Saab JAS-39 Gripen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z JAS-39 Gripen)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JAS 39 Gripen
JAS 39C Gripen 211. taktické letky Vzdušných sil AČR
JAS 39C Gripen 211. taktické letky Vzdušných sil AČR
Určení víceúčelový stíhací letoun
Výrobce Saab
První let 9. prosince 1988
Zařazeno 9. června 1996
Charakter Ve službě
Uživatel Švédsko
Česko
Maďarsko
Jihoafrická republika
Thajsko
Velká Británie
Cena za kus 25 mil. $ (1998)
45 až 50 mil. $ (2006)

JAS-39 Gripen (švédsky gryf) je proudový víceúčelový bojový letoun vyvinutý a vyráběný švédskou společností Saab, který ve výzbroji nahradil starší typy Saab 35 Draken a Saab 37 Viggen. Zkratka JAS znamená Jakt, Attack och Spaning, tj. stíhací, bitevní a průzkumný.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Švédský JAS 39 Gripen na leteckém dni ve Farnborough v Anglii, září 1992

V roce 1979 začalo švédské ministerstvo obrany hledat nový víceúčelový letoun, schopný stíhacích, bitevních a průzkumných misí, a to jak nad pevninou, tak nad mořem. Stroj by měl nahradit zastarávající Saab 35 Draken a Saab 37 Viggen [1]. Vývoj byl zadán společnosti SAAB, přičemž byla provedena srovnávací studie amerických letounů F-16 Fight Falcon, F/A-18 Hornet a Northrop F-20 Tigershark. Z několika připravených návrhů byl jako nejvhodnější vybrán Projekt 2105, později přejmenován na Projekt 2108 a Projekt 2110 [2] který představoval lehký jednomotorový jednomístný inherentně nestabilní středoplošník vybavený technologií fly-by-wire.[2], tedy s tzv. vrozenou nestabilitou. Jako motor byl zvolen Volvo-Flygmotor RM12, který byl licenční verzí General Electric F404-400. První koncept byl hotov roku 1981, roku 1984 začalo testování podsystémů a neletuschopný model byl dokončen roku 1986. Pojížděcí zkoušky byly zahájeny k příležitosti 50. výročí společnosti Saab 26. dubna 1987 [3] a první prototyp vzlétl 9. prosince 1988 [2]. Při dalších testech se projevily potíže s letovou stabilitou a systémem fly-by-wire, které 2. února 1989 vyústily v nehodu při přistání na letišti v Linköpingu. Problémy byly důvodem pro rozsáhlé softwarové úpravy, testované na letounu Lockheed NT-33A [2], po jejichž ukončení vzlétl 4. května 1990 druhý z celkových 5 vyrobených prototypů Gripenu. Další zpoždění vývoje způsobila 8. srpna 1993 nehoda při leteckém dni ve Stockholmu [2].

Do výzbroje švédského letectva byl první Gripen zařazen roku 1993, první let dvousedadlové verze proběhl 29. dubna 1996.

Dne 23. dubna 2008 byl představen nový dvousedadlový stroj označovaný jako Gripen NG (Next Generation), první let proběhl 27. května 2008. Tato verze se liší silnějším motorem General Electric F414G, který je zdokonalením pohonné jednotky používané v F/A-18E/F Super Hornet. Jeho tah stoupl na 98 kN, což umožňuje letounu s podvěšenou výzbrojí udržovat cestovní rychlost 1,1 Mach bez použití přídavného spalování [4]. Při zkušebním letu dne 21. ledna 2009 dosáhl letoun rychlosti 1,2 Mach bez přídavného spalování [5][6][7]. V porovnání s verzí JAS-39D vzrostla maximální startovní hmotnost o 2 000 kg na 16 000 kg. Změněná konstrukce podvozku umožnila zvětšení zásob paliva o 40 %, operační dosah letounu tak vzrostl na 1 300 km s podvěšenou výzbrojí a přídavnými nádržemi včetně 30 minut chodu motoru na zemi.[8]

Na základě poptávky Indie a Brazílie provedl Saab studii námořní verze Gripenu pro použití na letadlových lodích [9][10].

