Astronomie (αστρονομία), z řeckého άστρον (astron) = hvězda a νόμος (nomos) = zákon, je věda, která se zabývá různými jevy a objekty ve vesmíru, zejména tedy jejich polohou, rozměry, uspořádáním, pohybem, chemickým složením, energií i vývojem těchto objektů a dějů v kosmickém prostoru.
Astronomie je často označována za nejstarší z věd, ačkoliv definice vědy je stará pouze několik století. Názvy, kterými byli astronomové nazýváni, se také v průběhu času měnily: stařešinové, šamani, kněží, věštci, filozofové, astrologové, vědci. Měnily se i jazyky, které astronomové používali, a důvody, které je vedly k pozorování: popisovali vznik světa, předpovídali budoucnost, poodhrnovali roušku nad fungováním vesmíru. Určitě ale astronomie měla velký význam pro počátky matematiky a fyziky. V moderním pojetí se astronomie dělí na více oborů (oblastí), především podle cíle a předmětu konkrétního výzkumu, přičemž tyto obory se stále doplňují a mění podle hlavního zaměření v daném čase.
Astronomie a její obory studují vesmír mimo Zemi, včetně jeho vzniku a vývoje. Dílčí podobory pak studují především vývoj, fyziku, chemii, meteorologii a pohyb nebeských objektů (např. galaxií, planet) a jevů, které vznikají mimo zemskou atmosféru (např. reliktní mikrovlnné záření). Astronomie je také úzce spojena s jinými vědními obory, např. s biologií jako astrobiologie, která studuje potenciální život v celém vesmíru.
Kvalitní externí odkazy vhodné pro ověření údajů
Mnoho článků v oblasti astronomie vznikalo i více než před 10 lety, hodně údajů v nich je neaktuálních, nepřesných či dokonce chybných. Bylo by vhodné, kdyby se autoři těchto článků, popřípadě jiní autoři, kteří články upravují, soustředili na ověření informací v nich. Existuje spousta kvalitních či oficiálních zdrojů na internetu, kde se dají informace ověřit. Některé z nich jsou uvedeny zde: