dynamickém regionu.
- Royal Australian Air Force (RAAF) nechá modernizovat letouny pro elektronický boj EA-18G Growler.
- Na indické letadlové lodi INS Vikrant poprvé přistál letoun MiG-29K a také indický demonstrátor palubního stíhacího letounu HAL Tejas.
- 4. února – sobota
- Spojené státy americké sestřelily čínský balon nad Atlantickým oceánem. Trosky balonu, který USA považují za špionážní se pokusí vyzvednout. Čína tvrdí, že se jednalo o meteorologický balon.
- 2. února – čtvrtek
- Čínská centrální televize (CCTV) uvedla, že Letectvo Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAAF) vyřadí v roce 2023 letouny Chengdu J-7, což je licenční verze letounu MiG-21. CCTV dále uvedla možnost přeměny letounů J-7 na drony.
- Senátoři v USA se snaží zablokovat prodej letounů F-16 do Turecka. Skupina senátorů, tak chce vyvinout tlak na Turecko, aby ratifikovalo členství Švédska a Finska v NATO.
- 1. února – středa
- 211. taktická letka, známá také jako Tygří letka má nového velitele, kterým je major Vladimír Málek.
- Dron MQ-1C vypustil poprvé za letu dron Eaglet, který by měl sloužit pro operace v místech, které by pro pilotované a nepilotované letouny vyšší třídy byly nebezpečné.
- Prototyp vrtulníku Bell 360 Invictus, který je jedním z návrhů v programu FARA, byl rozebrán a přepraven do Fort Worth v Texasu ke kompletaci před prvním letem, který by měl proběhnout v tomto roce.
Leden 2023
[editovat zdroj]- 30. ledna – pondělí
- Společný projekt USAF a DARPA Hypersonic Airbreathing Weapon Concept (HAWC) dokončil další úspěšný let. Střela od Lockheed Martin letěla rychlostí Mach 5 ve výšce 60 000 stop (18 000 m) na vzdálenost delší než 300 námořních mil (560 km). Jednalo se o poslední testovací let, který by měl poskytnout data pro AFRL.
- 29. ledna – neděle
- 27. ledna – pátek
- Část operátorů 533. praporu bezpilotních systémů AČR může nově využívat bezpilotní letouny Puma 3AE k výcviku i provádění operačních úkolů.
- 26. ledna – čtvrtek
- Izrael odmítl žádost americké vlády na dodání systému protiletadlové obrany Hawk napadené Ukrajině.
- Společnost Boom Supersonic zahájila výstavbu továrny pro výrobu nadzvukového dopravního letounu Boom Overture. Továrna se staví v Greensboro v Severní Karolíně.
- 24. ledna – úterý
- Novozélandské letectvo (RNZAF) vyřadilo ze své flotily poslední tři letouny P-3K2 Orion. Letouny P-3 používalo RNZAF od roku 1966. Ve službě je nahradí Boeing P-8A Poseidon.
- 23. ledna – pondělí
- USA a Izrael spolu zahájily kombinované vojenské cvičení Juniper Oak 2023, které by mělo probíhat na území Izraele a v oblasti Středozemního moře. Do cvičení by se mělo zapojit 142 letounů.
- 21. ledna – sobota
- 20. ledna – pátek
- Společnost Sikorsky Aircraft Corporation vyrobila a dodala už 5 000 vrtulníků UH-60.
- 18. ledna – úterý
- Britská společnost Qinetiq získala od Austrálie zakázku na vyvinutí laseru Dragonfire, který by měl ničit hypersonické střely.
- NASA si vybrala společnost Boeing pro stavbu demonstrátoru letadla s „transonickým vyztuženým křídlem“ (Transonic Truss-Braced Wing).
- Na Ukrajině ve městě Brovary se zřítil vrtulník H-255 Super Puma u mateřské školy. Kromě vedení ukrajinského ministerstva vnitra, včetně samotného ministra vnitra, zahynulo také několik dětí. Nehoda má nejméně 18 obětí na životech a 29 zraněných.
- 17. ledna – úterý
- DARPA přešla do 2. fáze programu CRANE, který se zaměřuje na nahrazení tradičních ovládacích ploch pomocí metody řízení proudu vzduchu (AFC). 2. fáze programu se má mj. týkat návrhu letového softwaru a řízení. Smlouvu s opcí na 3. fázi, která zahrnuje stavbu demonstrátoru řady „X“ získala společnost Aurora Flight Sciences.
- Letoun 4,5 generace KAI KF-21 Boramae absolvoval svůj první nadzvukový let.