18. května 2016 byla veřejnosti představena nová verze "Gripen E", která technologicky vychází z prototypu Gripen NG. V létě 2016 by mělo být zahájeno testování stroje a ke konci stejného roka by mělo "éčko" absolvovat svůj první let.[11] Zařazení do služby ve švédském letectvu je plánováno na rok 2021.[12]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Drak[editovat | editovat zdroj]

Silueta letounu s křídlem delta a vodorovnými řídícími plochami za kabinou.
Detail vodorovných řídících ploch.
Kontrola výstupní trysky

Gripen je jednomotorový středoplošník typu kachna. SAAB vycházel ze své letité zkušenosti s proudovými letouny předchozích generací Tunnan, Lansen, Drakken a Viggen.

Křídlo delta má u Gripenu úhel šípu náběžné hrany 45°. Vodorovné řídící plochy jsou umístěny za a pod kokpitem, při přistání fungují též jako aerodynamická brzda a zároveň přitlačují příďové podvozkové kolo k dráze, což zvyšuje účinnost kolové brzdy. Na zádi jsou po stranách navíc umístěny dva aerodynamické brzdné štíty. Kombinace kachní koncepce a delta křídla poskytuje letounu větší vztlak v porovnání s klasickým uspořádáním, což umožňuje operace z relativně krátkých vzletových drah, např. polních nebo improvizovaných letišť (silniční a dálniční úseky). Mezi letouny s charakteristikou STOL se ale Gripen oficiálně neřadí.

Drak letounu je vyroben s přibližně 30 % podílem kompozitních materiálů. Vodorovné řídící plochy, části pláště trupu, křídel, svislé ocasní plochy a vztlakových klapek jsou z uhlíkových vláken. Kryt radaru je ze skleněných vláken, trup z hliníkových slitin, zavěšení křídel ze slitiny titanu [13].

Hlavní podvozkové nohy mají jednoduchá kola, jsou ukotveny po stranách trupu a zatahují se do trupových podvozkových šachet směrem vpřed s otáčkou kolem osy. Příďová podvozková noha má zdvojené kolo a zatahuje se směrem vzad.

Letoun má aplikované technologie stealth pro zmenšení radarové stopy, do kategorie stealth se ale neřadí.

Od verze C a D je Gripen vybaven vysunovatelným nástavcem pro tankování paliva za letu, umístěným po levé straně trupu.

Motor[editovat | editovat zdroj]

Verze JAS-39A/B používají motor Volvo Aero RM12 s přídavným spalováním, který je zlepšenou konstrukcí motoru General Electric F404, vyráběného v licenci. SAAB s GE i nadále spolupracuje na dalším vývoji. Pro JAS-39C/D byla použita dále vyvinutá verze Volvo Aero RM12UP.

RM 12 se od F404 liší vyšším tahem 54 kN oproti 48,9 kN bez přídavného spalování a 80,5 kN oproti 78,7 kN s přídavným spalováním. Dalšími rozdíly jsou lepší odolnost při nasátí cizích předmětů a vyšší spolehlivost, takže motor splňuje bezpečnostní kriteria pro použití v jednomotorových letounech [14][15].

Avionika[editovat | editovat zdroj]

V letounu je instalován pulsní dopplerovský radar PS05-/A firem Ericsson a GES-Marconi, pracující v pásmu frekvencí 8–10 GHz s vyzařovaným výkonem 10 kW s možností detekovat cíle do vzdálenosti 120 km. Radar Gripenu je schopný automatického sledování několika cílů v horní i dolní polosféře, na zemi, na vodě i ve vzduchu a za všech povětrnostních podmínek. Může navádět zároveň 4 rakety vzduch-vzduch na 4 různé cíle [16].

Kokpit[editovat | editovat zdroj]

JAS-39C českého letectva s vysunutým nástavcem pro tankování za letu.

