H&M

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
H & M Hennes & Mauritz AB
Hennes & Mauritz Logo.jpg
Logo
Právní forma Veřejný
Založeno 1947
Zakladatel Erling Persson
Sídlo Stockholm, Švédsko
Klíčoví lidé Stefan Persson
Karl-Johan Persson
Oblast výroby Oděvní
Vyráběné produkty Oblečení, kosmetika
Výsledek hospodaření 118 697 mil. SEK 2009
Počet zaměstnanců 76 000 (2009
Slogan Móda a kvalita za nejlepší cenu
Oficiální web [1]

H&M (Hennes & Mauritz AB) je švédská oděvní společnost založená Erlingem Perssonem ve městě Västerås v roce 1947.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena ve městě Västerås ve Švédsku v roce 1947 Erlingem Perssonem. Původně prodával pouze dámské oděvy pod názvem Hennes. V roce 1968 koupil Erling Persson firmu Mauritz Widforss, začal prodávat pánské zboží a přejmenoval firmu na Hennes & Mauritz (Hennes znamená ve švédštině její nebo pro ni). V roce 1998 se stal Earlingův syn Stefan členem představenstva. Dnes se většina produktů H & M vyrábí v Asii a Evropě.

Velká prodejna H & M v Ginze

Celosvětová značka[editovat | editovat zdroj]

První zahraniční prodejna H & M byla otevřena v Norsku. Pok roce 1964 se H & M pustila do velké expanze a otevřela nové prodejny v Evropě - např. Portugalsku, Velké Británii, Dánsku, Švýcarsku a Německu. V roce 1990 se otevřela prodejna ve Finsku, Francii, Belgii, Rakousku, Španělsku a Nizozemsku.

H & M otevřela svůj první americký obchod v New Yorku na 5. Avenue a 51. ulici v březnu 2000. Dnes existuje mj. jen na Manhattanu 9 velkých prodejen. Od ledna 2009 se v USA nachází 169 jednotlivých obchodů. První kanadská prodejna byla otevřena v březnu 2004. V současné době existuje 48 prodejen v Kanadě - v Quebecu, Ontariu, Albertě, Novém Brunswicku, Novém Skotsku a Britské Kolumbii. V roce 2006 byla otevřena prodejna v Dubaji - první obchod v Asii. Následovalo otevření prodejny v Kuvajt. První dvě Izraelské prodejny byly otevřeny v Tel Avivu a Jeruzalémě v březnu 2010, 10. března 2007 byla vzhledem k rozšíření firmy do východní Asie otevřena prodejna v centrálním Hongkongu. První japonský obchod byl otevřen v Ginze 13. září 2008, zatímco druhý obchod byl otevřen v Harajuku v listopadu 2008. Další obchod byl otevřen v Shibuye v nákupním centru dne 19. září 2009. H & M podepsala dohodu o otevření svého prvního obchod v Jižní Koreji, v Myungdong v Soulu na jaře 2010.

Prodejna H & M v OC Nový Smíchov v Praze

Dne 13.března 2009 otevřela H & M svůj první obchod v Rusku v obchodním domě Metropolis v Moskvě, v blízkosti stanice metra Vojkovskaja. A již 20.března 2009 vznikla druhá prodejna v MEGA Mall v Khimki.

Firma má také plány na rozšíření do Jižní Ameriky se zaměřením na Brazílii a Chile.

Mezinárodní spolupráce[editovat | editovat zdroj]

H&M má více než 2 000 prodejen ve 28 různých zemích. Má více než 76 000 zaměstnanců. Aktuálně vlastní Perssonova rodina 33 % firmy.

Slavné jsou také jejich spolupráce s nejrůznějšími návrháři a umělci. V roce 2004 vybrané obchody nabízely kolekci navrženou módním designérem Karlem Lagerfeldem. O tu byl zájem zejména ve větších městech, kde byla vyprodána během hodiny.

V listopadu 2005 společnost spolupracovala na kolekci oblečení se Stellou McCartney a o rok později s avantgardní dvojicí nizozemských designérů Viktor & Rolf.

V březnu roku 2007 prostřednictvím H&M realizovala své návrhy také popová hvězda Madonna, v červnu téhož roku byly některé kusy oblečení zahrnuty do dodatku k počítačové hře The Sims 2. V listopadu firma vydala kolekci od italského návrháře Roberta Cavalliho a popové zpěvačky Kylie Minogue. Na jaře 2008 přišla kolaborace s finskou designérskou společností Marimekko a na podzim následovala spolupráce s Comme des Garçons z Japonska.

Pro jaro a léto 2009 vytvořil dvě exkluzivní kolekce britský návrhář Matthew Williamson, první čistě ženskou, která byla k dispozici jen ve vybraných prodejnách. Druhá ve vybraných prodejnách nabízela oblečení pro muže a všude po světě dámské i pánské plavky. V listopadu 2009 byla představena limitovaná edice cenově dostupných bot a kabelek Jimmy Choo pro H&M a v poprvé v historii i oblečení navržené tímto umělcem, vyrobené především z kůže. Kolekce byla dostupná ve více než 200 prodejnách po celém světě. Stejný rok s firmou spolupracovala i Sonia Rykiel, její kolekce pleteného oblečení a spodního prádla byla v prodeji od 5. prosince 2009.

Roku 2010 se uskutečnila pouze jedna spolupráce, a to na podzim s francouzským módním domem Lanvin. V listopadu 2011 H&M spolupracovalo na kolekci s italským Versace, kdy nabídlo řadu oblečení, které dominovaly především výrazné tropické potisky a kombinace kůže a cvočků. Následovala kolekce pro jaro 2012 s potiskem tropického ovoce. Pro jaro 2012 kolaborovala také italská značka Marni - reklamy pro jejich kampaň režírovala oscarová Sofia Coppola. V říjnu 2012 představila v rámci H&M svou kolekci doplňků redaktorka japonské mutace Vogue Anna Dello Russo. Zatím poslední spoluprací se uskutečnila v listopadu 2012, kdy Maison Martin Margiela upravil některé kusy ze svých starších kolekcí a masovou výrobou je zpřístupnil fanouškům módy po celém světě. Tvář kolekcí pro Podzim/Zimu 2012 byla americká zpěvačka Lana Del Rey. Kolekci inspirovaly 50.léta 20 století.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]