Letecká základna Mačuliščy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letecká základna Mačuliščy
ICAOUMLI
Druhletecká základna
StátBělorusko
Zeměpisné souřadnice
PříslušnostBěloruské letectvo

Letecká základna Mačuliščy je vojenské letiště nacházející se ve městě Mačuliščy v Minské oblasti. Je to jedno z největších letišť v Bělorusku. Používá se pro vojenské účely. Je sídlem 50. smíšené letecké základny běloruského letectva s letouny Antonov An-26 a Iljušin Il-76, a vrtulníky Mil Mi-8 a Mi-24.

V době ruského útoku na Ukrajinu započatého v únoru 2022 z ní operují jednotky vrtulníků a transportních letounů Vzdušných a kosmických sil Ruské federace, přemístěné tam v lednu 2022 pod záminkou údajného společného bělorusko-ruského vojenského cvičení.[1] Působily z ní také ruské stroje MiG-31K vyzbrojené hypersonickými střelami vzduch-země „Kinžal“, podílející se na útocích proti ukrajinské infrastruktuře.[2] 26. února 2023 na ní došlo k útoku bezpilotním letadlem na letoun včasné výstrahy VKS RF typu Berijev A-50, k němuž se přihlásila běloruská opozice proti Lukašenkovu režimu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Port lotniczy Maczuliszczy na polské Wikipedii.

  1. RIPLEY, Tim. Analysis: What Russian air assets are currently operating from Belarus?. key.aero [online]. Key Publishing, 2022-04-14 [cit. 2023-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Belarusian rebels attack Russian Mainstay. AirForces Monthly. Duben 2023, čís. 421, s. 11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]