Kokpit je vybaven třemi barevnými multifunkčními displeji o velikosti 15,7×21 cm a jedním Head-up displejem, na kterých jsou podle filosofie „Don’t need, don’t show” zobrazovány momentálně potřebné informace. Údaje, které v daný okamžik nejsou důležité, jsou skryty a pilot jimi není zatěžován [17]. Displeje jsou vybaveny automatickou regulací jasu v závislosti na světelných podmínkách. Pilot letoun řídí pomocí centrálně umístěné řídící páky a plynové páky na levé straně. Umístění ovládacích prvků důležitých systémů na těchto řídících pákách odpovídá charakteristice Hands-On-Throttle-And-Stick (HOTAS).

Bezpečnostní systémy[editovat | editovat zdroj]

Letoun je vybaven katapultovacím pilotním sedadlem Martin-Baker Mk.10LS s integrovanými přípojkami kyslíkové hadice (hlavní, záložní a nouzový systém), anti-g letecké kombinézy a vysílačky. K příslušenství sedadla patří souprava pro přežití, která může obsahovat nafukovací záchranný člun. Ve dvoumístných verzích je sedadlo opatřeno zpožďovačem pro bezpečné aktivování dvou sedadel po sobě. Odstřelení překrytu pilotní kabiny při katapultáži je provedeno pyrotechnickou šňůrou ve skle kabiny. Dvoumístné verze jsou dále vybaveny airbagem v zadním kokpitu, který chrání před úlomky kabiny při katapultáži vpředu sedícího pilota. Brzdný systém podvozku je opatřen ABS což zajišťuje bezpečné přistání na krátkých drahách i při nepříznivém stavu povrchu.

Nehody[editovat | editovat zdroj]

Od počátku vývoje došlo ke zřícení 5 strojů:

 • 2. února 1989 se při přistání zřítil první prototyp 39-101. Testovací pilot Lars Radeström utrpěl zlomeninu paže. Jako příčina nehody byla určena nesprávná funkce systému fly-by-wire, který byl citlivý, ale zároveň příliš pomalu reagující. V důsledku prudkých reakcí pilota se stroj při přistávacím manévru rozkmital a narazil do přistávací plochy [2].
 • 8. srpna 1993 došlo ke zřícení Gripenu 39-102/02 na leteckém dni ve Stockholmu. Pilot Lars Radeström ztratil při výkrutu nad strojem kontrolu, dostal se v malé výšce do přetažení a byl nucen se katapultovat. Letoun dopadl v blízkosti mostu Västerbron na ostrově Långholmen, nehoda se obešla bez zranění. Vyšetřování určilo jako příčinu nadměrné zesílení vstupního signálu z řídící páky [2].
 • 20. září 1999 se během nácviku manévrového boje zřítil Gripen 39-156/56-G eskadry F-7 do jezera Vänern poté, co se dostal do turbulence za jiným strojem. Pilot Rickard Mattsson se katapultoval a byl vyzdvižen ze záchranného člunu helikoptérou po 27 minutách.
 • 1. června 2005 se kvůli problémům s řízením zřítil Gripen 39-184/184 eskadry F-17 do moře 40 km jižně od města Karlskrona. Pilot Axel Nilsson se katapultoval.
 • 19. dubna 2007 se zřítil Gripen JAS 39C eskadry F-21. Pilot Stefan Kaarle byl za letu nechtěně katapultován, když jeho anti-g letecká kombinéza při manévrování vyvolala tlak na rukojeť katapultu. Vyšetřování ukázalo, že i v několika jiných případech došlo v Gripenech C a D k posunutí rukojeti katapultu podobným způsobem, i když ne v takové míře, aby byl systém aktivován [18].
 • 19. května 2015 Při leteckém cvičení Lion Effort 2015 na českém území došlo k nehodě letounu maďarských vzdušných sil, piloti nedokázali při přistání na vojenském letišti v Čáslavi před koncem dráhy letadlo dobrzdit. Oba piloti se katapultovali. Jednalo se o stroj JAS 39D Gripen.