- 16. ledna – pondělí
- Bělorusko a Rusko zahájily společné cvičení vzdušných sil, které podle jejich tvrzení má mít obranný charakter.
- 15. ledna – neděle
- Poblíž města Pókhara v Nepálu havaroval letoun ATR 72 společnosti Yeti Airlines. Podle aerolinek zahynulo nejméně 69 osob.
- 13. ledna – pátek
- Aero vyhrálo zakázku na provedení generálních oprav a modernizaci bulharských L-39ZA.
- Letouny C-130 Hercules a Typhoon RAF použily pro let směs běžného leteckého paliva a paliva vyrobeného ze směsi odpadů. Cílem je snížit uhlíkovou stopu i závislost na fosilních palivech.
- 12. ledna – čtvrtek
- NATO oznámilo, že přesune do Rumunska letouny včasné výstrahy AEW&C, které budou od 17. ledna operovat z letiště v Bukurešti s cílem zesílit přítomnost aliance v regionu a monitorovat ruskou vojenskou aktivitu.
- 11. ledna – středa
- Po selhání počítačového systému Federal Aviation Administration pro distribuci upozornění NOTAM došlo k odložení či zrušení stovek letů po celých USA.
- 10. ledna – úterý
- Kanada zakoupí 88 víceúčelových stealth letadel F-35A Lightning II. Za letouny a potřebné vybavení zaplatí 19 miliard kanadských dolarů (317 miliard Kč).
- 9. ledna – pondělí
- Turecko dokončuje stíhací letoun 5. generace TAI TF-X. Očekávaný roll out by měl proběhnout 18. března 2023.
- Francouzská společnost Flying Whales podepsala s Ariane Group předběžnou dohodu o využití vzducholodě LCA60T pro přepravu dílů raket Ariane 6.
- 7. ledna – sobota
- Na Uherskohradišťsku se zřítil vírník, jeho dvoučlenná posádka utrpěla lehčí zranění.
- Společnost Horizon Aircraft dokončila zkoušky zaměřené na udržení ve visu u eVTOL letounu Cavorite X5.
- 5. ledna – čtvrtek
- Národní letecká garda USA vyřadila pozorovací letouny RC-26B
- 4. ledna - středa
- – Na území Česka probíhá výcvik slovenských vojenských letovodů
- Víceúčelové stíhací letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II verze Block 4 od výrobní řady Lot 17 dostanou dostanou nový radar AN/APG-85 místo současného AN/APG-81.
- Ruské ozbrojené složky obdržely první modernizované vrtulníky Kamov Ka-52M.
- 2. ledna - pondělí
- US Navy objednalo dvojici letounů Kratos XQ-58 Valkyrie pro projekt Penetrating Affordable Autonomous Collaborative Killer.
Rok 2022
[editovat zdroj]Prosinec 2022
[editovat zdroj]- 29. prosince - čtvrtek
- Rumonsko objednalo až 7 taktických bezpilotních letounů Watchkeeper X od společnosti Elbit Systems.
Rok 2007
[editovat zdroj]Květen 2007
[editovat zdroj]- 24. května - čtvrtek
- České aerolinie za první čtvrtletí 2007 vykázaly ztrátu 122 mil. Kč. Oproti stejnému období loňského roku jde však o půl miliardy lepší výsledek, především díky vyššímu počtu přepravených cestujících.
- 22. května - úterý
- Boeing zahájil konečnou montáž prvního letounu typu 787. Boeing 787 je první zcela nový typ civilního letounu firmy Boeing za posledních více než 10 let.
- 21. května - pondělí
- Firmě Boeing se podařilo získat významnou zakázku na 11 dopravních letounů typu 787 a dalších 50 typu 737 pro německou cestovní kancelář TUI AG.
- 17. května - čtvrtek
- AČR připravuje další větší nákup letadel, tentokrát 4–6 transportních letounů, které by měly nahradit dosluhující Antonovy An-26.
- 16. května - středa
- Saúdská Arábie vynesla na oběžnou dráhu Země pomocí ruských mezikontinentálních balistických raket dalších 6 družic určených k výzkumným účelům; jejich celkový počet je nyní 12.
- 13. května - neděle
- Airbus za první 4 měsíce tohoto roku dodal zákazníkům již 153 letadel. V dodávkách se tedy neprojevily stávky v některých francouzských továrnách namířené proti propouštění zaměstnanců.
- 10. května - čtvrtek
- Letecký výrobce EADS hospodařil v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 10 milionů eur. Ve stejném období minulý rok hospodařil se ziskem 522 milionů. Důvodem ztráty byly restrukturalizační náklady v divizi Airbus.
