Lucemburk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o hlavním městě Lucemburska. O provincii v Belgii pojednává článek Lucemburk (belgická provincie).
Na tento článek je přesměrováno heslo Luxembourg. O pařížské stanici pojednává článek Luxembourg (stanice RER v Paříži).
Lucemburk
Lëtzebuerg
Pohled na Horní město
Pohled na Horní město
Lucemburk – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: (nejvyšší bod) 402 m n. m.
Lucemburk na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 51,46 km²
počet obyvatel: 103 641 (2013)
hustota zalidnění: 2020,46 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.vdl.lu

Lucemburk (lucembursky Lëtzebuerg, francouzsky Luxembourg, německy Luxemburg) je hlavní město Lucemburského velkovévodství a má 103 641 obyvatel (2013). Leží na skalnatém masívu nad soutokem řek Alzette a Pétrusse a je významným bankovním a administrativním centrem. Složitý členitý terén je překonáván pomocí 100 mostů, které patří pro své nádherné pohledy na město mezi časté turistické cíle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historicky sloužilo město Lucemburk jako vojenská pevnost, což do dnešního dne dokládá systém opevnění, městských hradeb a podzemních chodeb. Pro našince je nejvýznamnější památkou katedrála Notre Dame ze 17. století, pod kterou se nalézá krypta českého krále Jana Lucemburského. Mezi další pamětihodnosti lze přiřadit velkovévodský palác, obchodní třídy Grand Rue, náměstí Place d’Armes. Pamětní desku má ve městě i český student Jan Palach na stejnojmenném náměstí (nedaleko Place d’Armes v centru města).

Ve městě sídlí některé instituce Evropské unie: sekretariát Evropského parlamentu, Soudní dvůr Evropské unie, část Evropské komise a Evropský účetní dvůr. Většina těchto institucí sídlí ve čtvrti Kirchberg.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]