Incidenty s podílem českých pilotů[editovat | editovat zdroj]

Dne 11. října 2006 došlo k incidentu při ostrých střelbách na vlečné cíle na letecké základně Vidsel na severu Švédska. Místo na určený cíl, vlečený 600 metrů za letounem Learjet 35 vedl pilot AČR omylem palbu na záložní cíl blízko vlečného letounu. Po několika cvičných přiblíženích provedl pilot nálet s palbou, při které několika střelami záložní cíl zasáhl. Výpočty prokázaly, že tyto střely minuly vlečný stroj o přibližně 10 metrů. Pilot si poté chybu uvědomil a pokračoval ve cvičení na správný cíl. Podle švédského úřadu pro vyšetřování nehod SHK byla příčinou incidentu souhra několika okolností, včetně zastaralých bezpečnostních protokolů a nejasného určení povinností mezi švédskou armádou, ministerstvem obrany, firmou SAAB a Armádou České republiky. Dalšími faktory byly malé zkušenosti pilotů AČR s tímto typem cvičení a chybějící možnost posádky vlečného stroje monitorovat jeho průběh [19].

Verze[editovat | editovat zdroj]

Saab JAS 39D Gripen českého letectva při startu ze základny v Čáslavi, 2010
Saab Gripen NG na přehlídce RIAT 2010
JAS 39 Gripen
Pět prototypů (39-101 až 39-105)
JAS 39A Gripen
Víceúčelový bojový letoun pro potřeby švédského letectva. Kokpit vybaven monochromatickými multifunkčními displeji.
JAS 39B Gripen
Dvousedadlová varianta pro bojové i cvičné lety. Na rozdíl od JAS 39A není vybavena palubním kanonem a disponuje menší zásobou paliva.
JAS 39C Gripen
Verze s modernizovaným kokpitem, novým APU (pomocný palubní zdroj), kyslíkovým generátorem a nástavcem pro tankování za letu.
JAS 39D Gripen
Dvoumístná varianta Gripenu C.
JAS 39EBS Gripen
Verze určená pro export. Označení EBS HU znamená „Export Baseline Standard Hungary“. Letouny se liší od verze C datovým spojením NATO Link 16, závěsníky a výzbrojí ve standardu NATO a většími přídavnými nádržemi.
JAS 39 Gripen NG/IN
(Next Generation) vyvíjená verze s novým motorem (F414G), větší zásobou paliva, vyšší nosností a dalšími vylepšeními. Verze IN je vytvářena pro výběrové řízení na 126 letounů vypsané indickým letectvem.[20]

JAS 39E

Jednosedadlová verze, vybavená výkonnějším motorem General Electric F414, jehož maximální tah je 98 kN. Maximální vzletová hmotnost vzrostla oproti verzím C/D o 2500 kg na 16 500 kg. Od svého předchůdce je JAS 39E delší o 30 cm a rozpětí je zvětšeno o 20 cm na současných 8,6 m. Objem paliva v interních nádržích se zvýšil o 40%, čímž se prodloužil i dolet. Gripen E je vybaven radiolokátorem s aktivním elektronickým vychylováním paprsku, nazvaným Raven ES-05.[21] Novinkou je i senzor Skyward-G od společnosti SELEX Galileo, který slouží k detekci, sledování a identifikování cílů na základě tepelného záření.[22] Výzbroj stíhačky je rozšířená o nové protiletadlové řízené střely Meteor s doletem více než 100 km a pumy GBU-39.

JAS 39F

Dvousedadlová varianta, odvozená od JAS 39E.
Sea Gripen
Zamýšlená námořní verze pro použití na letadlových lodích, vycházející z verze NG/IN [9][10]

Gripeny v Česku[editovat | editovat zdroj]

Saab JAS 39C Gripen českého letectva na letecké přehlídce Royal International Air Tattoo ve Fairfordu, 2006.