- 9. května - středa
- Za nejpravděpodobnější příčinu sobotní havárie letounu Boeing 737-800 v Kamerunu, považují vyšetřovatelé selhání obou motorů uprostřed bouřky.
- 6. května - neděle
- Před 70 lety v roce 1937 během přistávacího manévru na letišti v New Jersey shořela obří dopravní vzducholoď LZ 129 Hindenburg. Medializace katastrofy přispěla k definitivnímu konci dopravy prostřednictvím obřích vzducholodí.
- 5. května - sobota
- V noci na sobotu se krátce po startu zřítil Boeing 737-800 firmy Kenya Airways startující z letiště v kamerunském městě Douala se 115 lidmi na palubě. Počet obětí není znám.
- 4. května – pátek
- Včerejším dnem po osmi letech obnovila americká letecká společnost Delta Air Lines lety do Prahy.
- 2. května – středa
- Švédská firma SAAB v pořadu švédské televize přiznala, že za zprostředkování pronájmu svých letounů JAS-39 Gripen pro AČR vyplácela miliardové odměny.
Duben 2007
[editovat zdroj]- 30. dubna – pondělí
- Americké aerolinie Delta Airlines se dnes dostaly z bankrotového režimu. Delta o bankrotovou ochranu požádala 14. září 2005.
- Na letišti Praha-Ruzyně byl 26. dubna otevřen nový multifunkční komplex Europort, který tak zvyšuje kapacitu i nabídku služeb ruzyňského letiště.
- 27. dubna – pátek
- Víceúčelová letadla JAS-39 Gripen ve výzbroji Armády ČR od včerejšího dne opět létají. AČR pozastavila cvičné lety těchto letounů v důsledku havárie, která se udála minulý týden ve Švédsku.
- 25. dubna – středa
- Provozní výsledky letiště Praha-Ruzyně za 1. čtvrtletí 2007 potvrdily trend dynamického růstu zájmu leteckých společností o jeho využití. S počtem 2 343 599 cestujících jde o nárůst 15,8 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy letiště odbavilo 2 024 208 lidí.
- 24. dubna – úterý
- První náměstek ministryně obrany Martin Barták ve dnech 27. až 29. dubna podepíše s Ruskem dohodu o organizaci oprav a modernizaci vrtulníků typu Mi-24V (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-17) na území ČR.
- 23. dubna – pondělí
- Ruská armáda plánuje nákup přibližně čtyřiceti nových bitevních vrtulníků Kamov Ka-50. Přibudou tak k šestnácti strojům, které zakoupila v předchozích letech a ověřila v bojích v Čečensku. Ka-50 byl navržen jako náhrada za starší typ Mi-24.
- 21. dubna – sobota
- Švédsko, v reakci na čtvrteční havárii letounu JAS-39 Gripen, až do odvolání zakázalo lety všech letounů tohoto typu v modifikacích C a D na svém území.
- 19. dubna – čtvrtek
- V severním Švédsku se zřítil stíhací letoun JAS-39 Gripen švédského letectva. Pilot se katapultoval a vyvázl bez zranění.
- V německém Friedrichshafenu dnes začíná mezinárodní výstava letadel AERO Friedrichshafen. Mezi vystavujícími nechybí četné zastoupení českých výrobců. [http* //www.aero-friedrichshafen.com/html/en// ]
- 14. dubna – sobota
- Ceny zaoceánských letenek jsou v Česku na rekordním minimu a stále klesají. Vzhledem k záměru irské nízkonákladové společnosti Ryanair, která hodlá v blízké budoucnosti dále výrazně snížit ceny letenek do USA, lze očekávat další adekvátní reakci ostatních evropských dopravců a pokračující snižování cen.
- 13. dubna – pátek
- Boeing 737 izraelské společnosti El Al narazil při pojíždění ke startu na pařížském letišti Charlese de Gaulla do automobilu letištních mechaniků. Nikdo nebyl při kuriózní nehodě zraněn.
- Petice několika desítek vědců, expertů a leteckých inženýrů, kteří usilovali o nové prošetření okolností smrti Jurije Gagarina byla ruskou vládou zamítnuta. Svět se tak, alespoň prozatím, nedozví skutečnou příčinu smrti prvního kosmonauta, který zahynul 27. března 1968, údajně během nezvládnutého manévru při cvičném letu s MiGem-15, kdy se dostal do stopy turbulence jiného letounu.
