Valletta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
La Valletta
il-Belt Valletta
Historické jádro La Valletty, zapsané do seznamu UNESCO, s dominantní kopulí chrámu sv. Vavřince
Historické jádro La Valletty, zapsané do seznamu UNESCO, s dominantní kopulí chrámu sv. Vavřince
La Valletta – znak
znak
La Valletta – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: GMT +1
stát: Malta Malta
Ostrov: Malta
La Valletta na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 0, 8 km²
počet obyvatel: 6 098 (2008)
hustota zalidnění: 7, 62 obyv. / km²
světové dědictví UNESCO
typ: kulturní dědictví
kritérium i, vi
odkaz: 131 (anglicky)
zařazení: 1980 (4. zasedání)
správa
status: Hlavní město
starosta: Dr. Alexiei Dingli
vznik: 28. března 1566
zakladatel: Jean de la Valette
oficiální web: http://www.cityofvalletta.org
adresa obecního úřadu: 31
South Street
VLT11 Malta
telefonní předvolba: +356
PSČ: VLT

Valletta, také La Valletta (maltsky: il-Belt Valletta), je hlavní město ostrovního státu Malta ležící na východním pobřeží mezi zálivy Grand Harbour na jihu a Marsamxett Harbour. Počet obyvatel je 6 089 (údaj z roku 2008). Současným starostou města je od roku 1999 Dr. Alexiei Dingli. Roku 1980 byla La Valletta zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno 28. března 1566, tj. krátce po velkém obležení Malty, velmistrem johanitů Jeanem de La Valette. Město navrhl architekt Francesco Lapparelli, mnoho důležitých budov postavil Gerolamo Cassar.

12. listopadu 1592 zde byla otevřena jezuitská škola Collegium melitenses. Po vyhnání jezuitů z ostrova roku 1768 byla škola uzavřena. 1592 otevřel jesuiterdrevne Collegium melitenses který fungoval do roku 1768, kdy byli jezuité vyhnáni z ostrova. 22. listopadu 1769 byla ve městě založena Maltská univerzita, která v současnosti sídlí v městské čtvrti Tal-Qroqq a má přes 10 000 studentů.

Během britské nadvlády nad Maltou byla Valletta (i se zbytkem země) značně industrializována. Některé staré budovy byly zbořeny a nahradily je nové moderní stavby. Město je vystavěno převážně z kamene, což ho zachránilo v 2. světové válce, jelikož nelehlo popelem jako mnohá jiná evropská města. I tak bylo ale město značně poškozeno bombardováním (zničena byla třeba budova královské opery z roku 1800).

Většina důležitých historických památek ale přežila. Ve Vallettě se nachází spousta starých kaváren, obchodů, uliček, náměstí, paláců, kostelů a pod. Celkovou dominantou města jsou hlavně barokní stavby, ale také budovy neoklasicistní a moderní stavby.

K nejznámějším stavbám ve městě patří např. Palác velmistrů, Cassa Rocca Piccola, Pevnost sv. Elma, anglikánský chrám sv. Jana, Tritonova fontána, Národní archeologické muzeum, ale také zahrady Argoti a Upper Barracca atd. Hlavní městskou ulicí je Třída Republiky, které dominují fontány, muzea a kostely. Na této ulici se nachází většina velvyslanectví a konzulátů a také prodejny nejznámějších světových a domácích firem (H&M, Benetton, Adidas, Air Malta a další).

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Populace města v průběhu let poklesla na třetinu původního počtu obyvatel. Tato situace se ještě zhoršila po druhé světové válce, kdy byly postaveny nové městské aglomerace a obyvatele se začali stěhovat do nově vzniklých předměstských čtvrtí. Původní Valletta je ale stále důležitým obchodním a administrativním městem.

Město bylo postaveno jako pevnost s navzájem kolmými ulicemi. Leží na poloostrově mezi dvěma přírodními přístavy Marsamxett a Grand Harbour. Přestože není La Valletta největším městem Malty, je jeho hlavním městem. Přilehlé oblasti Floriana, Birkirkara, Qormi, Zabbar a další mají více než 100 000 obyvatel.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městská veřejná doprava se skládá především z autobusů, které jezdí po Vallettě a po předměstích z hlavního autobusového nádraží. Doprava v centru města je někdy omezena pouze na taxi služby, většina ulic v historickém jádru je přestavěna na pěší zóny.

5 km jižně od Valletty se v městečku Luqa nachází Maltské mezinárodní letiště, které spojuje Maltu s Amsterdamem, Aténami, Barcelonou, Bělehradem, Berlínem, Bruselem, Bolognou, Budapeští, Kodaní, Ženevou, Prahou, Londýnem, Moskvou, Paříží, New Yorkem, Oslem nebo Tunisem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valleta na dánské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]