V roce 2001 zvítězilo konsorcium BAE Systems-Saab ve výběrovém řízení na dodavatele nových víceúčelových taktických nadzvukových letadel[23] s nabídkou 24 letounů Jas-39 Gripen za 60,2 miliard Kč[24], když všechny ostatní firmy a konsorcia z výběrového řízení postupně odstoupily. Smlouvu pak v dubnu 2002 schválila Zemanova vláda, ale příslušný zákon o financování této zakázky byl zamítnut Senátem a Poslanecká sněmovna ho nepřehlasovala. V té době byl údajně tehdejší senátor Michael Žantovský osloven s korupční nabídkou, o které učinil trestní oznámení (policie případ v roce 2003 odložila). Vláda tedy od záměru nákupu upustila a začala jednat o jiném řešení, nájmu či koupi starších strojů.[25] Nakonec vláda zahájila jednání se švédskou vládou o nájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen a v dubnu 2004 schválila smlouvy o desetiletém nájmu 14 stíhaček za zhruba 20 miliard Kč.[24]

Korupce[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2007 švédská veřejnoprávní televize odvysílala sérii pořadů o korupci, která provázela jednání o prodeji i o následném pronájmu letounů,[25] s tím, že peníze od konsorcia měly postupně dorazit ke třem prostředníkům (rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, bývalý kanadský politik Otto Jelinek a ředitel Omnipolu Richard Háva), kteří měli zajistit přízeň českých politiků.[26] Do celé věci měl být zapleten i politik Jan Kavan.[27] Celý případ následně začalo vyšetřovat švédské státní zastupitelství a vyšetřování obnovila i Policie ČR, později i obdobné instituce ve Švýcarsku, Velké Británii a Rakousku.[25]

V březnu 2009 uvalil rakouský soud koluzní vazbu na Alfonse Mensdorffa-Pouilly, o pět týdnů později byl propuštěn.[28] V dubnu zveřejnil rakouský časopis Format část tajné zprávy britské protikorupční služby, podle které Mensdorff-Pouilly korupčně manipuloval politický proces v případech nákupů letounů v Rakousku, Maďarsku a Česku. K tomuto účelu měl k dispozici asi 107,6 milionu eur (2,9 miliardy Kč) [29]. Ve Velké Británii a USA byla věc vyřešena mimosoudně, když BAE Systems zaplatilo celkem 280 milionů liber (asi 8,8 miliardy Kč) za účetní nesrovnalosti v obchodech s Tanzanií a za lži o dodávkách do Saúdské Arábie, Maďarska a Česka.[30] V červnu 2012 tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že vyšetřování na české straně aktivně brzdil vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula.[31]

V Rakousku byl však v červnu 2012 Alfons Mensdorff-Pouilly po letech průtahů obžalován z praní špinavých peněz v souvislosti se zbrojními zakázkami.[30] V září 2012 pak rakouský časopis Profil zveřejnil další část materiálů britské protikorupční služby, podle kterých bylo na úplatky v souvislosti s nákupem letounů v České republice vyčleněno 1,05 miliardy šilinků (tehdy asi 2,6 miliardy Kč), které měly být vyplaceny dvaceti "třetím stranám". Tak jako v předchozích případech měly být peníze distribuovány prostřednictvím přímých darů nebo přes nastrčené společnosti v Panamě či na Britských Panenských ostrovech.[32][33][34]

Specifikace (JAS 39 Gripen)[editovat | editovat zdroj]

JAS39 Gripen.svg

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

 • Posádka: 1 (2 pro JAS 39B/D)
 • Délka: 14,1 m
 • Rozpětí: 8,4 m
 • Výška: 4,5 m
 • Nosná plocha : 30,0 m²
 • Hmotnost (prázdný): 5 700 kg
 • Hmotnost (naložen): 8 500 kg
 • Maximální vzletová hmotnost: 14 000 kg
 • Pohonná jednotka: 1× dvouproudový motor Volvo Aero RM12 s přídavným spalováním

Výkon[editovat | editovat zdroj]