- 12. dubna – čtvrtek
- Stíhací bombardér typu Tornado německého letectva narazil do skály ve švýcarských Alpách. Jeden pilot při tom zahynul, druhý se katapultoval a byl ze skály zachráněn vrtulníkem. Letoun se vracel z cvičení na francouzském ostrově Korsika.
- Dva letouny F-15 a F-16 izraelských vzdušných a kosmických sil (IASF) zasahovaly včera odpoledne, v souladu s izraelskými protiteroristickými směrnicemi, proti americkému dopravnímu letounu Boeingu 777 s cestujícími na palubě. Letadlo při přiblížení k pobřeží u Tel Avivu ztratilo spojení s kontrolní věží.
- 10. dubna – úterý
- České aerolinie založily dvě nové dceřiné společnosti - Air Cargo Terminal a.s., která provozuje cargo terminál na letišti Praha-Ruzyně a společnost Air Czech Catering a.s., která převzala veškeré aktivity ČSA v oblasti cateringu.
- 6. dubna – pátek
- Snaha EU a USA o dohodu výměny dat cestujících v letecké dopravě začíná mít konkrétní podobu. Dohoda by měla být uzavřena do tří měsíců, neboť v červenci končí platnost dosavadní úmluvy.
- 5. dubna – čtvrtek
- Před sedmdesáti lety zahájilo provoz letiště Praha-Ruzyně, když zde 5. dubna roku 1937 v 9 hodin ráno přistál stroj Douglas DC-2 tehdejší Československé letecké společnosti letící na vnitrostátní lince Piešťany-Zlín-Brno-Praha.
- 4. dubna – středa
- Letectvo Spojených států objednalo dalších pět bezpilotních prostředků RQ-4 Global Hawk verze B, v ceně 58 milionů USD za kus. Jde o větší 13tunovou verzi, která unese o 2 tuny těžší užitečné zatížení.
- 3. dubna – úterý
- Včera v dopoledních hodinách odlétli ze základny 23. vrtulníkového letectva v Přerově do Kosova příslušníci 1. vrtulníkové jednotky AČR v silách KFOR. Jednotka je tvořena 29 osobami a dvěma víceúčelovými vrtulníky Mi-17 v úpravě pro síly rychlé reakce s prodlouženým doletem a přídavným pancéřováním.
- 2. dubna – pondělí
- Pákistán provedl další, již třetí zkoušku řízené rakety s plochou dráhou letu s jadernou hlavicí kategorie stealth. Raketa Haft VII, více známá pod názvem Babur, je schopná za letu kopírovat terén, a tím se krýt před dosahem radiolokátorů.
Březen 2007
[editovat zdroj]- 29. března – čtvrtek
- Letouny Aero L-159 Alca z výzbroje české armády nalétaly 10 000 letových hodin od roku 2000, kdy byly zavedeny do výzbroje.
- Francie vyslala 6 svých nových letounů Rafale F2 na misi do Afghánistánu. Tři působí z letiště v Dušanbe v Tádžikistánu a další tři z letadlové lodě Charles de Gaulle u pákistánských břehů. Cílem je získat s novým typem bojové zkušenosti.
- 26. března – pondělí
- Česká republika vyjednává s Nigérií o prodeji 10 až 15 nadbytečných letounů L-159 z výzbroje české armády. V Nigérii by měly nahradit dosluhující francouzské Alpha Jety.
- 22. března – čtvrtek
- Švýcarský balonový letec Bertrand Piccard plánuje obletět svět, tentokrát ve čtyřmotorovém letounu poháněném výhradně sluneční energií. Devětačtyřicetiletý dobrodruh bude muset udržet solární letoun ve vzduchu celých 36 hodin, což je déle než jakýkoli dosavadní solární létající stroj.
- 20. března – úterý
- Největší dopravní letoun současnosti Airbus A380 dnes poprvé přistál na americkém kontinentu, když uskutečnil svůj první let přes Atlantik z Frankfurtského letiště do New Yorku.
- Od 15. března probíhá v prostorách Café bez hranic, Budečská 33, Praha 2 (u Vinohradské tržnice) výstava grafických děl Petra Ptáčka ztvárňujících převážně leteckou techniku. Výstava potrvá do 31. května letošního roku.
- 16. března – pátek
- Kanadská firma Bombardier (en) představila nový dosud nejdelší model CRJ1000 vycházející z letadel Bombardier Challenger (en). Letoun pojme 100 pasažérů, uváděný dolet je 3139 km.
- Letecká společnost Abertis Airports ze španělské korporace Abertis Infraestructuras, se zajímá o účast v privatizaci státní společnosti Letiště Praha.
