Lisabon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lisabon
Lisboa
Lisboa 001.JPG
Lisabon – znak
znak
Lisabon – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 28 m. n m. - 130 m n. m.
stát: Portugalsko Portugalsko
region: Lisabon
distrikt: Lisabon
Lisabon
Red pog.png
Lisabon
Lisabon, Portugalsko
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 84.8 km²
počet obyvatel: 654 477
hustota zalidnění: 6 386 obyv. / km²
správa
starosta: António Costa
oficiální web: http://www.cm-lisboa.pt

Lisabon (portugalsky Lisboa /ližboa/) je hlavní a největší město Portugalska. Má 564 657 obyvatel, v okolí města žije více než 3 000 000 obyvatel.

Jde o nejzápadnější hlavní město na evropské pevnině a rozkládá se na relativně malé ploše 84,6 km². Vzhledem k tomu, že současné hranice města jsou definovány v úzké návaznosti na jeho původní historické jádro, jsou všechna jeho metropolitní předměstí jako Loures, Odivelas, Amadora a Oeiras formálně považována za samostatné obce.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podle archeologických nálezů lze usuzovat, že na území pozdějšího Lisabonu existovalo již od 12. století př. n. l. fénické obchodní středisko. Fénický termín Allis Ubbo (čili „bezpečný přístav“) je ostatně jedním z možných výkladů původu názvu Lisabon. Řekům bylo osídlení známo pod jménem Olissipo, které bylo převzato lidovou latinou ve formě Olissipona.

Za punských válek stálo Olissipo na straně Římanů a stalo se za odměnu součástí Římské říše s rozsáhlými privilegijemi (pod názvem Felicitas Julia). Lisabon pod římskou vládou prosperoval a patřil k ohniskům křesťanství na Pyrenejském poloostrově.

Ve 4. a 5. století n.l. trpělo vpády Alanů a Vandalů a následně bylo začleněno do vizigótské říše.

Někdy kolem roku 711 bylo město dobyto Maury (za nich se nazývalo al-ʾIšbūnah (arabsky الأشبونة), kteří je ovládali až do r. 1147, kdy je v rámci reconquisty dobyl s pomocí anglických, francouzských a německých rytířů první portugalský král Afonso. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal až o více než sto let později — v roce 1255.

Dne 1. listopadu 1755 zasáhlo město katastrofální zemětřesení, které spolu s následnými požáry a vlnou tsunami zničilo velkou část města. Zahynulo tehdy asi 60 000 až 100 000 obyvatel.

Historické památky[editovat | editovat zdroj]

Členění[editovat | editovat zdroj]

Město Lisabon je rozděleno na 53 čtvrtí (freguesia), které jsou pro administrativní účely podřazeny čtyřem obvodům (bairros). Každá čtvrť má svoji samosprávu volenou místními občany. Vedle toho existuje mezi Lisaboňany několik zažitých historických názvů čtvrtí, jako je Amoreiras, Bairro Alto, Bica, Alfama, Mouraria, Avenidas Novas, Chelas nebo Lapa.

Obvody a čtvrtě Lisabonu.

Seznam lisabonských čtvrtí

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nejpopulárnějším sportem ve městě je fotbal. V Lisabonu sídlí tři přední portugalské kluby: Benfica, Sporting a Os Belenenses. Benfica hraje své domácí zápasy na stadionu Estádio da Luz, který je oceněn pěti hvězdičkami UEFA, stejně jako stadion Sportingu Estádio José Alvalade. V roce 2004 bylo v Lisabonu sehráno několik zápasů Eura 2004.

Jiné populární sporty ve městě jsou golf, futsal, hokejbal, vodní sporty a další.

Mosty[editovat | editovat zdroj]

Lisabon se rozkládá především na pravém břehu řeky Tejo v jejím estuárovitém ústí do Atlantského oceánu. Proto byl první lisabonský Most 25 de Abril (Most 25. dubna, na paměť Karafiátové revoluce) vybudován až v 60. letech 20. století. Slavnostně otevřen byl 6. srpna 1966 a nejprve pojmenován Ponte Salazar. Je dlouhý 2 277,64 m a v maximálním bodě vysoký 70m.

V roce 1998 Portugalci slavili 500leté výročí přelomové plavby Vasca da Gamy do Indie. Kromě velkolepého Expa 98 proběhlo i slavnostní otevření Mostu Vasco da Gama. Ten patří s délkou 17.345 m k nejdelším mostům v Evropě a výškou 155 m k nejvyšším konstrukcím v Portugalsku. Je zhotoven tak, aby jeho konstrukce vydržela 4,5× větší seismické otřesy než jakých dosáhlo zemětřesení v roce 1755.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]