 • Maximální rychlost: 2 204 km/h
 • Přeletový dolet: 3 200 km s příd. nádržemi
 • Akční rádius: 800 km
 • Plošné zatížení: 336 kg/m²
 • Dostup: 15 452 m
 • Tah/Hmotnost: 0,97

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Mimo pevné výzbroje může být letoun vybaven podvěsnou výzbrojí o celkové hmotnosti 4 200 kg na čtyřech závěsnících pod křídly, dvěma pod trupem a dvěma odpalovacími kolejnicemi na koncích křídel. Gripen verze NG má nosnost zvýšenu na 5 200 kg a dva další závěsníky pod trupem.

Z následující palety zbraní mají Vzdušné síly AČR v současnosti (duben 2011) k dispozici pouze 24 moderních řízených střel středního dosahu AIM-120 C-5 AMRAAM[35] a přibližně stovku střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. Dále jsou jednomístné české Gripeny vybaveny též základním rychlopalným kanónem Mauser BK-27.

Pevná výzbroj

 • 1× revolverový kanon Mauser BK-27 se zásobou 120 nábojů (chybí v dvoumístných verzích)

Rakety vzduch – vzduch

Gripeny švédského letectva s podvěšenými přídavnými nádržemi po přeletu na americkou základnu Nellis před cvičením Red Flag, 14. července 2008.

Řízená munice vzduch – země

Neřízená munice vzduch – země

Elektronický boj

 • 1× kontejner pro zaměřování pozemních cílů Rafael Litening-GIII (FLIR, TV-kamera, laserový zaměřovač a sledovač cílů)
 • 1× kontejner pro elektronické rušení ALQ-TLS ECM
 • 1× průzkumný a sledovací podvěs Saab SPK39 (Side Looking Airborne Radar)
 • 1× kontejner pro elektronické rušení Ericsson „Eriejammer“ EKF (pouze JAS 39A/B)

Přídavné nádrže

 • 3× 1 100 litrů
 • 3× 1 400 litrů (pouze JAS 39EBS)

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Uživatelé, tyrkysově objednávky
Jihoafrický JAS 39C Gripen za letu

175 (75× JAS 39A + 70× JAS 39C + 14× JAS 39B + 14× JAS 39D; z toho 29 vyrobeno a pronajato do ČR, Maďarska a Velké Británie)

28 (19× JAS 39C + 9× JAS 39D, částečně v produkci)

14 (12× JAS 39EBS HU (jednomístný) + 2× JAS 39EBS HU (dvoumístný), leasing na 12 let do roku 2017)

14 (12× JAS 39C + 2× JAS 39D, leasing na 10 let do roku 2015, prodloužen do roku 2027[36])

12 (12× JAS 39EBS (jednomístný), z toho 6[37] objednáno 17. října 2007 a dodáno 22. února 2011, zbývajících 6 objednáno po zajištění financování 23. listopadu 2010.)

1 (1× Saab JAS 39D patřící Flygvapnet je pronajímán Empire Test Pilots' School Royal Air Force, která jej používá pro letecký trénink při dvou cvičeních ročně. Kontrakt byl prodloužen roku 2008 [38].

Srovnatelné letouny[editovat | editovat zdroj]

USA Flag of the United States.svg

Evropská unie Flag of Europe.svg

Čínská lidová republika Flag of the People's Republic of China.svg

Letouny stejné generace (4.;4,5.)[editovat | editovat zdroj]