- 14. března – středa
- Světoví výrobci malých letadel zaznamenali v loňském roce oproti roku 2005 nárůst o 24,1 procenta. Na základě údajů sdružení výrobců letadel (General Aviation Manufacturers Association) to uvádí společnost Grossmann Jet Services, která se zabývá leteckou přepravou. K dobrým výsledkům napomohl především růst světové ekonomiky.
- 13. března – úterý
- Polská letecká společnost LOT loni přepravila 3,7 milionu cestujících, což je o 3,6 procenta více než v roce 2005. Nárůst pasažérů se projevil především na linkách do Spojených států a Kanady. Plán na letošní rok, také díky investicím do nových letadel, počítá s dalším nárůstem až na 4,2 milionu cestujících.
- 12. března – pondělí
- Před osmi lety Česká republika vstoupila do NATO.
- Z důvodu zvyšování přepravní kapacity na londýnském letišti Stansted ze současných 25 až na 68 milionů cestujících v roce 2030, by zde měla být také vybudována vzletová a přistávací dráha situovaná jižně od stávající. Uvedení do provozu se předpokládá v roce 2015.
- 9. března – pátek
- Podle zprávy Mezinárodní rady letišť (ACI) odbavilo v roce 2006 nejvíce cestujících letiště Hartsfield-Jackson v Atlantě (84,8 mil.), následované chicagským letištěm O'Hara (76,2 mil.) a londýnským letištěm Heathrow (67,5 mil.) Nejvyšší nárůst počtu odbavených cestujících však zaznamenalo letiště v Pekingu (o 18,3 %).
- Včera přistál na pražském ruzyňském letišti nový typ pro letadlový park Českých aerolinií (ČSA) letoun Airbus A319-112.
- 8. března – čtvrtek
- Čínská firma AVIC zahájila výrobu prvního proudového dopravního letadla „vlastní“ konstrukce typu ARJ21. Podle dostupných informací se zřejmě jedná o klon typu MD-90. První let je plánován na březen 2008.
- Slovenské aerolinie zažádaly o vyhlášení konkurzu, protože přestaly být finančně podporovány rakouským majoritním vlastníkem Austrian Airlines.
- 7. března – středa
- Přinejmenším 49 lidí zemřelo při havárii indonéského dopravního letadla Boeing 737-400, které se vzňalo při přistání na letišti v Yogyakartě na ostrově Jáva. Na palubě bylo 140 lidí.
- Royal Air Force rozhodly o uvedení do provozu nové letky využívající bezpilotní systémy. Nová letka bude začleňovat několik stávajících letek a dále se rozšíří o specialisty k obsluze dvou nových bezpilotních systémů MQ-9 Reaper (původní RQ-1 Predator B).
- 6. března – úterý
- Izraelská firma Urban Aeronautics nedávno začala s vývojem létajícího automobilu kategorie VTOL (kolmo vzlétající i přistávací letoun), se kterým by se dalo přepravovat i v rámci městské aglomerace.
- 5. března – pondělí
- Odbory francouzské části společnosti Airbus vyhlásily na úterý 6. března stávku. Protestují tak proti chystanému snižování stavu zaměstnanců a plánu zavírat továrny.
- 2. března – pátek
- Dnešním dnem si připomínáme 80. výročí úmrtí prvního českého aviatika Jana Kašpara, který v roce 1927 v chudobě a duševní nemoci spáchal sebevraždu.
- Piloti 212. taktické letky z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, vyškolení na podzvukových bitevních letounech Aero L-159A ALCA, se opět po roce zúčastní cvičení NATO ve dnech 5.–30. března v Belgii.
Únor 2007
[editovat zdroj]- 28. února – středa
- Největší evropský výrobce letadel, firma Airbus oznámila, že během následujících čtyř let propustí ve svých závodech celkem 10 000 pracovníků. Důvodem úsporných opatření jsou ekonomické problémy, do kterých se společnost dostala především díky výraznému zpoždění ohlášené výroby obřího dopravního letadla Airbus A380.
- 27. února – úterý
- Švédská televize odvysílala již druhý díl dokumentárního pořadu o údajné úplatkářské aféře spojené s prodejem stíhaček JAS-39 Gripen. V tomto dílu se k problému vyjadřuje i bývalý ministr zahraničí ČR Jan Kavan, který uvedl, že podle jeho vědomostí byly vlivným českým politikům nabízeny značné sumy za podporu nákupu švédských letadel a nevyloučil ani možnost, že někteří politici tyto úplatky skutečně převzali.