Federální služba bezpečnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak FSB

Federální služba bezpečnosti (zkratka FSB, rusky Федеральная служба безопасности Российской ФедерацииFeděralnaja služba bezopasnosti Rossijskoj Feděracii) je hlavní domácí bezpečnostní služba Ruské federace, hlavní následník Výboru státní bezpečnosti. Jejím úkolem je zajištění úlohy kontrarozvědky a vnitřní bezpečnosti. Její ředitelství je v Moskvě a služba je řízena ministerstvem spravedlnosti a jejím ředitelem je od roku 2008 Alexandr Vasiljevič Bortnikov.

Dnes služba zaměstnává dvě stě až tři sta tisíc lidí.

Přímým předchůdcem FSB byla Federální služba kontrarozvědky (FSK). Prezident Boris Jelcin podepsal 3. dubna 1995 zákon, který nařizoval reorganizaci FSK a touto reorganizací vznikla FSB.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

FSB v minulosti čelila několika skandálům, kdy FSB údajně používala praktiky které nebyly v souladu s mezinárodními právy. Na tuto problematiku mimo jiné poukazoval bývalý člen FSB Alexandr Litviněnko, který byl po svém úniku do Spojeného království otráven radioaktivní látkou poloniem 210. Za hlavního viníka je označována právě FSB[kým?]. Některé zdroje[kdo?] uvádějí, že příkaz k vraždě Alexandra Litviněnka vydal bývalý ředitel FSB a současný ruský prezident Vladimir Putin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Federal Security Service (Russia) na anglické Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Federální služba bezpečnosti ve Wikimedia Commons