USA Flag of the United States.svg

Evropská unie Flag of Europe.svg

Rusko Flag of Russia.svg

Čínská lidová republika Flag of the People's Republic of China.svg

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. FRAWLEY, Gerard. The International Directory of Military Aircraft, 2002-2003. Fishwyck: Aerospace Publications Pty Ltd., 2002. ISBN 1-875671-55-2. S. 147. 
 2. a b c d e f g WILLIAMS, Mel. Superfighters: The Next Generation of Combat Aircraft. London: AIRtime Publishing Inc., 2002. ISBN 1-880588-53-6. Kapitola Lockheed Martin F-22A Raptor, s. 72-73. 
 3. WINCHESTER, Jim. Modern Military Aircraft. Rochester: Grange Books plc., 2004. ISBN 1-84013-640-5. Kapitola Saab JAS 39 Gripen, s. 216. 
 4. Hoyle, Craig. "Saab's Demo aircraft to highlight Gripen NG capabilities." Flightglobal.com, 25 Duben 2008.
 5. "Gripen Supercruises." Gripen International, 21. leden 2009.
 6. Hoyle, Craig."Saab celebrates 'supercruise' test success for Gripen Demo." Flight International, 22. leden 2009.
 7. "Gripen supercruises." Archivováno 25. 5. 2009 na Wayback Machine saabgroup.com. Stav: 10. srpen 2010
 8. "Gripen NG for the RNLAF." jsfnieuws, August 2008. Stav: 14. říjen 2010.
 9. a b "Saab offers naval Gripen to India." stratpost.com, 28 December 2009. Stav23 Březen 2010.
 10. a b "Naval Gazing (blog post)." Aviation Week, 8 Leden 2010. Retrieved: 23 Březen 2010.
 11. How Saab broke the mould with evolved Gripen E
 12. Saab rolls out first Gripen E fighter
 13. FliegerRevue November 2008, s.24–30, Der Greif schärft die Krallen
 14. IDG: Reaktionsmotor 12 – både vacker och stark
 15. RM12 page. Volvo Aero – neplatný odkaz !
 16. Goebel, Greg. "The SAAB JAS 39 Gripen." vectorsite.net, 1 October 2007. – neplatný odkaz !
 17. http://www.saabgroup.com/en/Air/Gripen-Fighter-System/Gripen/Gripen/Features/
 18. "Rapport RM 2008:01" Archivováno 17. 8. 2010 na Wayback Machine, Swedish Accident Investigation Board.
 19. "Rapport RM 2007:04" Archivováno 12. 6. 2011 na Wayback Machine, Swedish Accident Investigation Board
 20. "Gripen next generation fighter for India – The Independent Choice." Gripen International, 28. duben 2008.
 21. Gripen NG flying with Raven ES-05 AESA radar
 22. Skyward-G
 23. Usnesení vlády České republiky ze dne 10. prosince 2001 č. 1331 – ke Komplexnímu návrhu dalšího postupu ve věci vyzbrojení Armády České republiky víceúčelovými taktickými nadzvukovými letouny
 24. a b lidovky.cz Policie znovu vyšetřuje nákup gripenů
 25. a b c ČTK: Hlavní události v kauze stíhacích letounů pro českou armádu
 26. aktuálně.cz – Kauza Gripeny: Švédové slibují senzaci
 27. Aktuálně.cz – Gripeny: Kavan prozradil víc, než chtěl
 28. ČT24 – Mensdorffa-Pouillyho propustili z vazby
 29. Týden – Britové rozkryli systém vyplácení provizí za gripeny
 30. a b E15: Alfons Mensdorff-Pouilly – hrabě, který se zamiloval do gripenů
 31. Hospodářské noviny: Rampula roky brzdil kauzu Gripeny, tvrdí ministr
 32. lidovky.cz: Svědci: Na úplatky při prodeji gripenů byly připraveny dvě miliardy
 33. lidovky.cz: Svědci: Firma, která Česku dohodila Gripeny, uplácela auty i jachtami
 34. Profil: Mensdorff: Karibik-Briefkästen und verschleierte Zahlungen
 35. AIM-120 AMRAAM na valka.cz
 36. Gripeny mají útočit i na pozemní cíle, armáda nakoupí vybavení za 400 miliónů [online]. Novinky.cz, 22. července 2015 [cit. 2017-02-22]. Dostupné online. 
 37. www.flugrevue.de: Erste Saab Gripen für Thailand hebt ab, Abgerufen am 21. září 2009
 38. "Saab signs new agreement with UK’s test pilots’ school." Gripen International, 15 Únor 2008.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]